Jump to content

adamhistoryk

Użytkownicy
 • Content count

  1,649
 • Joined

 • Last visited

About adamhistoryk

 • Rank
  Ranga: Profesor
 • Birthday 07/07/1967

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  XX wiek

Kontakt

 • Strona WWW
  http://mojawarszawa.historia.org.pl/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  literatura piękna, historia Warszawy, poezja Wisławy Szymborskiej

Recent Profile Visitors

4,179 profile views
 1. W "Przeminęło z wiatrem" jedna z bohaterek czyta "Nędzników" Victora Hugo.
 2. Polecam Emilia Padół "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". Mam pdf - mogę przesłać. Książka ta nie ma formy typowej biografii - autorka nie trzyma się w niej ścisłej chronologii, czasem nieco przeskakuje w czasie, by za chwilę wrócić do lat wcześniejszych, nie powoduje to jednak, że pozycja ta jest chaotyczna. Bardziej niż daty, panią Padoł interesuje sama postać Marii Rodziewiczówny oraz różne zdarzenia i osoby z nią powiązane. I to jest dobre, dzięki takim zabiegom nie mamy tu suchej, nudnej relacji. Zresztą, nie oszukujmy się, tak ekscentryczna (jak na swoje czasy) postać, gorąca dusza, nie mogłaby mieć innej biografii, niż ta barwna, nieco awanturnicza (jak jest słusznie reklamowana), bogata w treść, niekoniecznie uporządkowana opowieść.
 3. Tomik poezji

  Witam po dłuższej przerwie. Mam prośbę, o wsparcie. Chcę wydać tomik wierszy. Jest materiał, mam wydawnictwo. Tu macie odnośnik: https://wspieram.to/a. Proszę o wsparcie.
 4. Rozbiór Słowacji a Polska

  Znalazłem tytuł: ( nie czytałem) „Tragedia polityka, księdza i człowieka.(Józef Tiso 1887-1947"
 5. Podobna symbolika państwowa (i miejska)

  Lenin sierp i młot "pożyczył" z pomnika przed Pałacu Buckingham.
 6. Mikstura Ojca Laurenteo

  W "Romeo i Julii", jak wiadomo, Julia wypija miksturę ojca Laurentego i zasypia. To pozorna śmierć. Julia po jakimś czasie budzi się. Mam pytanie: czy to wyobraźnia Szekspira czy rzeczywiście istniały takie mikstury. Ale jeżeli istniały za czasów W.S. to chyba powinny istnieć i dzisiaj?
 7. Mississipi w ogniu

  Można poprzedni mój post zlikwidować? O Ku Klux Klanie mowa jest w "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak - Domańskiej.
 8. Mississipi w ogniu

  O samym Ku Klux Klanie powstał reportaż Jona Krakauer "Pod sztandarem nieba"
 9. Książka, którą właśnie czytam to...

  Teraz czytam "Wiarę i Tron" Dominika T. Rettingera, mam wrażenie że to powieść z tych popularyzujących historię. Na razie ( 100 stron) idzie czytanie łatwo.
 10. Książka, którą właśnie czytam to...

  Anna Mateja - "Serce pasowało" : przeszczepy wszelkiego rodzaju, nie tylko serca, jakby sugerował tytuł Bartosz Michalak - "Wajda. Kronika wypadków filmowych" Roman Cilek -"Ja, Olga Hepnarova"
 11. Hipokryzja

  Bo nie dostałby nagrody pieniężnej, a to chyba hipokryzja?
 12. W "Panu Tadeuszu" jest wymieniony "Fedon" i "Żywot Katona", ale trzeba się wczytać aby dojrzeć że to nie bohaterowie epopei Adama Mickiewicza czytają owe dzieła. "Dalej w polskiej szacie Siedzi Rejtan¹⁶, żałośny po wolności stracie; W ręku trzyma nóż ostrzem zwrócony do łona, A przed nim leży Fedon i żywot Katona" To opis obrazu ...
 13. O Warszawie kilka zdań (blog)

  A to punkt widzenia obcokrajowca: "Przypomniały mu się [ chodzi o Steve'a Dubrowa] wydarzenia z 2 grudnia w Warszawie, kiedy władze postanowiły polożyć kres strajkowi w Wyższej Szkole Oficerskiej Pożarnictwa. Około trzystu studentów ogłosiło strajk i okupowało przez wiele dni szkołę na Żoliborzu, protestując przeciwko projektowi ustawy podporządkowującej ich szkołę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Strajk ten, otwarcie wspierany przez "Solidarność", korzystał także z szerokiego poparcia ludności, która przychodziła pod szkołę zagrzewając przyszłych oficerów do walki i przynosząc im żywność. 2 grudnia siły porządkowe zainterweniowały. Miało to charakter widowiskowy. Dziesiątki pojazdów milicyjnych, armatki wodne, tysiące ludzi (ZOMO-wców i Wojskowej Służby Węwnętrznej), kilka helikopterów ... O godzinie 10.00, gdy wokół budynku szkoły zgromadził się tłum i przybyły ekipy filmowe zagranicznej ( szczęśliwie uprzedzone na czas), przypuszczono atak. Specjalna jednostka antyterrorystyczna ( która miała swoją publiczną premierę) zrzucona została na dach , podczas gdy ZOMO-wcy opanowali parter." Gabriel Meretik "Noc generała", Wydawnictwo "Alfa", strona 27.
 14. O Warszawie kilka zdań (blog)

  I jeszcze jedna informacja z cytowanego artykułu. Na ulicy Neseberskiej mieszkała Teresa Ogrodzińska, działaczka społeczna i oświatowa. W jej mieszkaniu także - podobnie jak u Wójców - od czasu do czasu odbywały się spotkania KOR-u.
 15. O Warszawie kilka zdań (blog)

  A to bardzo dziękuję za podpowiedz. Mieć takich sąsiadów, no!
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.