Jump to content

Tomasz N

Użytkownicy
 • Content count

  7,764
 • Joined

 • Last visited

About Tomasz N

 • Rank
  Ranga: Dziekan

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Recent Profile Visitors

5,336 profile views
 1. Artyleria

  Calowe były rury gazowe i wodne niskiego ciśnienia wytwarzane jako rury ze szwem i tu średnica wewnętrzna była normatywna w calach, zatem rura 3 calowa miała 76,2 mm wewnętrznej średnicy (lub więcej przy cieńszej ściance rury, bo jak pisałem wcześniej, ze względu na kształtki i gwinty średnica zewnętrzna rury była święta. Muszę sam ze sobą zapolemizować. Wszedłem na obecny ANSI/ASME standard rur calowych i z niego wynika, że rura 3 calowa w standardzie "wyjściowym" miała 3,5 cala średnicy zewnętrznej i ćwierćcalową ściankę. Czyli standard wyjściowy rur 3 calowych to w milimetrach: rura o średnicy zewnętrznej 88,9 mm ze ścianką 6,35 mm. Jeżeli weźmiemy taką rurę ze ścianką 4 mm, to nagle mamy 80,9 mm. Myślę, że od takiej rury zaczynał Stokes, ale po powiększeniu ładunku miotającego przeszedł na rury bez szwu, stąd te 81 mm
 2. Artyleria

  A nie wiem. Bo to normy niemieckie, nie angielskie. W normach niemieckich ok. 1900 roku rury były metryczne i średnice np rur żeliwnych do 100 mm były co 10 mm. Większe średnice były już co 25 mm, ale to nas akurat nie interesuje. Calowe były rury gazowe i wodne niskiego ciśnienia wytwarzane jako rury ze szwem i tu średnica wewnętrzna była normatywna w calach, zatem rura 3 calowa miała 76,2 mm wewnętrznej średnicy (lub więcej przy cieńszej ściance rury, bo jak pisałem wcześniej, ze względu na kształtki i gwinty średnica zewnętrzna rury była święta. Mogła też mieć mniejszą od nominalnej jak była cynkowana o grubość powłoki cynkowej) . Ale to tyczyło zwłaszcza małych średnic Poza tym jako niskociśnieniowe nie nadawały się na lufy. Na wyższe ciśnienie były też rury ze szwem kotłowe, ale i tu w średnicą nominalną rury była średnica zewnętrzna rury. Stąd rura kotłowa 3-calowa miała średnicę zewnętrzną 76,2 mm, przy nominalnej ściance 3 mm średnica wewnętrzna była 70,2 mm. Najbliżej 81 mm jest rura 3,5 cala mająca ściankę 3,25 mm, ale to i tak więcej bo 82,4 mm. Ale i te rury nie nadają się na lufy. Rury bez szwu mannesmannowskie (nadające się na lufy) wytwarzano w średnicach metrycznych (średnica zewnętrzna co 10 mm) i tu podchodziłaby rura 90 mm z najgrubszą ścianką 4,5 mm ( na ciśnienie próbne do 300 atm) lub, jak pisałem wcześniej, przedłużony kielich rury 60 mm o grubości ścianki 10 mm.
 3. Artyleria

  Rury można łączyć na gwint, kołnierze i na kielich. Kielich to poszerzony koniec rury, w który się wkłada początek kolejnej, a następnie uszczelnia szczeliwem.
 4. Artyleria

  Czytam ostatnio stare książki budowlane i z nich wynika, że zasada utrzymania zewnętrznej średnicy rury przy zmianie grubości ścianki była święta. Jednakże 81 mm to wewnętrzna średnica kielicha żeliwnej rury dwucalowej nie trzycalowej. Ale w zdatnych na lufy rurach stalowych bez szwu (Mannesmannowskich) to średnica kielicha rury 60 mm. Ale to normy niemieckie metryczne, nie wiem jak było w Anglii. Ścianka rury wodociągowej bez szwu miała 3 mm, ale kielicha była grubsza - 10 mm. Czyżby Stokes użył na lufy przedłużonych kielichów rur mannesmannowskich z racji grubszej ścianki ?
 5. U nas w 1982 roku też się wydarzyło coś podobnego, choć nie tak skala. Przyczyną było zgaszenie peta na lasce prochowej przez żołnierza. https://infowsparcie.net/infowsparcie.net › wria › o_autorze Wspomnienia i refleksje szefa sztabu 1. dywizjonu ...
 6. Leni Riefenstahl

  Kiedy przybyła tam Leni. To ostatnie zdjęcie może być stamtąd. Manstein tak opisuje jej strój: "Miała na sobie coś w rodzaju tuniki, bryczesy i miękkie buty z cholewami. Na pasie skórzanym opasującym jej biodra wisiał pistolet. Jej osobiste uzbrojenie, w stylu bawarskim, uzupełniał nóż zatknięty za cholewę." Stylizowaną na wojskową bluzę ze zdjęcia trudno nazwać tuniką. Nie wiem czy to brak precyzji tłumacza, czy raczej generałowi trudno było zaakceptować taką profanację munduru. Wg Mansteina tego przeciwlotnika z LW co zaczął strzelać w Końskich zdegradowano i skazano na kilkuletnie więzienie. Ale przecież jeszcze w 1939 roku była amnestia.
 7. Leni Riefenstahl

  Sztab v. Rundstedta był wtedy w Lublińcu w budynku zakładu dla głuchoniemych.
 8. Leni Riefenstahl

  Epizod wrześniowy jest też opisany przez E. v. Mansteina w "Straconych zwycięstwach" t .1 ss 35-36. (a Rundstedt miał na imię Gerd)
 9. Prototypy broni pancernej

  - 574 tankietek, zbrojnych w km, Niektóre miały wkm
 10. Pakt Ribbentrop-Eden.

  Jeżeli zatem mężczyźni (mężowie) w wieku produkcyjnym służą w armii, kobiety nie pracują w fabrykach, to skąd wziąć siłę roboczą dla przemysłu? Jaka jest zatem liczebność Heer dla 75 milionowego narodu ?
 11. Produkty spożywcze, dania i ich nazwy

  No tak, nastrój świąteczny minął - i zapomniałem o obietnicy. Może dlatego, że Christmas pudding został skonsumowany dopiero pod koniec lutego. Z racji dużej ilości innych potraw na Święta się nie złożyło, a potem jakoś ten czas już sam upłynął. Zatroskanych o moje zdrowie informuję - nie ma obaw, to ma bardzo długi okres ważności (z racji niezwykle alkoholowego składu). Wrażenie smakowe bardzo pozytywne, aczkolwiek z racji niezwykłej słodkości jest to raczej potrawa do skosztowania, niż jedzenia. Jej kwintesencja - to bakalie i gigantyczne nasączenie alkoholem. I rzeczywiście czuć było zupełnie niezłe alkoholowe składniki. I w mocy, i w zapachu. Na Śląsku mamy coś podobnego mocą: Śląska Kopa :) Z góry zaznaczam, że przepisów jest wiele i nie każdy umie ją zrobić taką jak trzeba.
 12. Artyleria

  że z jakichś nieznanych mi powodów średnica wewnętrzna 3-calowej rury wodnej czy gazowej wynosi w rzeczywistości 81 mm. Wnikało to z kształtek do ich łączenia. Żeliwnych. Kiedyś ścianki rur były grubsze i otaczały ciasno te trzy cale. W miarę poprawy jakości materiałów grubość ścianek spadła do 3,6 mm, ale kształtki były (i są nadal) odlewane z żeliwa pod średnice zewnętrzne rur, więc ten parametr pozostał bez zmian. Inaczej nie byłoby szczelności połączenia.
 13. Pakt Ribbentrop-Eden.

  Akurat Adolf o tym marzył i uważał za możliwe (patrz rozdział XIII drugiej części M.K.). Pytanie czy Anglikom to pasowało. Oddanie Francji, uwzględniając rozwój lotnictwa, to wróg u bram.
 14. Pakt Ribbentrop-Eden.

  Mogli natomiast założyć, na podstawie dotychczasowej wiedzy o tej postaci, że uda im się skierować agresję Hitlera na Wschód. Na podstawie dotychczasowej wiedzy musieli wiedzieć,że Adolf zrobi to co postuluje Jancet. Przed atakiem na Sowiety spacyfikuje Zachód (co najmniej Francję). Przecież cała dotychczasowa polityka od 1933 r. to kolejne etapy zabezpieczania sobie tyłka.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.