Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  142
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Magister

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Lenin a Stalin

  Jakie widzicie podobieństwa a jakie różnice pomiędzy tym dwoma politykami ? Ja przyznam że jedyną różnicą jaką widzę jest taka że Lenin nigdy nie zabijał innych komunistów....
 2. Przede wszystkim samemu sobie. Stalin był ideowym komunistą i wbrew temu co zarzucał mu Trocki dobrze zdawał sobie sprawę że Socjalizm w jednym kraju nie da się zbudować i jeśli ZSRR ma przetrwać to musi się od świata kapitalistycznego odgradzać kordonem państw o identycznym do siebie ustroju, a tego nie dało się zrobić bez wywołania kolejnej wielkiej wojny. Dlatego właśnie wszystko co działo się w gospodarce rosyjskiej latach trzydziestych zostało podporządkowane przygotowaniom do niej. Kogo ten temat interesuje bardziej temu polecam obejrzeć film ,,Defilada Zwycięzców,,
 3. Sojusz Polski z Niemcami

  Polecam wysłuchać - https://www.youtube.com/watch?v=4cYSdbu2_gk
 4. Józef Piłsudski pierwzowzorem Nikodema Dyzmy?

  Teza że Dyzma jest w istocie karykaturą Józefa Piłsudskiego nie jest w istocie nową bo spotkałem się z nią już wiele lat temu w dość starej książce. Trzeba jednak podkreślić że jest wiele rzeczy którymi Piłsudski radykalnie różni się od Dyzmy. Przede wszystkim Piłsudski nie była człowiekiem z marginesu społecznego, bo wywodził się z zamożnej szlachty Litewskiej. Sam żartował na ten temat że pochodzi w prostej linii od samego Giedymina. I gdybym ja miał powiedzieć za kogo go uważam to powiedział bym że to był ostatni prawdziwy polski szlachcic ze wszystkimi tego złymi i dobrymi konsekwencjami.
 5. Likwidacja Chin

  Zakład że po pokonaniu powstaniu Bokserów dopięto decyzję oo wiele bardziej surowym niż w rzeczywistości potraktowaniu Chin. Cesarz zastanie zdetronizowany, a państwo Chińskie raz na zawsze zlikwidowane. Jego terytorium zostanie oczywiście podzielone przez zwycięskie mocarstwa: Rosja dostanie całą Mongolię i Turkiestan, Japonia Tajwan i Mandżurię, Francja część południową granicząca z Indochinami łącznie z Hajnanem , Niemcy I Włochy niewielkie obszary położone nad morzem, a całą resztę łącznie z Pekinem Wielka Brytania.
 6. Jak dokładnie wyglądał ustrój republiki Nowogrodzkiej i Pskowskiej Dlaczego one przegrały w starciu z despotyczną Moskwa ? Moim zadaniem Jagiellonowie popełnili ogromny błąd że nie zawarli z nimi jakiejś formy stałego sojuszu i nie postali się bardziej ich obronić przed agresja Iwana Groźnego.
 7. W książce ,,,Jakie piękne samobójstwo,, jest wspomniane że Anglicy obiecali że dadzą w Polsce w przecenicie tyle samolotów żeby lotnictwo polskie mogło dorównać Luftwaffe...
 8. Zakładam ze Stalin dożywa bardziej sędziwego wieku ok 90 lat. Jaki to będzie miało wpływ na dalsze dzieje świata? Myślę że Stalin chciałby wykorzystać atut jakim była liczebność narodu Chińskiego i stara by się przekształcić wojnę na półwyspie Koreańskim w wojnę pomiędzy USA a Chinami. Następnie poczekał by aż Amerykanie zwierzą wszystkie swoje siły w na kontynencie Azjatyckim i nie będą w stanie przyjść z pomocą Brytyjczykom i Francuzom , w tedy na Europe zachodnią ruszył by atak armii Radzieckiej wspomaganej przez kontyngenty wojskowe z PRL, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. RFN I Austria zostaw bz silom wcielone do NRD, a Francja, Belgia, Holandia i Włochy zamiennie w kolejne pastwa komunistyczne. Zapewne tylko wielka bratania obroniła by się dzięki swojemu położeniu na wyspie. W ten sposób Stalin za cen€ życia milionów Chińczyków dokończył by to czego nie udało mu się podczas II Wojny światowej...
 9. To akurat mieli zrobić Francuzi... Kto mi nie wierzy niech sam zobaczy jak wygląda gospodarka Niemiec w latach 30. Całkowita likwidacja bezrobocia,nowe autostrady i budynki użyteczności publiczne, a przede wszystkim tysiące najnowocześniejszych czołgów, samolotów i i okrętów wojennych. To wszystko było możliwe dzięki ogranym pożyczkom i kreatywniej księgowości. Dlatego gdy by nie II Wojna światowa to Hitler by dzisiaj pamiętana tak jak w rzeczywistość Edward Gierek. Tyle tylko że w tedy najprawdopodobniej latem 1941 Polskę zaatakować by Armia czerwona. A w momencie kiedy zdobyta została by przez nią Warszawa Niemcy pod pretekstem ochrony mieszkającej tam mniejszość Niemieckiej zajęli by Pomorze, Wielkopolskie i Śląsk.
 10. Zakładam że bitwa nad Niemnem zakończyła tak jak w rzeczywistości spektakularnym sukcesem Polski tylko raczej krwawym remisem Obie strony były w tamtym czasie krańcowo wyczerpane wojną i tak zaraz potem podpisano by pokój tyle tylko że był by on o wiele mniej korzystny dla państwa polskiego. Granicę oparto by zapewne o Bug, a Galicja została by podzielona według tej linii która kiedyś proponowano Zachodnio-ukraińskiej republice ludowej. To oznacza że Grodno I Lwów co prawda zostaną po Polskiej stronie ale jako miasta położone bardzo blisko granicy, Wileńszczyzna pozostanie integralną częścią państwa Litewskiego natomiast Nowogródczyzna, Polesie, Wołyń i wschodnia Galicja staną się częścią ZSRR. Jak dalej potoczyły by się losy mniejszej II Rzeczpospolitej ? Ja myślę że taki pokój był by katastrofą dla narodu Polskiego W rzeczywistości za za granicą wyznaczoną przez traktat ryski pozostał ponad milion Polaków i 80% tych ludzi zginęło wskutek represji Stalinowskich. W tej wersji historii one dotknęły by jakieś 8 milionów. . A to znaczy ze zapewne po II wojnie światowej Polsce przyznano by o wiele mniej nowych nabytki terytorialne najprawdopodobniej jedynie tereny plebiscytowe na Śląsku, Mazurach i wolne miasto Gdańsk. Najprawdopodobniej te zamiast PRL stlała by się po prostu kolejna z republik ZSRR.
 11. Spotkałem się z tak tezą że pod względem ekonomicznym ZSRR traktowa inne pastwa komunistyczne np PRL, Węgry, Czechosłowacja, NRD, Mongolię, Bułgarię w ten sam sposób w jaki Anglia i Francja traktowały swoje posiadłości kolonialne . Ile jest w tym waszym Zdaniem prawdy?
 12. Kobiety w średniowieczu

  Jakie polecacie przeczytać książki o tym jak wyglądało życie codzienne kobiet w Średniowieczu ?
 13. To jest właśnie to o co można mieć do Becka retencje w największym stopniu: sojusz z Francji i Anglia był jedynie sojuszem politycznym a nie sojuszem wojskowym. To znaczy Beck nie uzgodnił współdziałania sojuszniczych armii i nie zażądał żadnych zobowiązań na piśmie. Zadowolił się jedynie ustnymi obietnicami że np Brytania pośle Polsce na pomoc wojska stacjonuje w Egipcie i na bliskim Wschodzie poprzez Rumuńskie porty na Morzu Czarnym.
 14. Z jakich powodów konkretnie? Oczywiście w momencie kiedy Hitler bez podania żadnej przyczyny złamał Układ Monachijski, zlikwidował Czechosłowację, za darmo przeją całe uznojenie jej armii i czeski przemysł zbrojeniowy, to Anglicy i Francuzi zrozumieli jak wielkich głupców zrobił z nich Fuhrer i gorączkowo zaczęli szukać jakiegoś sposobu żeby zyskać przynajmniej trochę czasu zanim spodnie na nich miażdżący Atak Wermachtu. Dlatego właśnie dali Polsce gwarancje z których dobrze zdawali sobie sprawę że nie będą w stanie się wywiązać. Liczyli że to skłoni Polaków do odwrócenia się od dotychczasowego sojusznika, a wiedzieli że Hitler nie rozpocznie wojny z nimi jeśli nie będzie miał pewności że Armia polska w razie czego weźmie na siebie atak Armia czerwonej gdyby Stalin postanowił przyjść na pomoc Francji i Wielkiej Brytanii. Beck naiwnie jak dziecko dał się złapać w tak zastawiona pułapkę. Brytyjczycy powtórzyli ten sam manewr w 1941 tyle tyko że politycy rządzący w Jugosławii byli mądrzejsi i rozumieli dobrze że po prostu nie mają innego wyjścia niż przystąpić do Osi i przepościć przez swoje terytorium wojska niemieckie idące na pomoc Włochom Walczącym w Grecji. Dlatego tam Anglicy musieli zainwestować w zach stanu który wymienił ten rozsądny rząd na ludzi równie głupich jak Beck.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.