Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
"Historia filozofii" Tatarkiewicza. Tom I. Tej lektury to raczej nie zaliczę do przyjemnych, trzeba trochę się postarać, aby zrozumieć treść.

Bardzo dobra książka- dużo się można dowiedzieć o filozofii i jej historii. Nie czytałam od deski do deski- faktycznie- tak czytana to ciężka lektura. Korzystam jednak z "doskoku" i jestem zadowolona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

A ja, czekając aż dojdzie do mnie pocztą "Żona Piłata" Antoniette May, chwyciłam za "Królewskie kochanki" Dennisa Friedmanna. Bardzo ciekawa lektura, jest oczywiście Henryk VIII i jego miłosne ekscesy, kilka królewskich skandali, a wszystko to opisane w bardzo przystępny i zabawny sposób. Czyli to, co Avaritie lubią najbardziej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Przygotowanie do egzaminu czy też dla przyjemności?

Niestety (a może i stety), przygotowania do egzaminu. Zaraz po tym biorę się za "Historię starożytnych Greków" Wipszycka&Bravo... potem Hammond, Ziółek itp. Jednak ogólnie czytanie ich sprawia mi przyjemność, więc nie cierpię aż tak strasznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ziewak   

J. Bocheński "Podręcznik mądrości tego świata'. To tak a'propo filozofii :). Świetna książka, spokojnie polecam ta kilkadziesiąt stron każdemu :)

A troszkę wcześniej była "www.1939.com.pl" M. Ciszewskiego. Lekka, dynamiczna książka, w której polski batalion przygotowywany do misji w Afganistanie sprawia wiele problemu Niemcom pod Mokrą. Jak łatwo się domyślić, czyste historical fiction ale do mnie trafia. Od czasu do czasu warto odłożyć monografie batalionów na rzecz czegoś lżejszego. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Generał Sikorski - O. Terlecki

Na razie tak trochę z doskoku bo czasu mało ale zapowiada się całkiem dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Powoli zabieram się za "Mrówkę na szachownicy" Jana Kurdwanowskiego "Kroka". Są to wspomnienia żołnierza Batalionu "Chrobry I", ukazujące nam obraz powstania, oczami szeregowego żołnierza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Biografię marsz. Rydza - Śmigłego Mirowicza i "Przed i pomaju" Romeyjki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
"Przed i pomaju" Romeyjki.

Marian Romeyko to naprawdę klasyk, świetnie napisane i wartościowe wspomnienia.

Osobiście jeszcze polecam (jeśli nie czytałeś) tegoż samego Romeyki "Wspomnienia o Wieniawie i o rzymskich czasach".

Co prawda niektórzy zarzucają Romeyce "bajkopisarstwo" i "koloryzowanie" uważam jednak, że jego pisarstwo to bezcenne źródła historyczne i przy tym wspaniałe lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ja do Romeyki podchodzę jednak z ostrożnością - nie zapominaj, iz jego publikacja została opublikowana niejako "na zamówienie" (oczerniająca Sanację i II RP) podczas reżymu komunistycznego Gomułki (do PRL-u przyjechał w 1967r., i niemal natychmiast awansowano go na pułkownika (!), podczas gdy jego koledzy siedzieli w więzieniach, mając za sobą przeprawy w katowniach UB, lub też nie żyli). To na podstawie jego spisanych "relacji" antypiłsudczycy (w tym i nieświadomie nasi forumowi) stawiają tezy o zamordowoniu Zagórskiego, agenturalności Piłsudskiego (zapominając kim był, i jaką pełnił funkcję w wojsku austro-węgierskim Zagórski), czy powolnym truciu Rozwadowskiego (nie ma na to mocnych dowodów). Niemniej jednak książkę fajnie się czyta, chociaż autor wprowadza pewien chaos - skacze z daty do daty, później się wraca - znacznie czytelniej byloby to poukładać chronologicznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

To prawda, że Romeyko pisał niejako na zamówcie. Przyznam jednak szczersze, że nienawiść w czystej formie w moim egzemplarzu „Przed i po maju” znalazłem li tylko we wstępie (napisanym zresztą nie przez Romeykę tylko przez niejakiego płk Bugajaka). Myślę, że podchodząc krytycznie do informacji zawartych i czytając trochę między wierszami można zobaczyć niezły kawałek historii z pierwszej ręki.

Swoja drogą na rzecz talentu Romeyki przemawia właśnie pewien chaos i zamieszanie (jednak nie ten edycyjny, o którym wspomniałeś).

Zgadzam się z Tobą co do spiskowych teorii dziejów, które ukuto na podstawie wspomnień pana Mariana. Do tego co wymieniłeś:

o zamordowaniu Zagórskiego, agenturalności Piłsudskiego (zapominając kim był, i jaką pełnił funkcję w wojsku austro-węgierskim Zagórski), czy powolnym truciu Rozwadowskiego (nie ma na to mocnych dowodów).
dodać można jeszcze sprawę Marty Rydz.

Ja osobiście uwielbiam fragment dotyczący opowieści gen. Kutrzeba po drodze na pogrzeb Dreszera. Swoją droga jestem strasznie ciekawy czy to prawda. Kto wiem, może tak… Jeśli tak, to tylko łza się w oku kręci na wspomnienie czym był żołnierski honor… Dodatkowo to historyjka po prostu śmieszna :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

"Akta Odessy" Frederick Forsyth. Świetna książka o tajnej organizacji zrzeszającej SS-manów po wojnie. W ogóle polecam gorąco Forsytha - "Dzień Szakala" to geniusz!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Galla skończyłem. Pasjonująca lektura nie tylko jako źródło historyczne - stylu temu Francuzowi z Węgier wielu mogłoby pozazdrościć ;)

"Krzyżaków" jeszcze nie skończyłem, bo mi się nie chce. Lektura ciekawa, spodziewałem się czegoś gorszego, ale tak jakoś mi się odechciało czytać. Równolegle czytał będę "Manicheizm społeczny" sir S. Runcimana. Pierwsza książka tego bizantyisty, miałem ją czytać dopiero za kilka miesięcy, ale jego nazwisko przyciąga :arrow: Zaraz za "Manicheizmem" czekają "Nieszpory sycylijskie". Dzieje krucjat jak na razie leżą poza moimi skromnymi możliwościami finansowymi i kręgiem zainteresowań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Stefan Batory 1533-1586"-Karol Olejnik

Inny autor inne spojrzenie na rządy Stefana I.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Inny autor inne spojrzenie na rządy Stefana I.

Tzn. jakie? Możesz napisać coś więcej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Pancerny, jak Olejnik napisał tą książkę? Jestem niezmiernie ciekaw, bo bo części historii Polski jego autorstwa mogę spodziewać się ciekawego stylu, łatwości wytłuszczenia faktów, lecz chyba też i niezbyt szczegółowego ich ukazywania... Jak jest z tą książką? Ciekawy jestem...

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.