Jump to content

nazaa

Użytkownicy
 • Content count

  1,092
 • Joined

 • Last visited

About nazaa

 • Rank
  Ranga: Docent

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. Aleksander Wielki

  Spalenie Persepolis było przypadkowe, bo gdyby faktycznie było zaplanowane, to nie znalezionoby w ruinach posągów z Grecji, które swego czasu wywiózł Kserkses. Aleks miał taki styl, że dowodził osobiście w walce i jakoś nie było z tym problemów. Dysponował gońcami, którzy powiadamiali go o tym co się dzieje w jego armii na polu bitwy. Gdyby nie było Aleksandra, Parmenion nie miałby szans odnieść swoich sukcesów, na dwoje babka wróżyła. Aleksander potrafił otaczać się właściwymi ludźmi i właściwie dobierać ich na stanowiska.
 2. W przypadku wykrycia spisku, jeśli w ogóle takowy istniał, Antypater mógł stracić dwóch synów, nie sądzę więc by aż tak ryzykował. Kassander został wysłany do Aleksandra by przekonał go o bezpodstawnych oskarżeniach Olimpias, o których zresztą Aleks wiedział od lat, bo nie było tajemnicą, że Olimpias i Antypater nie przepadają za sobą. Graham Phillips w swojej książce "Aleksander Wielki, morderstwo w Babilonie" za punkt wyjścia do poszukiwań mordercy Aleksa wybiera słynną ucztę u Mediosa. Myślę, że całkiem to rozsądne, aczkolwiek wnioski do jakich doszedł Phillips mogą się wydać zaskakujące
 3. Dobrze, to może tak: jakim terminem określano nauczyciela, tenera i właściciela szkoły gladiatorów? Żeby nie było, że nie sprecyzowałam - chodzi o jedną osobę ;P
 4. Mniejsza z tym ilu ich tam było Pytanie jest Twoje
 5. Niet. O wojnie dowiedział się Aleksander z listu od Antypatra, który doniósł mu o swoim zwycięstwie pod Megalopolis nad... no właśnie, nad kim? Uwaga o mysiej wojnie była conajmniej ryzykowna, bo wojna wcale taka mysia nie była, gdyby bowiem zwyciężyły w niej będące rozwiązaniem zagadki Myszy, od Aleksandra odpadłaby Grecja i Macedonia stałaby się celem ataków Hellenów.
 6. Dzięki Którą bitwę czy tam wojnę jak kto woli Aleksander Wielki określił mianem "mysiej wojny"?
 7. Single - sposób na życie czy ucieczka?

  A wiecie, że są w życiu kobiety, które dostały to na co zasłużyły? Reszta to panny ;P
 8. Meżczyzna metroseksualny

  To jest przegięcie, za jakieś 10 lat nie będzie już miał co prostować ;P
 9. Mój ulubiony (czy: najlepszy) horror to...

  "Rec" po zwiastunach zapowiada się ciekawie. W sobotę to sprawdzę osobiście
 10. Jak to Stay Alive to wszystko jasne. Darkman ma rację, nędza jak nic.
 11. Gnome, a jaki jest tytuł tego filmu? Stay Alive?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.