Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,778
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

3,595 profile views
 1. Nie - nie mogli. W obliczu faktów (Na posiedzeniu francuskiego rządu 1 września 1939 r. podjęto decyzję o ogłoszeniu we Francji mobilizacji powszechnej, na jej pierwszy dzień wyznaczając 2 września) czyjeś zdanie nie ma tu nic do rzeczy. Poza tym większość francuskich dywizji, szkolonych dotychczas głównie w charakterze wojsk fortecznych, stanowiących obsadę Linii Maginota, nie bardzo nadawała się do prowadzenia jakichkolwiek działań ofensywnych.
 2. Nie wiem, czy to coś wniesie do tematu, ale na Ebay pojawiły się zdjęcia z września 1939 r. z obszaru Lipsko - Puławy - Radom: https://www.ebay.pl/itm/354174554434?hash=item527672d142:g:ZI4AAOSw731i1nYI&amdata=enc%3AAQAIAAAA4AsBLioWCg%2FQujhhvppEv2M8MxOIuhHmmCZXkqLnEcPF8W0KYeYM%2BWbGuKX8Q%2BCSX8gakiOYYnblSpdWh0ZFOXfpxzIZj8mdq5atUiy2SecqJDgEmydA1CXQj%2B%2B5iN4kIuW40eysZJyjnOA0OV5fHgvAJmRZTa47tI627oHIDQIrC3VGlVh60JfnHY%2BXhllGIZiSIajE9jSox44uL4s0fmP9Z5vn%2Bem4UN8siOdGxZAQhsEK9320b20wFa3vnMUgx3KciXkqdsH1AxOKAFjyq64m4HZEd1PMULRInZHgo5t5|tkp%3ABk9SR_6o6aDGYg
 3. Tomaszu N - sama koncepcja jest OK. Wiemy, ko wtedy był wrogiem nr 1. Jednak czy owe paralele nie jest na wyrost ?
 4. 6. pułk artylerii lekkiej

  W monografii 75 mm armaty wz.1987 K. Szczegłowa jest kilka zdjęć 6.PAL. https://photos.app.goo.gl/1ahafSr7Nr8Sw5so6 https://photos.app.goo.gl/kv2LKA95mHNVZMsg6 https://photos.app.goo.gl/6Lpz1bkKFMFoPJt19
 5. 6. pułk artylerii lekkiej

  Tomaszu N - czy w źródłach o 6.PAL można brać pod uwagę Polską jesień Jana Józefa Szczepańskiego ?
 6. To byłby pusty, nic nie znaczący gest, frazes - czym byłaby oferta min. Becka wobec dyplomacji Wielkiej Brytanii, III Rzeszy, Francji i Włoch ? Dlaczego Polska nie mogły się dogadać ? Wystarczy cofnąć się do stycznia 1919 roku: https://historia.uwazamrze.pl/artykul/961107/jak-czesi-zrabowali-zaolzie Nie zajęcia Zaolzia jesienią 1938 r. nic by w dalszej historii nie zmieniło oprócz tego, że Hitler uzyskałby ważny logistycznie tzw. "Węzeł Bohumiński". Tak nie do końca Cię zrozumiałem - Austria po Anschlussie od marca 1938 r. stała się częścią III Rzeszy ("Ostmark"), i jako państwo w październiku tego roku już nie istniała. Śląsk należał w większości do Niemiec, więc proszę pokaż mi owych "3 wrogów otaczających Czechosłowację". To akurat to było twierdzeniem A. Hitlera jeszcze przed przejęciem władzy. I zresztą - nie tylko jego (np. tezy głoszone przez gen. Hansa von Seeckta). A to już tzw. "gdybologia stosowana", z którą nie sposób dyskutować.
 7. Polska była wiernym sojusznikiem Francji dużo dłużej. W 1940 r. kto walczył oprócz Brytyjczyków u boku Francuzów ? Nie do końca, Chociaż utrzymywanie 20 dywizji piechoty i 9 brygad kawalerii (na stopie pokojowej) było kosztowne. Beck żadnego takiego paktu z Niemcami nie podpisał Gryfonie.. Natomiast rząd II RP podpisał 26 stycznia 1934 r. Deklarację polsko-niemiecką o niestosowaniu przemocy., a prezydent Ignacy Mościcki ją ratyfikował. Konfabulacji co niemiara. Polska, geograficznie położona pomiędzy dwoma totalitarnymi potęgami, III Rzesza i ZSRS starała się przez całe dwudziestolecie międzywojenne utrzymywać z nimi poprawne stosunki dyplomatyczne. Stąd wyżej wymieniona deklaracja podpisana z Niemcami, oraz Pakt o nieagresji między Polską a ZSRS, podpisany 2 lata wcześniej, 25 lipca 1932 r. Akurat o te podpisane pakty ani Francuzi, ani Anglicy nie mieli do nas pretensji. Natomiast szukanie związku pomiędzy podpisanymi deklaracjami i paktami, a upadkiem Czechosłowacji jest szukaniem tezy na siłę.
 8. Tzn. co było później ? Czy Gryfon wie. co Polska i Francja podpisały już 19 lutego 1921 r. ? Protokół wojskowy Kasprzycki - Gamelin podpisany w Paryżu 19 V 1939 r. to była kontynuacja i uściślenie współpracy rozpoczętej 18 lat wcześniej.
 9. Nie wiem, kto na kogo się powołuje, ale domniemana przyszła wojna miała być wojną koalicyjną (Francja + WB +II RP). Po to gen. Kasprzycki udał się w maju 1939 r. do Paryża. I po to II RP i WB podpisały 25 sierpnia 1939 r. Polsko-brytyjski układ o wzajemnej pomocy. A teoria Gryfona ... No cóż ...
 10. Masz jakieś KONKRETNE dowody na poparcie tej "wiekopomnej" tezy ? Pierwsze zdanie jest prawdą (chociaż w pierwszych dniach więcej zrobił brytyjski RAF). Reszta delikatnie mówiąc - mija się z rzeczoną prawdą.
 11. Dobre strony ZSRR

  Czyli co ? Wszystko było OK ? Mimo iż wojna się skończyła, dalej można było mordować Polaków, bo to przecież znikomy procent w stosunku do tych, których mordował okupant niemiecki ? Tak nie do końca zrozumiałem ten wywód. Wszystko było OK, bo mimo, iż mordowano tych "nieprawomyślnych", to ludzie mieli lepszy dostęp do jedzenia, niż za czasów II RP ? Czy oprócz jedzenia ludzie nie mieli (i nie mają), potrzeby życia w wolności, demokracji ? Posiadaniu swobód obywatelskich, wolności sumienia, poglądów i wypowiedzi ? Co w tym dziwnego, że w ćwierć wieku po wojnie ludzie chcieli normalnie się odżywiać, i jeść mięso ? Dlaczego przez 25 lat gospodarka centralnego planowania nie mogła zapewnić ludziom podstawowych produktów spożywczych, mimo iż w Polsce nie było żadnego stanu klęski żywiołowej, i nie toczyły się na naszym terytorium działania wojenne ? Zakończyło się dla nas całkiem nie najgorzej ? Popatrz, jaką drogę gospodarczą przebyły w tym czasie państwa Europy Zachodniej, których nie tknął socjalizm made in ZSRS. Przecież jak by u nas istniały nawet jakieś fasadowe elementy demokracji, to ludzie pogonilib to dziadostwo z wielkim hukiem.
 12. Dobre strony ZSRR

  Wprowadzony na siłę socjalizm był złem absolutnym opartym na publicznym kłamstwie, negowaniu wolności jednostki, prawa i podstawowych wartości cywilizacji. Był ustrojem na który Polska, walczącą z III Rzeszą od początku wojny sobie absolutnie nie zasłużyła (mimo, iż była w gronie państw zwycięskiej koalicji).
 13. Dobre strony ZSRR

  Sowieci tym różnili się od Niemców, że z pomocą polskich komunistów eksterminowali tylko osoby uznane przez siebie za wrogie ustrojowi socjalistycznemu. Kto mógł być uznany za wroga ustroju ? Każdy, kto był przeciwny tezom głoszonym przez polskich komunistów, inaczej myślał, mówił, lub co gorsze - działał. Kto był cicho, lub był neutralny - tego się (przynajmniej teoretycznie) nie czepiali (chociaż nie zawsze, i nie wszędzie). Władza "ludowa" nie znosiła konkurencji, i krwawo rozprawiła się z Podziemiem Niepodległościowym. 8668 tych "nieprawomyślnych" zabito w walkach. 5 tys. pojmanych skazano na karę śmierci (połowę wyroków wykonano). 21 tys. zmarło w więzieniach i katowniach UB. 79 tys. aresztowano. Oczywiście - wszystko to przy aktywnym udziale towarzyszy sowieckich, którzy kierowali działaniami polskich komunistów. Jak pisałem wcześniej - obrywało się i osobom niewinnym: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/103116,Oblawa-Augustowska-materialy-IPN.html
 14. 6. pułk artylerii lekkiej

  Mnie ostatnimi czasy zainteresowały losy 6.DP od przeprawy przez San pod Ulanowem, walki na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, aż po kapitulację pod Nowym Siołem 20 września 1939 r. 6.DP wyzwoliła Narol, i dotarła aż pod Werchratę i Monasterz. Znam te r tereny, i lubię połączyć turystykę z historią. W Narolu istnieje taka ustna legenda, że podczas walk wrześniowych został zabity niemiecki generał, co jest oczywiście nieprawdą (rozmawiałem już o tym z tamtejszymi pasjonatami historii). Zbieram też publikacje o jej szlaku walk, ostatnio nabyłem to:
 15. Dobre strony ZSRR

  Bruno -bardzo szanuję Twoją wiedzę o literze i duchu prawa, ale powiedz mi proszę - ile bombowców strategicznych dalekiego zasięgu wyprodukowała III Rzesza, a ile USA (+WB) w czasie II WŚ ? Jaki był ich zasięg ? Natomiast ZSRS był "dokarmiany" w ramach Lend-Lease z prozaicznego powodu - Rosjanie mieli wziąć ciężar walki na Wschodzie na siebie, a dostawali wcześniej srogie baty (Wehrmacht dotarł pod Moskwę). Tak było do 8 listopada 1942 roku, do Operacji "Torch". Sprzymierzeni wylądowali w Afryce, a później na Sycylii.(Operacja "Husky"), stworzył się drugi front na południu Europy. Za rok, w Normandii stworzy się trzeci ... Np. który ? Bo wg GPO ja wytypowałem trzy takie Narody. USA dostarczając sprzęt wojenny WB były już i tak de facto w stanie wojny z III Rzeszą. Natomiast po Pearl Harbour po przejściu gospodarki ze stopy pokojowej na stopę wojenną żaden kraj na Świecie nie mógł się równać ichniejszej produkcji wojennej (o czym pisałem wcześniej).
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.