Jump to content

ciekawy

Moderator
 • Content count

  3,727
 • Joined

 • Last visited

About ciekawy

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny
 • Birthday 08/05/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2,105 profile views
 1. Więcej. Trzeba policzyć Heer +SS + Lutwaffe + Kriegsmarine.
 2. Czy są na to jakieś konkretne dowody ? Czyt przypadkiem wojenka ta nie miała być wojenką "koalicyjną" ?
 3. Z dużymi problemami przebiegał w dniu 16 września dalszy marsz 26. pułku ułanów na południe. Około godz. 3.00 nad ranem pułk zbliżył się do Pogorzelec. Zatory, które powstały przy wejściu do wioski, wiązały się z tym, iż Niemcy przeszukiwali we wsi wozy. Dowódca pułku płk Schweizer zdecydował o ominięciu Pogorzelec przez Krępą i Oranne. Most w Orannem pułk pokonał o świcie, a potem przez Malinówkę około godz. 8.00 przybył do Podbołocia. O godz. 15.00 26. pułk wyruszył w dalszy marsz. Po godzinie ułani znajdowali się na skraju lasu, a nadlatujące niemieckie samoloty zauważyły żołnierzy i zaatakowały ich. 26. pułk bez strat własnych dotarł do Brzezin. Po pewnym czasie pułk został ostrzelany, ale odpowiedział ogniem arm. ppanc. i udało się uszkodzić jeden niemiecki samolot pancerny.(sic!) Dominik Służałek O działaniach zbrojnych Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. Władysława Andersa w końcowym okresie kampanii wrześniowej 1939 roku file:///C:/Users/darek/Downloads/BTiP_2010_1-2_10_S%20u%20a%20ek.pdf
 4. Był to plan (z założenia) rzeczywiście hazardowy, ale czy niewykonalny ? Wszak ewentualne działania wojenne miały być prowadzone samotrzeć - wojowania w pojedynkę nikt wtedy nie brał pod uwagę (co dosadnie podsumował Szef O/III SG, płk Jaklicz podczas jednej z narad na Zamku). Kordonowe ustawienie sił wzdłuż granic było z militarnego punktu widzenia dużym błędem, jednak taka demonstracja przed sojusznikami była polityczną koniecznością pokazania woli walki. Cóż - mogło się zdarzyć i tak, że niejaki Adolf H. zajmie bez walki woj. pomorskie, Wielkopolskę, centralną Polskę, Śląsk (a więc obszar, na którym mu najbardziej zależało), i się zatrzyma. Nasz siły czekając na atak ustawią się wzdłuż linii wielkich rzek (Narew --> Wisła --> San) I co dalej ?
 5. Czy pan Rafał Ziemkiewicz zna (sugeruje, że zna?) jakieś inne (od powszechnie znanych) założenia Planu Operacyjnego "Zachód" ?
 6. PSZ na Zachodzie to jakieś 240 tys żołnierzy. Podległa Rządowi Londyńskiemu AK w kraju to 390 tys. żołnierzy (lato 1944 r.). Jeżeli dodamy to tego 1 i 2 Armię (L)WP (ok. 200 tys. żołnierzy w styczniu 1945 r.), to jak na średni, europejski kraj - nawet sporo. I to dużo więcej, niż owe "nic" ...
 7. Westerplatte

  Niejaki Konrad Ciechanowski też chyba czytał wikipedię, i na s.62 monografii Armii "Pomorze" wstawił taki tekst:
 8. Westerplatte

  31 sierpnia 1939 o godz. 8.50 płk dypl. dr Ignacy Izdebski, I oficer Inspektoratu Armii w Toruniu (szef sztabu Armii „Pomorze”) odebrał z GISZ telefonogram o treści „Kwatera Główna Korpusu, elementy pozadywizyjne korpusu i 13 DP otrzymały rozkaz załadowania i odchodzą do dyspozycji NW. 27 DP oddano do dyspozycji dowódcy armii. Gen. Skwarczyński ze ścisłym sztabem zamelduje się jak najszybciej w Naczelnym Dowództwie.”
 9. "Ustalona nieodwołalnie linia Curzona" ? Skąd takie pajacyki po 30 latach od upadku PRL ? 15 lutego 1951 roku ZSRS dokonała "korekty" owej "nieodwracalnej linii Curzona", zabierając nam złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie, dając w zamian trochę krzaków, lasów i wilków w Bieszczadach. Ba - owych "korekt" miało być więcej (m. inn. utrata przez Polskę Hrubieszowa i 1300 km2 terytorium), ale na szczęście dla nas Stalin umarł.
 10. Dobrze dla kogo ? Dla Polski, która utraciła 75 tys. km2 własnego terytorium ? Że znalazła się w obozie "zwycięzców", będąc po wojnie de facto jednym z najbardziej przegranych państw na Świecie ?
 11. Ba. Rodzona siostra Kazimierza III Wielkiego, Elżbieta Łokietkówna była matką Ludwika Węgierskiego, i babką Jadwigi Andegaweńskiej. Zatem: czy można uznać, że Jadwiga Andegaweńska była Piastem ?
 12. Koronawirus

  Od pseudonaukowego bełkotu. Jakoś bardziej przemawia do mnie dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.
 13. Koronawirus

  Dla odmiany - głos rozsądku: https://kurierlubelski.pl/dr-pawel-grzesiowski-wszyscy-ktorzy-spotkaja-sie-z-koronawirusem-lapia-go-wywiad/ar/c15-14853523?utm_source=facebook&utm_medium=kurier-lubelski&utm_campaign=koronawirus-lublin&fbclid=IwAR2fpQobvXLmNrYUFsLSaefUjGFUrENLHCpBvophLCYeBAnG9dHbbvHZjG8
 14. I jak tam - ekshumacje pod Ciepielowem ruszyły ?
 15. Etatowy stan batalionu obrony narodowej typu IV, do którego należał BON „Zakopane”, wynosił 700 żołnierzy, choć batalion zakopiański raczej na pewno nie miał pełnego stanu. Jednostką dowodził mjr Edward Roth, do pomocy powinien mieć trzech oficerów, którzy mieli dowodzić trzema kompaniami batalionu i 15 oficerów rezerwy. W dostępnych źródłach zachowało się tylko nazwiska kapitana Kozłowskiego, który dowodził najprawdopodobniej kompanią „Zakopane”, a także podoficera młodszego ppor Andrzeja Drozdowskiego. Pozostali nie są wymieniani w dostępnych mi dokumentach. Dwie kolejne kompanie to „Czarny Dunajec” i „Orawa” (w innych źródłach podawana także jako „Orawka” lub „Jabłonka”). Żołnierze poszczególnych kompanii pochodzili z terenów, od których pochodziła nazwa kompanii. Batalion powstał w maju 1939 roku w ramach tworzenia obrony narodowej na południu Polski. Bataliony typu IV były liczniejsze od innych, ale gorzej uzbrojone i wyposażone. Niestety, batalion zakopiański nie otrzymał nawet przewidzianego etatem uzbrojenia. Podstawą uzbrojenia były niemieckie karabiny Mauser wz.98. Zamiast sześciu ciężkich karabinów maszynowych batalion otrzymał tylko trzy. Etat uzupełniono trzema ręcznymi karabinami maszynowymi. Batalion nie otrzymał żadnej broni przeciwpancernej ani artylerii. Był jednak wśród tych szczęściarzy, którzy otrzymali moździerz kal. 81, choć tylko jeden. Żołnierze nie dostali także hełmów, saperek ani bagnetów. Dla oficerów zabrakło pistoletów. Z dostępnych relacji wynika także, że żołnierzom z batalionu „Zakopane” brakowało mundurów i do walki ruszyli w swoich codziennych ubraniach z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. http://zakopanedlaciebie.pl/pl/kulturalnie/z-kart-historii/batalioy-obrony-narodowej-zolnierze-zapomniani-.html
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.