Jump to content

gregski

Użytkownicy
 • Content count

  7,273
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by gregski

 1. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Na początek mój osobisty rekord północnego zasięgu. Migawka z Morza Barentsa (Nigdy nie wiem czy powinno się pisać "Morze Barentsa czy morze Barentsa). Potem z Morza Karskiego (podobny dylemat). Niedźwiedzie się pojawiły sprawdzić kto utknął w lodzie. W końcu przyszła odsiecz.
 2. Każdy z nas gdzieś wyjeżdża. Czasem na inny kontynent, czasem do innej gminy. Zdarza się, że podczas takich wyjazdów wpada w oko jakaś ciekawostka. Może to być katedra, a może to być kapliczka. Bywa, że robimy wtedy zdjęcia. Też różne super aparatem lub komórką. Zdarzają się rzeczy ciekawe ale nie na tyle duże aby zaczynać dla nich nowy topic. Pomyślałem, że warto otworzyć taki osobny temat. Jeśli macie jakieś fajne fotki ciekawych miejsc związanych z historią to wklejajcie je tu opatrując krótką notką opisującą sfotografowany obiekt. Na początek chciałem przedstawić Aarona Jozuego, Mojżesza z twierdzy wyspy Oscarsborg w cieśninie Drobak. To one rankiem 9 kwietnia 1940 roku miały przyjemność wejść w konwersację z niemieckim krążownikiem „Blucher”. Jej rezultaty wszyscy chyba znają.
 3. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Od czerwca do stycznia już te lodołamacze-gazowce regularnie do Chin chodzą. Na razie jest ich chyba 15. Kilka następnych w budowie. W tym roku ciężka zima brutalnie pokazała, że góruje nad nowoczesną technologią. Jeden z tych statków uszkodził sobie azipod. A inny przeszedł trasę ale w eskorcie lodołamacza. My na Morzu Karskim też utknęliśmy.
 4. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  No i co ja mogę biedny miś, że we wszystkich papierach jakie mamy stoi " Sabetta"?
 5. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  Terminal Sabetta w zimowej szacie. Nawet bliźniaczy statek spotkaliśmy.
 6. Transliteracja

  Jejku, ja ten "Yamal" napisałem bo tak miał na burtach namalowane.
 7. Wasze zdjęcia

  Sorry, ale tak ma napisane na burcie. Nie będę mu więc zmieniać nazwy.
 8. Wasze zdjęcia

  No co Ty? Zdjęcia przez szybę. Trudno zrobić bo jak wspominałem nie dosyć że szyba brudna to jeszcze grzana więc ma wtopione druciki. Aparat upiera się by fokusować na tej szybie. Trzeba przejść na ręczną ostrość. Jakbym wyszedł na pokład gazowca z urządzeniem elektronicznym które nie jest w klasie Ex to by mnie chyba na miejscu zastrzelili. Mam trochę zdjęć, mogę je wstawić ale ostrzegam że nie są idealnej jakości.
 9. Wasze zdjęcia

  Yamal. Tu go lepiej widać.
 10. Wasze zdjęcia

  Na morzu Karskim tak nam ciężko szło, że rosyjski lodołamacz atomowy musiał przyjść nam w sukurs. (zdjęcie robione przez oszronioną i zasoloną szybę więc proszę nie marudzić.
 11. Lektury szkolne - czy jest sens czytać je?

  Pewnie nie będą, ale głównie dlatego, że chcą obejrzeć tego Batmana czy Kapitan Ameryka. Natomiast chęcią przeczytania Mrożka raczej nie pałają więc maja to w nosie. Niestety, na ten temat to ja mam smutne przemyślenia. Z resztą w ogóle na starość wyłazi ze mnie zrezygnowany pesymista...
 12. Odeszli...

  Papcio Chmiel nie żyje. https://ksiazki.wp.pl/nie-zyje-henryk-jerzy-chmielewski-papcio-chmiel-tata-tytusa-romka-i-atomka-mial-97-lat-6343717796300929a
 13. Wymieniłeś kilka możliwości i każda równie prawdopodobna. Dołożyłbym jeszcze jakąś prywatną wendettę rodziny któregoś z zamordowanych jeńców. Też prawdopodobne.
 14. Ten sam cytat (niemal) ale dwóch autorów. "Kanalie, chcecie żyć wiecznie!" tak Fryderyk II zachęcał swoich żołnierzy do większego wysiłku. "Go on sons of the bitches, do you want to live forever?" - to sierżant Daniel J. Daly czasie bitwy pod Belleau Wood
 15. Może nie była to sytuacja w której żołnierze panikowali ale okrzyk miał zachęcić do wysiłku: „Żołnierze! Pamiętajcie, że czterdzieści wieków patrzy na was z wysokości tych pomników” Chociaż mnie osobiście bardziej w pamięć zapadł rozkaz: "Osły i uczeni do środka!" (z tej samej kampanii).
 16. Koronawirus

  Poważnie? Myślałem, że już wirus się mnie nie ima.
 17. Koronawirus

  Mam na to wylane. Jestem po Covidzie. Mam przeciwciała!
 18. Wojna polsko-bolszewicka. W regularnej armii regulamin piechoty nakazywał oficerom iść do ataku za żołnierzami kompanii którą dowodzili. Jednak w Armii Ochotniczej oficerowie szli do ataku na czele kompanii by dawać przykład i ciągnąć żołnierzy za sobą osobistym przykładem. Po prostu ludzie ci jakkolwiek bardzo patriotyczni i silnie zmotywowani byli żołnierzami nieostrzelanymi, bez doświadczenia, niedoszkolonymi i co tu kryć, bardzo młodymi. Był to żołnierz chwiejny, ulegający nastrojom i dlatego wymagający specjalnego traktowania. A ze starszych przykładów można podać okrzyk generała Louisa Lepic do swoich grenadierów pod Pruską Iławą: „Głowy do góry, to tylko kule a nie gówno!”
 19. Lektury szkolne - czy jest sens czytać je?

  Akurat Prusa lubiłem. Ostatnio zastanawiam się nad sensem lektur. Z rozmów ze znajomymi wyciągam wnioski z gatunku smutnych. Te lektury czytają nieliczni. Reszta przeleci na przerwie jakieś opracowania znalezione w necie. No to po co?
 20. Najciekawsze mezalianse w historii.

  Gertruda Komorowska i Stanisław Szczęsny Potocki. On magnat ona szlachcianka. Romans, potajemny ślub, oburzenie rodziców Szczęsnego, porwanie ciężarnej Gertrudy, śmierć dziewczyny, usunięcie zwłok poprzez wrzucenie do przerębla. Kończy się to procesem pomiędzy Komorowskimi i Potockimi i sowitym odszkodowaniem. Materiał na wyciskacz łez (no może bez tego procesu).
 21. Najciekawsze mezalianse w historii.

  Ciekawym mezaliansem jest moim zdaniem związek Kazimierza Wielkiego i Krystyny Rokiczanki. Chociaż nie wiem czy mezalians zaistniał bo król był nadal żonaty z Adelajdą. Tak czy inaczej małżonkowie nie żyli długo i szczęśliwie bo monarcha wykrył, że oblubienica jest łysa i ma świerzb (ciekawe, że przed ślubem tego nie zauważył, pewnie był nieźle napalony). Czytałem opinie, że Krystyna była agentką cesarza Karola IV. Moim zdaniem to nie jest możliwe. Cesarz na agentkę wybrał by dziewuchę bez takich felerów (no chyba, że też był napalony).
 22. Najciekawsze mezalianse w historii.

  Mylę że sir William Douglas Hamilton i Emma Lyon, znana jako Emma, Lady Hamilton się kwalifikują do tego tematu. W końcu ona córka kowala, a on syn lorda Archibalda Hamiltona, gubernatora Jamajki.
 23. Wojna Zimowa

  Czytałem, że Japończycy chowali się w listowiu palm prowadząc ostrzał. Tyle tylko, że z tego co zrozumiałem oni z pełną premedytacja godzili się na to, że jest to misja samobójcza. Chodziło tylko o to by zabić jakiegoś wroga (najlepiej kilku) zanim samemu zostanie się zabitym.
 24. Wojna Zimowa

  Ja też zabrałem się za ta książkę ale nie dokończyłem. Snajper okazał się być tak "czerwony", że przeszkadzało mi to w czytaniu. Straszna propaganda. Dla snajpera drzewo to raczej samobójcza pozycja wątpię by Finowie próbowali walczyć w taki sposób. A o "zrzutach" Finów na sowieckie terytorium też jakoś nigdy nie zdarzyło mi się przeczytać. Jak wspomniałem wcześniej książka zdecydowanie niewiarygodna.
 25. Czyli coś jak szatniarz - emeryt w knajpie? (tylko dochód znacznie gorszy)
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.