Jump to content

Tomasz N

Użytkownicy
 • Content count

  7,798
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Tomasz N

 1. Koronawirus

  Jednak martwi mnie inny wskaźnik, mianowicie liczba aktywnych przypadków (z grubsza - chorych) na milion. W tej klasyfikacji znaleźliśmy się na II miejscu w naszej grupie, czyli w państwach UE położonych na wschód od 15 południka. Nie rozumiem jak ten wskaźnik ma obciążać władze ? Ma to niewątpliwie jakiś związek z zasadami testowania, o większej "ciemnej masie", ale też z odpornością szeroko rozumianej lokalnej populacji, na co władza nie ma wpływu. Władze może obciążać moim zdaniem jedynie procent przypadków śmiertelnych do hospitalizowanych.
 2. Koronawirus

  Dubel, do usunięcia.
 3. Koronawirus

  Dziś osiągnęliśmy poziom XI wg metodyki Janceta.
 4. Koronawirus

  Dzisiaj tylko na "Pniówku" przybyło 341 zarażonych, a na Śląsku tylko 275. Nic z tego nie rozumiem
 5. Koronawirus

  Coś te meldunki dzienne zaczynają się rozjeżdżać. Według ministerstwa dziś na Śląsku były 263 nowe przypadki (rano 150). Ale JSW rano podała, że na samym "Pniówku" przybyło od wczoraj 306 nowych przypadków. Czyżby dowozili pracowników z Małopolski ? Nowe przypadki koronawirusa na Śląsku we wtorek 306 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalni Pniówek
 6. Koronawirus

  Dlaczego niby biedni ? Nic takiego. Wiadomo było, że jak tam się zacznie, to na dużą skalę. A skala badań nie ta. Szpitale są rozproszone i związana z ich personelem populacja lokalna to wąski wycinek. W skali takich pobliskich mnie Pawłowic to przebadanie na raz kilkudziesięciu procent lokalnej populacji. Ciekawsza jest ta "ciemna materia" i o to mi chodzi. Jeżeli skala bezobjawowców sięga 80 %, to pisanie o pacjencie zero nie ma sensu. Statystycznie pacjent zero mógł mieć przed sobą kilku bezobjawowców.
 7. Koronawirus

  Skalę. Badań i wynikającą stąd skalę bezobjawowców.
 8. Koronawirus

  Na decyzję zarządów kopalń wskazywały pierwsze sygnały, otrzymywane od znajomych. Chłodne myślenie wskazuje raczej na drugą opcję, jako efekt odkrycia tej sporo niedoszacowanej "czarnej materii". Na Twoją uwagę poszperałem i widać, że wielu sobie przypisuje decyzję o poszerzeniu obszaru badań. Sięga to nawet Warszawy, bo taki wiceminister zdrowia W. Kraska oświadczył, że "od środy rozpoczęliśmy również badanie ich rodzin." Co do metodyki, to jest różnica czy łowisz ryby wędką czy siecią.
 9. Koronawirus

  Na jakiej podstawie te Zarządy prosiły/ domagały się badań na członkach rodziny i jak daleko traktowano formę: "członkowie rodziny"? A tego nie wiem. Ale takie rozszerzenie nie jest raczej związane z decyzją zarządów kopalń, a wojewódzkiej administracji sanitarnej. Jak chcą to wyłapać i wygasić, muszą poszerzyć krąg badanych.
 10. Koronawirus

  W tej chwili wszyscy podniecają się Górnym Śląskiem, tymczasem to co się tu dzieje jest bardziej złożone. Tak duży wzrost wykrytych przypadków jest związany z decyzją zarządów kopalń, by przebadać na raz całe załogi z rodzinami. I co się okazało, że chorych jest mnóstwo, ale objawy ma niewielu. Czyli zmiana metodyki badań dała inne wyniki.
 11. Wojna Krążownicza na oceanach

  Aluzje do wojny secesyjnej zapewne dotyczą miniaturowych morskich jednostek szturmowych A nie. Południowcy z kotłów parowozów napełnionych materiałem wybuchowym robili stałe miny odpalane elektrycznie kablem, zatapiane na redzie portów dla zwalczania okrętów prowadzących ich ostrzał z morza.
 12. Wojna Krążownicza na oceanach

  Czyli coś wielkości wiadra powiedzmy. Betonowe "pudło" służące zarazem minie za kotwicę. Podłączone kablem albo po prostu linką, by zdalnie uruchomić mechanizm np. zrzucenia pokrywy, przez co mina wypłynie z pudła. A może zamiast wiadra z betonu kocioł parowozu ? I tak wracamy do czasów wojny secesyjnej.
 13. Kamikadze

  Porównywalna może byłaby operacja "Łupina orzecha" czyli atak komandosów na łamacze blokady we Bordeaux. Choć tam były dwuosobowe kajaki.
 14. Kamikadze

  Ciężko przymocować minę magnetyczną do dna statku obrośniętego czym się da. A skrobanie kadłuba z tego jest dość akustyczne.
 15. Koronawirus

  Dziś weszliśmy w poziom XII
 16. Koronawirus

  Jak kogoś interesuje: bit.ly/koronawirus-mapa-powiatow
 17. Wpadła mi w ręce taka książka: Poświęcona wprawdzie sterowcom, ale najciekawsza jest ta otoczka w postaci ogłoszeń reklamowych. Jak widać około 1909 r. walczyły ze sobą różne systemy transportu powietrznego, całość zaczynając od automobilizmu śmiało zmierzała do jakiejś powszechności. Dla ciekawych daję spis treści (są obrazki, zdjęcia i schematy jak też i kosztorysy):
 18. Koronawirus

  Ale wymazobus raczej tam do Was nie zajedzie. Ot jak język polski zyskuje na epidemii.
 19. Przełom wieków XIX i XX

  Jakoś tak, ale nie jedzeniem na wierzchu.
 20. Przełom wieków XIX i XX

  Albo schowki, albo znakowanie. Jedno wyklucza drugie.
 21. Przełom wieków XIX i XX

  Nie mógł wziąć od Eskimosów, bo to było do użycia tylko tam gdzie nie ma życia, czyli w głębi Antarktydy. W Arktyce zabrały by się za nie niedźwiedzie.
 22. Przełom wieków XIX i XX

  Mnie się najbardziej w jego (Amundsena) wyprawie na biegun południowy podobało znakowanie szlaku. Oni podczas wypadów rozpoznawczych znakowali trasę wbitymi mrożonymi (suszonymi ?) rybami, jako przyszłą karmą dla psów wyprawy głównej.
 23. Koronawirus

  Czy takie przypadki też podchodzą pod pandemię ? Dzisiaj około godziny 16:39 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu na DK-1 w Goczałkowicach-Zdroju w pobliżu skrzyżowania z ulicą Główną i Szkolną. U kierowcy samochodu ciężarowego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Niestety ratownicy przegrali walkę o życie mężczyzny. "Świadkowie nie rozpoczęli reanimacji z obawy przed zakażeniem koronawirusem" - Goczałkowice-Zdrój: przegrana walka o życie kierowcy ciężarówki
 24. Koronawirus

  No to mamy próg IX.
 25. Koronawirus

  Pomyliłem się z tym typowaniem zwiększenia osób objętych kwarantanną z powodu objęcia nią i domowników. Ilość zarówno miejsc jak i osób objętych kwarantanną w moim powiecie stale spada, a proporcja ok. 1,25 osoby na miejsce kwarantanny się utrzymuje. Z tego wynikałoby, że ich również od razu objęto kwarantanną.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.