Jump to content

adamhistoryk

Użytkownicy
 • Content count

  1,647
 • Joined

 • Last visited

About adamhistoryk

 • Rank
  Ranga: Profesor
 • Birthday 07/07/1967

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  XX wiek

Kontakt

 • Strona WWW
  http://mojawarszawa.historia.org.pl/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  literatura piękna, historia Warszawy, poezja Wisławy Szymborskiej

Recent Profile Visitors

3,047 profile views
 1. Tomik poezji

  Witam po dłuższej przerwie. Mam prośbę, o wsparcie. Chcę wydać tomik wierszy. Jest materiał, mam wydawnictwo. Tu macie odnośnik: https://wspieram.to/a. Proszę o wsparcie.
 2. Rozbiór Słowacji a Polska

  Znalazłem tytuł: ( nie czytałem) „Tragedia polityka, księdza i człowieka.(Józef Tiso 1887-1947"
 3. Podobna symbolika państwowa (i miejska)

  Lenin sierp i młot "pożyczył" z pomnika przed Pałacu Buckingham.
 4. Mikstura Ojca Laurenteo

  W "Romeo i Julii", jak wiadomo, Julia wypija miksturę ojca Laurentego i zasypia. To pozorna śmierć. Julia po jakimś czasie budzi się. Mam pytanie: czy to wyobraźnia Szekspira czy rzeczywiście istniały takie mikstury. Ale jeżeli istniały za czasów W.S. to chyba powinny istnieć i dzisiaj?
 5. Mississipi w ogniu

  Można poprzedni mój post zlikwidować? O Ku Klux Klanie mowa jest w "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak - Domańskiej.
 6. Mississipi w ogniu

  O samym Ku Klux Klanie powstał reportaż Jona Krakauer "Pod sztandarem nieba"
 7. Książka, którą właśnie czytam to...

  Teraz czytam "Wiarę i Tron" Dominika T. Rettingera, mam wrażenie że to powieść z tych popularyzujących historię. Na razie ( 100 stron) idzie czytanie łatwo.
 8. Książka, którą właśnie czytam to...

  Anna Mateja - "Serce pasowało" : przeszczepy wszelkiego rodzaju, nie tylko serca, jakby sugerował tytuł Bartosz Michalak - "Wajda. Kronika wypadków filmowych" Roman Cilek -"Ja, Olga Hepnarova"
 9. Hipokryzja

  Bo nie dostałby nagrody pieniężnej, a to chyba hipokryzja?
 10. W "Panu Tadeuszu" jest wymieniony "Fedon" i "Żywot Katona", ale trzeba się wczytać aby dojrzeć że to nie bohaterowie epopei Adama Mickiewicza czytają owe dzieła. "Dalej w polskiej szacie Siedzi Rejtan¹⁶, żałośny po wolności stracie; W ręku trzyma nóż ostrzem zwrócony do łona, A przed nim leży Fedon i żywot Katona" To opis obrazu ...
 11. O Warszawie kilka zdań (blog)

  A to punkt widzenia obcokrajowca: "Przypomniały mu się [ chodzi o Steve'a Dubrowa] wydarzenia z 2 grudnia w Warszawie, kiedy władze postanowiły polożyć kres strajkowi w Wyższej Szkole Oficerskiej Pożarnictwa. Około trzystu studentów ogłosiło strajk i okupowało przez wiele dni szkołę na Żoliborzu, protestując przeciwko projektowi ustawy podporządkowującej ich szkołę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Strajk ten, otwarcie wspierany przez "Solidarność", korzystał także z szerokiego poparcia ludności, która przychodziła pod szkołę zagrzewając przyszłych oficerów do walki i przynosząc im żywność. 2 grudnia siły porządkowe zainterweniowały. Miało to charakter widowiskowy. Dziesiątki pojazdów milicyjnych, armatki wodne, tysiące ludzi (ZOMO-wców i Wojskowej Służby Węwnętrznej), kilka helikopterów ... O godzinie 10.00, gdy wokół budynku szkoły zgromadził się tłum i przybyły ekipy filmowe zagranicznej ( szczęśliwie uprzedzone na czas), przypuszczono atak. Specjalna jednostka antyterrorystyczna ( która miała swoją publiczną premierę) zrzucona została na dach , podczas gdy ZOMO-wcy opanowali parter." Gabriel Meretik "Noc generała", Wydawnictwo "Alfa", strona 27.
 12. O Warszawie kilka zdań (blog)

  I jeszcze jedna informacja z cytowanego artykułu. Na ulicy Neseberskiej mieszkała Teresa Ogrodzińska, działaczka społeczna i oświatowa. W jej mieszkaniu także - podobnie jak u Wójców - od czasu do czasu odbywały się spotkania KOR-u.
 13. O Warszawie kilka zdań (blog)

  A to bardzo dziękuję za podpowiedz. Mieć takich sąsiadów, no!
 14. O Warszawie kilka zdań (blog)

  Autor tego wpisu użył słowa "komandosi" nie biorąc pod uwagę historycznych uwarunkowań. Tak mi napisał w prywatnym emailu.
 15. O Warszawie kilka zdań (blog)

  W prasie lokalnej znalazłem wiadomość iż na ulicy Neseberskiej mieszkało małżeństwo Wujców, Henryka i Ludwiki; opozycjonistów demokratycznych, członków KOR-u. Czasopismo w którym znalazłem powyższą informację to "M6", bezpłatny dwumiesięcznik MSM Energetyka. W tym samym tekście - "Opozycjoniści z Neseberskiej" - jest informacja iż Andrzej Celiński, także opozycjonista KOR, mieszkał na ulicy Burgaskiej. Nie podano dokładnych danych adresu.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.