Jump to content

Pancerny

Moderator
 • Content count

  3,715
 • Joined

 • Last visited

About Pancerny

 • Rank
  Regimentarz Działu RON

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Rzeczpospolita Obojga Narodów

Kontakt

 • AIM
  8853699
 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  z Dzikich Pól
 • Zainteresowania
  Militaria

Recent Profile Visitors

6,866 profile views
 1. Czego teraz słuchasz?

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AA14yV3daGY
 2. W artykule "Historia maszyn żniwnych" http://www.retrotrak...p?article_id=27 jest pokazane urządzenie do zrywania kłosów, czy było ono używane i czy przez chłopów w Europie?
 3. Walka ogniowa na morzach

  Były jakieś rodzaje kul, kartacze czy coś innego?
 4. Wyposażenie łucznicze o długości 160 cm, to chyba prędzej było używane przez piechotę, gdyż tak długim łukiem trudno posługiwać się z konia. Nie jestem archeologiem, ale wydaje mi się, że cisowe łuki raczej by nie dotrwały w ziemi do naszych czasów... .
 5. Walka ogniowa na morzach

  A jak wrogie statki były po prawej i po lewej burcie?
 6. Walka ogniowa na morzach

  A przypadkiem nie starano się oddać salwy raz z prawej, a raz z lewej burty, manewrując statkiem?
 7. Ulubione piwo

  A ja od roku 1990, czyli od roku gdzie w Polsce zaczyna się większy wybór piw o poj. 0.5l, spijam piwo Lech,
 8. Nie no, wolał informacje trochę bardziej sprawdzone.
 9. Czego teraz słuchasz?

  Może nie wszystkie jej płyty, ale jej głos uwielbiam od zawsze:
 10. A ja szukam od jakiegoś czasu jakiejś informacji, o jednostkach konnych łuczników, za czasów piastowskich, Chodzi mi o takie jednostki gdzie łuk byłby bronią główną, a nie pomocniczą jak w przypadku wojów z Drużyny Książęcej, gdzie praktycznie każdy posiadał łuk, ale bronią główną była włócznia.?
 11. Nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że Cię widzę!!! Ale tak, nie było Nadwornej Chorągwi Krakowskiej. "Chorągiew Krakowska była najliczniejszą chorągwią i najważniejszą, gdyż nosiła sztandar całego królestwa, ale była to zwykła ziemska chorągiew. Oprócz rycerzy ziemi krakowskiej, służyli w niej rycerze z innych ziem(tak samo jak w Chorągwi Nadwornej i Gończej), a to było już wyjątkiem w naruszeniu ścisłych zasad mobilizacji terytorialnych". Chorągiew Królewska Nadworna, składała się z dworzan, no i pozostaje ta Gończa o której nic praktycznie nie wiem. Trochę pocytowałem prof. Nadolskiego w tej wypowiedzi.
 12. Oto chodzi, że nic więcej na ten temat nie wiem. Kiedyś ktoś na Forum Frehy wspomniał, że to była chorągiew prywatna króla, ale nie mogę odnaleźć tej rozmowy na Fresze. W pewnym sensie mogła to być prawda, bo chyba trochę takie nierycerskie zadania ona wykonywała, a rycerzowi na żołdzie króla łatwiej rozkazywać.
 13. Czego teraz słuchasz?

  Może coś od naszych południowych sąsiadów: http://www.youtube.com/watch?v=xOV6ZBfl_zk&feature=related Fajnie śpiewa ta Lenka... .
 14. Witam! Prof, Nadolski napisał, że Chorągiew gończa, służyła jako harcownicy, straż przednia, do wstrzymania walki i pościgu, zadania jak dla chorągwi lekkiej. Czy była to chorągiew o lżejszym uzbrojeniu, czy normalna chorągiew tego okresu, wyspecjalizowana w/w zadaniach?
 15. Czego teraz słuchasz?

  I tak trzymaj! I takie cudeńko Wam puszczę:
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.