Skocz do zawartości

atrix

Użytkownicy
 • Zawartość

  2,300
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O atrix

 • Tytuł
  Ranga: Profesor wizytujący
 • Urodziny 08/01/1966

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa - Polska

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  mazowsze

Ostatnie wizyty

2,053 wyświetleń profilu
 1. Oryginał dokumentu chciałby Secesjonista obrabiać? Przykro mi ale laboratorium nie dysposnuje, jak i oryginałem dokumentu. Jednak fotokopie dokumentu są naprawdę dobrej jakości jak i rozdzielczości. Można więc się pokusić o obróbkę cyfrową. Jesteś w błędzie niestety. Wybiera te które posiadają cechy wspólne. Wtedy można dojść do jakiegoś wniosku. Solec nie zawsze był królewski, to prawda. Tylko czyj był przed magicznym rokiem 966? Właściwie przed 967, no ale to tylko szczegół. Niewiemy przecież kiedy został oddany w ręce biskupa. Podłoże historyczne to nie tylko pieczęcie. To cały ogół wydarzeń. Gdyby zachował się jakiś inny odcisk pieczęći Solca sprawa była by prosta. OWNA to końcówka słowa - KROKOWNA czy córka KROKA którego my znamy jako KRAKA. A KROK, KRAK to nic innego jak kruk. Po Rzymsku Grachuss. I jak się okazuje nazwisko Rzymskie Grachuss, nie jest nazwiskiem lecz przezwiskiem, a oznacza KRUKA lub KAWKĘ. XV wieczny zwrot: Wanda Krokowna lub Wanda dziewka Krokowa to nic innego jak zwrot - Wanda córka Kroka.
 2. To ja obrabiałem cyfrowo odcisk pieczęci. I nie jest to chwiejna droga Secesjonisto. Wychodzi nam wiele szczegółów, które na pierwszy rzut oka się nie zauważa. A zapewniam Cię że mam wprawę w obróbce cyfrowej obrazu. I mam swoje sposoby na to by wychwycić pewne szczegóły. To że nie znana jest pełna treś opisu na pieczęci nie znaczy że nie można wykluczyć konkretnego władcy. Opisy na pieczęciach zawierają pewne wspólne cechy. Jak chociażby imię władcy. Co innego są błędy w treści opisu, a co innego zachowanie symetrii. Ważne też jest podłoże historyczne danego miasta, jeżęli chce się badać związki przedmiotów z nim. Ważne są też legendy związane z danym miejscem. Jak chociażby stwierdzenia : miasto od zawsze królewskie, miasto założone przez królową. Kilka osób stawiało na królową Jadwigę. Nie ma jednak żadnych wzmianek na ten temat. Wziąłem też pod uwagę wydarzenie związane z historią Solca a mianowicie wojne Polsko - Szwedzką i zniszczenie miasta w 1658 roku. Załużmy że dokumenty miejskie i sama pieczęć uległa zniszczeniu, to czekano by aż prawie pól wieku na zrobienie drugiej pieczęci?A tym bardziej że było to miasto należące do dóbr królewskich. No raczej nie. A jeżeli by tak było to czy pieczęć wykonana po 1700 roku nawiązywała by w stylu do średniowiecza? Wystarczy zwykłe porównanie pieczęci z danych epok. Nie miało by to zbytniego sensu.
 3. Skan dokumentu a właściwie odcisk pieczęci poddałem wielu zabiegom obróbki cyfrowej. I mamy cyfrę 705 z kropką po cyfrze 5. Pierwszą myślą było to że chodzi o datę 1705. Może się cyfra 1 nie odcisneła, może była zabrudzona i to był powód braku odcisku cyfry 1.Tylko jak się dobrze przyjrzeć odciskowi pieczęci, to zauważyć można że jest równo zachowana odległość pomiędzy słowami ANNO a OWNA. Czyli jest miejsce tylko na liczbę 705. Gdyby znajdowała się tam cyfra jeszcze 1 występowało by przesunięcie cyfr 705. w kierunku słowa OWNA. Idąc dalej - mamy pieczęć o napisie nie do końca czytelnym w otoku. Daje się odczytać - ANNO 705. WAN...... ........OWNA, po A bardzo słabo widoczna litera K lub X W środku pieczęci postać siedząca w koronie na głowie i z berłem w ręku. Posiadająć nieco wiedzy można zauważyć że powyższa pieczeć ma harakter pieczęci królwskiej twz majestatycznej. Porównując z innymi pieczęciami na pierwszy rzut oka postać z pieczęci ma wielkie podobieństwo z postacią z pieczęci K.Wielkiego. Solec ma związek z Kazimierzem Wielkim i to duży. Tylko napis w otoku pieczęci nijak się ma do tego władcy, ani żadnego innego który miał zwiążek w miastem. A tym bardziej data 705. Przeglądając kroniki i poszukując związków z datą 705, pada na legendarną Wandę czy jak kto woli Wendę. I mamy podobieństwo: na pieczęci WAN czyli WANDA, KROKOWNA czyli OWNA i data 705 czyli data urodzin Wandy a być może okresu panowania. Mamy rozbieżność w źródłach na okres 30 lat. Czy jest możliwe że Solec założono w 705 roku? Pobliska Iłża jest datowana na rok 1136. Tylko że zazwyczaj podaje się uzyskania praw miejskich jako formalność. Solec i Iłża to dwa bardzo stare miasta w kluczu Sandomierskim. Nie mozna wykluczyć że Solec założono właśnie w 705 roku. Wracając do pieczęci: dziwny zbyt Polski jest opis na otoku pieczęci. I trzcionaka nie używana na pieczęciach. Do kol. Jakobera: znakmicie rozróżniam typ czcionki XV wiek to pojawienie się druków po Polsku, stąd mój domysł że być może wtedy ją wykonao. No chyba mój domysł jest obarczony błędem. Kolega Jakober twierdzi że przecież pieczęć jest owalna, nie mogła być wykonana przed XV wiekiem. Tak tylko że ten owal pięczeci jest ledwo zauważalny. Przyczyn tego stanu może być wiele jak chociażby niedbałość wykonania czy odciśniecia na dokumencie. Najwięcej zamieszania wynika z podobieństw dat samego dokumentu i daty na pieczęćci - dokument 1703 i pieczęć 705.
 4. Mały strumyk po ulewnym deszczu, rzeki jeszcze nie czyni. Fałszywka? A. Stieldorf postawiła tylko tezę że pieczęć Rychezy jest fałszywką. Niewiele przedstawiła na dowód jej tezy. Zapoznał by się Secesjonista z artykułem G. Paca w Kwartalniku Historycznym z 2015 roku. Fałszywka czy nie, ale datowana na XIIw. Co za tym idzie forma i kształt pieczęci pochodzi z tego okresu. Jak znajdę w swoich skromnych archiwach, kto i gdzie pisał że pojawiały się pieczęcie o polskim opisie, podam bez żadnego problemu. Nie trzeba się wiele wysilać, by porównać pieczęcie powstałe do XV wieku. Co jest harakterystyczne 1- podobny wzór pieczęci 2 - mała dbałość o szczegóły 3 - niska jakość wykonania Ja nigdzie nie piszę że data 705 jest datą powstania pieczęći. Piszę że jest to data założenia Solca. Na wszystkich pieczęciach miejskich jakie są, data na nich umieszczona jest jest datą założenia danego miasta. Proszę czytać uważnie. A co ma piernik do wiatraka. Jeżeli dokument jest z XVII wieku i pisze " Roku" to co ma to wspólnego z napisem na pieczęci " ANNO", skoro pieczęć jest starsza od dokumentu. To tak jak bym dzisiaj napisał pismo, a przyłożył pieczęć z przed stu lat. A nie jest to prawdą że pieczęcie owalne pojawiły się dopiero w XVIw. Pieczęcią owalną pieczętował się Konrad Mazowiecki, księzna Jadwiga, W. Kadłubek czy wspominana tu często Rycheza. I nie był to XVI wiek. Wniosek kolegi nadaje się na śm......... Moim zdaniem taki tok dyskusji do niczego nie prowadzi. Możemy się sprzeczać bez końca, bez uzyskania żadnych konkretnych wniosków. Może zastanówmy się co ma wspólnego pieczęć Solca z pieczęciami królewskimi. Jakie podobieństwa na nich występują. Co oznacza data 705. Skoro ja postawiłem tezę że być może jest to data założenia miasta. Jakie ma to podstawy? czy jest możliwe? Jaki jest wiek miast w pobliżu Solca n?W? itd
 5. Czy ja piszę nie po Polsku? Data 705 ma być datą powstania pieczęci? A gdzie ja to napisałem? Data 705 to data założenia miasta Solec nad Wisłą!!!, a nie powstania pieczęci. Pieczęć miejska Solca jest podobna w formie do pieczęci - Rychezy, Mieszka Starego i innych pieczeci z tego okresu. Nie twierdzę że została wykonana w 705 roku. Myślę że jest to kopia starej pieczęci - patrz posty powyżęj. Może kolega nam wyjaśni jaką trzcionką mamy napisy na denarze Bolesława Chrobrego czy na pieczęci Władysława Hermana i z jakiego okresu pochodzą?
 6. Padło pytanie na jakich to pieczęciach miejskich podawano datę? A chociażby Radom data 1300, Iłża 115 ( Możliwe że 1115). Może by tak Secesjonista zadał sobie trud i poszukał by sobie w zasobach bibliotek cyfrowych materiałów na temat. Pozostawie bez komentarza. Ogólnie "śmiech na sali"
 7. O jasne zajęcie stanowisko czy jest to oryginał pieczęci na dokumencie, musi kolega zapytać Muzeum Narodowe. Moim skromnym zdaniem jest to kopia starej pieczęci miasta Solca. Samo wykonanie wskazuje że wykonano ją wczesniej aniżeli w XVII w . A dokument jest z tego własnie okresu. Przeglądając wiele opracowań, stawiał bym na XV wiek kiedy ją wykonano. Data na pieczęci natomiast nie jest przypadkowa. Wskazuje że jest to rok założenia miasta. I wcale bym się nie zdziwił że rok 705 to rok założenia miasta. Oficjalnie podaje się rok 1136, na podstawie wzmianki w bulli papieskiej. Tylko że chodzi o to że w tym że roku miasto należało do biskupstwa, a nie że biskup miasto założył. Ktoś pomysli a skąd legendarna Wanda ? Kraków i Sandomierz to dwa miasta w pewnym sensie od siebie zależne. Dawna nazwa Solca to Solec Sandomierski. Kto zatem założył Solec? , bo na pewno nie biskup ani papież.
 8. Myślę że kolega powinien się zapoznać z wieloma materiałami mówiącymi o starych pieczęciach. Jak chociażby pracą Franciszka Piekosińskiego - Pieczęcie Polskie Proponuje zwrócic uwagę na kształt liter pieczęci. Czy to N czy W Krój liter będzie zmienny jeżeli pieczęć jest wykonana ręcznie. A kto powiedział że pieczęć jest z VIIIw? Nie wiadomo kiedy została wykonana. Zapewne jej wzór jest XII wieczny. Podobieństwo do pieczęci Rychezy. Jest wielce możliwe że jest to XVII wieczna kopia starej pieczęci. Na koniec proszę pomyśleć w logiczny sposób, z odrobiną zacięcia śledczego. Pieczęcie z okresu X-XII wieku mają zazwyczaj napis łaciński. O ile mnie mamięć nie myli już w XIII wieku pojawiały się pieczęcie po polsku.Jeżli ktoś zrobił kopię starej pieczęci, to napis zamieścił już po polsku. Należy się też zastanowić kiedy wykonana została kopia pieczęci i dlaczego zachowano stary wzór. Data stanowi na pieczęci Solca również pewną zagadke. Moim skromnym zdaniem pieczęć na dokumencie jest kopią starej pieczęci,. O ile jest to w ogóle kopia. http://www.histpol.pl/pages/solec-nad-wisla.php
 9. Jak możesz zadzwoń do mnie. Mam ciekawe informacje.

  Pzdr

 10. Nie kupuję. Przeglądałem fotki na Ebay i natrafiłem na ofertę sprzedaży. Link - https://www.ebay.de/itm/Polenfeldzug-1939-privates-Foto-Tagebuch-3-Komp-Infanterieregiment-15-Kassel/173731088385?hash=item28732e0801:g:gNkAAOSw~wVcNfA9:rk:17:pf:0
 11. Pojawił się a Ebay pamiętnik z 3 kompani 15 IR z Kessel. Są zdjęcia i zapisy.
 12. TVP Historia - wyemitowano 2018.12.08 - https://vod.tvp.pl/video/spor-o-historie,pochodzenie-slowian,40008847 Słowianie według obowiązującej doktryny historycznej pojawili się na terenach Polski około VIw. Czy na pewno ? -
 13. Pieczątka na banknocie.

  Chyba? To kol. Secesjonista nie zna Polskich banknotów które są w obiegu prawnym? Judenraty to instytucje Żydowskie w okresu II WS. Tak właściwie stworzone przez Niemców. Często zarzuca im się współpracę z Niemcami w holokauście. Ta pieczątka ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce a konkretnie z incydentami dyplomatycznymi Polsko - Izraelskimi. Moim zdaniem to swego rodzaju protest przeciwko zarzutom Izraela o współudział w holokauście wobec Polaków. Tylko tyle że łamiący Polskie prawo.
 14. Alkohol i jak się bronić przed jego skutkami

  Głupoty Pan piszesz Panie Leoś. Wyobraź Pan sobie co się dzieje przy prędkości 150km/h, kiedy łapiesz pan " gumę", co się dzieje gdy Pan łapiesz tą gumę przy 80km/h. Znam wiele przypadków jaki był efekt jazdy przy 170km/h i jak wyglądał koniec tej jazdy. Takiego kierowcę nazywa się konserwą. a wiesz jak przygotowuje się tor do szybkiej jazdy? Kierowca przysłowiowego "gruza"powinien wpierw ocenić sytuację czy może wykonać manewr wyprzedzania. Ale czytając załączoną Twoją wypowiedź, muszę stwierdzić że to Ty jesteś zagrożeniem dla innych użytkowników . A co by było jak by użytkownikowi przed Tobą z jakiś powodów auto uległo awarii? W kwestii alkoholu zawartego w kefirze się nie wypowiadam - nie mierzyłem. Co to jest kefir nie muszę dochodzić - zakład mleczarski mam o rzut przysłowiowym beretem. Zgadza się. Ale z rozwagą. Najlepszym środkiem do pokonania dużych odległości jest samolot. Kolego Leoś a ja mam uprawnienia od 40 lat. Autek przerobiłem już kilkanaście. Kilometrów natrzaskałem już sporo. Byłem świadkiem różnych wydarzeń na drogach. Jako młody człowiek jeździłem motocyklem. Nie spowodowałem żadnego wypadku. a przeżyłem ich trzy. 10 lat temu byłem uczestnikiem wypadku kiedy auto przy 120km/h wpadło w poślizg na oleju.Widzisz jak auto leci w budynek. W ułamkach sekund widzisz coś czego bym Ci nigdy nie życzył. a widzisz własny koniec. Kiedy cudem wychodzisz cało z takiego wypadku, czujesz że się narodziłeś. Nie pisz więc głupot, skoro w życiu mało widziałeś i przeżyłeś. A gdzie ja pisałem o jakiś bublach oponach. Bo stwierdzenie "łysa" opona może mieć wiele znaczeń. Jeździłem kilka sezonów na radial, które od nowości były łyse. Znam też osoby które po założeniu zimówek twierdziły że są super bezpieczne na śniegu. Kończyły na innych autach, lub na ogrodzeniach posesji.
 15. Alkohol i jak się bronić przed jego skutkami

  wstyd to jest kraść i z pieca spaść Stan techniczny to sprawdza stacja obsługi pojazdów. Policja to mi może jedynie DR zatrzymać. A jeździł Ty na oponach radialnych o tzw" szosowej" konstrukcji bieżnika? A stare przysłowie zna - wolniej krowo, a będzie ci zdrowo" Jak by było 2,5% alk, to wino marki wino by nie schodziło z półek. A " pijaczki " wypijali by ogromne ilości serwatki.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.