Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

A ja do recenzji czytam właśnie Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora Dietera Schenka.

Przeczytałem gdzieś 2/3 i naprawdę dobra książka, no i tłumaczenie zacne, jedyne ale mam do podawania dłuższych cytatów takim jasnym drukiem, ale pewne dlatego, że ostatnio chyba oślepłem do reszty i muszę zmienić okulary :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie przeczytałem "Sprawa Honoru" Lynne Olsona i Stanleya Clouda . Bardzo dobra książka. W świetny sposób opowiada o polskich lotnikach z Dywizji 303 im. Tadeusza Kościuszki. Oraz przedstawia dyplomatyczne sprawy podczas II wojny światowej. Głównym przesłaniem jest ukazanie jak Wielka Brytania i USA wykorzystali i zawiedli Polskę.

Teraz zacząłem czytać "Grochów 1831" Wiesława Majewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Klaus Michael Mallmann, Martin Cüppers Półksiężyc i swastyka. III Rzesza a świat arabski - trochę jednostronne spojrzenie, ale dużo faktów.

I sięgnąłem kolejny raz po Mircea Eliade Historia wierzeń i idei religijnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wczoraj skończyłem "Chwała i zdrada. Wojsko polskie na wschodzie 1943 - 45".

Czyta się dobrze no i chyba jedna z niewielu publikacji dotyczących tego tematu a napisana po 1990 roku.

(W każdym razie ja zbyt wiele książek na ten temat nie znalazłem.)

Teraz czas na „Polskie lotnictwo wojskowe 1918 – 1920. Narodziny i walka.” Huberta Mordawskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj skończyłem "Chwała i zdrada. Wojsko polskie na wschodzie 1943 - 45".

Czyta się dobrze no i chyba jedna z niewielu publikacji dotyczących tego tematu a napisana po 1990 roku.

(W każdym razie ja zbyt wiele książek na ten temat nie znalazłem.)

Teraz czas na „Polskie lotnictwo wojskowe 1918 – 1920. Narodziny i walka.” Huberta Mordawskiego

Noo ładnie... porzucasz przestworza wód, na rzecz przestworzy nieba?

Co na to kapitan?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

O, ładnie gregu. :) Tę książkę ''tacie''(bo już mu zabrałem :)) na urodziny kupiłem i nie wziąłem się do niej jeszcze.

Aktualnie lekka zmiana planów. Chwyciłem Herberta Maagera:

Zdradzony honor, utracona wiara. Relacja żołnierza Leibstandarte SS Adolf Hitler

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Skończyłem Mikołajczaka. Co można powiedzieć... Trochę mi szkoda wydanej kasy. Recenzja: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=386

Przeczytałem też K. Wolskiego, "Polskie pola bitew w świetle archeologii" - https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=386

A także "Krajobraz grunwaldzki w dziejach polsko-krzyżackich i polsko-niemieckich na przestrzeni wieków. Wokół mitów i rzeczywistości", red. J. Gancewski - zbiór artykułów na temat samej bitwy (choć to w zdecydowanej mniejszości, tylko S. Ekdahl pisał o trasach obu armii pod Grunwald i lokalizacji obozów, zamieścił przy tym dużą ilość map; niestety tekst po niemiecku, polskie streszczenie nie daje wszystkiego, więc przydałoby się co nieco przetłumaczyć, podobnie jak z innymi tekstami niemiecko- i anglojęzycznymi), pamięci o bitwie i okoliczności jej towarzyszących. Fajna książka. W szczególności mile czytało się rozważania Jana Gancewskiego na temat prawdziwości twierdzenia o kryzysie gospodarczym po Wielkiej Wojnie. Nie wiem tylko skąd Iwonie Gancewskiej (autorce artykułu o temacie Grunwaldu w polskich podręcznikach do liceum) wzięły się takie drobne pomyłki jak: Zawisza Czarny zabijający wielkiego mistrza (s. 107-108) - wszak obaj znajdują się w odległości dość dużej od siebie - i "książę Władysław" pod Grunwaldem (s. 109).

J. Gancewski, "Grunwald. Przewodnik historyczny..."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Noo ładnie... porzucasz przestworza wód, na rzecz przestworzy nieba?

Przestworza wód to szara rzeczywistość, przestworza nieba to odskocznia od niej.

Co na to kapitan?

Kapitan ma i tak ze mną Krzyż Pański. Cały czas "dręcze mu kocura", żeby mnie doszkalał w hiszpańskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W przerwach między historią ONRu a sporem komunistów o sens czeskich dziejów:

Zarzycki P., 8. Pułk Artylerii Ciężkiej, Pruszków 2000, ss. 48;

Łukasiak J., Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema, Pruszków 1999, ss. 78.

Obie pozycje pod kątem losów T. Wiwatowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Po liczącym niewiele ponad 100 stron przewodniku nie ma po co spodziewać się jakichś wielkich rzeczy, w końcu to tylko rodzaj prostej informacji dla turystów. Choć IMHO nawet przewodnik (autorstwa cenionego, obeznanego w temacie, historyka) nie może zawierać błędów np. "hełm z przyłbicą" (przyłbica to rodzaj hełmu, a nie zasłona stosowana w niektórych hełmach) (s. 45), zakończenie oblężenia Malborka 19 lipca (raczej jakieś niedopatrzenie, bo zakończyło się 19 września) (s. 52), bitwa na Zalewie Wiślanym 15 września 1464 r. (a poprawnie - 1463 r.) (s. 68). Choć to raczej mało znaczące pomyłki. Poważniejsza sprawa to niektóre opinie Gancewskiego, z którymi się nie zgadzam. Na s. 43 pisze, że 200-300 kopii (czyli w teorii: 600-900 żołnierzy) tworzyło chorągiew. Są to raczej szacunki przesadzone. Chorągwie posiadające powyżej 600 ludzi były zwykle chorągwiami bardzo dużymi, niemającymi charakteru terytorialnego, pełniącymi rolę "reprezentacyjnych" (np. w wojsku krzyżackim, chorągwie wielkiego mistrza i chorągiew Zakonu). Na s. 47 autor podaje, że wśród Polaków pod Grunwaldem znaleźli się też "zaciężni Czesi, Morawianie, Ślązacy, Mołdawianie". Jeśli mowa o zwykłym wsparciu Mołdawian - nie ma problemu. Jeżeli mowa o "zaciężnych Mołdawianach", to nie ma źródeł potwierdzających to zdanie. Na s. 87 pisze, że oczywiście Zygmunt Stary nie mógł przewidzieć biegu wydarzeń po hołdzie pruskim itd. itp., ale przecież faktem pozostaje, że Stary nie wykorzystał pełni szans mu ofiarowanych. Na s. 90 pisze (w odniesieniu do Korony) o "upokarzających" warunkach I pokoju toruńskiego, kończącego Wielką Wojnę, co - ze względu na zwycięstwo w walkach, potwierdzone pokojem - jest grubą przesadą.

"Studia historyczno-wojskowe", red. T. Ciesielski, t. 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Szkoda, że t. 3 "Studiów" został pozbawiony recenzji czy materiałów źródłowych. Jest za to więcej typowych artykułów naukowych (szczególnie podobały mi się teksty: K. Bobiatyńskiego, T. Ciesielskiego, M. Paczkowskiego). Nie wiem czy zdanie A. Pobóg-Lenartowicz: "Siły polskie [pod Chojnicami, czy też w całym roku 1454] szacowano na około 40 tysięcy bardzo dobrze uzbrojonych żołnierzy" (s. 29) to podanie czyjejś opinii czy jej poparcie, w każdym razie oczywiście, wojsko polskie było ponad dwa razy mniej liczne. M. Bohm na s. 19 pisze, że strona polsko-litewska zaprzepaściła owoce Grunwaldu, co jak wiadomo, jest kwestią dyskusyjną. Wbrew temu co pisze M. Franz (s. 91), autorem biografii Jana Kazimierza wydanej w 1997 r. nie jest Henryk Wisner, a Zbigniew Wójcik. Nie wiem czemu Franz pisze też (s. 90), że obok pocztów magnackich, wojsk zaciężnych było także pospolite ruszenie, co jest oczywiście nieprawdą.

Z. Anusik, "Gustaw II Adolf", wyd. 2009. Ciekawe czy coś się zmieniło w stosunku do wydania sprzed 14 lat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Bunty i niepokoje w miastach wczesnego Bizancjum (IV wiek N.E.) Filipczak Paweł.

Mam mieszane uczucia, nie porwała mnie ta lektura.

Błażejewski Artur, Kultura przeworska a reńsko-wezerska strefa kulturowa.

W zasadzie to już ją skończyłem, zostało mi 20 stron podsumowania :) pozycja dobra, nawet bardzo dobra, z odważnymi wnioskami.

Blake Barbara Kultura przeworska w międzyrzeczu Wisły, Pilicy i Iłżanki

Tu już mam znacznie gorsze wrażenia ale to dopiero pierwsze strony, no ale cóż :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Dziś zaczęłam czytać książkę Minois-a "Kościół i nauka. Dzieje pewnego niezrozumienia. Od Augustyna do Galileusza".

Tak jak w tytule. : )

Dobrze się czyta i jak na razie podoba mi się.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.