Skocz do zawartości

gregski

Użytkownicy
 • Zawartość

  6,595
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O gregski

 • Tytuł
  Ranga: Prodziekan
 • Urodziny 03/09/1965

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Prosto z morza
 • Zainteresowania
  szerokie

Ostatnie wizyty

2,553 wyświetleń profilu
 1. Ciekawostki Historyczne

  Przebijam Grzegorzem V - Patriarchą Konstantynopola. Zdaje się, że jej nawet nie przeszkadzało gdy tego popijał. (W sumie to ewenement u kobiet)
 2. Ciekawostki Historyczne

  Kto? Grzegorz V?
 3. Ciekawostki Historyczne

  Myślę, że Grzegorz V całkiem nieźle posługiwał się językiem niemieckim. Wszak pochodził z Saksonii. Chociaż i Łaciną pewnie władał a może i włoskim mówił?
 4. Ciekawostki Historyczne

  Uznano, że łatwiej ich tam bedzie pilnować. Łatwiej żywić. No i nie zapominaj, że pierwsi jeńcy z państw Osi pojawili się kiedy jedynym ewentualnym miejscem na ich przetrzymywanie były Wyspy Brytyjskie. Pierwszym naprawdę dużym kontyngentem jeńców byli Niemcy i Włosi z Afryki. I to też Ci ten profesor powiedział?
 5. Ciekawostki Historyczne

  Aby nie mieszać dwóch rzeczy postanowiłem napisać oddzielne posty. Starszy kapral Willibald Bergmann przetrzymywany w obozie w Fort Sheridan w Illinois opisywał jak to komendant rozkazał jeńcom by zaprowadzili trawnik przed jego biurem. Owszem zaprowadzili tyle że gdy trawa wyrosła to okazało się, że jest zasiana tak, że powstał z niej kształt swastyki. Komendant się wkurzył i rozkazał usunąć trawę. Jeńcy uczynili to ochoczo w taki sposób, że "przeszpadlowana" ziemia nadal zachowała kształt swastyki. Uśmiałem się. Przyznam, że nie posądzałem Niemców o takie poczucie humoru.
 6. Ciekawostki Historyczne

  No nie pisz czasem, że inżynierowie przyszli do cara z pytaniem czy robić tory jak w Europie czy szersze, bo po prostu nie uwierzę. A już na pewno nie pisz co car miał odpowiedzieć. Jest to tak stare i oklepane, że powtarzanie po raz kolejny robi się żałosne.
 7. Hugo Chavez Frias

  No i to już chyba koniec. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/bankructwo-wenezueli-decyzja-agencji-ratingowej-sandp/9wxzs4r Teraz parę miesięcy (nie daj Boże lat) turbulencji i Wenezuelczycy będą mogli zaczynać od nowa. Może tym razem obejdzie się bez socjalizmu...
 8. 1 Samodzielna Kompania Commando

  No ale chyba nigdy nie powtórzyli czegoś takiego jak rajd na Coreno - Castelforte. Pod Cassino też ponoć w pierwszej wersji też mieli dostać inne bardziej "Komandoskie" zadanie. Mieli wyruszyć dzień przed atakiem na wzgórze Monte Cairo (nie obsadzone przez regularne jednostki niemieckie) celem wyłapania i zlikwidowania znajdujących się tam obserwatorów artylerii. Zadanie jak w sam raz dla lekko uzbrojonych żołnierzy po forsownym treningu alpinistycznym. Nie wiem dlaczego nie zrealizowano tego pomysłu.
 9. Ciekawostki Historyczne

  Okazuje się, że w razie aresztowania największym problemem niemieckich zbiegów z obozów jenieckich było przekonanie stróżów prawa że są własnie owymi zbiegłymi jeńcami. Zwykle bowiem byli posądzani o to, że są ukrywającymi się dezerterami a w takim wypadku konsekwencje mogły być znacznie poważniejsze.
 10. 1 Samodzielna Kompania Commando

  Z tego co przeczytałem w książce Kacpra Śledzińskiego to z chwila wchłonięcia przez II Korpus skończyła się kariera tej jednostki jako jednostki do zadań specjalnych a zaczęto jej używać jako świetnie wyszkoloną piechotę w roli "zapchaj - dziury" w newralgicznych miejscach.
 11. Książka, którą właśnie czytam to...

  Skończyłem "Wyklętą Armię" Kacpra Śledzińskiego. To już kolejna książka tego autora jaką przyszło mi czytać. W dzieje II Korpusu autor wplata historię losów kilkunastu, czy też kilkudziesięciu ludzi którzy byli związani z ta jednostką. Książka krytyczna ale w sposób wyważony. Moim zdaniem godna polecenia. Teraz zacząłem "Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce" Daniela Costelle. Ten temat to dla mnie "Terra Incognita". Napisane tak, że dobrze się czyta. Dużo wspomnień i refleksji byłych jeńców. No i informacje nieco szokujące.
 12. Też tak kiedyś zrobiłem gdy leciałem z Dubaju. Niech zgadnę, u tegoż Pana Professora? (podwójne "s" celowe)
 13. 1 Samodzielna Kompania Commando

  Dzięki. Już znalazłem tą książkę na Allegro. Wrócę do domu to kupię. A na razie udało mi sie wygooglać coś takiego: http://gallery.commandoveterans.org/cdoGallery/v/units/10IA/Polish/
 14. Czytając "Wyklętą Armię" Kacpra Śledzińskiego natknąłem się na opis działań tej polskiej jednostki. Przyznam się, że wcześniej o niej nie słyszałem. Z książki dowiedziałem się, że działała ona jako "No. 6 Troop" w składzie No. 10 Inter-Allied Commando.. Walczyła z powodzeniem we Włoszech aż w końcu została wcielona do II Korpusu, choć wcale komandosi się do tego nie rwali. Wyżej wymieniona książka opisuje walki kompanii raczej w zbeletryzowanej formie i do tego dosyć oszczędnie. Macie jakieś namiary na więcej informacji o tej jednostce?
 15. Odeszli

  Właśnie przeczytałem, że zmarła Alina Janowska. W czasie powstania łączniczka batalionu "Kiliński".
×