Skocz do zawartości

Tomasz N

Użytkownicy
 • Zawartość

  7,662
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Tomasz N

 • Tytuł
  Ranga: Dziekan

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Ostatnie wizyty

4,576 wyświetleń profilu
 1. Artyleria

  Poszukałem wyraźniejszego powiększenia tego zdjęcia z tablicy i tam w tym kanale dookoła działa jest kolisty tor stalowy z dwóch szyn, a nad wejściami do komór pod działem dwa żurawiki sięgające początków toru. Załadunek dział mógł wyglądać następująco: Z prawej lub lewej komory (z jednej strony były pociski, z drugiej ładunki miotające) wyjeżdża ładunek prochowy, żurawik przenosi go na półkolistą misę na wózku. Całość podjeżdża pod wylot lufy. Po zgraniu położeń jakimś podnośnikiem będącym integralną częścią wózka ładunek trafia do lufy. Potem wózek (ten sam lub drugi) podjeżdża pod drugi żurawik załadowujący pocisk i operacja się powtarza. Z takim torem nie musieli obracać działa do załadunku. W ścianie otaczającej tor są na wysokości łoża zaczepy do lin. Czyżby to był element tego oporopowrotnika ? Może oni ten górny wózek zapinali do bloczków podpiętych do tych zaczepów (jak okrętowe do burt) i odrzut szedł w te ściany i liny ?
 2. Artyleria

  Replika. Całkiem prawdopodobne. Za dużo spawów. Co do oporopowrotnika, ja nie twierdzę, że był hydrauliczny, ale jakiś musiał być. Może cierny jak w działach okrętowych, gdzie realizowały go bloczki i liny. Górne pudełko nitowane może jeździć po dolnym pudle obrotowym (chyba 6 kółek). Przy strzale musiało być w przednim położeniu, odrzut przesuwał go w tylne. Gdyby tak nie było, działo urwałoby wszystko co pod spodem.
 3. Artyleria

  Patrząc na zdjęcia widać, że jest wybebeszona z ciekawszych urządzeń. Nie widać mechanizmu obrotu w poziomie, wchodzącego w tą zabetonowaną częściowo zębatkę. No i tam musiał być jakiś oporopowrotnik, przesuwający lufę na lawecie do przodu, teraz niesprawny lub zdemontowany. Ciekawią mnie te blachy z otworami z tyłu z obu stron tabliczki znamionowej, co tam mogło być zamontowane. Może dopinano do nich mechanizm załadunku działa na odrębnym wózku ?
 4. Powojenna Turcja

  Trochę też jest w temacie "Megali idea"
 5. Drogi Euklidesie. zapomnij o dowodzeniu, skup się na logistyce takiej operacji. Okopywanie się ma inną niż manewr na skrzydło.
 6. Jak można udowodnić że generał który był szefem sztabu armii która wygrała wojnę miał wyższe kwalifikacje od kaprala, Nie da się. Jak mówi stare powiedzenie generałowie wygrywają poprzednie wojny.
 7. Luka nie luka, atak na skrzydło był wtedy standardem.
 8. Akcje specjalne

  Jak zawrócił, to zdążyli wytrzeźwieć, więc nie dziwota.
 9. Akcje specjalne

  W pozycji leżącej podczas lotu bo podwieszano go do samolotu poziomo, ale lądowali pionowo "na nogi". Poza tym pozwalało to na zrzut bez zwalniania samolotu jak też osób nieprzeszkolonych w skakaniu ze spadochronem i z lękiem wysokości.
 10. Rozrywki dworskie i szlacheckie

  Fukierzy. Zacny ród. Pszczyna była wtedy ostatnią mieściną cesarstwa przy granicy z Polską od strony Bramy Morawskiej, więc póki stolica była w Krakowie szło przez nią wszystko.
 11. Rozrywki dworskie i szlacheckie

  Z Wrocławia. Dziś przybył do nas kupiec, który czternaście dni w Krakowie przebywał. Donosi, iż przyszły król polski zażywa jeszcze odpoczynku w Pszczynie, jednak w nadchodzący wtorek, 26-go maja, zjawi się w Krakowie. Królowa w tańcach włoskich pilnie sposobiona, jak również i król z wielkim zacięciem przez jednego z panów, który wiele czasu w Italii i Francji spędził, przyuczany będzie. Ciekawy epizod, opisywany w monografii Pszczyny dość ogólnikowo ("W rezydencji Promnitzów przebywali również inni dynaści zdążający do lub z Krakowa." T I s. 155) .
 12. Nasza twórczość historyczna

  Jak widzę Kolega preferuje tryb oznajmiający. Ja wysiadam.
 13. Nasza twórczość historyczna

  Według Biblii, brak oddziaływań informacyjnych, to śmierć materii, czyli rodzajów informacji. I tak pojawiła nam się entropia. Teoria próżni fizycznej, łączy ruch obrotowy elektronu z informacją z poziomu super świadomości, czyli Boga. Wskazując na jednolite pole informacji, obejmujące wszystko, stanowiąc jedną całość. Próżnia fizyczna jako absolut (meta)fizyczny. I tak Kolega wrócił do Grecji klasycznej czyli Anaksymandra z dodatkiem Heraklita, Pitagorasa i Demokryta. Ale czy Kolega zdaje sobie sprawę, że uwzględniając to co wniósł Heisenberg, ta próżnia jest pusta tylko statystycznie ?
 14. Nasza twórczość historyczna

  Teoria próżni fizycznej, łączy ruch obrotowy elektronu z informacją z poziomu super świadomości, czyli Boga. Wskazując na jednolite pole informacji, obejmujące wszystko, stanowiąc jedną całość. Aaaa elektrony. Czyli Bóg kwarków nie kontroluje ? Za niski poziom dla Niego ? A swoją drogą elektron naprawdę się kręci ?
 15. Nasza twórczość historyczna

  Na moje z kuferkiem nie otrzymałem. A pytałem w związku z wcześniejszym: Próżnia fizyczna, to źródło informacji bez materii. Wybacz ale nie istnieje niematerialna informacja. Jak dla mnie to jest bełkot, nieważne w jakiej książce opisany. Jak się już tak naukowo zająłeś tą Genesis, to może powiesz mi jak się ma do niej taka entropia. To taka wielkość fizyczna co ciągle rośnie od początku stworzenia świata, kiedy była najmniejsza, przestanie rosnąć u jego końca, gdy osiągnie maksimum. Rośnie też z każdą wymianą informacji.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.