Jump to content

666

Użytkownicy
 • Content count

  725
 • Joined

 • Last visited

About 666

 • Rank
  Ranga: Doktor
 • Birthday 06/01/1987

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Dzieje najnowsze

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2,600 profile views
 1. Wielka gra przeciwko Syrii

  Jak właśnie ustaliłem, syryjscy rebelianci działający wzdłuż granicy z Izraelem, pod naciskiem lokalnej ludności cywilnej, masowo poddają bronione przez siebie tereny syryjskim wojskom rządowym. Lokalna ludność cywilna - coraz częściej świadoma swojej wagi politycznej - chce uniknąć zniszczenia swoich domów / mieszkań, samochodów i miejsc pracy w wyniku ciężkich bombardowań i ostrzałów artyleryjskich, używanych przez wojska rządowe do "zmiękczania" obrony rebeliantów. Zarazem sami rebelianci nie widzą realnych szans na zwycięstwo w głębszej perspektywie czasowej. Prosili o ewakuowanie ich do Idlib'u, ale rosyjscy negocjatorzy przekonali ich do pozostania po złożeniu broni w prowincji Daraa, w związku z faktem że prowincja Idlib będzie kolejnym celem syryjskich wojsk rządowych. Tymczasem tureckie wojska rządowe zaczęły ewakuować się z prowincji Idlib, z powrotem do Turcji. Prowincja pogrążona jest w wojnie domowej pomiędzy różnymi frakcjami syryjskich rebeliantów, którzy prawdopodobnie nie są w stanie sformować silnej obrony przeciwko syryjskim wojskom rządowym: Z informacji wywiadowczych wynika że poszczególne frakcje syryjskiej opozycji w Idlib'ie, powszechnie stosują przeciwko sobie morderstwa polityczne, porwania, ataki bombowe i oczywiście regularne walki zbrojne. Prowincja Idlib pogrążona jest w chaosie.
 2. Wielka gra przeciwko Syrii

  Zapraszam do rzucenia okiem na obraz pola walki z dnia 10 lipca 2018 roku (dzisiaj): Mapa Jak widzicie, siły umiarkowanych rebeliantów zostały już zniszczone przez syryjskie wojska rządowe w 80-90%. Wciąż broniący się dżihadyści z organizacji Państwa Islamskiego, sięgnęli - tradycyjnie - po opancerzone samochody* wyładowane materiałami wybuchowymi, prowadzone przez kierowców-samobójców. * - są też przypadki używania bojowych wozów piechoty serii BMP oraz opancerzonych spychaczy, dzięki którym kierowcy-samobójcy mogą przedzierać się przez relatywnie silny ogień zaporowy.
 3. Wielka gra przeciwko Syrii

  Jest już najnowsze nagranie z walk w zachodniej części prowincji Daraa: Na nagraniu możecie zobaczyć jednostki syryjskich wojsk rządowych, ostrzeliwujące krzaki pośród których znajdują się stanowiska ogniowe rebeliantów. Syryjska strona rządowa potwierdziła, że po opanowaniu prowincji Daraa, rozpocznie długo oczekiwaną ofensywę na rzecz opanowania prowincji Idlib. Turecki rząd nie odniósł się jeszcze do tej sprawy, ale - w obliczu faktu że sześć tureckich czołgów typu Leopard 2A4, pomimo zmodernizowana do standardu A5, zostało zniszczonych z zestawów 9M133 "Kornet" - prawdopodobnie wycofa swoje regularne jednostki z Syrii i zostawi syryjskiej rebeliantów w Idlib'ie własnemu losowi.
 4. Szok na międzynarodowym rynku broni przeciwpancernej. Pojawiła się zmodernizowana wersja zestawu 9M133 "Kornet", której zasięg i przebijalność w pancerzu są większe niż w przypadku zestawu AT-15 (9M123). Nowa wersja - 9M133-2 "Kornet-EM", znana również jako "Kornet-D" - ma zasięg 8 kilometrów, przebija do 130 cm monolitycznej stali i na spokojnie, bez stresu niszczy każdy znany model czołgu. Można też przestrzelić do 3.5 metra betonu. Czołg M1A2 z uranową wkładą w pancerzu i dodatkowym pancerzem klatkowym ? Dziś to już "kaczka na stawie". Podstawowym nosicielem zestawu 9M133-2 są opancerzone samochody terenowe "Tigr", które są wysoce mobilne i dużo tańsze od niszczycieli czołgów na podwoziu gąsienicowym: "Tigr" waży 7 ton, rozwija prędkość do 140 km/h (na asfalcie) i ma zasięg 1 tysiąca kilometrów.
 5. Wielka gra przeciwko Syrii

  Według ONZ, w wyniku walk w prowincji Daraa, z domów uciekło 270 tysięcy ludzi. Chcieli uciec do Jordanii, ale Jordania ich nie wpuściła, ponieważ już wcześniej przyjęła około 1.3 miliona uchodźców z Syrii. P.S. Ogólnoświatowa liczba uchodźców jest szacowana na 70 milionów rocznie.
 6. Wielka gra przeciwko Syrii

  Syryjska armia rządowa zajęła syryjsko-jordańskie przejście graniczne Naseeb: Obecnie prowadzona jest ofensywa przeciwko dżihadystom z organizacji Państwa Islamskiego działającym przy granicy syryjsko-izraelskiej, w zachodniej części prowincji Daraa. Wojsko izraelskie pozostaje na bezpiecznych pozycjach obronnych po swojej stronie granicy.
 7. Wielka gra przeciwko Syrii

  Doniesienia z dzisiaj, potwierdzają że rebelianci poddali bronione przez siebie obszary w prowincji Daraa: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-reuters-konwoj-z-rosyjska-flaga-zmierza-ku-granicy-syryjsko-,nId,2603405 Wpuścili rosyjską żandarmerię wojskową, która pośredniczy w negocjacjach pomiędzy syryjską armią rządową a dowództwem rebeliantów. A już teraz możecie zobaczyć arsenały broni rebeliantów zdobyte przez syryjską armię rządową: Napis z plakatu na podglądzie filmu: "Wsparcie dla Narodu Syryjskiego od Stanów Zjednoczonych Ameryki". Zestawy przeciwczołgowe TOW-E (TOW-2A) "Made in USA", zestawy przeciwczołgowe MILAN "Made in France", czołgowa amunicja podkalibrowa "Made in Israel", broń strzelecka głównie "Made in Bulgaria", 1500 skrzynek z amunicją po 200 naboi każda (razem 300 000 naboi o kalibrze do 12.7 mm), pyszne jedzenie konserwowane, hełmy bojowe, apteczki pierwszej pomocy, lekarstwa, kamizelki kuloodporne, maski przeciwgazowe, szpitale polowe, nawet czołgi T-64 i bojowe wozy piechoty serii BMP... wszystko dostało się w ręce syryjskiej armii rządowej.
 8. Wojna na Wschodzie Ukrainy

  Dziś o 05:00 rano na jednym z ukraińskich poligonów doszło do strasznego wypadku. Wrzucony do moździerza granat, wybuchł wewnątrz moździerza i rozsadził go, zabijając trzech żołnierzy i raniąc 9 innych: https://pl.sputniknews.com/swiat/201807068320755-sputnik-ukraina-poligon-wybuch/ Znając realia, niektórych rannych czekać będą amputacje kończyn. Granat musiał mieć wadliwy lub zwyczajnie przerdzewiały zapalnik.
 9. Wielka gra przeciwko Syrii

  Wczoraj, 5 lipca, dowództwo rebeliantów działających w południowej części prowincji Daraa zdecydowało się na podjęcie negocjacji w sprawie złożenia broni w zamian za możliwość ewakuacji autobusami: https://en.wikipedia.org/wiki/Daraa_offensive_(June_2018)#Ceasefire Trzy wcześniejsze oferty odrzucili. Za czwartym razem zdecydowali się jednak na rozmowy, w obliczu braku realnych szans na zwycięstwo na polu walki.
 10. Wojna na Wschodzie Ukrainy

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, udostępniła wykonane przez drony zwiadowcze zdjęcia zapór minowych porozkładanych przez pro-rosyjskich rebeliantów w poprzek dróg prowadzących na kontrolowane przez nich obszary: https://liveuamap.com/en/2018/5-july-hug-despite-minsk-memorandum-and-tcgs-decision-on Są to przeciwczołgowe miny TM-62, o których pisałem tutaj już wcześniej.
 11. Wielka gra przeciwko Syrii

  Media donoszą, że w Syrii pojawiła się nowa rosyjska grupa najemnicza "Patriot", rekrutująca aktywnych pracowników rosyjskiego resortu obrony, a więc żołnierzy pozostających w czynnej służbie: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-w-syrii-walczy-nowa-rosyjska-grupa-najemnicza,nId,2603060 Kontrakt na dwa miesiące, minimum 24 tysiące złotych miesięcznie, praca przy ochronie VIP-ów (członków syryjskiego rządu).
 12. Wielka gra przeciwko Syrii

  Użył tego terminy syryjski żołnierz który mówił o czołgu T-72A znalezionym na podziemnym parkingu, pod zawalonym bombą lotniczą budynkiem. Użył określenia "sniper tank", które ja przetłumaczyłem jako "czołg snajperski". Polskie wersje takich określeń są moim wkładem autorskim.
 13. Wielka gra przeciwko Syrii

  @secesjonista W żadnym. Wypłynęło w praktyce wojennej. Wojna domowa w Syrii jest rodzajem międzynarodowego poligonu, będącego okazją do wymyślania nowych terminów, taktyk, strategii... Gdy izraelskie jednostki paramilitarne* wejdą do południowo-zachodniej Daary, dojdzie do pierwszych bezpośrednich starć izraelsko-syryjskich od 1973 roku. Izraelska armia będzie mogła przetestować nowy sprzęt, jak chociażby zestawy "Spike LR" które Polska kupiła od Izraela. * - oczywiście będą stylizowane przez Mossad na pro-izraelską frakcję Wolnej Armii Syrii, żeby nie było że jakaś izraelska inwazja czy coś.
 14. Tak użycie takiego granatnika wygląda w praktyce: Zżera mnóstwo amunicji, ale jak napisałem wcześniej, dobrze sprawdza się przy odpieraniu ataków piechoty nieprzyjaciela.
 15. Wielka gra przeciwko Syrii

  @secesjonista Ja nie gram w gry komputerowe. Rebelianci używają podziemnych parkingów / hangarów, jako miejsc przechowywania ciężkiego sprzętu. Niekiedy też tworzą sieć podziemnych tuneli na tyle szerokich, że czołgi mogą jeździć pod ziemią spod jednego budynku pod drugi. Chodzi o to, żeby nie były widoczne z powietrza.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.