Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

puella   

Dziś zaczęłam i skończyłam bardzo dobrą książkę Temple Grandin: Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem. Autorka, sama osoba autystyczna, oprowadza nas po swoim świecie...

Dla mnie osobiście ważne jest to, iż w książce przedstawione są metody diagnozowania i formy terapii właśnie przez pryzmat autysty.

Polecam i pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   
Avaritnio, Musiał to kobieta jest :)

A ja z nudów sobie czytam biografię Sikorskiego autorstwa Wapińskiego.

Teraz wiem, automatycznie przepisywałam, poza tym po tej książce zwoje w mózgu mi się wyprostowały :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Chciałam się dziś odmóżdżyć i Kinga "Bezsenność" w obroty wzięłam. Ale nie ogarniam jej- nudna i głupia dla mnie. Zawzięłam się jednak i jak zaczęłam, tak i skończę-jestem przy finiszu i chyba raczej zdania nie zmienię, bo nie idzie. ; ) Tym swoim nazwiskiem, to autor różne cuda sprzedawać może...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

W przerwie między pierwszym i drugim tomem Hitlera i Stalina Alana Bullocka zacząłem wczoraj czytać Historię Polski 1572-1795 Urszuli Augustyniak.

P.S. Puella- do Bezsenności podobno powinno się najpierw zapoznać z Mroczną Wieżą. Nie wiem, jak to z tym jest, nie czytałem jeszcze Bezsenności.

Edytowane przez master86

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko przeglądam Aleksander Ivànka, Wspomnienia skarbowca 1927–1945

A czytam sobie: "Generalplan Ost" Koncepcje i plany polityki wschodniej Adolfa Hitlera (wybór tekstów) oprac. Jan Zaborowski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja oprócz powrotu do twórczości Hłaski i Tyrmanda (plus powoli przymierzam się do zabrania się za nową serię "Polityki") podczytuję sobie:

Szkice staromiejskie, red. Puciaty O. [i in.], Warszawa 1955, ss. 213 [naprawdę świetny tekst poświęcony ulicom Starego Miasta, masa wartych uwagi informacji, do tego interesujące teksty nt. obwarowań Warszawy i wnętrza kamienicy barokowej; całość dopełniają prace dotyczące obuwia z XIV w., kafli, warsztatu garncarskiego z XVII w. oraz naczyń kuchennych i stołowych; te ostatnie nie są dla mnie jakoś szczególnie pociągające, ale dla tych pierwszych trzech warto mieć to opracowanie]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Bill Sloan

Ostateczna bitwa. Okinawa 1945

Książka mnie zaskakująco wciągnęła, w ciągu jednej lekcji historii przeczytałem 24 strony, co jest - jak na mnie - niesamowitym tempem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Vojtech Dangl, Vojtech Kopcan, Vojenske Dejiny Slovenska, II. Zvazok 1526-1711 (Bratislava 1995) – pierwszy raz walczę z książką po słowacku, nie jest najgorzej. Ciekawie zobaczyć ujęcie z takiej strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Obecnie:

M. Michalski, Kobiety i świętość w żywotach trzynastowiecznych księżnych polskich.

K. Łyczkowska , Pozycja społeczna kobiety w okresie staroasyryjskim na podstawie dokumentów z Kaneš w Azji Mniejszej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Właśnie jestem świeżo po lekturze artykułu:

J. Kolendo, Wizja najstarszych dziejów Europy Północnej i Środkowej w ujęciu Mateusza Praetoriusa, czyli o poszukiwaniu tożsamości mieszkańców Prus Królewskich i Polski w XVII wieku, [w:] "Narracja, historia, fikcja. Dawna kultura w historiografii i literaturze" pod red. Ł. Grützmachera, Warszawa 2009, s. 65-73.

A zabrałem się za:

F. Prinz, Niemcy: narodziny państwa. Celtowie - Rzymianie - Germanie, Wyd. Naukowe PWN Warszawa 2007. Ta do recenzji. :)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

David Nicolle

John Haldon

Stephen Turnbull

"Upadek Konstantynopola"

Zacząłem wczoraj wieczorem i przeczytałem 40 stron. Zapowiada się nieźle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Polecam Wam, koledzy; Wiersze wybrane, Szymborskiej Wisławy.

Kłaniam Się

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nigdy nie byłem specjalnym miłośnikiem Szymborskiej. O niebo wolę Wyspiańskiego i Baczyńskiego, a z lżejszych autorów Gomulickiego i Or-Ota. Aktualnie jednak próbuję czytać książkę Macieja Parowskiego pt. "Burza. Ucieczka z Warszawy '40". Całość dzieje się w Warszawie w roku 1940. Niemcy wojnę przegrały, Polska zaś stała się bohaterem całego niemal świata (udział w tym wszystkim miała dziwna zmiana pogody). W Warszawie zaś powstaje film, którego reżyserem jest Józef Lejtes. Parowski w książce upchnął całą masę najróżniejszych postaci historycznych. Jest Alfred Hitchcock, Bernard Law Montgomery, Stanisław Sosabowski (ojciec i syn), Edward Rydz-Śmigły, Karol Irzykowski, Stanisław Dygat, Stefan Ossowiecki, Witold Gombrowicz, George Orwell, Marian Rejewski, Leni Riefenstahl, Marlena Dietrich, Igo Sym, Claus von Stauffenberg, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Karl Maria Wiligut, Ilja Erenburg, Józef Beck, Bolesław Bierut, Janek Bytnar, Stanisław Zawadzki, Maciej Aleksy Dawidowski, Galeazzo Ciano... można by tak jeszcze długo i namiętnie. W każdym razie od ilości nazwisk znanych postaci może zakręcić się w głowie. Całość napisana dość przyjemnie, jest parę interesujących wątków, ale odnoszę wrażenie, że autor przesadnie momentami stosuje odwołania do tego, co wydarzyło się naprawdę. Ale ogólnie mogę polecić.

A z rzeczy bardziej historycznych podczytywałem ostatnio:

Bielecki R., Długa 7 w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 1994, ss. 120 [książka absolutnie wstrząsająca, szczególnie jej część poświęcona losom Długiej 7 i osób w niej przebywających w okresie upadku Starówki i już po wyzwoleniu Warszawy, kiedy to ludzie wracali aby rozpoznawać ciała pomordowanych; nie byłem w stanie czytać dłużej jak kilka minut].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
David Nicolle

John Haldon

Stephen Turnbull

"Upadek Konstantynopola"

Zacząłem wczoraj wieczorem i przeczytałem 40 stron. Zapowiada się nieźle

Czytałem Stevena Runcimana o tytule bodajże Konstantynopol 1453.

Tematyka i treść pewnie zbliżone :)

A w tej chwili czytam "Pamiętniki" Jenerała Dezyderego Chłapowskiego i jestem absolutnie zachwycony.

IMHO, pan Manstein ze swoimi wypocinami może się schować.

Edytowane przez Smardz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie sprawiłem dzisiaj "The Thirty Years War. A Sourcebook' w opracowaniu Petera H. Wilsona. Nieco ponad 300 stron materiałów źródłowych dotyczących tej wojny, gładko przetłumaczonych z niemieckiego czy szwedzkiego na angielski. Od listów, przez fragmenty pamiętników, popisy wojsk aż po wiersze. Wspaniała lektura, a ile ciekawych inspiracji i materiałów do nowych wpisów na blogu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.