Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,765
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

3,244 profile views
 1. 6. pułk artylerii lekkiej

  Mnie ostatnimi czasy zainteresowały losy 6.DP od przeprawy przez San pod Ulanowem, walki na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, aż po kapitulację pod Nowym Siołem 20 września 1939 r. 6.DP wyzwoliła Narol, i dotarła aż pod Werchratę i Monasterz. Znam te r tereny, i lubię połączyć turystykę z historią. W Narolu istnieje taka ustna legenda, że podczas walk wrześniowych został zabity niemiecki generał, co jest oczywiście nieprawdą (rozmawiałem już o tym z tamtejszymi pasjonatami historii). Zbieram też publikacje o jej szlaku walk, ostatnio nabyłem to:
 2. Dobre strony ZSRR

  Bruno -bardzo szanuję Twoją wiedzę o literze i duchu prawa, ale powiedz mi proszę - ile bombowców strategicznych dalekiego zasięgu wyprodukowała III Rzesza, a ile USA (+WB) w czasie II WŚ ? Jaki był ich zasięg ? Natomiast ZSRS był "dokarmiany" w ramach Lend-Lease z prozaicznego powodu - Rosjanie mieli wziąć ciężar walki na Wschodzie na siebie, a dostawali wcześniej srogie baty (Wehrmacht dotarł pod Moskwę). Tak było do 8 listopada 1942 roku, do Operacji "Torch". Sprzymierzeni wylądowali w Afryce, a później na Sycylii.(Operacja "Husky"), stworzył się drugi front na południu Europy. Za rok, w Normandii stworzy się trzeci ... Np. który ? Bo wg GPO ja wytypowałem trzy takie Narody. USA dostarczając sprzęt wojenny WB były już i tak de facto w stanie wojny z III Rzeszą. Natomiast po Pearl Harbour po przejściu gospodarki ze stopy pokojowej na stopę wojenną żaden kraj na Świecie nie mógł się równać ichniejszej produkcji wojennej (o czym pisałem wcześniej).
 3. 6. pułk artylerii lekkiej

  Tomaszu N - ile artylerii (dział i haubic) miała 6.DP po sforsowaniu Sanu, i wkroczeniu na Równinę Biłgorajską ?
 4. Dobre strony ZSRR

  A może warto by przy okazji dodać, jakie stosunki łączyły wzmiankowany ZSRS z III Rzeszą w latach 1939 - 1941 ? Z faktami dyskutować nie sposób. Przypomnij mi tylko, kto jest autorem słów: "Jeżeli fakty są przeciwko nam, to tym gorzej dla faktów !" Uczyłeś się np. historii w okresie PRL-u ? Ile ty masz lat ? USA bez problemów wygrałoby z III Rzeszą - porównaj sobie tylko potencjały gospodarcze, militarne, i demograficzne. To jakaś prowokacja ? Może chociaż słówko o tym, co Sowieci kazali mówić o Katyniu ?
 5. Już 16 lat temu toczyliśmy na historykach zażartą dyskusję: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=23513
 6. To kto się w końcu pomylił o tę godzinę ?
 7. - Halo, halo, tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie 5 minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast - poinformowało Polskie Radio 1 września 1939 roku. https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2360604,A-wiec-wojna-Komunikat-Polskiego-Radia-z-1-wrzesnia-1939-roku
 8. 6. pułk artylerii lekkiej

  Tuż obok nas, o kilka metrów, główną szosą przewaliły niemieckie czołgi w stronę naszych tyłów. Zapanowała jakaś tajemnicza cisza u nas, a tam - piekielny odgłos kanonady [...] za chwilę usłyszeliśmy chrzęst gąsienic, i Niemcy znów uciekali do swoich [...] on to [żołnierz] wyszedł na moje spotkanie, z jakąś dziwnie rozradowaną twarzą mówiąc do mnie: Panie poruczniku ! Oto nasza robota i pokazywał przed siebie, w stronę widniejących pod stodołami - jakichś wraków. Dopiero teraz zorientowałem się, że są to niemieckie czołgi, w odległości około 200 metrów. Niektóre jeszcze dymiły - wspominał porucznik Stanisław Kubicki, d-ca plutonu artylerii piechoty "dwunastki" (12.pp - przyp. ciekawy). Mam takie pytanie - co to był za 'pluton artylerii piechoty' pod Pszczyną ? Wydzielone 2 szt. armat 75 mm wz.97 ?
 9. Za jednego zabitego żołnierza Wehrmachtu ginęło pięciu żołnierzy WP. Jeżeli doliczymy do tego zabitą ludność cywilną (np. podczas bombardowania Warszawy), to straty po stronie polskiej nie będą takie małe. Jasne. 1,2 mln nie w pełni zmobilizowanego wojska vs. 1,85 mln zmobilizowanych przeciwników to w sumie niewielka różnica. I np. tylko jedna niemiecka dywizja pancerna miała więcej czołgów, niż całe WP. Wehrmacht już w 1939 r. liczył 4,5 mln żołnierzy, więc mógł walczyć z dowolnym krajem europejskim. A Polacy kilkakrotnie większych strat by nie ponieśli ? A ludność cywilna, na terenie zamieszkania której toczyłyby się walki ? Przy takich postępach Wehrmachtu do grudnia utopiłbyś własny kraj we krwi.
 10. O losach polskiej bankowości w 1939 r. można poczytać tu: https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Przeglad_Historyczny/Przeglad_Historyczny-r1969-t60-n3/Przeglad_Historyczny-r1969-t60-n3-s441-469/Przeglad_Historyczny-r1969-t60-n3-s441-469.pdf
 11. Wysnułeś. Post z 1 lipca 2022 roku: "Ja od czasu do czasu zaglądam do tego wątku i niezmiennie szokuje minie jedna rzecz." Na czym polega ten twój szok ? I nie znajdziesz - bo to był dopiero początek. Wypowiedziało się mnóstwo osób, a nawet instytucji (w tym IPN). Były też "wyjazdy w teren" (dzięki którym miałem przyjemność osobiście poznać Tomasza N). Był też odzew lokalnych badaczy zagadnienia (atrix). Powstała też publikacja. Edytowano (nawet) wikipedię. Jedynie co mogę zasugerować, to systematycznie czytanie wątku. Twa nadzieja jest słuszna. Mylisz się. Ponownie gorąco zachęcam do czytania wątku - znajdziesz w nim odpowiedź (mam nadzieję) na wszystkie dręczące Cię pytania. I owszem. Ale jak to się ma do tego wątku ? Po pierwsze - wg dotychczasowej historiografii był to największy mord na jeńcach wojennych w 1939 r. A wątek ów mit ten podkopał (i nieco obalił). Po drugie - zostało wyjaśnionych wiele wątków (w tym i pobocznych) owego "mordu". Po trzecie wreszcie - po raz trzeci zachęcam do zapoznania się z tym tematem.
 12. Umówmy się, że tankietki w okresie międzywojennym "robiły" za czołgi. We wrześniu 1939 r. czasami też (z braku czołgów), ale zgadzam się tu z opinią gregskiego, że żadną miarą czołgami ich nazwać nie sposób.
 13. A skąd ten wiekopomny wniosek ? Czytałeś pierwsze strony tematu ?
 14. Nie wiemy, ile pojazdy pancerne 10.BK zniszczyły niemieckich pojazdów pancernych. Warto jednak pamiętać, że 10.BK to tak naprawdę wzmocniony pułk przeciwpancerny, posiadający co najmniej 40 szt armat ppanc. 37 mm, oraz 27 szt. kb. ppanc. I to właśnie ta broń służyła do walki z czołgami i samochodami pancernymi Wehrmachtu.
 15. Nawet więcej: 122 7TP + 47 R-35 + 32 Vickers E + 102 FT-17 + 300 TK + 280 TKS (tankietki były wówczas uważane u nas za czołgi lekkie).
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.