Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  178
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Cesarz Wilhelm II walczy do końca

  Co do Włoch to oczywiście ich motywacja po upadku Austro - Węgier mocno spadnie, ale z drugiej strony nie będą mogły zawrzeć separatystycznego pokoju w sytuacji kiedy na froncie włoskim walczy również kilka Angielskich i Francuskich dywizji. A to oznacza że w 1819 Niemcy zostaną zakatowane nie tylko na froncie zachodnim, ale również na południu. Nie można przy tym wykluczyć że np Węgrzy w zamian za gwarancję zachowania integralności terytorialnej swojego kraju przejdą na stronę Aliantów, a Czesi i Polacy mający już dość Niemieckich rządów zakatują od wchodu.
 2. Tam Demokracja upadła razem z państwem w 1939 bo przecież powstała na jej miejsce Słowacja księdza Tiso w żadnym wypadku państwem demokratycznym nie była.
 3. Podam tutaj przykład wiary w cynocefal Przedstawicielem tej rasy miał być jeden z najpopularniejszych świętach Święty Krzysztof. Dlatego na obrazach przedstawiano go w ten sposób https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Saint_christopher_cynocephalus.gif Co ciekawe jako święty był człony również jeden pies. Święty Guinefor był czczony od XIII wieku jako patron chorych dzieci. Jego wspomnienie obchodzono 22 sierpnia https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Guinefort#
 4. Cesarz Wilhelm II walczy do końca

  Miała. Zapomina kolega że Niemcy wygrały już tą wojnę na froncie wschodnim. Zawarły bardzo korzystne traktaty pokojowe z Rosją i Rumunią i zajęły olbrzymie terytoria na wschodzie od Bałtyku po Morze Czarne. Gdyby teraz jeszcze pokonały Francję albo przynajmniej zwarły z nią kompromisowy traktat pokojowy na zasadach powrotu do sytuacja z przed wojny, to nawet po utracie floty i większości koloni na rzecz Wielkiej Brytanii to i tak stały by się najpotężniejszym państwem na świecie, a do tego Ani Anglia ani USA dopuścić nie mogły.
 5. A co zdaniem kolegi ona powinna zawierać żeby zasłużyć na swój tytuł?
 6. Właściwie w latach 1918-1939 upadłą wszędzie za wyjątkiem Wysp Brytyjskich, Skandynawii, krajów Beneluxu i Szwajcarii. Pewnym wyjątkiem jest Francja gdzie ona upadła dopiero w roku 1940 na skutek klęski wojennej.
 7. Dlaczego w prawie wszystkich państwach europejskich w latach 1918-1939 demokracja upadła i zastąpiła ja autorytarna albo totalitarna forma sprawowania władzy?
 8. Cesarz Wilhelm II walczy do końca

  Zapomina kolega o jednym: Cesarstwo Niemiec było jeszcze rzeczywiście w stanie tyle walczyć ale tego samego nie można było powiedzieć o ich sojusznikach zwłaszcza sytułacja Austro-Węgier była dramatyczna: Czesi, Polacy inne narody zamieszkujące to państwo nie chciały być już poddanymi Habsburgów i nic poza niepoległymi państwami nie była w stanie zaspokoić ich oczekiwań. W tej sytuacji to państwo musiało się rozpaść, a to oznacza że Niemcy zastana odsłonięte od południa na długiej linii frontu. Czym zasklepią taką ogromną dziurę?
 9. Zakłam że Cesarz Wilhelm II zachowuje się w roku 1918 tak jak Hitler : uznaje że będzie walczył do ostatniego żołnierza i ostatniego pocisku, wszystkie buty nakazuje tłumić siła i oświadcza że przędze umrze niż abdykuje, a Alianci żeby go pokonać będą musieli zdobyć Berlin. Myślę że w takim wypadku wojna potrwa o jakieś 3 miesiące dłużej a jedynym efektem będą gorsze warniki pokojowe dla Niemiec: Francja dostanie oprócz Alzacji i Lotaryngia całe zagłębie Sary, Dania Cały Szlezwika a Polska cały Górny Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie, Warmię ,Mazur i Powiśle.
 10. Z tego wynika że Niemcy jak najbardziej prowadzili prace nad bronią atomową i byli nawet początkowo o wiele bliżsi sukcesu niż Amerykanie. Natomiast jak słusznie zauważył w innym temacie kolega Coprinus nic mi nie wiadomo o tym aby takie prace prowadzili Japończycy...
 11. Moim zdaniem ludzie mają tendencje żeby przeceniać siłę bomby atomowej. Zapominają o tym że przecież wcześniejsze bombardowania Tokio za pomocą bomb zapalających pochłoną o wiele więcej ofiar. Prawdziwym powodem dla którego Prezydent Truman zdecydował się na użycie tego rodzaju broni był taki że liczył że taka demonstracja siły da mu przewagę w negocjacjach za Stalinem i zatrzyma rozprzestrzenianie się komunizmu na świecie. Natomiast prawdziwym powodem dla którego Cesarz nakazał kapitulacje przed Amerykanami był taki że bardziej niż czegokolwiek innego przestraszył się że Japonia dostanie się pod okupację ZSRR.
 12. To Identycznie jak Brytyjczycy Indie. Gdyby kiedyś Wielka Brytania kiedyś nie podbiła całego Półwyspy Indyjskiego to dzisiaj zamiast jednego wielkiego państwa mieli byśmy tam na pewno kilka albo kilkanaście mniejszych. Swoją drogą dlaczego w Indonezja dominującą religią stał się Islam?
 13. Co myślicie o tej książce ? Ja odnoszę wrażenie że Zychowicz bardzo w niej wybielił Japończyków. Stawia tam tezę że Japonia została zmuszona do przystąpienia do wojny a atak na Pearl harbor był desperacką próbą ratowania niepodległości i honoru. Co prawda przyznaje że Japończycy byli rasistami i dopuścili się zbrodni wojennych, ale jednocześnie podkreśla że Amerykanie byli dokładnie tacy sami bo woleli zawsze zabijać Japończyków niż brać ich do niewoli i generalnie traktowali ich o wiele gorzej od Niemców i Włochów bo ci należeli do innej rasy.
 14. A waszym zadaniem czy Francuzi mogli zrobić cokolwiek więcej dla ratowania Polski w 1939?
 15. Hitler i Król Dani

  Trzeba przyznać że byli byli ludzie których Hitleria darzył autentycznym szacunkiem przykład kogoś takiego był Król Danii Chrystian X który nie tylko nie był zmuszony udać się na emigrację, ale wręcz przeciwnie Hitler oferował mu objęcie dodatkowo tronu Norwegii który został odebrany jego przodkom na Kongresie Wiedeńskim jako karę za to że Dania była wiernym sojusznikiem Napoleona. Z czego to wynikało? Pytam bo do innych monarchów zwłaszcza do Habsburgów których był kiedyś poddanym odnosił się zawsze z nieskrywaną wrogością.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.