Skocz do zawartości

ciekawy

Moderator
 • Zawartość

  3,668
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O ciekawy

 • Tytuł
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Urodziny 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

1,184 wyświetleń profilu
 1. Wincenty Kadłubek - szczegóły biograficzne

  Dlatego napisałem, że: patronimik (w różnych formach) był normą (robił za współczesne nazwisko). Nazwisko w takiej formie, w jakiej funkcjonuje współcześnie nijak porównywać do funkcjonujących 800 lat przezwisk, przydomków, i patronimików. Co ciekawe, jest kraj, w którym patronimiki funkcjonują ciągle (Владимир Ильич Ульянов, czy Лев Борисович Каменев )
 2. Wincenty Kadłubek - szczegóły biograficzne

  W owych czasach (a nawet wcześniejszych) patronimik (w różnych formach) był normą (robił za współczesne nazwisko). Ot, kolejny przykład - Piotr Włostowic (czyli Piotr, syn Włosta), czy Mieszko Bolesławowic.
 3. Wincenty Kadłubek - szczegóły biograficzne

  To był najprawdopodobniej zniekształcony patronimik (czyli nazwisko utworzone na podstawie imienia ojca). Tak mniemał żyjący w XV w. Sędziwoj z Czechła.
 4. Nie chcę się wtrącać, ale taki Wincenty Kadłubek (łac. Vincentius Cadlubkonis), żyjący w latach 1150 - 1223 (a więc na przełomie 12/13 wieku) nazwisko już posiadał.
 5. Pierwsze odcinki "Korony Królów"

  Za minutę kolejny odcinek. Włączmy TV !
 6. Pierwsze odcinki "Korony Królów"

  A także za rządów George W. Busha w USA, czy Gerharda Schrödera w Niemczech. Bądźmy proszę poważni - budowę MPW próbowano już zainicjować w głębokim PRL-u, a także w latach 80 i 90 - tych ubiegłego wieku.Dopiero gdy fotel prezydenta objął L. Kaczyński, koncepcja "nabrała rumieńców"(za wiki): Sytuacja zmieniła się w 2002 roku, kiedy prezydentem Warszawy został Lech Kaczyński. Obiecał on powstańcom, że Muzeum zostanie wybudowane na 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W roku 2003 Jan Ołdakowski wspólnie z Pawłem Kowalem, Leną Dąbkowską-Cichocką i Joanną Bojarską opracowali koncepcję przyszłego Muzeum. W lipcu tego samego roku zapadły najważniejsze decyzje: powołano pełnomocnika ds. budowy Muzeum Powstania Warszawskiego (którym został Ołdakowski), przeznaczono na siedzibę Muzeum zabytkowy budynek dawnej Elektrowni Tramwajowej, powołano Radę Honorową i Radę Programową Muzeum Powstania Warszawskiego. W grudniu 2003 Rada Warszawy uchwaliła rezolucję dotyczącą ustanowienia nowej instytucji kultury – Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs koncepcji architektonicznej, ogłoszony w sierpniu 2003, wygrał projekt architekta Wojciecha Obtułowicza, autora m.in. Polskiego Pawilonu Expo 2000 w Hanowerze. W konkursie na opracowanie koncepcji plastycznej ekspozycji zwyciężył zespół w składzie: Jarosław Kłaput, Dariusz Kunowski, Mirosław Nizio. Prace rozpoczęły się w kwietniu 2004 i w ciągu następnych czterech miesięcy prowadzone były na trzy zmiany, 24 godziny na dobę. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi i poświęceniu ludzi zaangażowanych w realizację projektu 31 lipca 2004 – dzień przed 60. rocznicą powstania warszawskiego – ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego.
 7. Zacznę może od cmentarzy. Po "Twojej" stronie Wisły znajduje się Mogiła Zbiorowa w Iłży (spoczywa w niej 153 żołnierzy września), ale nie będę wchodził w szczegóły, bo są Ci pewnie doskonale znane. Po drugiej stronie rz. Wisły, na cmentarzu parafialnym w Dęblinie spoczywa 5 żołnierzy września (4 oficerów i jeden kanonier), poległych w dniach 8 - 10 września 1939 r. Na cmentarzu parafialnym w Puławach spoczywa w Zbiorowej Mogile 209 żołnierzy września (11 oficerów i podchorążych, 33 szeregowych, oraz 165 nieznanych), poległych w dniach 7 - 13 września 1939 r. Nie wiem, czy jest sens pisać kto bronił tego odcinka Wisły, bo jest to wiedza powszechnie znana (np. z literatury tematu: Głowacki, Maksimiec, Saja czy Jurga). Wehrmacht z mniejszymi lub większymi problemami sforsował płytką w tym roku Wisłę, i wdarł się na Lubelszczyznę. Największą bitwą na interesującym nas obszarze była chyba ta stoczona przez WBP-M z elementami 4.DP (pod Księżomierzą, 14.09.1939r.). 4.DP nacierała w kierunku Kraśnika, 14.DP - w kierunku Opola Lub (IV KA). Usiłowano sklecić obronę Lublina (12 września 1939 r.), ale oprócz improwizowanych elementów baonów ON, zbiorczych kompanii, i OBOL-a nic sensownego nie zdołano sklecić. Pobudowano barykady, przy drogach wjazdowych do Lublina zorganizowano zasadzki. 15 września na rozwidleniu dróg Kraśnik - Bełżyce zasadzka (d-ca mjr rez. J. Dudziński) się udała - pobito i odrzucono oddział rozpoznawczy z 14.DP, wzięto 20 jeńców. Później, jak to tradycyjnie we wrześniu było już tylko gorzej - 17 września Wehrmacht zajmuje Lublin. Oddziały wycofywały się w kier. południowo - wschodnim, na Roztocze. Najcięższe walki i zmagania dopiero miały przyjść ...
 8. Dziękuję za wyczerpującą informację.
 9. Moje pytanie wynika z twojej wypowiedzi: Tedy i ciekaw jestem, czy owych "wiele rzeczy" dotyczy też i cmentarza w Solcu ? W latach 2006 - 2009 Ciepielów odwiedziłem dwukrotnie, wędrując po miejscach, gdzie rzekomo pochowane było 300 naszych żołnierzy września. W międzyczasie zabłysła twoja gwiazda, jako miejscowego eksperta od penetracji okolicznych ksiąg parafialnych, kwerendy w archiwach, tudzież innych działań związanych z tym wrześniowym zdarzeniem. Stąd i moje zaciekawienie dotyczące grobu na cmentarzu w Solcu - kto w nim spoczywa ?
 10. To prawda. A czy już wreszcie wiadomo, kto spoczywa w mogile w Solcu ?
 11. Trochę moich wspomnień spod Ciepielowa sprzed kilkunastu lat ....
 12. Jastrząb P-50

  Zapomniałeś dodać, iż trzeci prototyp LWS-3/III Mewa przeszedł pomyślnie próby w locie w Dywizjonie Doświadczalnym Instytutu Technicznego Lotnictwa w Warszawie jesienią1938 roku, i pod koniec 1938 roku Departament Lotnictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych zamówił 200 samolotów obserwacyjnych LWS-3 Mewa dla polskiego lotnictwa wojskowego. Podczas września 1939 r. na samolotach tych latali piloci 23, 24 i 26.EO.
 13. Obszar Ryki - Lubin to prawy brzeg rz. Wisły, Ciepielów, Dąbrowa to lewy. 6 września 1939 mjr Starża - Majewski niszczy most w Annopolu (podpalenie). 9 września zniszczono most w Dęblinie, dzień później - pod Sandomierzem i w Puławach. 11 września - w Solcu (ale tylko częściowo). Istniały też naprędce zbudowane przeprawy promowe dla wojska (Zawichost, Józefów, Piotrawin, Kamień). Op.
 14. Dasz sobie głowę uciąć, że inni strzelcy z 15.IR nie robili wtedy też zdjęć ? Że całe wydarzenie ilustrują tylko dwa zdjęcia anonimowego strzelca ? Ba. Nawet wzmiankowana wiki przeczy sama sobie: Zbrodnia została odkryta i udowodniona na podstawie anonimowego maszynopisu niemieckiego (bez daty i podpisu) przekazanego Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w 1950[, za pośrednictwem polskiego konsulatu w Monachium. Przekazane dokumenty zawierały 5 zdjęć przedstawiających egzekucję polskich żołnierzy pod Ciepielowem we wrześniu 1939. Dołączony tekst stanowił zapewne część pamiętnika lub dziennika, sporządzonego przez oficera lub żołnierza niemieckiego. Fragment ten nosił nazwę Unser Gefecht in Polen (pol. Nasza potyczka w Polsce). W pięć minut później usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów. Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 m w tyle ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie. Zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć, a wtedy stanął dumnie przed obiektywem jeden z tych strzelców-motocyklistów, którzy na polecenie płk. Wessela dokonali tego dzieła. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ciepielowie_1939 Wychodzi więc na to, że owi "pomysłowi" dołączyli dodatkowe trzy zdjęcia najpóźniej w polskiej ambasadzie.
 15. Bo autor mógł faktycznie zrobić tylko dwa zdjęcia. Jednak należy założyć, że więcej żołnierzy 29.DPZmot. (tu: 15.pułku) posiadało aparaty fotograficzne. Wyprawę do Polski traktowali jak egzotyczne safari w dzikim kraju, robiąc sobie co i rusz pamiątkowe fotki z Feldzugu. Nie jest zatem wykluczone, że i inne zdjęcia spod Ciepielowa tez się pojawiły, i ktoś pomysłowy połączył je z dokumentem monachijskim.
×