Jump to content

Estera

Przyjaciel
 • Content count

  3,759
 • Joined

 • Last visited

About Estera

 • Rank
  Ranga: Profesor zwyczajny

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  z Cesarstwa
 • Zainteresowania
  Historia, zwłaszcza Napoleon i jego czasy, podróże, dobre kino, dobra książka, fotografia.

Recent Profile Visitors

6,040 profile views
 1. Estera gdzie jesteś lwico napoleońska?

 2. Co tam u ciebie dobrego słychać?

  Pozdrawiam serdecznie!

  Marcin

 3. G

  G Gourgaud Gaspard (1783-1852)- francuski generał artylerii; syn skrzypka królewskiego; oficer ordynansowy Napoleona. Podobno na Kremlu uratował cesarza przed eksplozją magazynu prochu. Odznaczył się nad Berezyną- dwukrotnie przepłynął rzekę wpław w celu rozpoznania jej brzegów. Pod Brienne zabił Kozaka, który zaatakował cesarza. Odznaczony Legią Honorową. Po abdykacji Napoleona uznał władzę Burbonów, ale podczas 100 Dni wrócił na stronę cesarza. Towarzyszył Napoleonowi na Wyspie Św. Heleny do 1818 r. Napoleon kazał mu wyjechać. Gaspard Gourgaud zniechęcił do siebie Napoleona zazdrością o innych ludzi u boku cesarza, swoją nadmierną fascynacją. W 1840 r. wraz z ks. Joinville udał się na Wyspę Św. Heleny po prochy Napoleona.
 4. F

  F Fourier Jean Baptiste - słynny francuski fizyk i matematyk, który wszedł w skład komisji naukowców i artystów towarzyszących armii francuskiej podczas wyprawy egipskiej i mającej dać początek Instytutowi Egipskiemu. W skład komisji weszło 21 matematyków, 3 astronomów, 17 inżynierów, 13 przyrodników i geografów, 3 inżynierów specjalistów od prochu i saletry, 4 architektów, 8 rysowników, 10 artystów kopistów, jeden rzeźbiarz, 15 lingwistów- specjalistów języków wschodnich, 10 literatów, 22 drukarzy (ze znajomością druku łacińskiego, greckiego i arabskiego). Fulton Robert (1765-1815)- słynny amerykański inżynier i wynalazca; od 1786 konstruktor maszyn parowych. W 1800 r. we Francji skonstruował okręt podwodny "Nautilus". W 1804 r. przeprowadzał na Sekwanie próby. Zaproponował Francji przebudowę statków na napęd parowy. Pomysł odrzucono. W 1807 r. na rzece Hudson ruszył pierwszy parowiec Fultona- "Clermont". W 1814 r. zwodowano okręt wojenny "Demologos", który był napędzany silnikiem parowym z bocznym napędem kołowym.
 5. Oj Estera, Estera... Kiedyż Cię znowu zobaczymy, Ty nasza Lwico :)

 6. Quiz Napoleon

  Ale ja nie poprosiłam o kolejną podpowiedź, tylko o odpowiedź Pytanie zbyt długo pozostaje bez niej...Proszę o jej podanie i zadanie następnego pytania.
 7. Quiz Napoleon

  Prosimy o odpowiedź...
 8. Napoleon Bonaparte - ocena

  Musiał w wielu momentach zapomnieć o sentymentach, niejako wyłączyć ludzkie emocje i grać jak rasowy polityk. Jednak nie zapominajmy mimo tego wszystkiego, że był człowiekiem- miał mocne strony, ale i miał słabości, czuł, przeżywał.
 9. Ja tu byłem.

  Conqueror bavarsky

 10. Napoleon - ciekawostki

  Posty nie na temat będą usuwane. W temacie jest duży OT. Proszę zapoznać się z działem przed zaczęciem dyskusji. Temat o śmierci Napoleona już istnieje. W tym wątku dzielimy się ciekawostkami o tej postaci. Proszę o kontynuacje rozmowy o powodach zgonu Napoleona w odpowiednim temacie: https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...t=0&start=0
 11. Józef Piłsudski podziwiał Napoleona, jego dokonania, czyny. Miał portret Napoleona przekraczającego Wielką Przełęcz św. Bernarda. Według Józefa Piłsudskiego Bonaparte był "największym żołnierzem świata".
 12. W Polsce przed II wojną światową, w latach 20. czy 30. epoka napoleońska była ważnym elementem edukacji. Jan Lechoń wspominał: "Nie pamiętam czasu, gdym nie wiedział o Kościuszce, ks. Józefie i Napoleonie". Legendę napoleońską ten poeta określił jako niezbędną. Neoromantyczna edukacja pokolenia Kolumbów obejmowała właśnie tradycje napoleońską.
 13. Inni o Napoleonie

  Józef Piłsudski określił Napoleona jako "największego człowieka na świecie". Zaś Rydz-Śmigły sfotografował się przy popiersiu Napoleona i oznajmił: "Obok Napoleona czuję się zawsze bardzo mało znaczącym".
 14. Wygląd Napoleona

  Carowi Aleksandrowi III przyprowadzono chłopa, który był świadkiem bitwy pod Borodino. Chłop obserwował bitwę z drzewa, widział Napoleona i po siedemdziesięciu latach go pamiętał i tak opisał: "bolszoj czeławiek, olbrzymi wzrostem, z długą białą brodą do samych kolan..."- ciekawy opis, prawda? Zwłaszcza ta broda...
 15. Książka, którą właśnie czytam to...

  Andrzej Nieuważny, "My z Napoleonem"- doskonale się czyta tę książkę. Opisuje ona połączenie polskich losów z napoleońskim, o narodzinach napoleońskiej legendy (i czarnej i białej) i jej dziejach w polskiej kulturze, rzeczywistości. Bardzo ciekawa, bogata w ilustracje, dobrze napisana i dostarczająca wielu cennych informacji lektura. Polecam.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.