Skocz do zawartości

ciekawy

Moderator
 • Zawartość

  3,655
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O ciekawy

 • Tytuł
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Urodziny 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1,059 wyświetleń profilu
 1. Dasz sobie głowę uciąć, że inni strzelcy z 15.IR nie robili wtedy też zdjęć ? Że całe wydarzenie ilustrują tylko dwa zdjęcia anonimowego strzelca ? Ba. Nawet wzmiankowana wiki przeczy sama sobie: Zbrodnia została odkryta i udowodniona na podstawie anonimowego maszynopisu niemieckiego (bez daty i podpisu) przekazanego Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w 1950[, za pośrednictwem polskiego konsulatu w Monachium. Przekazane dokumenty zawierały 5 zdjęć przedstawiających egzekucję polskich żołnierzy pod Ciepielowem we wrześniu 1939. Dołączony tekst stanowił zapewne część pamiętnika lub dziennika, sporządzonego przez oficera lub żołnierza niemieckiego. Fragment ten nosił nazwę Unser Gefecht in Polen (pol. Nasza potyczka w Polsce). W pięć minut później usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów. Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 m w tyle ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie. Zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć, a wtedy stanął dumnie przed obiektywem jeden z tych strzelców-motocyklistów, którzy na polecenie płk. Wessela dokonali tego dzieła. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ciepielowie_1939 Wychodzi więc na to, że owi "pomysłowi" dołączyli dodatkowe trzy zdjęcia najpóźniej w polskiej ambasadzie.
 2. Bo autor mógł faktycznie zrobić tylko dwa zdjęcia. Jednak należy założyć, że więcej żołnierzy 29.DPZmot. (tu: 15.pułku) posiadało aparaty fotograficzne. Wyprawę do Polski traktowali jak egzotyczne safari w dzikim kraju, robiąc sobie co i rusz pamiątkowe fotki z Feldzugu. Nie jest zatem wykluczone, że i inne zdjęcia spod Ciepielowa tez się pojawiły, i ktoś pomysłowy połączył je z dokumentem monachijskim.
 3. Pierwsze odcinki "Korony Królów"

  Fakt - staropolską mową odcinki te nie grzeszą (zdało by się nawet wzorować na "wiedźmińskich" dialogach Sapkowskiego). Z drugiej jednak strony warto odnotować ciekawe (i niespotykane od czasu "Jak rozpętałem II Wojnę Światową" Chmielewskiego) posunięcie reżyserskie - na Litwie Litwini mówią w ojczystym języku.
 4. Od nigdy - służy tylko do przedstawiania ogólnych danych. jednak stronę traktującą o Ciepielowie ktoś (z bliżej niznanych powodów) mocno wyedytował i zmienił. To chyba oczywiste - szeregowy żołnierz z Erfurtu nie znał calej swojej Turyngii, a co mówić o obszarze pomiędzy Radomiem a Kielcami w nieznanej mu w ogóle Polsce ?
 5. Rozbiór Słowacji a Polska

  To skąd wiesz o tym jego pomyśle, skoro nie ma o tym ani słówka w jego "pamiętniku" ?
 6. Rozbiór Słowacji a Polska

  A gdzie tak Beck pisze o tym dajmy na to w "Ostatnim raporcie" ?
 7. Ilu Niemców zabili Polacy w czasie okupacji a ilu Żydów?

  Ja z kolei chciałbym poznać źródła, na jakich Groos opiera swe wyliczenia. Rad bym poznać metody obliczeń, wiarygodne źródła z epoki - dane szacunkowe mnie nie interesują.
 8. I kolejna fotka (zamieszczona tym razem na fb, na stronie Hełmu Polskiego) z Ebay, podpisana: Foto Poln Soldatengrab Stahlhelm Kampfeinsatz Ciepilow Polen 39
 9. Wojskowe Biuro Historyczne (WBH) opublikowało na Twitterze fotkę, którą podpisało, że jest to "prawdopodbnie mord pod Ciepielowem". https://twitter.com/WBH_2016/status/913566410877603840/photo/1?utm_source=fb&utm_medium=fb&utm_campaign=WBH_2016&utm_content=913566410877603840
 10. Był też "analfabetą": -elektrotechnicznym; -lotniczym; -morskim; -medycznym Ale - co w związku z tym ?
 11. Co by było gdyby... Druga Wojna Światowa ... "gdybania"

  A juści. We wrześniu 1939 r. A. Hitler miał sojuszników (europejskich): 1. ZSRS (od 23 sierpnia 1939 r.); 2. Włochy (od 22 maja 1939 r.) Słowacja przystąpiła do Paktu Trzech dopiero 24 listopada 1940 r. - wcześniej zrobiły to Węgry (20 listopada 1940 r.), i Rumunia (23 listopada 1940 r.).
 12. Co by było gdyby... Druga Wojna Światowa ... "gdybania"

  Ja zdradzę jancetowi jeszcze większą tajemnicę - kto korzystał z zasobów rumuńskiej ropy, zanim III Rzesza położyła nań łapę ? Którędy i do kogo szły transporty ? A to już nie mój problem. W lipcu 1940 r. 2/3 terytorium Besarabii weszło w skład Rosji Sowieckiej (Mołdawska SRR). Ukraińska SRR wchłonęła Budziak i Północną Bukowinę. W linii prostej Sowieci zbliżyli się do Ploeszti na odległość niewiele większa niż 200 km, zagrażając zagłębiu naftowemu i stolicy Rumunii .W czerwcu 1941 r. w ramach Operacji "München" Rumunia odzyskała te tereny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_München#/media/File:Южен_фронт_ВСВ_(22.06_-_10.07.1941).png Za tego typu zwroty ad personam, oraz wyzywanie innych userów od idiotów userowi jancetowi należy się ostrzeżenie.
 13. Józef Piłsudski - ocena

  Twoja "znajomość" faktów historycznych jest wprost porażająca !
 14. Co by było gdyby... Druga Wojna Światowa ... "gdybania"

  I jedno, i drugie.
 15. Otto Skorzeny

  To jedna z moich ulubionych scen tego tryptyku Drzewiej, dawno, dawno temu w szkole średniej uczyłem się j. niemieckiego, i pamiętam, że fonetycznie spółgłoska "sz" w języku Goethego istnieje (Niemcy piszą ją jako "sch"). Istnieje też spółgłoska "cz" (odpowiednio: "tsch"). Zostawmy jednak tą wrażą mowę, i skupmy się na bohaterze tego wątku, Sturmbannführerze Otto Skorzenym. Jest taki tajemniczy epizod w jego życiorysie - chodzi mi o jego współpracę z izraelskim Mossadem, w Hiszpanii, w roku 1963. Jak to możliwe, że naziście, jednemu z ulubieńców Hitlera wywiad izraelski "odpuścił" ?
×