Jump to content

Tomasz N

Użytkownicy
 • Content count

  7,713
 • Joined

 • Last visited

About Tomasz N

 • Rank
  Ranga: Dziekan

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Recent Profile Visitors

5,064 profile views
 1. Wybacz, ale to sztafeta i teraz inni niech niosą pałeczkę. Ja mogę sobie już z dalsza popatrzeć na to. A co do lawiny, nie ta mądrość etapu.
 2. Prąd, woda i inne media w funkcjonowaniu obozu

  Ogrodzenia elektryczne pobierają duży prąd gdy ktoś je zewrze, czyli dopiero gdy je ktoś próbuje je sforsować nie mając jakiegoś izolatora pod ręką. Do tego czasu to są tylko straty na izolatorach.
 3. Dzieła Lenina

  Czy w Stanach przypadkiem nie angażowania się w rewolucję bolszewicką jeszcze przed jej wybuchem? Jeszcze za chwilę napiszesz, że ten zaplombowany pociąg był amerykański.
 4. Nowy kalendarz

  Czterobrygadowy ma zmiany po 8 h. W rezultacie zmiana, jak sama nazwa wskazuje, jest zmienna. Czyli przychodzę w poniedziałek na pierwszą zmianę o 06 00, a już we wtorek drugą na 14 00, a w środę na 10 00 wieczór. A na kopalniach, gdzie dojście do przodka zajmowało około godziny, by skrócić przestój maszyn, zmiany 4 brygad się zazębiały, dając 6 godzin efektywnej pracy i po godzinie na dojście i powrót. Ale to nie było dobre.
 5. Zakopiański bałagan jest znany, ale to się działo w ramach improwizowanej na chybcika Armii "Karpaty". Nb broń ręczną mieli ukradzioną dywersji. A coś bardziej na północ ?
 6. A po co tyle fatygi z tym obcinaniem jak są w cywilnych ciuchach ? jacyś żołnierze z rozbitych baonów ON, dla których nie wystarczyło umundurowania i wyposażenia, tedy nie rzadko byli odziani w cywilne ciuchy ? Żołnierz ON ciuchy wojskowe miał w domu. Bez szelek. Jakieś przykłady ?
 7. Po raz pierwszy "szelki" pojawiły się w przestrzeni publicznej 21 czerwca 2008 roku czyli jedenaście lat temu w tym temacie i na tym forum. Fajnie być inspiracją.
 8. Mord pod Ciepielowem - opracowanie

  I o to chodzi. Zdjęcie niesie o wiele większy ładunek emocjonalny od tekstu nie mówiąc o filmie. A że zdjęć zbrodni wojennych na lekarstwo, to muszą "obsłużyć" kilka. Ale kontynuując wątek zdjęć, to jak wiadomo, oryginały zaginęły. Ale z nimi wiąże się inny aspekt, budzący mój niedosyt, bo tego nikt nie wyjaśnił do końca. Jak można sprawdzić na załączonych przeze mnie kopiach oryginalnych dokumentów w temacie: Mord pod Ciepielowem Na piśmie Polskiej Misji Wojskowej z 19.08.1950 r. (pagina ołówkiem 18) naniesiono odręcznie nadane sygnatury i nr koperty na zdjęcia (205 ). Koperta ta też się zachowała z licznymi nawarstwiającymi się odręcznymi adnotacjami (jest tam dalej pagina ołówkiem 29). Sygnatury te musiały być wprowadzone do jakiegoś rejestru, którego według mej wiedzy nikt nie sprawdzał. I tu mamy zagwozdkę, czy to są sygnatury zdjęć, czy pism. Rejestr mógłby to wyjaśnić. Może komuś w IPN-ie się zechce, choć śledztwo już zamknięte.
 9. Mord pod Ciepielowem - opracowanie

  Nie oznacza to oczywiście, że uważam że nie doszło tam do mordowania jeńców. Doszło, ale nie było to zbiorowe rozstrzelanie dużej grupy na rozkaz wyższego oficera, nad rowem. Doszło do nich moim zdaniem w drugiej fazie walki, podczas przeczesywania młodnika, kiedy to jak eufeministycznie określa to opis niemiecki, żołnierzom udzielił się nastrój polowania. To były małe oddziałki którym nie opłacało się rozpraszać sił na pojedynczych czy dwóch wziętych do niewoli, więc ich rozwalano na miejscu, bądź robili to kawałek dalej konwojenci "podczas próby ucieczki" i wracali do oddziału. Większym grupom nakazywano zdjęcie bluz, by ich było lepiej widać w gęstym młodniku i konwojowano na tyły. Na to akurat jest zeznanie, które jako niepasujące do propagowanego obrazu nie było pogłębiane. To co się działo potem na pobojowisku obciąża już 29 dywizję, ale nie baon płk. Wessela, bo oni jako szpica poszli dalej na Zwoleń
 10. To opis skutków a nie przyczyn. Trudno żeby latali z bronią jak rozkazy do nich nie dotarły w wrześniowym bałaganie. Tymczasem ja się odnoszę do: Ostrzeżenia przed polskimi organizacjami terrorystycznymi wydawane przez OKH jeszcze tuż przed rozpoczęciem inwazji były całkowicie bezpodstawne, To że z braku rozkazów dywersja nie zadziałała, nie jest dowodem na bezpodstawność wcześniejszych ostrzeżeń.
 11. Mord pod Ciepielowem - opracowanie

  Patrząc na datę pierwszego postu, uświadomiłem sobie, że za trzy dni minie dziesięć lat od chwili gdy udostępniłem na forum "szczotkę" mojego opracowania. Teraz już niewidoczna, na szczęście ostatni link do sbc działa. W sumie to czas jakichś podsumowań i refleksji. Co mogę napisać. Po dziesięciu latach jestem jeszcze bardziej przekonany, że to stalinowska fałszywka. Dziesięć lat temu nie wiedziałem skąd piszący ją znał w 1950 roku szczegóły boju i to mnie najbardziej bolało. Najwcześniejszy znany mi wtedy opis był z 1960 r. Zakładałem wtedy, że znał je z nieznanych mi materiałów śledztwa przeciw Rundstedtowi. Tymczasem Napoleon 7 opublikował w 2014 r. tłumaczenie Szkiców z bojów kampanii wrześniowej z 1940 r., gdzie opis boju pod Ciepielowem był zamieszczony. Czyli "wyprodukowanie" Unsere pod zdjęcia było wykonalne w 1950 r. Co dała. Dała wznowienie śledztwa przez IPN, bardzo solidnie przeprowadzonego, po którym mamy wszystko już nie tak oczywiste.
 12. Z tym "całkowicie bezpodstawne" wypada się nie zgodzić, bo dywersję pozafrontową przygotowywaliśmy. To, że nie wyszła w bałaganie wrześniowym, to inna sprawa.
 13. E tam lawina. Kamyczek wpadł do wody, parę kręgów na chwilę się pojawiło i woda znów spokojna. Pomyśleć, że na początku były szelki.
 14. Jak to było z tymi kolejkami?

  a ponadto do powietrza dodaje się dwutlenek węgla i/lub metan Etylen
 15. Imię słowiańskie

  Kalendarz IKC-a
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.