Jump to content

gregski

Użytkownicy
 • Content count

  7,173
 • Joined

 • Last visited

About gregski

 • Rank
  Ranga: Dziekan
 • Birthday 03/09/1965

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Prosto z morza
 • Zainteresowania
  szerokie

Recent Profile Visitors

3,953 profile views
 1. Nobel z literatury dla Polaka

  W razie gdyby jednak "Księgi Jakubowe" zostały wprowadzone szkół jako lektura to ciekaw jestem, czy Tokarczuk byłaby w stanie przeprosić tak jak to zrobił Mrożek?
 2. Pakt Ribbentrop-Eden.

  Brytyjczycy zawsze starali się nie dopuścić do powstania europejskiego supermocarstwa które zachwiałoby równowagą sił. Po czerwcu 1940 roku nie mieli innego wyjścia jak tylko trwać i walczyć. A przed? Zanim ruszyła niemiecka machina na zachodnią i północną Europę i zanim okazała się tak skuteczna to chyba nie mieli powodu by to robić.
 3. Kupiłem na Allegro. Przejrzałem i tak na szybkiego to podoba mi się. Przeczytam na morzu bo książeczka stosunkowo lekka. Teraz czytam cięższe (wagowo) rzeczy.
 4. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Toć przecie to Kòscérzëna! Muzeum kolejnictwa na Towarowej 7.
 5. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Kościerzyna.
 6. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Radykalna zmiana środka lokomocji! Parowóz TKt48. Tendrzak o masie 78 ton, długości 14.2 m, dopuszczalna prędkość 80 km/h, zapas węgla w tendrze 6 ton. W latach 1950 - 57 zbudowano 199 takich lokomotyw a pracowały one aż do połowy lat 80-tych. Egzemplarz rozbebeszony by publika mogła zobaczyć konstrukcję kotła. Będzie więcej fotek. A wiecie gdzie je zrobiłem?
 7. Nobel z literatury dla Polaka

  No właśnie obawiam się, że jeśli chodzi o lektury to pani Tokarczuk może być Orzeszkową-bis. "Księgi Jakubowe" to chyba ponad 900 stron. Przyznam się, że nie czytałem. Moja żona zaś przeczytała kilka książek autorstwa Olgi Tokarczuk i podobały się jej ale jak mówi to jednak nie ta liga co Miłosz czy Szymborska.
 8. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Speedy dał się podpuścić a ja dostałem potwierdzenie, że ktoś to ogląda!
 9. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  I ostatni post dotyczący USS "Interpid" Sikorsky-HH-52-Seaguard Sikorsky-HRS-Chicksaw Vought-F-8-K-Crusader Tego "latawca" to znacie. (Chociaż może powinienem napisać, że nie wiem co to jest. Wtedy ktoś pospieszyłby z wyjaśnieniami a ja miałbym dowód, że ktoś to ogląda). I jeszcze jeden znany obiekt. A następny fotoreportaż równie egzotyczny chociaż zupełnie zmieni miejsce i temat!
 10. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  No to powoli kończmy ten temat Grumman F-14D Kfir Lockheed A-12 Mc-Donnell-F-4-N-Phantom-II Mc-Donnell-F3-H-2-N-Demon Teraz Polonica. Samoloty z Polski w egzotycznych malowaniach. Mig-17-Lim-5 Mig-21
 11. Wracając do sprawy przysięgi. W studium raz na miesiąc mieliśmy tak zwaną "Pogadankę dla niemowląt" czyli zajęcia polityczno-wychowawcze z zastępcą dowódcy Studium do spraw politycznych, komandorem N. Chłop chciał być "równiachą" i przekonywał nas, że możemy dyskutować o wszystkim i jak zapewniał nie wyobraża sobie by cokolwiek wyszło poza ściany sali w której odbywają się zajęcia. Przed przysięgą zarzucił nam pogadankę o zaszczycie jaki nas spotka. Gadał, gadał i gadał a na koniec zaapelował byśmy jakiś głupot nie robili bo szkoda se życia komplikować bo za odmowę złożenia przysięgi grozi nam to i owo. Na koniec zajęć jak zwykle zapytał czy są pytania czy jakieś komentarze. Ku jego (i naszemu) zdziwieniu kolega Rysio zapytał czy będąc "we wojsku" obowiązuje nas kk? Komandor opowiedział że owszem, że jak nawywijamy to nas prokurator ścignie. Wtedy nasz Rysio zacytował jakiś paragraf mówiący o tym, że przysięga pozyskana szantażem, podstępem czy groźbą jest z mocy prawa nieważna i zapytał jak to się ma do przysięgi wojskowej i groźby więzienia za odmowę jej złożenia. Komandor chwilę pomilczał i powiedział, że pytanie Rysia to jedna z tych głupot przed którymi nas ostrzegał a poza tym to już koniec zajęć. Tak więc zajęcia skończyliśmy z wewnętrznym przekonaniem, że przysięga wojskowa jest nieważna z mocy prawa i już nawet nie dyskutowaliśmy o sojuszniku wpisanym do jej roty.
 12. Raz się zdarzyło. Do studium przyjechała ciężarówka i kapitan S. zabrał nas czterech na Witomino do jakiejś jednostki po beczkę paliwa z którego miał być robiony napalm. Niestety dostaliśmy diesla zamiast benzyny. Pojechaliśmy z tym na Oksywie i tam pod okiem pewnego bosmana w specjalnej wannie przystąpiliśmy do dodawania jakiegoś proszku. W międzyczasie pojawiło się dwóch - trzech oficerów z kanistrami którym bosman w stanie najwyższego wzburzenia używając obrazowego języka wyjaśniał że te sk......ny dali diesla zamiast benzyny i że gówno z tego wyjdzie a nie napalm. Coś palącego z tego wyszło. Dojechała reszta kompanii i zrobiliśmy te ćwiczenia ale bosman do końca pozostawał w stanie silnego emocjonalnego wzburzenia i opierdzielał nas bezustannie. Rozumieliśmy go bo to były czasy "kartkowe" na paliwo.
 13. Ha! Wiedziałem, że taki specjalista od broni ABC jak nas chóronży S. (taki stopień wojskowy nam podał) nie zrobiłby pomyłki. Opis działania bomby napalmowej był niezbyt skomplikowany: "Ooobywateeele! Taka bomba napalmowa jak pie....nie to się rozdrabnia na drobne".
 14. Nie, nie choroba a termin wojskowy objaśniony na zajęciach z taktyki prowadzonych przez komandora J. Otóż "Godzina W" to moment w którym jaja naszych wojsk zawisną nad okopami nieprzyjaciela. Pamiętam jeszcze opis działania bomby napalmowej z zajęć dotyczących broni ABC. Właściwie to czy napalm zalicza się do broni ABC?
 15. Zupełnie na marginesie tak by nieco rozluźnić atmosferę. Czy wiecie co to jest "godzina W"? (To też wiedza wyniesiona ze Studium Wojskowego)
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.