Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

W zasadzie dopiero co udało mi się dopaść prawdziwą perełkę:

Wola ongi i dziś, Warszawa 1939, praca zbiorowa, ss. 409 [masa informacji nt. historii i życia warszawskiej Woli, świetne zdjęcia, rzadko spotykane w innych publikacjach, nic tylko siedzieć i się zachwycać).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ano cud, mości Panie Gnomie, cud prawdziwy :) Książka została podarowana kilka miesięcy temu Muzeum Woli przez syna jej pierwotnego właściciela, który z kolei książkę otrzymał bodajże na zakończenie roku szkolnego 1938/39. Dzięki staraniom władz muzeum i dzielnicy książka została udostępniona szerszemu gronu czytelników. A jest za co dziękować, oj jest. Książka dzisiaj jest w zasadzie nie do dostania na rynku. Jak można się domyślać, jest to efektem działań wojennych, które szczególnie w '44 przetoczyły się przez Wolę jak walec. Większość egzemplarzy zapewne uległa wówczas zniszczeniu. Na udostępnienie tego egzemplarza czekałem dobre pół roku. Co warte zauważenia, pozycja ta została przekazana władzom Woli dzięki apelowi, który Kurier Wolski ogłosił bodaj w poprzednim roku, nakłaniając ludzi do przekazywania zdjęć starej Woli. Bez tej inicjatywy do dzisiaj wiele osób mogłoby nie wiedzieć o istnieniu tej pozycji, a strata byłaby to wielka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skończyłem właśnie "1939 Zaczęło sie we wrześniu" Tomasza Łubieńskiego.

Zirytowała mnie ta książka. Koleś strasznie się wymądrza. Z perspektywy kilkudziesięciu lat to wszystko wydaje mu sie proste.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytam właśnie książkę Modzelewskiego Barbarzyńska Europa , zapowiada sie ciekawie , ale jestem dopiero na 60 str . wiec nie mam zdania , może uzupełni moja wiedzę po książkach prof. Jerzego Strzelczyka , którego jestem wielkim fanem i wszystkim polecam , jego znakomite prace z zakresu mediewistyki .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Słowianie i Awarowie Tyszkiewicza, zrażony coś chyba jestem do tego autora :mellow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
A ja dziś właśnie zacząłem Ludwika XIV Magdziarza.

Miałem swego czasu zajęcia z dr. Magdziarzem, rewelacyjny człowiek :mellow:.

A ja czytam właśnie Nikołaj Iwanow "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy", przeczytam to się podzielę wrażeniami.

Ale z tych kilku stron, które mam już za sobą widzę, że będzie to bardzo krytyczna książka jeżeli chodzi o ocenę postawy Stalina w odniesieniu do PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Czytam właśnie nową książkę dra Kowalskiego "Dyskurs kolonialny w drugiej Rzeczypospolitej", ciekawie się zapowiada :lol:.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Już od kilku lat zmuszony jestem stale coś czytać. Najczęściej są to artykuły naukowe w poszczególnych czasopismach, tudzież publikacje do zagadnień, które w danym czasie przychodzi mi się zajmować. :D Są też jednak momenty, że sięgam po coś dla własnej przyjemności (choć nie mówię, że te wcześniejsze lektury czytane są przeze mnie z poczuciem nieprzyjemności hehhe). Dzisiaj jednak czytam, tj. kończę właśnie "Mitologię Słowian" A. Gieysztora (2006), biografię "Kaliguli" R. Augueta (1990) i "Gladiatorów" M. Granta (1979). :) Jakiś czas temu dokończyłem wreszcie genialny wywiad naukowy D. Eribiona z Georges'em Dumézilem zatytułowany "Na tropie Indoeuropejczyków. Mity i epopeje" (1996). Ponieważ ostatnio byłem na kiermaszu książkowym, zakupiłem parę tytułów, które już na mnie czekają, w tym biografia Elżbiety Wielkiej S. Grzybowskiego, przewodnik po Bieszczadach z dużym miejscem na historię tego regiony oraz "Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu Cesarstwa J. Carcopino. ;) Echhh... człowiek nawet nie wie kiedy się za to zabierze! ;) Pozdr.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ramach rocznicy Wielkiej Wojny w najbliższym czasie przeczytam:

Mikołajczak, Wojny polsko-krzyżackie

Strzyż, Płowce 1331 (2. raz)

Nadolski, Grunwald 1410

Kuczyński, Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GP_mars   

Tylko uwaga. Przez bliższe poznanie tamtej strony można przejść na CIEMNĄ STRONĘ MOCY, dyszeć jak zza przyłbicy i śnic o gustownych pelerynach.

Ja zaczynam M. Burleigh "Trzecia Rzesza, nowa historia" - pomimo pretensjonalnego tytułu książka zaczyna się fajnie. Dlatego po przejrzeniu w księgarni ją kupiłem. Na początku sprawia wrażenie, że nie jest to pozycja historyczna, fakty historyczne są tam podawane tylko jako podstawy do niemal filozoficznych rozważań. Na równi z faktami traktowane są opinie współczesnych i późniejsze. Całość wygląda na próbę zrozumienia i przedstawienia przyczyny fenomenu III Rzeszy - tego jak cywilizowane społeczeństwo stało się maszyną wojny i zbrodni.

Mam nadzieję, że tak będzie dalej - bo lubię takie ogólne blablabla - pozwalają one na nieco szersze spojrzenie.

Edytowane przez GP_mars

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

No i jestem na półmetku wchłaniania książki pana Włodzimierza Nowaka, Samhorodek-Komarów 1920, Warszawa 2010.

Przyznam wciągająca lektura, porządnie napisana, lekkim piórem.

Niestety mam jedną uwagę, która przekreśliła radość z dalszego czytania. Otóż we wstępie na stronicy 16, pan Nowak daje odniesienia do publikacji dr hab. Aleksandra Smolińskiego, m.in. do: 1. Armia Konna podczas walk na polskim teatrze działań wojennych w 1920 roku. Organizacja, uzbrojenie, wyposażenie oraz wartość bojowa, Toruń 2008.

Autor uznał w swej ocenie, że pan Smoliński "...niejako sam ograniczył się i potraktował temat w sposób węższy, niż można by się spodziewać po tytule książki. Nadto wartość obu jego publikacji obniża brak szerszego omówienia wojennych losów 1 Armii Konnej [sic!]"

Monografia naukowa pana Smolińskiego [pracy pana Nowaka, nie nazwałbym taką, choć sam do niej pretenduje], określa szczupłe ramy w jakich należała się gruntowna analiza organizacji bolszewickiej konnicy, od rozkładu Imperium w 1917 do wojny z polską w 1920 roku. Co więcej metodologiczne założenia wymagają by wykonać najpierw solidnie punkt A, aby przejść do punktu B. W tytule natomiast wyraźnie widnieją rozgraniczenia zajmowanych w niej problemów badawczych! Celem pracy pana Smolińskiego nie było zatem ukazanie stricte działań bojowych konarmii, a wyrażenia w sposób "kwatermistrzowski" funkcjonowania jej na poletku wojennym właśnie przez pryzmat tych słów, które widnieją po 1920 roku..., w tytule pracy.

To jest nieprzyzwoite, niesympatyczne, mające podstawy by sądzić że autor publikacji o bitwie pod Komarowem nie czyta ze zrozumieniem.

Mimo powyżej mojej uwagi, książkę polecam.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.