Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kolejna pozycja wrzucona na tapetę (już nie liczę, ile książek obecnie czytam, czy też raczej podczytuję):

Kwiatkowski P. T., Nijałkowski L. M., Szacka B., Szpociński A., Między codziennością a wielką historią. Druga wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego, Gdańsk-Warszawa 2010, ss. 333.

Najnowszy nabytek, zapewne ostatni w tym roku. Choć książka tematycznie leży zdecydowanie bliżej socjologii niż historii, to jej problematyka jest z racji moich zainteresowań szalenie interesująca. Jaki jest obecny stan wiedzy i pamięci o II WŚ, jak to kształtowało się przez ostatnie dziesięciolecia, jaki wpływ na obecny stan pamięci miał PRL. Wszystko to podparte badaniami wykonanymi w 2009 roku na zlecenie Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Już sama analiza niektórych tabel i wykresów przynosi ciekawe informacje. A wszystko to spięte w klamrę tekstami prof. Pawła Machcewicza i prof. Marcina Kuli.

A do tego w wolnych chwilach studiuję sobie raporty finansowe KeDywu OW AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przeczytałem, nie w całości, "Historię Polski Od niepodległości do niepodległości" i polecam. Wydanie świetne, czyta też się miło. Wrzesień opisany porządnie. Polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Zaczytuję się w artykułach opublikowanych w tomie poświęconym pracy naukowej Profesora Henryka Samsonowicza pt. "Świat średniowiecza" (2010).

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Póki co Baumanową Socjologię, potem Bohaterów stu bitew Wyszczelskiego, w ferie będę musiał do szkoły przeczytać drugi raz Kamienie na szaniec (pierwszy raz czytałem dla przyjemności, ale dość dawno). Potem biorę się za Historię języka polskiego Klemensiewicza. W między czasie trzeba będzie poczytać do II etapu konkursu kuratoryjnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Dziś, po raz któryś tam, przeglądam sobie "Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji" Martina Goodmana i "Cywilizacje wczesnego chrześcijaństwa" Simona, a miedzy nimi "Dziecięca matematyka" Gruszczyk-Kolczyńskiej, Zielińskiej.

Wszystkie trzy polecam. : )

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Jestem w trakcie lektury, "Siły zbrojne na południu Rosji", Moskwa 2003.

Tematyka pracy zamyka się w całościowej ocenie Armii Ochotniczej od stycznia do czerwca 1919 tj. kończy się w przededniu ofensywy wojsk Denikina na Moskwę.

Pozycja owa jest zrazu zbiorem tekstów przeróżnych autorów [w tym Antona Iwanowicza Denikina - który w ciekawym artykule poddającym analizę sił własnych na froncie południowym ocenia sposobne możliwości.] Są też teksty tyczące walk np. w rejonie Donbasu.

Pełne zestawienia OdB, ciekawe przedłożenie kwestii formowania poszczególnych korpusów armijnych na wzór dawnej imperialnej armii i szkoda tylko że tak mało w rodzimym kraju wydaje się tekstów tyczących działań w rosyjskiej wojnie domowej.

A i przecież nie tylko był front południowy bo i na dalekim wschodzie działo się wiele już to przecież agonia armii Kołczaka czy w sukurs tej klęski słynna wielka syberyjska wyprawa lodowa

Przydałby się choćby jakiś HB'ek popularyzatorski... o przewrotnym tytule Moskwa 1919 ;)

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przydałby się choćby jakiś HB'ek popularyzatorski... o przewrotnym tytule Moskwa 1919

Przecież możesz go napisać.

Ja doszedłem do wniosku że Zbaraż 1649 potrzebuje porządnej monografii, no i zbieram materiały na książkę.

Czeka mnie jeszcze wizyta w Kurniku, Krakowie i Warszawie po źródła występujące pojedynczo i co gorsza jeszcze niezdigitalizowane.

Materiały z ASK już mam.

Niestety jeśli chodzi o rok 1649 u Wełyczki jest luka w litopisie.

Czytam też Chruszewskiego"Historia Ukrainy"-świetne opracowanie-jedna bardzo cenna informacja o oblężeniu Zbaraża.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Gniota zawsze można napisać.

Tu potrzeba, niczym powtarzana jak mantra, porządnego fundamentu, a to może dać tylko gruntowna kwerenda porozrzucanych po świece archiw "białej" jeneralicji, moskiewskich tj. Centr Crhanienija Istoriko-Dokumientalnych Kolliekcij [CCHIDK], Rossijskij Gławnyj Archiw Socjalno-Politiczeskoj Istorii [RGASPI] oraz fundamentalne jeżeli mówimy o kwestiach wojska Rossijskij Gławnyj Wojennyj Archiw [RGWA]. Ha a do tego dodać jeszcze archiwum Borisa Sawinkowa, mieszczące się w Amsterdamie...

Niech się za to zabierają osoby świata nauki, którzy mają stosowne kontakty i możliwości rozwojowe.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że nieźle znasz rosyjski-ja posiłkuję się g.t., mam więc prosbę czy mógłbyś mi jak najdokładniej przetłumaczyć poniższą kwestię ?

„в городе Збараже съ 30.000, а з Богданом Хмельницкимъ было Черкас в зборе съ 70.000 и больше, а с крымским царемъ было крымскихъ и ногайскихъ людей и белгородскихъ Татар больше тово числа, что з гетманом Хмельницькимъ”. Білгор. стовб. 297 л. 124.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziś dorwałem w bibliotece:

Nałęcz, Rządy Sejmu 1921-1926;

Pietrzykowski, Cień swastyki nad Jasną Górą;

Międzynarodowy ruch robotniczy, t. II (1945-75), wydane przez KiW staraniem Instytutu Ruchu Robotniczego Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR, Warszawa 1976; trochę za agresywna retoryka, jak dla mnie, ale da się czytać;

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.