Jump to content

atrix

Użytkownicy
 • Content count

  2,347
 • Joined

 • Last visited

About atrix

 • Rank
  Ranga: Profesor wizytujący
 • Birthday 08/01/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  mazowsze

Recent Profile Visitors

3,623 profile views
 1. Dla mnie jest ważny, bo mam do Ciepielowa o rzut beretem. Czemu więc nie poznać prawdy? Masz coś do dodania jeszcze w kwestii Ciepielowa?
 2. Cztery lata wcześniej niż powstał powyższy temat wyszła książka Leonarda Jagody pt. " Gorycz wrześniowa " . W rozdziale " Dzień trzeci " autor podaje że miejscem śmierci mjr. J. Pelca był rejon walk pod Złotym Potokiem. Link do książki w pdf. - https://panelhistoria.naszekalety.eu/download/Gorycz_wrzesniowa.pdf
 3. Krajobraz do szosy nie pasuje, ale do wsi Dąbrowa jak najbardziej. Jest w jednej relacji ( mieszkanka wsi Dabrowa )jest mowa że jeńców z lasu prowadzono do wsi i następnie do szosy. I była to ostatnia grupa jaka się poddała.Jest ciekawa sprawa a mianowicie na wsi grupa jeńców jest w płaszczach. Czoło maszerującej kolumny jest bez płaszczów. Tylko tył kolumny ma chyba płaszcze. Czyżby oficerowie zostali tylko w płaszczach? A innym odebrano płaszcze. Zdjęcia zostały wykonane dobrze po południu. Kierunek światłocienia wskazuje że może być to wieś Dabrowa. I ciekawostka ten wóz na fotce na prawo to wygląda na polską taczankę radio typu RKD. A ten cylinder to pradnica ręczna.
 4. Kilka fotek z 29 ID, opisanych jako Ciepielów . https://www.ebay.de/itm/275351561159?hash=item401c3b63c7:g:OyYAAOSw505iqzCT https://www.ebay.de/itm/275351525437?hash=item401c3ad83d:g:wP4AAOSwdwtiqypG https://www.ebay.de/itm/284858423449?hash=item4252e29899:g:kGgAAOSwmXBiqzD1 https://www.ebay.de/itm/275351527927?hash=item401c3ae1f7:g:dR8AAOSwbKxiqyuO
 5. Oryginalny tekst to który?, ten skreślony czy ten dopisany? Polskie źródła są oparte raczej o relacje, a nie o dokumenty. Stąd rozbieżności. Zależy jeszcze którą relacje przyjąć na bardziej bliską prawdy. 08 września to las Dabrowa - Struga i Cukrówka, 09 września to las Dąbrowa - Struga , Cukrówka. 08 wrzesień pasuje tylko do bohaterskiego majora. A 09 wrzesień to drugi dzień wydarzeń i zarazem końcowy. Na GNZ w W-wie widnieje data 9 września 1939r. A tzw liście Monachijskim napisano że dowodził W. Wessel. Powielacz nie zmienia treści. On tylko powiela treść Popiep******* mu się z armią Prusy. A konkretnie z Południowym Zgrupowaniem w okolicach Iłży.
 6. Dlatego napisałem powyżej - fotki pasują tylko do Cukrówki. Gdzie zostały wykonane? Może pod Cukrówką, a może pod Puławami. Tego na dzień dzisiejszy nie wiemy. Może kiedyś się dowiemy: Poniżej zdjęcie zamieszczone na wystawie w Muzeum regionalnym w Iłży. Zdjęcie wykonane w 2010 roku. Czy rzeczywiście było to pod Ciepielowem? Patrz zdjęcia poniżej:
 7. Gdyby zdjęcia wykonano w lesie pod Ciepielowem, tam gdzie doszlo do walk ( zapora drogowa ) mielibyśmy starodrzew a nie młodnik leśny. Pani Gorczyca wspominała o leżących zwłokach Polskich żołnierzy przy jej polu. To właśnie miejsce gdzie doszło do zaciętych walk. Sam na początku myślałem że to właśnie zdjęcia zrobione w lesie. Po analizie terenu, zeznań i relacji - fotki pasują tylko do Cukrówki. Z pewnością nie zostały wykonane tuż po walkach. Dobre oświetlenie i swiatłocienie postaci wskazuje że wykonano je w dzień a nie o zmierzchu. Pod Cukrówką doszło do dwóch mordów - na jeńcy o zmierzchu ( 8 września ) i na młodym małżeństwie i małym dziecku ( rano 9 września ). Świadkowie mówili o leżących w rowie żołnierzach , dwóch osobach cywilnych i dziecku. Dwóch mogiłach bliżej Lipska, od mogiły zbiorowej Polskich żołnierzy. Co wskazuje że dwie osobne mogiły to małżeństwo z dzieckiem. Mógł ktoś zrobić zdjęcia w godzinach rannych 9 września? Oczywiście że mógł. Przecież Niemieccy żółnierze nadzorowali pochówek. Jest tylko pewna zagadka - które zdjećia były dołączone do listu? A było ich tylko trzy, jak wynika w fiszki.
 8. A czy ja twierdzę że szosa nie była zamknieta ogniem maszynowym? Właściwie to szosa była zajęta przez Niemców. Zachodnia cześć lasu była okrążona. Kto zatem o zdrowych zmysłach pchał by się w kierunku wschodnim? Północna część lasu była w Polskich rękach . Dowodził obroną kpt. Cholewa. Chcesz wałkować cały temat od początku?
 9. I to jest problem. Sa zeznania gdzie dokładnie jest wyjhjaśnione co rtm. Podrez robi w okolicach Lipska i Ciepielowa. Jest podana dokładny stan osobowy rozpoznania. Po analizie wyłania się obraz wydarzeń. W północnej części lasu dowodzi kpt Cholewa. Kilku żołnierzy zeznaje że o tym że dowodził mjr. Pelc dowiedzieli się wojnie. Sa opisane dokładnie okoliczności śmierci kpt. Cholewy. A relacje sołtysa Zuby w większości można włożyć między bajki. Tajemniczy list mjr, Pelca który miał być wysłany z Radomia, okazuje się że został wysłany z Kielc. Będąc w radomiu można zachaczyć o Ciepielów i Dąbrowę, ale w Kielcach to nie ten region. Jedynie można będąc w Kielcach pojawić się w Dabrowie ale Dabrowie koło Kielc. Obecnei dzielnica Kielc.
 10. "Kilku to ile " ze znakiem zapytania to pytanie , a nie stwierdzenie. I to pytanie było skierowane do Ciebie - patrz poniższy cytat z Twojego postu: Ponawiam pytanie: znasz treść wszystkich zeznań świadków ze śledztwa?
 11. Zdjęcia zostały wykonane w dniu 9 września. Jeńców ostrzelano w tym samym miejscu w dniu 8 września o zmroku, a trzy osoby cywilne zabito rano w dniu 9 września. Zdjęcia zostały wykonane do godzin południowych. Około południa przyprowadzono chłopów z Cukrówki by pogrzebali zabitych. Gdyby zrobiono je w lesie pod Ciepielowem zaraz po walkach teren nie był by taki czysty. Brak wraków, broni itd. I światłocienie nie mogły by być ku zachodowi, lecz ku wschodowi. Szosa idzie w południa na północ. I po światłocieniach można określić kiedy zrobiono zdjęcia. Sam piszesz że zwłok powinno być sporo w rowie bo tak podaje Ciesielski. A teraz mnie pytasz gdzie tak podaje podaje. Znasz wszystkie zeznania świadków ze śledztwa?
 12. A to niby dlaczego zdjęcia miały by być robione w dwóch kolejnych dniach? A gdzie Ciesielski pisze że drogę próbowano przeskoczyć w większej ilości żołnierzy?Pisze że kilku próbowało. Kilku to ile? 2,3,4 ?Znam treść zeznań świadków. I mapkę mogił J. P-P. Świadkowie wskazują na dwie mogiły zbiorowe w pobliżu szosy Lipsko - Ciepielów. Jest mowa ale o mogiłach zbiorowych węwnatrz lasu. Pierwsza pod Cukrówką Druga w lesie Dabrowa - Struga przy polu P. Gorczyca.
 13. Tak się składa że wielu ludzi prosiło mnie o pomoc w kwestii Ciepielowa. Nic nie odkryłeś ja już dawno znałem te treści. A tak ogólnie to Ciepielów ma się dobrze jak za starych dawnych lat.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.