Jump to content

gregski

Użytkownicy
 • Content count

  7,334
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by gregski

 1. Westerplatte - mit?

  Taki dosyć ciekawy podcast:
 2. Dobre strony ZSRR

  Czy ja gdzieś dokonałem takiego porównania? Możesz mi przypomnieć, bo może zapomniałem. No przecież chyba to napisałem. Po raz kolejny nie będę sam siebie cytował. Proponuję przeczytać jeszcze raz mój post z 9 listopada. Nadal byliśmy pod okupacją. O wiele łagodniejszą bo nowy okupant miał inne cele niż stary a i sytuacja międzynarodowa była zgoła inna. Co nie zmienia faktu, że to była okupacja.
 3. Dobre strony ZSRR

  Słuszna uwaga!
 4. Dobre strony ZSRR

  Dla mnie nazywanie rzeczy po imieniu jest ważne. Zgniła ryba to zgniła ryba a nie "ryba trzeciej świeżości". Tyle, że Rokossowski od lat 30-stych w swoich kwestionariuszach wpisywał "narodowość rosyjska". A dla mnie to dowodzi, że Stalin traktował naszą armię przedmiotowo jak przybudówkę Armii Radzieckiej i dostarczycielkę mięsa armatniego. Aby upewnić się co do lojalności tej kolonialnej armii postawił na jej czele sowieckiego marszałka i dodał mu do pomocy około 7 tysięcy sowieckich generałów i oficerów którzy zajęli w LWP kluczowe pozycje tak by móc kontrolować swoich askarysów w "Polszu" W końcu gdyż sam miał problemy w ZSRR a poza tym Chiny się wtrąciły. Po czasie okazało się, że Gomółka to wierny sługa więc nie było potrzeby go wymieniać. Dla mnie liczy się coś innego. Samodzielny wybór nowego kacyka w ramach tej samej komunistycznej partii był dla Sowietów wystarczająco oburzający by reagować tak jak się reaguje wobec "rządu" kolonialnego. W końcu... Ale nie dlatego, że mogliśmy tylko dlatego, że "tam" też się co nieco zmieniło i uścisk nieco osłabł. Z resztą wtedy to i "oni" pojechali kupować licencje na swoje "Łady". A pomiędzy nami jest taki spór, że ja próbuję (jak potrafię) nazywać fakty po imieniu a ty pudrujesz rzeczywistość tak by wyglądała jak najlepiej.
 5. Dobre strony ZSRR

  Dzięki temu, że Belgia nie została "wyzwolona" przez Armię Czerwoną nie musiała wybierać "partii proradzieckich socjalistów". My musieliśmy. No widzisz, gdybyś czytał uważniej co napisałem (najlepiej zanim zaczniesz ze mną polemizować) to pewnie zauważyłbyś taki wpis: Ty wchodzisz w filozoficzne rozważania na temat wolności ale mnie to w tej chwili niezbyt interesuje. Interesuje mnie to, że musieliśmy przyjąć wymagany ustrój. Władcami Nadwiślańskiej kolonii byli ludzie z nadania obcego mocarstwa. Na czele naszej armii stanął sowiecki marszałek. Nawet w ramach naszej partii nie mogliśmy sami decydować kto rządzi (vide wybór Gomółki i nieplanowana wizyta wkurzonego Chruszczowa). Nasze decyzje gospodarcze decyzje musiały być zaaprobowane przez Kreml (np. Pobieda zamiast Fiata). I tak dalej, i tak dalej. I ma się to nijak do pozycji Belgii.
 6. Dobre strony ZSRR

  To przecież napisałem wcześniej. Pearl Harbor przyspieszyło przystąpienie USA do wojny ale kierunek działań już był zdeterminowany. Tego nie wiem. Dalej jesteś więźniem. To że ktoś wyciągnął Cię z zimnego, wilgotnego, śmierdzącego i zaszczurzonego lochu i przeniósł do suchej, ogrzewanej celi w wieży z porządną pryczą z poduszką i z kompletem koców nie znaczy, że zostałeś uwolniony. Twój los się poprawił ale dalej jesteś uwięziony. Wyzwolone to były Belgia czy Holandia ale nie Polska albo Czechosłowacja.
 7. Dobre strony ZSRR

  Oczywiście, dlatego wcześniej napisałem: Natomiast trudno mi sobie wyobrazić "wojnę równoległą". Fuhrer i Duce znacznie ułatwili Rooseveltowi działanie. To fakt, ale tak czy owak USA z pewnością znalazłaby się w stanie wojny z Niemcami i Włochami.
 8. Dobre strony ZSRR

  No i to był ten "casua belli" o którym pisałem, że był nieodzowny. Nie było by jego to pewnie znalazł by się jakiś "Telegram Zimmermanna". Kierunek był wyznaczony. Kwestia jak szybko Roosevelt doszedłby do celu.
 9. Dobre strony ZSRR

  Czyżby? 11 marca 1941 rozpoczęto program L&L a na zachodnim Atlantyku funkcje konwojowe zaczęły przejmować okręty amerykańskie. Było to ewidentne opowiedzenie się po jednej ze stron tego konfliktu. Potrzebny był tylko "casus belli".
 10. Dobre strony ZSRR

  Co by nie pisać to hitlerowska okupacja zamieniła się na sowiecką. Niewątpliwie była to okupacja o wiele mniej groźna dla naszego narodu. Okupacja hitlerowska godziła w fizyczną egzystencję naszego narodu. I nie tylko chodziło o eksterminację bezpośrednią. Byliśmy o krok od zagłodzenia https://www.podkasty.info/katalog/podkast/8343-Podcast_Wojenne_Historie/Kontyngenty_czyli_jak_Niemcy_kontrolowali_ile_kalorii_można_zjeść_w_Generalnej_Guberni_ . Okupacja sowiecka nie była okupacją bezpośrednią i nie miała na celu zniszczenie narodu a raczej jego zsowietyzowanie. Natomiast nazywanie tego wyzwoleniem jest kłamstwem.
 11. Choćby powojenna historia Indonezji. Do odzyskania niepodległości.
 12. Koronawirus

  Dopiero? Jakżeś Ty się uchował do tego czasu?
 13. No w Indonezji to ich nie kochają.
 14. Mało tego. Nikt tutaj nie twierdził, że tankietki były zupełnie bezwartościowe. Osobiście twierdziłem tylko, że to nie były czołgi i nie można je tak klasyfikować.
 15. 5000 to były wszystkie pojazdy a nie ciężarówki przeznaczone do utrzymania komunikacji z głębokimi tyłami. Brytyjczycy nie trzymali się ostrożnie wybrzeża tylko to był ich pas natarcia. Tych beczek wina przez litość nie będę komentował.
 16. Według tego: https://trans.info/pl/i-dywizja-pancerna-miala-zaopatrzenie-dzieki-ofiarnosci-starych-kierowcow-131193 samych ciężarówek było niemal 600
 17. W samej tylko Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka było 381 czołgów, 473 działa i 5060 pojazdów mechanicznych różnego przeznaczenia. https://pl.wikipedia.org/wiki/1_Dywizja_Pancerna_(PSZ) Dalej nie komentuję.
 18. Tylko przy pomocy owych dwóch kompanii? No i zniszczyła, czy wyeliminowała z walki?
 19. Niemiecka amunicja 7.92 x 57 S.m.K penetrowała 12 mm stali ze 100 metrów. S.m.K.H chyba jeszcze więcej.
 20. TKS nie był w stanie przekroczyć rowu przydrożnego i nie był odporny na ostrzał z broni ręcznej. Broń nie miał umieszczonej w obrotowej wieżyczce.
 21. Dlaczego powinniśmy je odliczać? Czyżbyś chciał zasugerować, że Panzer I i nasze tankietki to ta sama liga?
 22. Z czego tak naprawdę za czołgi można uznać 7TP i R-35. Vicersy od biedy też ale to już mocno przestarzały sprzęt. Nazywanie tankietki czołgiem być może podbudowywało nasze ego ale czołgu z tego pojazdu nie robiło. Natomiast FT-17 to były eksponaty muzealne a nie broń.
 23. Lenin a Stalin

  Nie zdążył.
 24. Fajne zestawienie. Dowiedziałem się z niego, że w 1939 roku mieliśmy 600 czołgów.
 25. Gdzie, co, za ile?

  To zacznij oglądać seriale.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.