Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,731
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2,461 profile views
 1. No tak .... 6 stron dyskusji, dlaczego nie można było pokonać III Rzeszy w 1939 r., ale po co czytać, skoro wie się lepiej ?
 2. W latach 1772, 1793, i 1795 też nikt nie pytał, i co z tego ?
 3. Jakimi siłami ? Pomówień, kłamstw i konfabulacji w tym wywiadzie jest sporo. Przykład pierwszy z brzegu: 33 min 10 sek. A tak było naprawdę (Armia "Kraków"):
 4. Więcej. Trzeba policzyć Heer +SS + Lutwaffe + Kriegsmarine.
 5. Czy są na to jakieś konkretne dowody ? Czyt przypadkiem wojenka ta nie miała być wojenką "koalicyjną" ?
 6. Z dużymi problemami przebiegał w dniu 16 września dalszy marsz 26. pułku ułanów na południe. Około godz. 3.00 nad ranem pułk zbliżył się do Pogorzelec. Zatory, które powstały przy wejściu do wioski, wiązały się z tym, iż Niemcy przeszukiwali we wsi wozy. Dowódca pułku płk Schweizer zdecydował o ominięciu Pogorzelec przez Krępą i Oranne. Most w Orannem pułk pokonał o świcie, a potem przez Malinówkę około godz. 8.00 przybył do Podbołocia. O godz. 15.00 26. pułk wyruszył w dalszy marsz. Po godzinie ułani znajdowali się na skraju lasu, a nadlatujące niemieckie samoloty zauważyły żołnierzy i zaatakowały ich. 26. pułk bez strat własnych dotarł do Brzezin. Po pewnym czasie pułk został ostrzelany, ale odpowiedział ogniem arm. ppanc. i udało się uszkodzić jeden niemiecki samolot pancerny.(sic!) Dominik Służałek O działaniach zbrojnych Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. Władysława Andersa w końcowym okresie kampanii wrześniowej 1939 roku file:///C:/Users/darek/Downloads/BTiP_2010_1-2_10_S%20u%20a%20ek.pdf
 7. Był to plan (z założenia) rzeczywiście hazardowy, ale czy niewykonalny ? Wszak ewentualne działania wojenne miały być prowadzone samotrzeć - wojowania w pojedynkę nikt wtedy nie brał pod uwagę (co dosadnie podsumował Szef O/III SG, płk Jaklicz podczas jednej z narad na Zamku). Kordonowe ustawienie sił wzdłuż granic było z militarnego punktu widzenia dużym błędem, jednak taka demonstracja przed sojusznikami była polityczną koniecznością pokazania woli walki. Cóż - mogło się zdarzyć i tak, że niejaki Adolf H. zajmie bez walki woj. pomorskie, Wielkopolskę, centralną Polskę, Śląsk (a więc obszar, na którym mu najbardziej zależało), i się zatrzyma. Nasz siły czekając na atak ustawią się wzdłuż linii wielkich rzek (Narew --> Wisła --> San) I co dalej ?
 8. Czy pan Rafał Ziemkiewicz zna (sugeruje, że zna?) jakieś inne (od powszechnie znanych) założenia Planu Operacyjnego "Zachód" ?
 9. PSZ na Zachodzie to jakieś 240 tys żołnierzy. Podległa Rządowi Londyńskiemu AK w kraju to 390 tys. żołnierzy (lato 1944 r.). Jeżeli dodamy to tego 1 i 2 Armię (L)WP (ok. 200 tys. żołnierzy w styczniu 1945 r.), to jak na średni, europejski kraj - nawet sporo. I to dużo więcej, niż owe "nic" ...
 10. Westerplatte

  Niejaki Konrad Ciechanowski też chyba czytał wikipedię, i na s.62 monografii Armii "Pomorze" wstawił taki tekst:
 11. Westerplatte

  31 sierpnia 1939 o godz. 8.50 płk dypl. dr Ignacy Izdebski, I oficer Inspektoratu Armii w Toruniu (szef sztabu Armii „Pomorze”) odebrał z GISZ telefonogram o treści „Kwatera Główna Korpusu, elementy pozadywizyjne korpusu i 13 DP otrzymały rozkaz załadowania i odchodzą do dyspozycji NW. 27 DP oddano do dyspozycji dowódcy armii. Gen. Skwarczyński ze ścisłym sztabem zamelduje się jak najszybciej w Naczelnym Dowództwie.”
 12. "Ustalona nieodwołalnie linia Curzona" ? Skąd takie pajacyki po 30 latach od upadku PRL ? 15 lutego 1951 roku ZSRS dokonała "korekty" owej "nieodwracalnej linii Curzona", zabierając nam złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie, dając w zamian trochę krzaków, lasów i wilków w Bieszczadach. Ba - owych "korekt" miało być więcej (m. inn. utrata przez Polskę Hrubieszowa i 1300 km2 terytorium), ale na szczęście dla nas Stalin umarł.
 13. Dobrze dla kogo ? Dla Polski, która utraciła 75 tys. km2 własnego terytorium ? Że znalazła się w obozie "zwycięzców", będąc po wojnie de facto jednym z najbardziej przegranych państw na Świecie ?
 14. Ba. Rodzona siostra Kazimierza III Wielkiego, Elżbieta Łokietkówna była matką Ludwika Węgierskiego, i babką Jadwigi Andegaweńskiej. Zatem: czy można uznać, że Jadwiga Andegaweńska była Piastem ?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.