Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  150
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Kuba i Korea Północna

  Przecież Korea Północna istnie dzisiaj tylko dlatego że po II Wojnie światowej Półwysep Koreański zostało tak jak Niemcy podzielona pomiędzy USA a ZSRR. Co do Kuby to też wątpię czy gdyby nie poparcie ZSRR to Fidelowi Castro udało by się zdobyć i utrzymać władzę... Prawdą jest że w próżniejszym czasie relacje tych państw z ZSRR uległy osłabieniu, ale to samo miało przecież miejsce w przypadku np Albanii gdzie władza komunistów upadła...
 2. Mam pytanie dlaczego Tajlandia staniałe podczas II Wojny światowej po stronie Japonii ? Czy był to sojusz oparty na partnerski zadach czy też było po prostu tak że Tajlandia została wasalem Japonii?
 3. Upadek ZSRR poosiągał za sobą również upadek systemu komunistycznego we wszystkich państwach w których ten zaprowadził go kiedyś siłą. Istnieją tutaj jednak dwa wyjątki. Pierwszym Jest Kuba drugim Korea Północna. W przypadku Kuby tłumacze to sobie tym że Fidel znalazł dla siebie nowego sponsora i protektora w postaci Wenezueli. Ale dlaczego totalitarna dyktatura nie upadła do tej pory w Korei ? Przecież Koreańczycy z Północy nawet nie musieli by się trudzić żeby budować wolne państwo koreańskie bo takie już istnieje w postaci Korei Południowej wystarczyło by żeby ta przejęła po prostu swoją władzę nad reszta półwyspu koreańskiego...
 4. Japonia jako jedyne nieeuropejskie państwo nie tylko nie została kolonią, ale też zdobyła swoje własne kolonie w postaci Korei i Tajwanu. Stąd moje pytanie jak Japończycy traktowali w tych czasach Koreańczyków i Tajwańczyków czy usiłowali im narzucić japońską kulturę i język? Jak są w tych krajach pamiętani?
 5. Czy mógł by kolego rozwinąć tą wypowiedź?
 6. Tak jak już pisałem bardzo przekonywujący jest tutaji dla mnie tutaj argumentacja o bardzo niskich stratach które poniosły obie strony podczas kampanii Wrześniowej. Nie da się tego w żadnym wypadku wytłumaczyć przewagą strony Niemieckiej, bo ta co prawda istniała ale wcale nie była tak duża. Trzeba pamiętać że Wermacht prawdziwą potęga stał się dopiero później i było to możliwe tylko dzięki ogromnym dostawom surowców i żywność które wysłał z ZSRR Stalin, po tym jak zyskał z Niemcami wspólną granicę po trupie II Rzeczpospolitej. Dlatego gdyby Rydz naprawdę przyjął strategię defensywną, to Niemcy musiały by ponieś kilkokrotnie wyższe straty, a walki w Polsce trwały by do Grudnia.
 7. Ale nawet jeśli to prawda to i tak było to więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie...
 8. Dość duże imperiom kolonialne biorąc pod uwagę rozmiary tego kraju stworzyła Holandia. Stąd moje pytanie jakim kolonistami byli Holendrzy w porównaniu do Anglików i Francuzów? Jak są dzisiaj postrzegani w swoich byłych koloniach z nostalgią i sympatią czy też raczej z nienawiścią ? Jakie konkretnie pozostawili po sobie ślady na innych kontynentach ?
 9. Lenin a Stalin

  Jakie widzicie podobieństwa a jakie różnice pomiędzy tym dwoma politykami ? Ja przyznam że jedyną różnicą jaką widzę jest taka że Lenin nigdy nie zabijał innych komunistów....
 10. Przede wszystkim samemu sobie. Stalin był ideowym komunistą i wbrew temu co zarzucał mu Trocki dobrze zdawał sobie sprawę że Socjalizm w jednym kraju nie da się zbudować i jeśli ZSRR ma przetrwać to musi się od świata kapitalistycznego odgradzać kordonem państw o identycznym do siebie ustroju, a tego nie dało się zrobić bez wywołania kolejnej wielkiej wojny. Dlatego właśnie wszystko co działo się w gospodarce rosyjskiej latach trzydziestych zostało podporządkowane przygotowaniom do niej. Kogo ten temat interesuje bardziej temu polecam obejrzeć film ,,Defilada Zwycięzców,,
 11. Sojusz Polski z Niemcami

  Polecam wysłuchać - https://www.youtube.com/watch?v=4cYSdbu2_gk
 12. Józef Piłsudski pierwzowzorem Nikodema Dyzmy?

  Teza że Dyzma jest w istocie karykaturą Józefa Piłsudskiego nie jest w istocie nową bo spotkałem się z nią już wiele lat temu w dość starej książce. Trzeba jednak podkreślić że jest wiele rzeczy którymi Piłsudski radykalnie różni się od Dyzmy. Przede wszystkim Piłsudski nie była człowiekiem z marginesu społecznego, bo wywodził się z zamożnej szlachty Litewskiej. Sam żartował na ten temat że pochodzi w prostej linii od samego Giedymina. I gdybym ja miał powiedzieć za kogo go uważam to powiedział bym że to był ostatni prawdziwy polski szlachcic ze wszystkimi tego złymi i dobrymi konsekwencjami.
 13. Likwidacja Chin

  Zakład że po pokonaniu powstaniu Bokserów dopięto decyzję oo wiele bardziej surowym niż w rzeczywistości potraktowaniu Chin. Cesarz zastanie zdetronizowany, a państwo Chińskie raz na zawsze zlikwidowane. Jego terytorium zostanie oczywiście podzielone przez zwycięskie mocarstwa: Rosja dostanie całą Mongolię i Turkiestan, Japonia Tajwan i Mandżurię, Francja część południową granicząca z Indochinami łącznie z Hajnanem , Niemcy I Włochy niewielkie obszary położone nad morzem, a całą resztę łącznie z Pekinem Wielka Brytania.
 14. Jak dokładnie wyglądał ustrój republiki Nowogrodzkiej i Pskowskiej Dlaczego one przegrały w starciu z despotyczną Moskwa ? Moim zadaniem Jagiellonowie popełnili ogromny błąd że nie zawarli z nimi jakiejś formy stałego sojuszu i nie postali się bardziej ich obronić przed agresja Iwana Groźnego.
 15. W książce ,,,Jakie piękne samobójstwo,, jest wspomniane że Anglicy obiecali że dadzą w Polsce w przecenicie tyle samolotów żeby lotnictwo polskie mogło dorównać Luftwaffe...
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.