Jump to content

Smardz

Użytkownicy
 • Content count

  683
 • Joined

 • Last visited

About Smardz

 • Rank
  Ranga: Doktor
 • Birthday 06/30/1985

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II Rzeczpospolita

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  siedzące
 1. Prześladowania komunistów

  Czy jeśli popierasz "komunistów" ( i nie mówimy o przekonaniach socjalistycznych, ale o byciu członkiem sowieckiej agentury) lub "NSDAP" to sam nie propagujesz przemocy? A propagowanie przemocy i nienawiści jest karalne (przynajmniej w teorii). Inną sprawą juz są nadużycia służb do których dochodziło i dochodzi, ale to inna bajka.
 2. Moim skromnym zdaniem, dywagując pomiędzy "czy miało sens-czy nie miało sensu" chyba od lat dążono do jakiegoś zrzucenia z siebie brzemienia odpowiedzialności za klęske. Dąży się chyba do czegoś w rodzaju - okej ponieśliśmy klęske, dużo śmierci i zniszczenia, ale były one niezbędne i wzniosłe moralnie gdyż miało to sens..... Analogicznie przecież można by dywagować, "czy bitwa pod Legnicą miałą sens" albo "czy obrona w 1939r miała sens". "Przegraliśmy wzniośle, gdyż sens..." Wiadomo, siły były jakie były, można było użyć ich na różne sposoby. A tu błędny meldunek Chruściela, kilka osób decyzyjnych paliło się do walki. Łup, Klęska. Koniec. Z tym, że zamiast analizować błędy, które przyczyniły się do katastrofy, mitologizujemy jako naród, bo lubimy.
 3. Zbiory Bawarskiego

  Zacnie
 4. Teza jak teza, nic odkrywczego. natomiast co do postaw społeczeństwa brytyjskiego fantastycznych rzeczy można sie dowiedzieć z książki pt. "Buntownicy" Lynne Olson. Sympatyków Hitlera, przed wojną, było tak wielu wśród wyższych sfer społeczeństwa, że niektórzy mogli odnieść (mylne lub nie) wrażenie, że Wielka Brytania jest zdolna współpracować z Niemcami lub pozostać neutralna.
 5. W któymś z opracowań (wspomnień czyichś chyba) przeczytałtem, że NW był poinformowany o znacznej koncentracji wojsk niemieckiech nad granicami w drugiej połowie sierpnia, chociaż pewnie niedokładnie. Jednak to na podstawie właśnie tych informacji, bodajże 24 sierpnia została podjęta decyzja o mobilizacji alarmowej. No chociaż to oczywiście była już musztarda po obiedzie, bo gdyby Niemcy ruszyli 26 sierpnia, to pewnie rzeczywiście wojna poszłaby tak szybko, że UK i FR nie zdążyłyby nawet podebatować nad przystąpieniem do wojny
 6. Jest film o tej tematyce, widziałem go kiedys z napisami w necie. Tytuł ma chyba http://en.wikipedia.org/wiki/Days_of_Glory_%282006_film%29
 7. Obrońca stalinizmu

  I jak odniósł sie do tego uniwersytet?
 8. Stworzona przez niego Mongolia tez jest przykładem niewiarygodnego sukcesu.
 9. Między Rosją a USA

  :thumbup: A mamy inny wybór? Te nasze F16 kupiliśmy wyłącznie dlatego że nie stać nas było na wzięcie F18. Analogicznie, kto dałby nam amerykańskie Abramsy...
 10. Możesz poszukać w necie "mapy samochodowej Polski" z chyba 1938r. Są tam nawet stacje zaznaczone.
 11. Czasowy, dlatego w wysoko rozwiniętych krajach kapitalistycznych, jak przykładowo Niemcy, osoby które nazywamy "zagrożone wykluczeniem społecznym" (bezrobotni, ubodzy itp.) maja taki standard zasiłków socjalnych, że sam im zazdroszczę. Myslę, że rozwinięty kapitalizm nie jest zły. Zły jest kapitalizm rozwijający się, raczkujący, idący raz do przodu, raz do tyłu, jak w naszym grajdołku, gdzie relacje związane ze stosunkiem pracy po cichutku cofają się do epoki XIX wiecznej industrializacji.
 12. Powstanie Sipajów

  Pamiętam że Bryan Perret o tym pisał w rozdziale, w "Za wszelką cenę". Na pewno byli tam też Brytyjczycy.
 13. NATO vs. Układ Warszawski

  Informacyjnie, Niemcom zajęło to dokładnie od 10 maja do 22 czerwca 1940
 14. Secesjonista sie przecież nie myli Poza tym, piszecie jakby kwota w gotówce, którą brało się za granicę, miała jakieś znaczenie. A powiadam, przemytu na oczy nie widzieliście Jeśli autor wątku chce źródła pierwotne proszę o kontakt na PV.
 15. Z tego fragmentu wychodzi mi raczej, że "oni" stali za Napoleonem, a książe stał przed nimi. A autor poetycko pewnie chciał tak opisać starych wojaków z legionów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Henryk_D%C4%85browski#Legiony_Polskie
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.