Jump to content

gregski

Użytkownicy
 • Content count

  7,186
 • Joined

 • Last visited

About gregski

 • Rank
  Ranga: Dziekan
 • Birthday 03/09/1965

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Prosto z morza
 • Zainteresowania
  szerokie

Recent Profile Visitors

4,055 profile views
 1. Najbardziej spektakularne akcje II WŚ

  Po dziesięciu latach od ostatniego wpisu pomyślałem sobie, że warto wspomnieć o operacji Judgement . W nocnym nalocie na włoską bazę morską w Tarencie wzięło udział 20 samolotów typu Fairey Swordfish zwanych "stringbag". W efekcie pancernik "Conte di Cavour" został uszkodzony w takim stopniu, że nigdy nie wrócił do służby. Pancerniki "Littorio" i "Caio Duilio" zostały wyłączone z akcji na cztery i osiem miesięcy. Krążownik "Trento" i niszczyciel "Libeccio" odniosły lżejsze uszkodzenia. Dokom i zbiornikom paliwa też się nieco dostało. Brytyjczycy ze 20 samolotów biorących udział w nalocie stracili 21 ... to według włoskich doniesień. Bardziej wiarygodne brytyjskie raporty mówią o 2 samolotach. Jedna załoga zginęła, druga dostała się do niewoli (pilot komandor podporucznik K. Williamson i obserwator kapitan N.J. Scarlett). Początkowo brytyjscy lotnicy dostali parę szturchańców od włoskich dokerów. Później przejęci przez włoskich lotników byli traktowani jak bohaterowie. Włosi nawet odśpiewali im swoją wersję "Long way to Tipperary".
 2. Marynarka Wojenna RP u progu zaniku

  Okręt nie stoi przy pomoście ale przy kei.
 3. Marynarka Wojenna RP u progu zaniku

  Chodzi o to, że do czasu pojawienia się nowego okrętu utrzymamy ludzi którzy pamiętają do czego taki okręt służy.
 4. Marynarka Wojenna RP u progu zaniku

  Mamy piękny nowy okręt z wygasłymi gwarancjami na chyba wszystkie ważne urządzenia i systemy. Z doświadczenia wiem ile wad wyłazi zaraz po uruchomieniu tego wszystkiego. Normalnie usterki usuwane są w ramach gwarancji. W tym wypadku trza będzie bulić. No chyba, że wszystko zabudowano idealnie....
 5. Jeszcze nie czytałem. Jak pisałem, książka jedzie ze mną na statek, no ale to jeszcze dwa tygodnie.
 6. No powiedzmy, że rzeczywiście nikt nie chce umierać za Malbork ale jednak mimo to i Cesarz i Papież nie są zachwyceni możliwością zniszczenia Zakonu i robią nam negatywny PR. Polski Król próbuje wykazać, że jak najbardziej docenia chrześcijańską misję Zakonu, który co prawda ma wielkie zasługi dla chrystianizacji ale ostatnio mocno zbłądził. Wynajduje więc nowe miejsce i misję by zacny ów Zakon mógł wrócić do korzeni. Ratujemy swój PR oraz wsadzamy Tatarom zgniłe jajo pod bok.
 7. Pakt Ribbentrop-Eden.

  No wiesz, jeszcze do 1939 roku perspektywa była taka, że Stalin wymordował miliony ludzi a Hitler paru kolesiów z SA.
 8. Produkty spożywcze, dania i ich nazwy

  Mi to serwują na statku jako przystawkę.
 9. Artyleria

  No tak! Nie pomyślałem. W sumie to nie sądziłem, ze w 1940 roku były już takie pociski.
 10. Artyleria

  W Imperial War Museum zobaczyłem coś takiego: No ciekawość mnie zżera bo w wiki wyczytałem, że zasięg tego ustrojstwa to 1.5 kilometra. No to ja rozumiem, że to mogło strzelać szrapnelami ale przeciwpancernymi? Co taki pocisk przebije przy takiej specyfikacji balistycznej?
 11. Lotnicze działka i karabiny maszynowe

  A ja się zastanawiam jak to się sprawdzało zainstalowane na samolocie. Odrzut powinien być spory. Czy nie zakłócał on toru lotu samolotu a tym samym jak wpływał na celowanie? Musiano sobie z tym jakoś radzić bo kilka U-bootów ucierpiało w kontakcie z Tsetse.
 12. Fizjologia a dlugotrwalość lotu.

  A to w takim Sunderlandzie też nie było problemu. Można tam było coś upichcić: Kimnąć się ciutkę. Zapalić A jak przyparło do muru (wyszło ruszone bo tam strasznie ciemno było ale i tak wstawiam)
 13. Lotnicze działka i karabiny maszynowe

  A tu zwiększono kaliber do tego stopnia, że udało sie zestrzelić nawet i U-boota. To łup z londyńskiego muzeum RAF-u. Wynegocjowałem z żoną wizytę w tym miejscu.
 14. Nobel z literatury dla Polaka

  W razie gdyby jednak "Księgi Jakubowe" zostały wprowadzone szkół jako lektura to ciekaw jestem, czy Tokarczuk byłaby w stanie przeprosić tak jak to zrobił Mrożek?
 15. Pakt Ribbentrop-Eden.

  Brytyjczycy zawsze starali się nie dopuścić do powstania europejskiego supermocarstwa które zachwiałoby równowagą sił. Po czerwcu 1940 roku nie mieli innego wyjścia jak tylko trwać i walczyć. A przed? Zanim ruszyła niemiecka machina na zachodnią i północną Europę i zanim okazała się tak skuteczna to chyba nie mieli powodu by to robić.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.