Skocz do zawartości

Bruno Wątpliwy

Moderator
  • Zawartość

    5,681
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Bruno Wątpliwy

  • Tytuł
    Ranga: Prodziekan

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    III Rzeczpospolita

Kontakt

  • Strona WWW
    http://

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

9,877 wyświetleń profilu
  1. Market Garden

    Miła ciekawostka. Na kanale Imperial War Museums "Operation Market Garden. What went wrong?". 10:37 "British were saved by the arrival of the Polish 1st Parachute Brigade". Niby niewiele, ale zawsze cieszy - biorąc pod uwagę niesławne robienie (po fiasku operacji) kozła ofiarnego z gen. Sosabowskiego i Jego Brygady.
  2. Pseudonimy, przydomki - Napoleona

    W karykaturach brytyjskich z epoki (przede wszystkim James'a Gillray'a) dosyć częstym określeniem było "Little Boney", połączone z manierą rysowania go mniejszego od pozostałych postaci. Krótki esej na ten temat: Peter W. Walker "Little Boney James Gillray and Napoleon’s Fragile Masculinity".
  3. Nie wiem, czy te koty można uznać za "odgrywające istotną rolę w historii", ale wspomnieć można, gdyż na pewno patrzyły z typowym, kocim politowaniem na osoby historyczne: Chief Mouser to the Cabinet Office.
  4. Pułaski

    Jestem po lekturze książki Adama Węgłowskiego, Pan Kazimierz, Pani Pułaska, Warszawa 2024. Jak napisał (na s. 5) sam Autor: "To nie jest typowa książka. To historyczne puzzle (...)." W ramach dosyć złożonej ("puzzlowej") konstrukcji zawiera między innymi wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin. Przeczytać niewątpliwie warto.
  5. Propozycja na wycieczkę szkolną

    Chyba, że z takim motywem przewodnim: "Jestem młodym muzykiem na posterunku. Zastanawiam się nad wyborem liry. Słyszałem, że liry marki Afrodyta Ares and Hefajstos mają piękny tom (LINK). Co o tym sądzicie?"
  6. Propozycja na wycieczkę szkolną

    Ciekawy, na wypadek gdybyś chciał być pomocny i życzliwy lub się spotkać z kolegą z forum - to tylko jedna z wielu namolnych reklam. W zależności od reklamy zmienia dowolnie swoje miejsce pracy, płeć itp. Żadnej wycieczki nie ma i nie będzie.
  7. Propozycja na wycieczkę szkolną

    Zabierz koniecznie ze sobą wózek widłowy, terminal płatniczy, książki do umów gospodarczych, fotowoltaikę, ceramikę bolesławicką i wyciskarkę do soków - to pewnie coś z tego wyniosą.
  8. Referendum na Nowej Kaledonii.

    Ja przynajmniej nie mam zamiaru. Twoja teoria jest tak interesująca, że powinna pozostać na forum bez żadnych sprostowań i dodatków.
  9. Referendum na Nowej Kaledonii.

    Z kronikarskiego obowiązku można odnotować kolejne dwa referenda (2018 i 2021): 2018 New Caledonian independence referendum - Wikipedia 2021 New Caledonian independence referendum - Wikipedia Wnioski - dokładnie jak wyżej. Kanakowie zasadniczą głosują za niepodległością (2018) lub bojkotują (2021). Ale ponieważ stanowią mniejszości w społeczeństwie (choć ich odsetek nieco wzrasta, aktualnie (2019) 41,2 % (zob. Nouvelle-Calédonie — Wikipédia), to oczywiście rezultat można przewidzieć. Tarcia też są: Zamieszki w Nowej Kaledonii w 2024 – Wikipedia, wolna encyklopedia
  10. 51. stan?

    No i było kolejne referendum. A nawet dwa (w 2020 i 2024). 2020 Puerto Rican status referendum - Wikipedia 2024 Puerto Rican status referendum - Wikipedia Interpretacja wyników jest oczywiście złożonym zadaniem, ale jedno jest pewne - zwolennicy przyłączenia do USA na prawach stanu zaczynają mieć może nie przytłaczającą, ale widoczną i stabilną wielkość w ramach aktywnego elektoratu. Powody są pewnie głownie ekonomiczne, jak i ekonomiczny jest brak entuzjazmu Kongresu USA odnośnie do przyłączenia 51. stanu. A może czekają na Kanadę i Grenlandię, aby nie trwonić energii i sprawy załatwić od razu?
  11. Matura z matematyką

    Od siebie dodam, że (w mojej subiektywnej ocenie, popartej wyłącznie własną obserwacją) ogólny regres w Polsce jest oczywisty (a postęp - rzeczywiście formalny) , ale na tle przedstawicieli innych państw niekoniecznie wyglądamy gorzej. A matematyka, jak matematyka. Fragment zagadnienia. Możesz być dobrym matematykiem, a nie potrafić sklecić najprostszego zdania, a Indie lokować geograficznie niedaleko Argentyny.
  12. Matura z matematyką

    To, że coś można nie oznacza, iż się potrafi. I o to mi chodzi. Ogólnie. Matematyka to tylko wycinek zagadnienia.
  13. Matura z matematyką

    Zafiksowałeś się niepotrzebnie na matematyce. Trend jest generalny. Od dziesięcioleci poziom wiedzy i umiejętności spada ogólnie, a jeżeli ktoś wykazuje aktywność poznawczą - to zwykle wycinkową (z bardzo konkretną intencją - co z tego będę miał?). Oczywiście - jak zawsze są chwalebne wyjątki.
  14. Agresja Rosji na Ukrainę. Wnioski laika.

    W sumie to Rosja chyba zaskoczyła wszystkich (w negatywnym kontekście). Było raczej jasne, że poziom ich armii to nie superliga, ale nikt chyba nie oczekiwał, że tak się skompromitują. [W końcu dobre 20 lat Putin "uzdrawiał" także armię i pokazywał światu różne Armaty].. Bo niezależnie, jak się ta wojna skończy to dramatyczna porażka pierwotnego planu podporzadkowania Ukrainy i 3 lata czołgania się to katastrofa wizerunkowa.
  15. Władimir Putin - zagubiony carewicz czy człowiek na czas smuty

    Symbolika, symboliką. Ważna jest. Ale nawet największy imperialny cymbał powinien kojarzyć, że w dzisiejszym świecie zdecydowanie bardziej liczy się chiński dochód narodowy, a nie rosyjski i wpierw dążyć do wzmocnienia swojego kraju gospodarczo. Deng Xiaoping pokazał drogę, jak w miarę spokojnie budować mocarstwo (fakt, że Xi Jinping chyba trochę za bardzo się ostatnio pospieszył, ale to już inna historia). Putin zorganizował typowe igrzyska dla odciągnięcia uwagi od problemów i utrzymania statusu macho. Nie on pierwszy w historii, ale prawdziwego, rosyjskiego patriotyzmu w tym niewiele. A co do rozumu... Szokuje mnie jego nieumiejętność rozpoznania podstawowego zagrożenia dla Rosji.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.