Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Nie wiem czy mogę powiedzieć/napisać, że czytam od deski do deski, ale zapoznaję się Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej, rewelacyjny zbiór biogramów osób które odgrywały jakąś rolę polityczną bądź wojskową w II RP, napisany pod redakcją prof. Majchrowskiego z udziałem m.in. wtedy dr hab. Cz. Brzozy, który zajmował się Cz. II dot. parlamentarzystów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Historia Rzymu"- Adam Ziółkowski. Początki ciężkie. Zobaczymy jak będzie dalej :wink: Jednak już teraz czuję, że dużo się z tej książki nauczę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
"Historia Rzymu"- Adam Ziółkowski. Początki ciężkie. Zobaczymy jak będzie dalej :wink: Jednak już teraz czuję, że dużo się z tej książki nauczę.

Drobna uwaga, bez podstawy w postaci chociażby Jaczynowskiej możesz sporej części nie zrozumieć od razu. Książka jest naprawdę ciężka, chociaż pisana przez autora iście genialnego (i zdrowo postrzelonego;).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

"Uchwały i rezolucje KPP" w trzech tomach, "II Zjazd KPP", "Dokumenty z zjazdów KPP".

Wszystko to starocie, bardzo wiele ciekawych informacji można dowiedzieć się o polskim ruchu komunistycznym pod egidą KPP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

"Od świętego Graala po skarb carów" Hans-Christian Huf

Od biedy można to przeczytać. Od biedy zaznaczam.

"Kod druidów i sekrety Celtów" Leszek Matela

Tę też. Zostały mi jeszcze:

"Zapomniane narody" Jerzego Strzelczyka

"Templariusze i święty Graal" Karen Ralls

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Drobna uwaga, bez podstawy w postaci chociażby Jaczynowskiej możesz sporej części nie zrozumieć od razu. Książka jest naprawdę ciężka, chociaż pisana przez autora iście genialnego (i zdrowo postrzelonego;).

Ja teraz, że tak powiem "siedzę w starożytności"- siła rzeczy trafiłam na tę książkę. Nie mam w planach lektury od deski do deski, bo jest to trudna i ciężka lektura. Chcę wzbogacić swoje "olimpijsko-maturalne" notatki, skupiam się na głównych zagadnieniach. Po książkę Jaczynowskiej sięgnę jutro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Tak mi się spodobał "Mieszko Pierwszy", że zacząłem "Bolesława Chrobrego" tego samego autora czyli J. Strzelczyka.

Polecam. 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Po książkę Jaczynowskiej sięgnę jutro.

Osobiście proponowałbym jednak odłożyć jednak na trochę Ziółka, i najpierw sięgnąć po Jaczynowską. Jest znacznie prostsza w odbiorze. Poza tym także na studiach polecana jest właśnie najpierw lektura Jaczynowskiej, a potem dopiero Ziółka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

O jaką książkę Jaczynowskiej wam chodzi? Bo ja znam kompendium, gdzie w redakcji jest Jaczynowska (tzw. pop. Trojaczek). :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jaczynowska napisała kilka książek, które mogą stanowić podstawę wiedzy. A czy będzie to "Imperium Romanum", "Dzieje Rzymu" czy wersja okrojona z "trojaczków", to już nie ma większego znaczenia. Chociaż osobiście polecam "Dzieje Rzymu".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Zatem tak zrobię. Zacznę od książki pani Jaczynowskiej. Odłożę Ziółkowskiego. Dziękuję za radę.

Teraz jednak by nie tracić czasu (a książkę pani Jaczynowskiej muszę dopiero wypożyczyć) zajęłam się lekturą książki: "Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego". Wspaniała lektura. Bardzo dobrze się czyta. Jest dobrze napisana. Wciągnęła mnie ta książka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie walczę z książką dla maniaków :wink: - maj. Oakland Mc Culloch , The Decisivness of Israeli small-unit leadership on the Golan Heights in the 1973 Yom Kippur War - praca doktorska oficera US ARMY o walkach na Wzgórzach Golan. Ciężkie momentami, ale dla miłośników IDF takich jak ja bardzo wciągająca lektura.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
"Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego".

Trzeba przyznać, że książka napisana naprawdę bardzo dobrze. Mimo iż objętościowo brakuje jej do klasycznego opracowania Wipszycka&Bravo, to jednak ma jedną niezaprzeczalną zaletę: podaje wszystko to, co jest potrzebne. Bez zbędnego gdybania. Naprawdę dobry wybór.

Ja właśnie walczę z książką dla maniaków :wink:

Ale takie są zdecydowanie najlepsze :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Skończyłem biografię kardynała. Wrażenia jak najbardziej dobre. Przede wszystkim dowiedziałem się, iż:

1. Pan de Treville i Des Essarts byli postaciami jak najbardziej historycznymi :wink: (do tego zaprzysięgłymi wrogami kardynała i spiskowcami :twisted: na koniec oddalonymi przez króla na ultimatum [!] Richelieu).

2. "Trzej muszkieterowie" nieźle stoją w kwestii zgodności z historią (kwestia pojedynków, La Rochelle, jak również nie jest stekiem kłamstw jeśli chodzi o stosunki Buckingham - Anna Austriaczka).

3. Ludwik XIII nie był bezwolnym władcą.

Itp.

Mam pytanie do amona: czy znasz francuski i czytałeś tą książkę w oryginale?

Tłumacz chyba miał dość spore problemy z przekładem, czasami sam autor przekręcał dzienne daty (albo tłumaczowi się tak tylko wydawało :roll: ). Poza tym nieco niedbale opracowana lista władców rządzących w tamtych latach w Europie. Jak sądzę, autorowi chodziło o to, by przedstawić listę władców rządzących w krajach europejskich w latach 1585 - 1642. Tak więc jeśli chodzi o Polskę powinni być: Stefan Batory (1576 - 1586), Zygmunt III Waza (1587 - 1632), Władysław IV (1632 - 1648). Tymczasem są tylko dwa Wazowie. Podobnie jest np. w opracowaniu listy władców szwedzkich, która zaczyna się od Karola IX, a nie od Jana III. Ale to czepiactwo :wink: Ogólnie książka bardzo dobra.

Biorę się za Karola XII Anusika, Wrocław 2006.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.