Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Jaruzelski - ocena generała

Gen. Jaruzelskiego postrzegasz jako postać  

91 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Zdecydowanie pozytywną
      7
    • Raczej pozytywną
      10
    • Raczej negatywną
      15
    • Zdecydowanie negatywną
      29
    • Neutralną
      3
    • Nie mam zdania
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Wczoraj w temacie, który sam założyłeś, we wprowadzającym wpisie. Potem zamieniłeś na żołnierza Berlinga - nawet teraz widać, że post był edytowany. Pech jednak chciał, że przynajmniej dwie osoby widziały wcześniej wersję z Andersem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Zawsze byłem socjalistą, lewicowcem, a co najważniejsze można powiedzieć spadkobiercą upadłego systemu.

A to nie czytaj bron Boże wspomnień tow. Edwarda Gierka

Przejechał się po Twoim idolu jak stary Kacper po burej suce.

Jeszcze biedaku dostaniesz jakiego rozdwojenia jaźni albo się w ocenach zapętlisz bo to czasem trudno się zdecydować który towarzysz bardziej prawomyślny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ten, kto nazywa generała zdrajcą nie jest wart tego bym na niego splunął... Zawsze byłem socjalistą, lewicowcem, a co najważniejsze można powiedzieć spadkobiercą upadłego systemu.

Szczególnie teraz po jego śmierci wszyscy powinni pochylić głowy niezależnie co o nim myślą... Odsyłam do lektury

"Noc Generała" autora nie pamiętam.

http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/13755,FALSZERSTWO-NIEDOSKONALE-CZYLI-TECZKA-JARUZELSKIEGO-fragment-artykulu-dr-Piotra-.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Podobno ma mieć pogrzeb wojskowy. To może przewidzieć i salut armatni, połączyć przyjemne z pożytecznym i zrobić jak z Piekarskim ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ten artykuł to bzdet.

Albowiem, ponieważ, bo .. ?

.Podrabiane dokumenty w stylu I klasa SP. Jakby dobrych specjalistów nie było od fałszowania dokumentów w PRL. :lol:

Podważasz ustalenia ? Zatem udowodnij, że dr Gontarczyk się myli:

30 lat, jeden długopis?

W ciągu kilkudziesięciu lat służby rubryki te wypełniały różne osoby, różnymi – mówiąc językiem fachowym – materiałami kryjącymi (pióra, flamastry, długopisy) o różnych odcieniach i kolorach. Inny pracownik Biura Kadr MON uzupełniał dane o odznaczeniu w 1950 roku, inny 35 lat później wpisywał informację o kolejnym awansie. Zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego wygląda inaczej. Pamiec_5_2014_Gontarczyk_tekst.jpgNiemal wszystkie zapisy dokonane zostały tym samym duktem i tym samym środkiem kryjącym. Wiedza historyczna i doświadczenie nakazują wykluczyć sytuację, w której opisywany zeszyt przez kilkadziesiąt lat prowadziłaby tym samym pisakiem jedna osoba. Nie jest to więc autentyczny zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego, który powstał w latach pięćdziesiątych, lecz falsyfikat, którym zastąpiono usunięty oryginał. Nawet formularz zeszytu, który tu wykorzystano, powstał w Wojskowej Drukarni w Łodzi nie wcześniej niż w 1979 roku (takich druków używano do końca PRL).

Ostatnich uzupełnień i poprawek dokonywano w zeszycie po przełomie 1989 roku, zapewne w czasie prezydentury Jaruzelskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że powinniśmy być cicho nad tą trumną. Z pewnością spór o generała rozgorzeje po pogrzebie, ale na razie cicho powinno być.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy jeżeli ktos dostał by polecenie sfałszowania dokumentów, to zrobiono by to fachowo. Nikt by się nie bawił w pisaninę jak dzieci , przykładowo 100x "nie będę robił błędów".

Jeżeli kto stwierdza - "W ciągu kilkudziesięciu lat służby rubryki te wypełniały różne osoby, różnymi – mówiąc językiem fachowym – materiałami kryjącymi (pióra, flamastry, długopisy)"

To zapomina czym się pisało przez ostatnie piećdziesięciolecie. A były to ołówki,ołówki tzw chemiczne, stalówki, pióra.

Te kserokopie to nie żadne dokumenty, a odpis dokumentów lub.......

Ja na ich podstawie na pewno bym nie stwierdził że to fałszywka. Raczej określił bym jako brak oryginalnych dokumentów.

No ale ja nie jestem historykiem z tytułami.

Mam książeczkę wojskową mojego dziadka. Wydana z 1960r z wpisem zrobionym jednym charakterem pisma, jednym kolorem atramentu itd

Treść wpisów :

1928 - strzelec , pułk piechoty Przemyśl

1934 - strzelec, pułk piechoty Przemyśl ( ćwiczenia)

sierpień 1939 - kpr. zmobilizowany, pułk piechoty Przemyśl

No to w takim wypadku ta książeczka Wojskowa jest sfałszowana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ateixie jest różnica między kartą ewidencyjną, a książeczką wojskową. Ja mam książeczkę mojego wuja z wpisami, że przysięgę złożył w WH, w kolejnym roku że został ranny, został celowniczym czołgu, z czego wcale nie wynika że (l)WP było częścią WH.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomaszu N dałem wpis z książeczki jako przykład.

Tak zapis w książeczce jest odpisem tego gdzie służył i w jakim czasie, jak i te kserokopie to nie fałszywki a odpisy.

Zastanawia mnie zupełnie co innego, a mianowicie: Stan Wojenny to dzieło gen. Jaruzelskiego. Ale co by było gdyby stanu nie wprowadzono? Bo widzę bardzo wielkie podobieństwo tego co działo się w Polsce przed Stanem Wojennym, do wydarzeń na Ukrainie.Bo jeżeli obalanie władzy miało by tak wyglądać w Polsce 1980 roku jak obecnie na Ukrainie, to ja dziękuje za taki scenariusz. Może scenariusz SW był lichy,ale w 1989 roku nikt do nikogo nie strzelał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Należałoby zadać podstawowe pytanie, bo o to przecież pewnie tu chodzi - czy adnotacja o współpracy z Informacją Wojskową znajduje się w takich teczkach osobowych innych oficerów?

Pytam tylko z ciekawości, bo akurat to, że każdy oficer, każdego państwa jest potencjalnym współpracownikiem "swojego" wywiadu, czy kontrwywiadu, jest dla mnie akurat oczywistością. Jak nie chce, to pewnie w demokracji co najmniej wylatuje z wojska, u autokratów idzie pod ścianę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w temacie, który sam założyłeś, we wprowadzającym wpisie. Potem zamieniłeś na żołnierza Berlinga - nawet teraz widać, że post był edytowany. Pech jednak chciał, że przynajmniej dwie osoby widziały wcześniej wersję z Andersem.

Nastąpiła drobna pomyłka i Tyberiusz nie zdążył jej poprawić przed tym jak zobaczyli ją inni.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że powinniśmy być cicho nad tą trumną. Z pewnością spór o generała rozgorzeje po pogrzebie, ale na razie cicho powinno być.

Cicho na trumną ,zdrajcę, sługusa okupantów i krwawego mordercę, w wolnej Polsce czeka pogrzeb państwowy w asyście wojskowej za pieniądze podatników <_< Tu należy głośno krzyczeć a sprzeciw wyrażać, by to truchło nie zanieczyściło cmentarza, gdzie są polscy żołnierze pochowani.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja jedynie przypomnę, że na Powązkach leżą nie tylko żołnierze, spoczywają zaś nie tylko ci których wszyscy darzymy szacunkiem czy dobrą pamięcią - taki to urok tego typu nekropolii.

Przypomnę też, że było wiele czasu - jeśli politycy chcieli takiej sytuacji uniknąć - myślę tu o kosztach i towarzyszącej pochówkowi ceremonii. Można było pomyśleć nad zmianą regulacji prawnych. Może zamiast dziś krzyczeć i protestować trzeba było naciskać na bliskie sobie ideowo partie by dokonały takich zmian? A dziś - te protesty to trochę "musztarda...".

Ja admiratorem generała nie byłem i nie jestem, za uzasadniony uważałem proces, w którym był oskarżonym, nie przyjmowałem "do wiadomości" szeregu jego przeprosin, bo jakoś nigdy nie rozumiałem za co tak przeprasza, skoro uważał, że postępuje w najwłaściwszy sposób w danych uwarunkowaniach itp.

Gdybym był urzędnikiem decydującym o zgodzie na pochówek na Powązkach wyraziłbym zgodę, wreszcie towarzystwo Bieruta wydaje się być stosownym.

Ceremoniał i reszta to już kwestia przepisów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Cicho na trumną ,zdrajcę, sługusa okupantów i krwawego mordercę, w wolnej Polsce czeka pogrzeb państwowy w asyście wojskowej za pieniądze podatników <_< Tu należy głośno krzyczeć a sprzeciw wyrażać, by to truchło nie zanieczyściło cmentarza, gdzie są polscy żołnierze pochowani.

Nie żołądkuj się lancasterze, leżałby w niezłym towarzystwie Aleksander Zawadzki, Edward Ochab, Marian Spychalski, Józef Cyrankiewicz i Henryk Jabłoński.

Ale swoją drogą, to ja widzę miejsce na adekwatny pochówek.

Jest w tym kraju wiele cmentarzy Żołnierzy Radzieckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.