Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Tybcia wypociny prosto z jego mandoliny

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym poprawił zamienił pewne wyrażenia na coś bardziej godnego historykowi. Oto przykłady.

a)Wczoraj na jednej z komercyjnych stacji leciał Attyla pogromca imperium - obejrzałem na jednej ze stacji komercyjnej ...

b) ekhm - sic

c) Choć z kilometra widać, że to też kaplica… - Wydaje mi się, że Autorzy filmu nie przywiązali zbyt dużej wagi do kostiumów z epoki.

A tak na marginesie: jeżeli Tyberiusz nie wie, nie zna się - to skąd taka sugestia, iż to kaplica?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy pancerz lamelkowy jest potwierdzony w 100%? I skąd on u Wizygotów?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Euklidesie jeśli już używamy łaciny to chociaż poprawnie. Pilae może mieć kilka znaczeń ale żadne nie odnosi się do antycznej broni. owe sławetne pilum w liczbie pojedynczej lub pila w liczbie mnogiej odmienia się według deklinacji 2 neutrum - pilum, pili, pilo, pilum, pilo, pilum w liczbie pojedynczej i pila, pilorum, pilis, pila, pilis, pila - w liczbie mnogiej.

Jeśli zaś już sobie dyskutujecie tak raźnie na temat nieumiejętności wykorzystania (w filmie) przez legionistów swojego pila, to warto zwrócić uwagę, ze w tym momencie historii ono wyszło już z użycia a posługiwano się spiculum. Ot warto wiedzieć co się krytykuje i dlaczego a nie jedynie krytykować na bazie braku wiedzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O kilku fałszywych dźwiękach mandoliny...

"Grzech pierwszy

Co najbardziej raziło każdego kto choć trochę interesuje się historią? Hełmy barbarzyńców. Niektóre z nich co wyraźnie było widać, były przyozdobione rogami jak u pewnego korpulentnego i przesympatycznego Galla".

Ze starożytności znane są rogate hełmy, i wciąż toczy się dyskusja czy były to jedynie hełmy ceremonialne.

Jak rozumiem Tyberiusz zna prace gdzie definitywnie odrzuca się myśl, iż rogate hełmy nie były używane w boju.

Proszę zatem podać stosowny cytat z takiej pracy.

"Grzech drugi

Trochę mniej rażące i człek nie znający się przeszedłby obok tego obojętnie. Rzymianie w ogóle nie umieli trzymać szyku. Ba, w ostatniej najważniejsze bitwie co chwilę, któryś wychodził, przed szereg żeby zostać efektownie zabity przez jakiegoś Huna".

Jak rozumiem, Tyberiusz wie na pewno, że Rzymianie zawsze, ale to zawsze trzymali szyk?

W ramach "trzymania szyku" zdarzała się im paniczna ucieczka. Mógłby nam objaśnić Tyberiusz jak w ramach utrzymywania szyku można uciekać?

Film jak rozumiem ma przedstawiać idealny model: Rzymianie zawsze postępują wedle rozkazów i traktatów o wojskowości rodem ze starożytności. Aż dziw, że czasem przegrywali...

"Grzech trzeci

Tutaj ktoś może powiedzieć, że się czepiam. Aktorzy w ogóle nie umieli trzymać łuków! Niby zaprawieni w bojach Hunowie trzymają swe łuki jak… ekhm… ja wiem, że łucznictwo to sport raczej mało popularny, ale skoro robi się już film, to trzeba utrzymywać jakieś standardy".

Wszyscy wiemy, że ostatnio Tyberiusz poczuł się ekspertem od łucznictwa, choć nic na ten temat nie przeczytał. Wystarczył mu: zakup łuku i praktyka w grupie rekonstrukcyjnej. To ja się eksperta zapytam o konkrety: jakie zna Tyberiusz źródło mówiące o tym jak to w starożytności trzymano łuk? Poproszę podać tytuł i zacytować odpowiedni fragment.

"Grzech czwarty

(...)

O uzbrojeniu barbarzyńców się nie wypowiadam, bo się nie znam. Choć z kilometra widać, że to też kaplica".

Z kilometra widzi Tyberiusz coś na czym się nie zna?

Brawo.

A czy: z mniej więcej czterdziestu centymetrów, Tyberiusz potrafi znaleźć błąd w swym pierwszym zdaniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się idąc na wroga nie trzymali szyku? To dopiero...

Ja mówię, o nieporadności posługiwania się tymi łukami...

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No cóż pojawia się pewien problem ponieważ Atylla walczył głownie z późnym imperium gdzie doszło do całego szeregu zmian czy to w administracji czy to w wojskowości. barbaryzacja armii, odejście od tradycyjnego sposobu wojowania przejawiające się zmianami w uzbrojeniu czy problemami z szykiem opisanymi przez Wegecjusza, introdukcja nowych szyków i technik walki typowych dla German etc etc. To temat zdecydowanie zbyt trudny by ująć go w dwóch zdaniach - zwłaszcza pamiętając o tym, ze film rządzi się swoimi realiami i nie ma odwzorowywać pełnej wiedzy na dany temat a być rozrywką fabularną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się idąc na wroga nie trzymali szyku? To dopiero...

Ja mówię, o nieporadności posługiwania się tymi łukami...

Co do szyku: nic takiego nie napisałem, proponuję zgłębiać naukę czytania ze zrozumieniem.

Względem łuków: zadałem dość proste i konkretne pytanie, i je powtórzę: co i skąd wie Tyberiusz co do łuków w starożytności - proszę podać ten fragment, który mówi o tym jak je trzymano. Mam podejrzenie, iż recenzent-Tyberiusz całkowicie nic o tym nie wie, za to ze swadą krytykował, ale może się mylę.

Nie lubię dyletantów kreujących się na znawców - tego na czym się nie znają.

A wskazany błąd już Tyberiusz znalazł czy potrzebuje do tego więcej czasu i google?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No cóż pojawia się pewien problem ponieważ Atylla walczył głownie z późnym imperium gdzie doszło do całego szeregu zmian czy to w administracji czy to w wojskowości. barbaryzacja armii, odejście od tradycyjnego sposobu wojowania przejawiające się zmianami w uzbrojeniu czy problemami z szykiem opisanymi przez Wegecjusza, introdukcja nowych szyków i technik walki typowych dla German etc etc. To temat zdecydowanie zbyt trudny by ująć go w dwóch zdaniach - zwłaszcza pamiętając o tym, ze film rządzi się swoimi realiami i nie ma odwzorowywać pełnej wiedzy na dany temat a być rozrywką fabularną.

Dobrze, Furiuszu, ale wychodzenie przed szereg podczas bitwy to czysty debilizm. Od razu przypomina mi się jeden z wojów podczas bitwy na Woline...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.