Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  114
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Inżynier

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. To był właśnie zasadniczy błąd Polskiej polityki zagranicznej! Przecież polityka równego dystansu była niczym innym jak prowokowaniem Hitlera i Stalina do tego żeby zawarli sojusz skierowany przeciwko państwu Polskiemu. Wynikał on jak sądzę z tego że Beck miał kompletnie nieprawdziwe wyobrażenia o różnicy potencjałów militarnych pomiędzy II Rzeczpospolitą a jej sąsiadami. Bo jak sam przyznał będąc internowanym w Rumunii kiedy wypowiadał te słynne słowa o tym że Polska od morza odepchnąć się nie da, to myślał że stoi za nim sto dywizji dowodzonych przez Rydza-śmigłego.
 2. Podczas I wojny światowej Wielka Brytania i Francja sprowadziły ze swoich zamorskich koloni tysiące żołnierzy do walki z Niemcami. Jakie odziały to były konkretnie ? Jak oceniacie w praktyce ich wartość bojową? jak sami Australijczycy, Kanadyjczycy, Hindusi itp odnosili się do służby wojskowej tak daleko od ich ojczyzny ?
 3. Jakie nastroje dominowały wśród Polaków w momencie wybuchu I Wojny Światowej? Z tego co ja wiem na nastoje nienawiści do Rosji i sympatia dla państw centralnych dominowały jedynie w Galicji i Śląsku Cieszyńskim. Natomiast zarówna w zaborze Rosyjskim jak i Pruskim dominowała nienawiść do Niemiec i sympatia dla Ententy. Dlatego właśnie próba wzniecenia przez Piłsudskiego powstania narodowego w Kongresówce skończyła się spektakularną katastrofą...
 4. Maxime Weygand

  Poszukuję o nim wszelkich informacji o nim. Czy jest prawdą np to że był on nieślubnym synem córki króla Belgii szalonej Cesarzowej Meksyku?
 5. A jakie argumenty konkretnie wysuwali jego obrońcy ? ja przyznam że nie potrafił bym znaleźć żadnych.. .
 6. Aby zrozumieć w jaka pułapkę Polska wpadła we Wrześniu 1939 roku trzeba najpierw zrewidować kilka popularnych Mitów. II Rzeczpospolita w latach 1934 - 1938 była na arenie międzynarodowej przez wszystkich postrzegana jako sojusznik III Rzeszy. Dlaczego Beck tak nagle zmienił politykę zagraniczną swojego państwa z proniemieckiej na probrytyjska? Kwestią sporną nie mogła być tutaj w żadnym wypadku Gdańsk bo przecież tam i tak w roku 1940 miał się odbyć plebiscyt w którym sami mieszkańcy wolnego miasta mieli zdecydować czy chcą przyłączenia do Rzeszy, a biorąc pod uwagę że w 90% byli to Niemcy i zwolnicy Hitlera to wynik tego plebiscytu był raczej przesądzany. Teoria której jestem zwolennikiem jest taka że Hitler w 1938 obiecał Beckowi że jeżeli Polska nie wystąpi w obronie Czechosłowacji to w zamian obok kontrolowanego przez Niemców protektoratu Czech i Moraw powstanie również kontrolowany przez Polskę protektorat Słowacji. W monecie kiedy zamiast tego powstała wasalna Słowacja księdza Tiso, Beck obraził się na Niemców i uznał ich za partnera niewiarygodnego.
 7. Ok, ale w takim razie proszę o wydzielenie do tego celu osobnego tematu bo ten jest o czymś innym...
 8. Od dłuższego czasu zastanawia mnie ta kwestia dlaczego Stalin nie poniósł żadnej odpowiedzialności za klęskę którą Armia Czerwona poniosła w bitwy Warszawskiej? Przecież to właśnie on kierując się osobistymi ambicjami nie wykonał rozkazu posłania posiłków które mogły by nad Wisłą przechylić szalę zwycięstwa na korzyść komunistów. A zrobił tak tylko dlatego że chciał zdobyć sławę zdobywcy Lwowa! Miasta które miało o wiele mniejsze znaczenie strategiczne od Warszawy. Ja na miejscu Lenina za coś takiego nakazałbym urządzić mu pokazowy proces, a potem publicznie rozstrzelać.
 9. Wbrew temu co można cy się spodziewać to jeńcy pochodzący z Wielkiej Brytanii, Polski, Francji albo USA byli przez III Rzeszą traktowani bardzo dobrze, a śmiertelność w obozach jenieckich była bliska zeru. Istniał jedna jeden wyjątek, byli nim schwytani piloci Brytyjskich i Amerykański samolotów. Tych Hitler zbiorowo uznał wszystkich za terrorystów bezprawnie atakujących cele cywilne i jako takich nakazał po pojmaniu natychmiast likwidować fizycznie i robić to w taki sposób aby wyglądało to na lincz miejscowej ludności Rzeszy.
 10. Chciałbym tutaj wyjaśnić jedną kwestię: ja wcale nie twierdzę że Ziemkiewicz musi mieć rację, bo przecież w tedy w ogóle nie zakładał bym tego tematu, ale w pewnym momencie wnerwiło mnie to że ktoś zupełnie bezzasadnie podważał to że ten w wskazanej przeze-mnie książce taką tezę postawił. Co do Rafał to mimo że nie jest on historykiem z zawodu to bardzo go cenie za to właśnie że usiłuje on demaskować pewne mity do tej pory pokutujące nawet w podręcznikach szkolnych
 11. Stanisław Kaszubski

  Zainteresowała mnie ostatnio ta postać po obejrzeniu filmu ,,Legiony,, i mam pytanie dlaczego on się nie zgodził włożyć Rosyjskiego munduru? Przecież to była dla niego szansa, bo mógłby przy najbliższej nadarzającej okazji zdezerterować.
 12. A to dlaczego Polityka zagraniczna II Rzeczpospolitej wyglądała ta że Rydz usiłował zdobyć Berlin Ziemkiewicz wyjaśnił w tym wywiadzie:
 13. Nie bardzo rozumiem czyja konkretnie polemika miał by się ukazać ?
 14. Dlaczego projekt stworzenia jednego narodu Jugosłowiańskiego się nie powiódł? Przecież języki Serbski i Chorwacki są do siebie tak bardzo podobne że przy odrobinie dobrej woli można je uznać za dwie odmiany tego samego języka. Do dzisiaj zresztą żyją ludzie którzy swoją narodowość określają jako jugosłowiańską. Dlaczego więc projekt utworzenia jednego narodu którego Słoweńcy, Chorwaci i Serbowie byli by tylko regionalnymi wariantami się nie powiódł? Zdaję sobie oczywiście sprawę że tym co mocna dzieliło te narody była religia bo Słoweńcy i Chorwaci byli Katolikami a Serbowie Prawosławni, ale z drugiej strony np Niemcom tworzyć jednego narodu wcale nie przeszkadza to że ci z landów południowych są Katolikami a Ci z północnych Luteranami
 15. Zakładam że w Starożytnym Rzymie urodził się ktoś taki jak Gutenberg kto za czasów Augusta dokonał wielkiego wynalazku: użył ruchomej czcionki i zaczął drukować jako pierwszy pierwsze na świecie drukowa książki. Jaki to będzie miało dalszy wpływ na dzieje Ludzkości ?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.