Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,747
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2,742 profile views
 1. Ja bym się przeczepił do tego fragmentu: Jak wiemy, w.j. Armii "Kraków" przeszły na Lubelszczyznę, przeprawiając się w okolicach górnego Sanu (od Brandwicy po Ulanów), a to dosyć daleko od Solca czy Ciepielowa. Na środkowej Wiśle spodziewano się bardziej jednostek GA "Poznań" i "Pomorze" (stąd zwlekano z niszczeniem większości mostów).
 2. Litości ... Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii po ataku Niemiec na Belgię, Holandię, Luksemburg i Francję 10 maja 1940. A my tu dyskutujemy o okresie 9 miesięcy wcześniejszym ...
 3. Dobre pytanie. Bo (przynajmniej w teorii) - o "Nieodrobionej lekcji we wrześniu 1939 roku" wg R. Ziemkiewicza. Zakładam że Gryfon usiłuje się od nas dowiedzieć, co autor miał na myśli ...
 4. Otóż to. I na tym proponuję zakończyć ten wątek, wracając do meritum, czyli do 1939 roku.
 5. Coraz lepiej ... Gryfonie - we własnym interesie Francji i Wielkiej Brytanii było utrzymanie nieosłabionych Niemiec jako naturalnej zapory przeciwko bolszewizmowi. I jakie to gwarancje Polsce dali, z których się nie wywiązali ? I wreszcie - czy Polska dotrzymała uzgodnionych ustaleń ? Czy Gryfon pisząc to wiekopomne stwierdzenie słyszał kiedykolwiek o niemieckim planie "Marita" ? To "przepuszczenie" trwało od 6 do 17 kwietnia 1941 roku (11 dni), i kosztowało Niemców co najmniej 150 zabitych, i 390 rannych (Włosi ponieśli straty kilkakrotnie większe).
 6. A szkoda. W 1932 roku Jan Szembek objął tekę podsekretarza stanu w MSZ RP. Był bliskim współpracownikiem min. Becka. Jego DIARIUSZ WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ 1939 byłby ci niezwykle pomocny w dyskusji. Podobnie jak Ostatni Raport jego przełożonego.
 7. Kto zacz ? Bo brakuje mi tu tylko Stirlitza
 8. Nad Wisłą i większymi rzekami to normalka - bydło wypasane jest na łąkach łęgowych w sezonie całą dobę.
 9. Naprawdę ? Abwehra i OKW nic nie wiedziały o protokole Kasprzycki–Gamelin (podpisanym 19 V 1939 r. w Paryżu), czy o traktacie sojuszniczym zawartym 25 sierpnia 1939 r. pomiędzy II RP a Wielką Brytanią ? Teza ta jest tak trudną do obrony, jak Polska w 1939 r.
 10. Euklidesie - a jaki był związek pomiędzy monarchiami europejskimi, a polityką "równowagi" prowadzoną przez decydentów II RP ? Wszak Beck (zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami Józefa Piłsudskiego) starał się realizować politykę równej odległości między Niemcami i Rosją.
 11. A może słówko o "zamorskich" Amerykanach ? Walczyło ich "tylko" jakieś 812 tys. żołnierzy ...
 12. Bardzo chciałbym się dowiedzieć, jakąż to politykę zagraniczną chciałby prowadzić Gryfon w latach 30-tych ub. wieku ? Jak, z kim, i przeciw komu ?
 13. Dokładnie. Przez współczesną Rosję.
 14. Znowu mamy dyskutować z tezami nieobecnego na forum Ziemkiewicza ?
 15. Z wieloma tezami RAZ-a, dotyczącymi spostrzeżeń i wniosków wyciąganych z obecnej polityki trudno się nie zgodzić. Jednak jeżeli idzie o lata 1937 - 1937 to bliżej mu do P. Zychowicza, niż do T. Jurgi, W. Rezmera, J. Wróblewskiego czy R. Daleckiego.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.