Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  104
 • Joined

 • Last visited

About Gryfon

 • Rank
  Ranga: Inżynier

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Epoka napoleońska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Stanisław Kaszubski

  Zainteresowała mnie ostatnio ta postać po obejrzeniu filmu ,,Legiony,, i mam pytanie dlaczego on się nie zgodził włożyć Rosyjskiego munduru? Przecież to była dla niego szansa, bo mógłby przy najbliższej nadarzającej okazji zdezerterować.
 2. A to dlaczego Polityka zagraniczna II Rzeczpospolitej wyglądała ta że Rydz usiłował zdobyć Berlin Ziemkiewicz wyjaśnił w tym wywiadzie:
 3. Nie bardzo rozumiem czyja konkretnie polemika miał by się ukazać ?
 4. Dlaczego projekt stworzenia jednego narodu Jugosłowiańskiego się nie powiódł? Przecież języki Serbski i Chorwacki są do siebie tak bardzo podobne że przy odrobinie dobrej woli można je uznać za dwie odmiany tego samego języka. Do dzisiaj zresztą żyją ludzie którzy swoją narodowość określają jako jugosłowiańską. Dlaczego więc projekt utworzenia jednego narodu którego Słoweńcy, Chorwaci i Serbowie byli by tylko regionalnymi wariantami się nie powiódł? Zdaję sobie oczywiście sprawę że tym co mocna dzieliło te narody była religia bo Słoweńcy i Chorwaci byli Katolikami a Serbowie Prawosławni, ale z drugiej strony np Niemcom tworzyć jednego narodu wcale nie przeszkadza to że ci z landów południowych są Katolikami a Ci z północnych Luteranami
 5. Zakładam że w Starożytnym Rzymie urodził się ktoś taki jak Gutenberg kto za czasów Augusta dokonał wielkiego wynalazku: użył ruchomej czcionki i zaczął drukować jako pierwszy pierwsze na świecie drukowa książki. Jaki to będzie miało dalszy wpływ na dzieje Ludzkości ?
 6. Jakie znacie i polecacie obejrzeć filmy i seriale o Józefie Piłsudskim ?
 7. Jest jedna rzecz która sprawia że teoria Ziemkiewicza jest dla mnie bardzo przekonywująca. Jest to wysokość strat które poniosły obie walczące strony podczas kampanii Wrześniowej: Niemcy straciły w tedy 16 tysięcy żołnierzy, a Polacy jedynie 70 tysięcy poległych. Tak niskie straty mogą świadczyć tylko o jednym: Armia Polska wcale nie została pokonana w walce, ona została jedynie wymanewrowana przez o wiele bardziej zmechanizowany Wermacht. Coś takiego nie było by jednak na pewno możliwe gdyby Śmigłym nie nakazał swoim wojskom wbrew późniejszej propagandzie przyjąć taktyki ofensywnej licząc że uda musie zdobyć Berlin.
 8. O tym już pisałem to czy będzie to wojna ZSRR czy z Trzecia Rzesza i pod jakim pretekstem będzie się ona toczyć było Rydzowi obojętne i tą decyzję pozostawił ministrowi Beckowi. Np jakie ?
 9. W pamięci Palków Franciszek Józef zapisał się bardzo dobrze jako jedyny z trzech Cesarzy który szanował swoich polskich poddanych i ich uczucia narodowe a Podczas I Wojny światowej zezwolił nawet na utworzenie Legionów Piłsudskiego które były właściwie Wojskiem Polskim walczącym w sojuszu z Państwami Centralnym przeciwko Rosji nie częstą sił zbrojnych Austro-Węgier. Z tych powodów do dnia dzisiejszego w wielu domach znajdujących się na terenie dawnego królestwa Galicji i Lodomerii wiszą jego portrety. A jak jest oceniany dziś przez innych swoich poddanych: Węgrów, Czechów, Chorwatów itp
 10. Rydz-śmigły jak najbardziej planował tę wojnę wygrać sam! On liczył że gdyby udało mu się zdobyć Berlin i samodzielnie obalić dyktaturę NSDAP to został by wielkim bohaterem o którym pisano by na pierwszych stanach gazet na całym świecie . Sojusz z Francją i Wielką Brytanią to był autorski pomysł ministra Becka który z nikim nie został skonsultowany
 11. To nie ma większego znaczenia i tak większość dywizji Niemieckich po Kampanii Wrześniowej utraciły swoją zdolność bojową. A nawet te czołgi które nie uległy uszkodzeni i miały jeszcze jakieś paliwo potrzebowały przecież czasu żeby dotrzeć znad Bugu nad Ren. W Październiku Rzesza była więc równie bezbronna na zachodzie jak we Wrześniu. We Wrześniu Francuzi zaś wielkiej ofensywy przełamującej linie Zygfryda nie mogli po prostu przeprowadzić z powodów technicznych.
 12. Oczywiście że tak ! Niech kolega chwile pomyśli: jeśli ktoś bezzasadnie podważa ze coś zostało w danej książce napisane to co innego można zrobić niż go do niej odesłać? Poza tym przecież nie każe w tym celu czytać nikomu całej książki a jedynie ostatni rozdział! Jeśli kolega wierzy we wszystko co powiedziano mu w szkole to znaczy że jest łagodnie mówiąc człowiekiem bardzo naiwnym... Osobną kwestią jest to że jeszcze bardziej niż przeczytać książkę polecam wysłuchać wykładu w którym to zagadnienie zostało omówione szerzej :
 13. Dokładna data jest oczywiście nie do przewidzenia, ale myślę że wspólna defilada zwycięstwa Brytyjczyków, Francuzów i Rosjan w Berlinie miało by miejsce Latem 1940.
 14. Przecież wyraźnie podałem w której książce Ziemkiewicz o tym pisał więc każdy podane informacje może zweryfikować!
 15. Po namyślę zgadzam się że lepszym tytułem dla tematu było by ,,Nie ma dziwnej Wojny na Zachodzie,, W rzeczywistości Francuzie I Anglicy nie zaatakowali Hitlera w 1939 głównie dlatego że bali się że w odwecie jego nowy sojusznik Stalin posłał by Armię Czerwoną do ataku na ich kolonie położone na kontynencie Azjatyckim. Tutaj zakładam że zachodnim dyplomatom udało się przelicytować Hitlera bo obiecali Stalinowi nie tylko uznanie wszystkich zdobyczy wynikających z Paktu Ribbentrop Mołotowa( Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Besarabia i Bukowina) ale również że demokrację po upadku faszystowskich żadów w Rumuni, Węgrzech, Austrii, Czechosłowacji i Polsce sytuacje stabilizować będą właśnie jego wojska.Tak jak w rzeczywistości nastąpi też przesuniecie granic Polski na zachód.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.