Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  80
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Technik

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Zakładam że Państwo Zakonu Krzyżackiego poniosło w wojnie 13 letniej klęskę o wiele większą niż w rzeczywistości: Krzyżacy nie tylko będą lennikami Króla Polski ale też ponieważ nad Bałtykiem nie ma już żadnych wrogów Chrześcijaństwa będą musieli całkowicie opuścić swoje dotychczasowe siedziby w zamian za co otrzymają południową część Wielkiego Księstwa Litewskiego.
 2. Jak myślicie co musiało by się stać żeby zawarty w roku 1939 sojusz III Rzeszy z ZSRR mógł trwać dłużej niż to miało miejsce w rzeczywistości? Ja myślę że wystarczyło by żeby Stalin po zajęciu w Europie terytoriów o których była mowa w pakcie Ribbentrop-Mołotow skierował agresję Armii czerwonej na Bliski i Środkowy wschód.
 3. Konie wymierają

  Zakładam że konie w Eurowizji wymarły tak jak w Ameryce. Jak myślicie jaki to będzie miał wpływ do dalsze dzieje ludzkości?
 4. O tych właśnie ludzi mi chodzi w tym temacie.
 5. Zastanawiam się ile w Wermachcie służyło ludzi innej narodowości niż Niemiecka ? Ilu tam było konkretnie Polaków, Czechów, Słoweńców Francuzów, Luksemburczyków i Belgów ? Jak sami Niemcy oceniali zdolności bojowe tych ludzi?
 6. Skoro Biali Rosjanie mieli takie dobre kontakty na zachodzie, ta dlaczego nie zaproszono żadnego ich przedstawiciela na konferencja pokojowa zorganizowana w Paryżu ?
 7. Austro-Węgry jako sojusznik

  Tak ale tyko z pochodzenia.
 8. Tutaj widzę rolę dla dyplomacji Polskiej która musiała by przekonać białych Rosją że powstanie Państwa Polskiego jest dla nich bardzo korzystne bo ono stanowi bufor udzielający je od wrogich Niemiec zamiast więc z nią walczyć należy postarać się żeby przyznano jej jak największą część obszaru plebiscytowego na Śląsku Prusach Wschodnich. Poza tym Rosjanom łatwiej było by się pogodzić z utratą ziem na rzecz Polski gdyby w ramach Rekompensaty dostały od Ententy znaczne nabytki kosztem Turcji.
 9. Jakie było waszym zdaniem najbardziej demokratyczne Państwo na świecie do momentu powstania USA? Moim zdaniem była to właśnie RON przecież tutaj każdy obywatel miał prawo głosu przy wyborze władcy do tego wszyscy obywatele byli sobie przynajmniej w teorii równi. Co prawda obywatelami byli tylko szlachcice ale grupa ta była i tak a wiele liczniejsza niż gdziekolwiek indziej bo stanowił aż 10% ludności. Do tego trzeba dodać że była to państwo zamieszkane przez liczne mniejszości religijne i narodowe na które nigdy nie spadły żadne prześladowania.
 10. Tak ale po pierwsze Najsilniejszym państwem Ententy były USA które lansowały zasadę samostanowienia narodów, a zetem popierało powstanie niepodległego Państwa Polskiego. A po drugie Rosja nawet po zwycięstwie Białych była by o wile słabsza niż przed wojną i jest wątpliwe czy zdołała by narzucić swoje zwierzchnictwo Warszawie poza tym wcale nie widoma czy po pokonaniu Bolszewików nie doszło by do wojny o władzę pomiędzy biały generałami.
 11. Austro-Węgry jako sojusznik

  Być może się mylę ale odnoszę wrażenie że Wilhelm II zawarł sojusz z Habsburgami tylko dlatego że oni również byli Niemcami. Gdyby polityką II Rzeszy dalej kierował Bismarck który nigdy nie miał takich nacjonalistycznych sentymentów, to mając do wyboru sojusz z Austrią albo sojusz z Rosją bez wahania wybrał by sojusz z Rosją.
 12. Ale czy poprzednicy Stuartów np Elżbieta I nie panowali jako władcy absolutni?
 13. Zwycięstwo której ze stron w toczącej się w Rosji wojnie domowej było by waszym zdaniem lepsze z punktu widnia interesów Polski? Np Józef Piłsudski za większe zagrożenia uważał zawsze białych ponieważ się cieszyli się poparciem zwycięskiej Ententy. Moje przemyślenia są tutaj jednak inne: przecież głównym celem bolszewików było zaniesieni rewolucji dalej na zachód a zatem Państwo Polskie jako główna przeszkoda w tych planach zawsze będzie dla nich celem do ataku numer 1. Tym czasem dla interesów Carskiej Rosji ziemie które utraciła na rzecz II Rp miały marginalne znaczenie bo mogła by bez nich spokojnie istnieć a nawet nadal być mocarstwem zwłaszcza jeśli w ramach rekompensaty zdobyła by nowe nabytki kosztem Turcji.
 14. Czy państwa centralne były w stanie wygrać?

  Wątpię dla WB zasada równowagi na kontynencie jest rzeczą świętą i dlatego tak jak nie odpuściła kiedyś Francji Napoleona I dopóki jej nie pokonała tak i teraz nie odpuści Niemcom Wilhelma II.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.