Jump to content

gregski

Użytkownicy
 • Content count

  7,355
 • Joined

 • Last visited

About gregski

 • Rank
  Ranga: Dziekan
 • Birthday 03/09/1965

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Prosto z morza
 • Zainteresowania
  szerokie

Recent Profile Visitors

8,411 profile views
 1. Ciekawe czy Ateńczycy by się z tym stwierdzeniem zgodzili.
 2. Co jemy - czyli o żywności

  I to pisze orfeusz który/a ustawił/a sobie płeć "mężczyzna". Pierwsza osoba "Trans" na naszym forum! Przy okazji jakie są Twoje zaimki? Żebym jakiegoś faux pas nie popełnił.
 3. Dobre strony ZSRR

  Myślę, że sam zasięg to niewystarczające kryterium. Kluczowa jest możliwość projekcji siły a terytorium wroga. I tak wymania co do takich maszyn w stosunku do Niemiec będą inne niż w stosunku do ZSRR.
 4. Dobre strony ZSRR

  Może możliwość takiego oddziaływania który ma wpływ na funkcjonowanie wrogiego państwa na poziomie strategicznym? Na przykład sparaliżowanie przemysłu paliwowego?
 5. Desant na Granville

  Chyba nie bo na wyspach funkcjonowała brytyjska policja i administracja. To było typowe terytorium okupowane. Taki artykulik z "Do Rzeczy" https://historia.dorzeczy.pl/druga-wojna-swiatowa/43992/okupacja-wysp-normandzkich-jak-anglicy-wydawali-zydow.html
 6. Desant na Granville

  Czytałem o bardzo trudnej sytuacji zaopatrzeniowej na wyspach pod koniec wojny. Ostatnia zima to był ponoć horror. Ten rajd jednak jakoś umknął mojej uwadze. A swoją drogą to jak zryty beret trzeba było mieć by zamienić bezpieczną niewolę na ucieczkę do ogarniętej agonalnymi drgawkami Rzeszy?
 7. Też by się nie ruszyli bo nie byli przygotowani do wojny. Niemcy na granicy zachodniej więcej sił niż mieli tam Francuzi. Brytyjczycy praktycznie nie liczyli się na lądzie w 1939 roku.
 8. Jak to mówią "disce puer". Sami Amerykanie widzieli, że powoli zamyka im się okno pogodowe i, że inwazję trzeba będzie przesunąć na 1946 rok. Czas tajfunów się zaczynał i interwencja " boskiego wiatru" jak w czasach Mongołów stawała się realna. A strategia Japończyków nie polegała już na przeświadczeniu że mogą się obronić. Oni chcieli wystraszyć Amerykanów tym jakie potencjalne straty mogą im zadać i bazując na tym wytargować jak najlepsze warunki kapitulacji.
 9. A Rosjanie mieli środki by przeprowadzić lądowanie na taką skalę i utrzymać logistykę dla jednostek walczących na macierzystych wyspach japońskich?
 10. Książki nie czytałem. Pytanie, czy autor analizował amerykańskie naciski na Japonię mające na celu przerwanie agresji w Chinach? Bo coś mi się wydaje, że to na tym polegało "zmuszanie" Japonii do wojny.
 11. Czytałem, że najstarszy wizerunek wozu znaleziono na fragmencie ceramiki wykopanej w okolicach Bronocic i ma pochodzić z połowy IV tysiąclecia p.n.e. Napędem do nich miały być udomowione tury.
 12. Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

  Taki numer to trzeba robić z zaskoczenia. Rosjanie zamiast tego budowali napięcie jak w dobrym thrillerze. Dali tym samym czas na przygotowanie się do obrony. Dodatkowo Ukraińcy pewnie mieli swoje dane wywiadowcze. Kijów to nie Chersoń. Do jego utraty nie mogli dopuścić. No i jeszcze taką operację to trzeba umieć przeprowadzić.
 13. Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

  A tu: pan Aleksandr Niewzorow (gdzieś tak około 23 minuty) twierdzi, że przyczyną wojny jest rosyjski państwowy priapizm. Coś w tym jest. A w ogóle to kanał Andromeda jest wart polecenia.
 14. Dzisiejsza Rosja a schyłowy ZSRR

  Zajęcie "Republik" i uzyskanie łączności lądowej z Krymem to jedno. Atak na Kijów i zainstalowanie tam wyciągniętego z naftaliny Wiktora Janukowycza to zupełnie inny kaliber. To próba utworzenia Białorusi 2.0 i Łukaszenki 2.0. Z resztą wystarczy poczytać przemówień Putina z przed wojny i przypomnieć sobie co mówił o Ukraińcach i Ukrainie. Dla niego była to "Małorosja" i "Małorusini". I tu pytanie, jak mógł tak nie docenić postawy i Możliwości Ukraińców przed taką akcją? Nie możliwe, by nikt nie zrobił rzetelnej oceny sytuacji. Pytanie co stało cię z takim raportem? Drugie pytanie, to na jakiej bazie podjął taką decyzję?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.