Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,754
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

3,018 profile views
 1. Umówmy się, że tankietki w okresie międzywojennym "robiły" za czołgi. We wrześniu 1939 r. czasami też (z braku czołgów), ale zgadzam się tu z opinią gregskiego, że żadną miarą czołgami ich nazwać nie sposób.
 2. A skąd ten wiekopomny wniosek ? Czytałeś pierwsze strony tematu ?
 3. Nie wiemy, ile pojazdy pancerne 10.BK zniszczyły niemieckich pojazdów pancernych. Warto jednak pamiętać, że 10.BK to tak naprawdę wzmocniony pułk przeciwpancerny, posiadający co najmniej 40 szt armat ppanc. 37 mm, oraz 27 szt. kb. ppanc. I to właśnie ta broń służyła do walki z czołgami i samochodami pancernymi Wehrmachtu.
 4. Nawet więcej: 122 7TP + 47 R-35 + 32 Vickers E + 102 FT-17 + 300 TK + 280 TKS (tankietki były wówczas uważane u nas za czołgi lekkie).
 5. Suworow to mitoman. A to porównywanie sił ZSRS do reszty Świata: : http://www.1939.pl/uzbrojenie/porownanie.htm
 6. Ja bym się przeczepił do tego fragmentu: Jak wiemy, w.j. Armii "Kraków" przeszły na Lubelszczyznę, przeprawiając się w okolicach górnego Sanu (od Brandwicy po Ulanów), a to dosyć daleko od Solca czy Ciepielowa. Na środkowej Wiśle spodziewano się bardziej jednostek GA "Poznań" i "Pomorze" (stąd zwlekano z niszczeniem większości mostów).
 7. Litości ... Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii po ataku Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg i Francję 10 maja 1940. A my tu dyskutujemy o okresie 9 miesięcy wcześniejszym ...
 8. Dobre pytanie. Bo (przynajmniej w teorii) - o "Nieodrobionej lekcji we wrześniu 1939 roku" wg R. Ziemkiewicza. Zakładam że Gryfon usiłuje się od nas dowiedzieć, co autor miał na myśli ...
 9. Otóż to. I na tym proponuję zakończyć ten wątek, wracając do meritum, czyli do 1939 roku.
 10. Coraz lepiej ... Gryfonie - we własnym interesie Francji i Wielkiej Brytanii było utrzymanie nieosłabionych Niemiec jako naturalnej zapory przeciwko bolszewizmowi. I jakie to gwarancje Polsce dali, z których się nie wywiązali ? I wreszcie - czy Polska dotrzymała uzgodnionych ustaleń ? Czy Gryfon pisząc to wiekopomne stwierdzenie słyszał kiedykolwiek o niemieckim planie "Marita" ? To "przepuszczenie" trwało od 6 do 17 kwietnia 1941 roku (11 dni), i kosztowało Niemców co najmniej 150 zabitych, i 390 rannych (Włosi ponieśli straty kilkakrotnie większe).
 11. A szkoda. W 1932 roku Jan Szembek objął tekę podsekretarza stanu w MSZ RP. Był bliskim współpracownikiem min. Becka. Jego DIARIUSZ WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ 1939 byłby ci niezwykle pomocny w dyskusji. Podobnie jak Ostatni Raport jego przełożonego.
 12. Kto zacz ? Bo brakuje mi tu tylko Stirlitza
 13. Nad Wisłą i większymi rzekami to normalka - bydło wypasane jest na łąkach łęgowych w sezonie całą dobę.
 14. Naprawdę ? Abwehra i OKW nic nie wiedziały o protokole Kasprzycki–Gamelin (podpisanym 19 V 1939 r. w Paryżu), czy o traktacie sojuszniczym zawartym 25 sierpnia 1939 r. pomiędzy II RP a Wielką Brytanią ? Teza ta jest tak trudną do obrony, jak Polska w 1939 r.
 15. Euklidesie - a jaki był związek pomiędzy monarchiami europejskimi, a polityką "równowagi" prowadzoną przez decydentów II RP ? Wszak Beck (zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami Józefa Piłsudskiego) starał się realizować politykę równej odległości między Niemcami i Rosją.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.