Skocz do zawartości

Speedy

Użytkownicy
 • Zawartość

  906
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Speedy

 • Tytuł
  Ranga: Doktor habilitowany

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  WaWa
 • Zainteresowania
  militaria wszelakie

Ostatnie wizyty

1,545 wyświetleń profilu
 1. Lądowanie na Bałkanach

  He he... no właśnie. Niemcy musieli wprowadzić do Włoch armię okupacyjną (której owo wasalne państewko zabezpieczało tyły). W sytuacji nadciągającej katastrofy na froncie wschodnim na pewno bardzo ich to ucieszyło. Aliantom nie walił się front wschodni, rezerwy ludzkie i materiałowe mieli ogromne. Więc utrzymywanie armii we Włoszech nie było dla nich dramatycznym obciążeniem. Niemcy byli w sytuacji jakby nieco odmiennej... Ale to powiedzmy trochę na własne życzenie - z powodu mało ofensywnej postawy osób dowodzących operacją. Dążenie do umocnienia przyczółka, zamiast rozwijania początkowego powodzenia dało Niemcom czas na ściągnięcie odwodów, umocnienie się i w efekcie fajny skądinąd pomysł się zmarnował.
 2. Lądowanie na Bałkanach

  1. Nooo tu bym się nie zgodził. Bezpośrednią konsekwencją lądowania na Sycylii było lądowanie we Włoszech, ich kapitulacja i przejście na stronę aliantów. "Wyjęcie" Niemcom sojusznika tego kalibru nie nazwałbym doraźnym rezultatem. 2. Owszem, ugrzęźli. A na Bałkanach by nie ugrzęźli? Tam też są góry; tylko dodatkowo mniej jest linii kolejowych, gorsze i mniej liczne drogi, portów też mało i niedużych.... Militarna potęga nowoczesnych alianckich armii opierała się na wojskach pancernych i zmechanizowanych, mających wielką siłę uderzeniową ale wymagających stałej dostawy wielkich ilości zaopatrzenia; na lotnictwie które torowało drogę wojskom lądowym, ale też pożerało masy paliwa i amunicji; i na flocie która zapewniała panowanie na morskich szlakach komunikacyjnych, co umożliwiało dostawy tej masy zaopatrzenia dla wojsk. Z tego punktu widzenia Bałkany nie wydają się optymalnym wyborem.
 3. Ciekawe. Jak głęboko pod ziemią to było? Chociaż w przybliżeniu? Nie powiedziałbym, że to prymitywne. Jest "stół operacyjny" i środki łączności, czyli w zasadzie to co potrzeba. Powiedzmy że z dzisiejszego punktu widzenia brak rzeczy z cyklu ABC (masek p.gaz., urządzeń filtrowentylacyjnych itp.). Czy może były, tylko ich nie fotografowałeś?
 4. A ja teraz widzę, że sam miałem zaćmienie nie dość że nie zauważyłem błędu gregskiego to jeszcze sam go powieliłem w komentarzu...! Może to jest tak, że za rozpoznawanie 6 i 9 odpowiada ten sam proces w mózgu? Dlatego łatwiej się na to złapać? Dzieciak mojej koleżanki, Sebastian lat 5 do niedawna mylił właśnie cyfry 6 i 9, ostatnio już jakoś nie (Seba nie umie jeszcze czytać, ale rozpoznaje liczby, gra Dragon Mania w którą cały czas tnie, wymaga tego). Wracając do tematu, FG 42 to raczej trudno do udanych zaliczyć. A być może właśnie przy naboju nieco słabszym spisywałby się lepiej. Jest sobie taki Niemiec, niejaki Bernd Dittrich. Jego firma (uczciwie mówiąc nie wiem czy jeszcze działa) Sport-Systeme Dittrich od kilku lat oferowała funkcjonujące repliki niemieckiej broni z okresu II wojny, jak np. BD 40 (kopia MP 40), BD 44 (kopia StG. 44) itp. Oczywiście w wersji samopowtarzalnej, bez opcji ognia ciągłego. No i miała w ofercie także i repliki FG 42: BD 42 wersja 1 BD 42 wersja 2 W 2012 współpracująca z nimi inna niemiecka mała firma Tactic Group zaprezentowała na targach IWA swój BD 42 Tactic - model uwspółcześniony że tak powiem, ze zmienionym kształtem chwytu, urządzeniem wylotowym, elementami z tworzywa sztucznego itp., a przede wszystkim przekalibrowany na 7,62x51 (7,62 NATO, .308 Win.). To właśnie nabój trochę słabszy od niemieckiego 7,9x57. Może w połączeniu z nowoczesnymi materiałami udało się w ten sposób zapewnić jako tako poprawne funkcjonowanie... Karabin oferowany jest w wersji standardowej z lufą długości 50 cm oraz skróconej BD 42K z lufą 37 cm. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=7514
 5. Cóż, w tytule wątku mowa jest o karabinie samopowtarzalnym. FG 42 był bronią samoczynną. (ortodoksi piszą czasem bardzo skrupulatnie, "samopowtarzalno-samoczynną", bo miał przełącznik na ogień pojedynczy i ciągły. Ja uważam, że to jest za długie dla mnie broń samoczynna to taka co może strzelać ogniem ciągłym i już, nawet jak ma przy tym przełącznik na ogień pojedynczy, nic już to moim zdaniem nie wnosi). No ba. Ale w założeniach miała to być uniwersalna broń spadochroniarza, zastępująca zarówno pm-y, karabiny, jak i ręczne karabiny masz. Do tej drugiej roli nabój 7,62x33 był uważany za zbyt słaby.
 6. Jeśli nie zastosujesz kalibracji, to metoda jest zawodna. Jak zastosujesz to masz sensowne wyniki. Wybacz, ale facet z tego filmu zachowuje się jak koleś który raz staje na wadze łazienkowej nago, raz w garniturze, a raz w zimowej kurtce i butach traperach i z plecakiem, a potem narzeka, że za każdym razem waga wskazuje inny ciężar, a przecież ważył cały czas tę samą osobę. Następnie próbuje zważyć na niej zapałkę. I na koniec stwierdza, że waga jest fatalnym narzędziem do ustalania ciężaru, całkowicie bezużytecznym. Dla twej informacji: woda generalnie wydaje się pozornie starsza. Woda w oceanach w warstwach powierzchniowych wchłania teoretycznie taki CO2 jak w atmosferze. Woda w warstwach dennych zawiera głównie CO2 wulkaniczny, pozbawiony praktycznie węgla C14. Poszczególne warstwy mieszają się słabo, ale to nie znaczy że nie mieszają się w ogóle. W efekcie woda z powierzchni oceanu ma średnio 440 lat bodajże. Dotyczy to też rzek, przepływających przez skały wapienne (czyli pewnie prawie wszystkich). Postarzają się one sztucznie, wchłaniając CO2 z rozpuszczających się węglanów, istniejących zwykle miliony lat więc też praktycznie pozbawionych radioaktywnego węgla. Tak więc proporcje izotopów węgla w organizmach wodnych mogą je sztucznie postarzać.
 7. Ona nie jest stała! po to się przecież robi wszystkie te krzywe kalibracyjne. Od wielu czynników to zależy. A jak ktoś jest nieukiem i tego nie uwzględnia to oczywiście wyjdą mu bzdury, takie jak w tych filmikach, które linkowałeś. Z obalaniem fizyki to ja bym się na twoim miejscu wstrzymał. Na poziomie tutejszych rozważań możesz spokojnie przyjąć stałe tempo rozpadu za aksjomat. Niezupełnie (chyba że że z myślą o wyeliminowaniu możliwości pochodzenia biologicznego? O to ci chodziło?). Metoda radiowęglowa opiera się na założeniu że skoro żywe istoty nieustannie wymieniają węgiel z otoczeniem (jedząc, wydalając, oddychając) to stosunek ilości nietrwałego izotopu C14 do trwałego C12 jest w nich taki sam jak w otoczeniu (a ściślej proporcjonalny do niego). A kiedy taka istota umrze, przestaje wymieniać węgiel z otoczeniem, zawarty w niej C14 zaś rozpada się dalej i jego stosunek do C12 zmienia się. Ale gdybyś badał próbkę zawierającą węgiel np. ze skał głębinowych z wnętrza Ziemi, to zapewne C14 praktycznie wcale w niej nie będzie, bo te skały mają raczej miliony lat i więcej i zdążył on już dawno się rozpaść.
 8. Hmm bardzo śmiała teza. A czy możesz ją czymś podeprzeć? Te wcześniejsze rozważania o 20-letnich skałach wulkanicznych są tu mało wartościowe. Nie jestem pewien czy w ogóle da się dopasować jakiś naturalny nuklid do tak krótkiego czasu. Najpopularniejsza taka metoda, radiowęglowa bazuje na węglu C14 o czasie półtrwania t(1/2) równym około 5,7 tys. lat. Przez 20 lat proporcje izotopów węgla w próbce zmieniłyby się tak mało, że trudno byłoby to wykryć. Orientacyjnie zakres stosowania tej metody rozciąga się od około 0,1 t(1/2) do ok. 10 t(1/2).
 9. Czołgi

  To co podałeś, wygląda mi na szczytowy "pik" huku wystrzału. To są właśnie takie liczby rzędu 160 dB. Poziom normalnego tła we współczesnym czołgu z pewnością jest niższy niż w Mark I, gdzie silnik znajdował się w przedziale bojowym, niczym nie oddzielony ani nie obudowany. Armaty z pewnością są natomiast dzisiaj głośniejsze. Nowoczesne działa czołgowe to broń o ekstremalnym ciśnieniu, przyznam że nie dysponuję jego wartością dla wspomnianej 20-funtówki. Ale powiedzmy dla 105 mm armat z rodziny L7 (dalsze rozwinięcie 20-pdr) Pmax jest rzędu 4500-5000 atm. A dla tej 6-funtówki Hotchkissa z początku wieku jakieś 2000-2200 atm.
 10. Czołgi

  Mark I (pierwszy czołg z 1916) miał następującą grubość pancerza: przód i boki 10-12 mm, tył 10 mm, dno i góra 5-6 mm. Mark VIII (robiony wspólnie z USA model z końca wojny): przód 16 mm, boki 12-16 mm, tył 12 mm, dno 6-8 mm, góra 6-10 mm Orientacyjnie pocisk odłamkowo-burzący może przebić pancerz grubości około 1/4 - 1/3 kalibru przy prostopadłym trafieniu. Czyli dla owej 77 mm armaty polowej byłoby to 19-26 mm przy dobrym kącie (ze wskazaniem raczej w kierunku tej niższej wartości, bo to pocisk niezbyt ciężki i niezbyt szybki). Ale przy gorszym kącie to mogłoby nie starczyć. Poza tym przy natychmiastowym zapalniku pocisk taki wywaliłby w trakcie tego przebijania z trudnym do przewidzenia skutkiem, podczas gdy "prawdziwy pepanc" eksplodowałby w środku z efektem daleko lepszym.
 11. Wojna o Falklandy - Malwiny

  A z kolei tu jest zarchiwizowany brytyjski raport o uszkodzeniach: Loss of HMS Sheffield
 12. Wojna o Falklandy - Malwiny

  Zapewne setek kilometrów; pytanie jakim sprzętem dysponowali wówczas Argentyńczycy. Używali do tego odpowiednio wyposażonych samolotów C-130. Nie wiem niestety w tej chwili, jaki miały radar. Orientacyjnie, stosunkowo malutki uniwersalny radar Agave (na samolotach Super-Étendard) mógł wykryć okręt wielkości fregaty ze 100-120 km. Na wielkim C-130 zmieściłoby się oczywiście coś o znacznie większych możliwościach. Druga strona medalu jest taka, że tam były setki marynarzy - i co, wszyscy razem nakłamali w swych relacjach? W takim kraju jak Wlk. Brytania? Raczej wydaje się to mało prawdopodobne. Nie, akurat nie. Hs 294 w ogóle nie weszła do użytku. Hs 293 w jednej z wersji też miała taką głowicę, ale ta wersja też nie weszła do użytku. Ogólnie to coś takiego: Bomba szybująca, napędzana 2 silnikami rakietowymi na paliwo ciekłe. Faktycznie była zdalnie kierowana. Exocet jest kierowany w pierwszej fazie lotu programowo bezwładnościowo: leci do punktu o wyznaczonych współrzędnych, tam gdzie spodziewana jest obecność celu. W określonej odległości przed tym miejscem włącza własny radar i zaczyna poszukiwać celu. Jeśli go znajdzie, naprowadza się na wykryte odbicie.
 13. Wojna o Falklandy - Malwiny

  Jeśli byłby dostatecznie daleko, mogli fizycznie nie mieć możliwości by coś mu zrobić. Brytyjczycy dysponowali wówczas tylko myśliwcami typu Harrier, o relatywnie niewielkim zasięgu i niezbyt długim czasie patrolowania. Nie mieli też pokładowych samolotów tankujących. A możesz powiedzieć, skąd w ogóle pochodzi ta teza? Brytyjski raport z potyczki, opublikowany już dawno, wyraźnie mówi o jednym trafieniu oraz o tym, że zaobserwowano upadek drugiego pocisku do morza w odległości kilku mil czy jakiejś tam od brytyjskich okrętów. W tej chwili nie, na ile mi wiadomo. Dawno temu, za czasów pancerników robiono takie rzeczy (niektóre niemieckie bomby szybujące z II wojny, np. Hs 294 , powojenny rosyjski pocisk KSzCz, amerykański Petrel). Ogólnie funkcjonowało to tak, że głowica pocisku miała postać torpedy (z napędem lub bez) i oddzielała się na kilkadziesiąt czy kilkaset metrów przed celem, tak by wpaść do wody i porazić podwodną część kadłuba. Potem uznano to za zbyt skomplikowane i niepotrzebne - w seryjnych KSzCz nie montowano tego mechanizmu oddzielania głowicy, Petrel szybko wycofano i przekwalifikowano na cel latający.
 14. Czołgi

  Myślę, że to już wymagałoby chyba bardziej szczegółowych badań i przeanalizowania, w ilu przypadkach czołg został faktycznie zniszczony/unieruchomiony przez ogień artyleryjski, a w ilu czołg unieruchomiony z innych przyczyn (np. awarii napędu, ugrzęźnięcia w trudnym terenie...) został następnie zniszczony ogniem art. F.K.96 to było podstawowe działo polowe, więc co właściwie miałoby szanse się wykazać... W 1916 wprowadzono jego nową wersję, Nahkampfkanone. Dla poprawienia manewrowości i przetaczania po stanowisku ogniowym (kąt ostrzału w poziomie pozostał minimalny, bodajże 4°) obniżono masę, zakładając mniejsze koła i zmniejszając tarczę ochronną (chyba też jeszcze jakieś elementy wyleciały). Chyba też i wtedy wprowadzono dwa nowe pociski: lepszy granat z 0,9 kg m.w. (w starym było 0,19) i taki powiedzmy z pewną nieśmiałością "pepanc" - Tankgranate się to bodajże zwało. T.Gr. zrobiony był ze skorupy granatu z zapalnikiem czołowym, nie wiem nowego czy starego (mam nadzieję że starego chociaż. W gniazdo zapalnika wstawiono grubościenną stożkową wkrętkę z utwardzonej stali, która miała ułatwić wnikanie w przeszkodę. W tylnej części wkrętki znajdował się zapalnik uderzeniowy bezwładnościowy z krótką zwłoką.
 15. Wojna o Falklandy - Malwiny

  Na ile wiem to szło trochę inaczej. Goście lecieli tuż nad powierzchnią morza by uniknąć wykrycia przez brytyjskie radary. Dane o położeniu celu (takie powiedzmy przybliżone) dostawali od samolotu rozpoznawczego operującego na dużej wysokości poza zadeklarowaną przez Brytyjczyków strefą działań wojennych. W odległości tych kilkudziesięciu km od celu wykonali manewr typu górka: wyskoczyli na wysokość tych 150-200 m, dokładnie namierzyli cele swymi pokładowymi radarami, zaprogramowali pociski i wystrzelili je. Trudno mi sobie wyobrazić, że nie wiedzieli czy pociski ruszyły, zapłon wielkiego silnika na paliwo stałe to spora kula ognia i dymu. Chyba że jednocześnie z wystrzelaniem Exocetów zawrócili i rozpoczęli odwrót, nie patrząc na nic. Oczywiście nie mogli wiedzieć w co trafili. No raczej nie mieli. Zasięg AGM-39 z małej wys. to jakieś 50 km, pewnie nie strzelali z maksymalnej odległości, ale i tak były to dziesiątki km, wątpię żeby się dało dostrzec wzrokowo okręt z takiego dystansu Noo to jest raczej dosyć dobrze opisane w raportach - 4 maja trafił jeden pocisk, drugi spadł do morza. Kontrowersje tyczyły tego, czy eksplodował, w oficjalnym raporcie orzeczono ostatecznie że chyba nie, nowe badania opublikowane w 2015 bodajże na jakiejś konferencji mówią że chyba tak. Co do 25 maja i trafienia w Atlantic Conveyor wszystko się zgadza. Ponadto 12 czerwca pociskiem wystrzelonym z zaimprowizowanej wyrzutni lądowej oberwał niszczyciel HMS Glamorgan. Tym razem jednak okręt nie utracił zdolności bojowej i kontynuował działania w rejonie Falklandów do końca konfliktu. Czyli trafiły 4 z 5 (jest jeszcze niepotwierdzony atak 30 maja na HMS Invicible, jeśli faktycznie miał miejsce to 4 z 6). No nie nie, nie aż tak. Faktycznie brytyjski wywiad starał się udaremniać lub podkupywać transakcje, do do których miał podejrzenia że są realizowane dla Argentyny przez łańcuch pośredników. Np. pod brytyjskim naciskiem Francja wstrzymała sprzedaż tych pocisków do Peru, uważając, że mają one właśnie być przekazane Argentynie. Ale np. Irak cały czas kupował pociski Exocet i wykorzystywał je w prowadzonej wówczas wojnie z Iranem. Edit: sorry teraz dopiero przeczytałem uwagę Bruno Wątpliwego. No to faktycznie, może lepiej przenieść te ostatnie wpisy do tamtego tematu o Falklandach? Powyższe pięć wpisów przeniosłem z tematu: "Najstarsze okręty wojenne na świecie". secesjonista
×