Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Dzisiaj dotarło Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej S. Kopery.

Nie powiem dobrze się czyta ;).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Książka Biernackiego jest świetna (choć nie mogę się pozbyć wrażenia, że pan Biernacki nie pisze w pełni naukowych książek - choć może to nie jest wada). Powiedzmy, najwyżej średnie mapy (za to jest ich całkiem sporo), opis wojskowości nowożytnej (+ ilustracje) - miodzio, do tego bardzo szerokie ujęcie lat 1618-1621. Bibliografia może nie robi potężnego wrażenia, choć nie znam objętości badań nad dziejami defenestracji praskiej. No i do tego kilka OdB.

H. Wisner, "Unia. Sceny z przeszłości Polski i Litwy"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Obecnie wertuję historię lejb-gwardyjskiego finlandzkiego pułku tj. Tom 2, autorstwa Siergieja Anatolijewicza Gulewicza:

Гулевич С. А., История Лейб-гвардии Финляндскаго полка 1825-1855 гг. Часть 2, С.Петербург 1906.

Głównie patrzę przez pryzmat działań w wojnie Rosyjsko Tureckiej 1828/29 roku, a zwłaszcza wzięciu Warny.

Kolejny przyczynek, zwany cegiełką. Może kiedyś dom z tego wyjdzie ;)

Poniżej rozłożenie wojsk rosyjskich pod twierdzą:

warna.th.jpg

[w:] Гулевич С. А., История Лейб-гвардии Финляндскаго полка 1806-1906 гг. Атлас карт, планов, схем и маршрутов, С.Петербург, 1906.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
he-man   

A, ja czytam "Fasti. Kalendarz poetycki" Owidiusza. Historia wierszem. W życiu bym nie przypuszczał, że to mnie wciągnie. A jednak. Historia Rzymu, ciekawostki, gdzieniegdzie mity greckie i podania rzymskie. A wszystko podane ładnie i strawnie pomimo formy poetyckiej, do której nigdy nie miałem przekonania. Spróbujcie sami, a historia starożytnego Rzymu wyda się Wam łatwa, prosta i przyjemna (pomimo swego niejednokrotnie krwawego przebiegu). Dla mnie miodzio.

Książka wydana przez Ossolineum z jej sztandarowej serii - Biblioteka Narodowa. Tak, więc oprócz samej treści owidiuszowskiej jest tam kapitalny wstęp i opracowanie prof. Elżbiety Wesołowskiej, które czyta się jak osobną pracę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Koper przeczytany, prawdę powiedziawszy trochę się zawiodłem, ale to raczej wina moich oczekiwań, bo książka nie jest zła, ale Autor mimo, że podobno nie szukał taniej sensacji to czasami ją znajdywał (przynajmniej moim zdaniem).

A teraz wracam do Zbrodni... bo dotarła paczka ze Znaku, a nie zrobiłem sobie notatek do recenzji, ale po pierwszym czytaniu mam jak najlepsze zdanie o tej książce, nota 9/10 murowana, mimo, że nie ma indeksu miejscowości, no ale jest wykaz skrótów, czego nie ma niestety w książce Kitchena.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Styl jak to u Wisnera. Książka zaczyna się opisem stosunków polsko-litewskich od XIV do połowy XV w. Idzie przez lata poprzedzające unię lubelską. Opisuje sprawy funkcjonowania RON związane z unią. Na końcu autor pisze o relacjach między Polakami a Litwinami w czasach zaborów i międzywojnia oraz opisuje sprawę unii polsko-litewskiej w świetle literatury. Generalnie, książka fajna. Jest kilka pomyłek: Anna Aldona zmarła nie w 1349 r. (s. 12), a 10 lat wcześniej. Węgrzy mieli prawo wykupu Rusi Czerwonej nie wtedy, gdy Kazimierz miałby syna (s. 24), ale właśnie wtedy, gdyby go nie miał. Wątpię w uczestnictwo 5-tys. piechoty krzyżackiej w bitwie pod Grunwaldem (s. 61). No i do bitwy pod Chocimiem nie mogło dojść, co oczywiste, w roku 1670 (s. 279), tylko w 1621 albo 1673 r. Mapy i ilustracje bardzo dopasowane do poziomu innych książek tego wydawnictwa (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza), krótko mówiąc, są słabej jakości. Ilustracje są czarno-białe, co oczywiście nie przesądza o ich słabości, ale czasem są po prostu zwyczajnie nieczytelne. Dodatkowo na jednej z map (s. 192) pomylono Przemyśl z (prawdopodobnie) Włodzimierze Wołyńskim (mniejsza o to, ważne, że na mapie Przemyśl znajduje się na północny wschód od Lwowa i na wschód od Bełzu).

S. Kobierzycki, "Historia Władysława, królewicza polskiego i szwedzkiego"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem 'Pike and Shot Tactics 1590–1660' Keitha Robertsa z serii 'Elite' Ospreya. Solidny autor, więc bardzo dobrze się czytało, wiele interesujących ilustracji, mało błędów ;) Przyjemna lektura, zebranie teorii i praktyki w kwestii piechoty w XVII wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wyprawa Sycylijska Grzegorza Lacha w serii HB. Sprawnie napisana, dobrze poparta źródłami i opracowaniami, bardzo solidna monografia jednego z etapów wojny peloponeskiej. Książka na pewno bardziej wciągająca niż Kyme 427 z tej samej serii, choć zdecydowanie większy jest tutaj materiał źródłowy. Po stronie minusów - jak już zauważono na innych forach - brak rozdziału podsumowującego i b. słabe mapki.

In Flanders Flooded Fields - Paula van Pula. Opracowanie jednego z ciekawszych epizodów PWS - bitwy nad rzeka Izerą, widzianej głównie z belgijskiej i alianckiej perspektywy. Szczególnie dużo uwagi autor poświęcił kwestii otwarcia śluz na kanałach Izery - książka jest bogato ilustrowana. Są schematy śluz, grodzi, wrót, mechanizmów podnoszących itd itp. Przydałby się jakiś słownik terminologii w tym zakresie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Kobierzyckiego czyta się całkiem przyjemnie. Trzeba tylko uważać na tytuł. Zgodnie z nim, autor nie opisuje dziejów Władysława IV po koronacji na króla RON (a właściwie po śmierci Zygmunta III). Sporo informacji o podróży Władysława po krajach Rzeszy, Belgii, Włoch etc., dużo o wojnie z Turcją 1620-1621, ogrom o walkach z Rosją 1609-1618. Czytając księgi dotyczące tej ostatniej kwestii, można odnieść wrażenie, że postać Władka nam gdzieś umyka, choć pewnie tutaj Kobierzyckiego (jak i współczesnych historyków, bo poważniejszą rolę w wydarzeniach w Rosji królewicz zaczął odgrywać dopiero w 1617 r., elekcja z 1610 i niedoszła wyprawa z ojcem w 1612 r. to raptem epizody, i dlatego źródła na jego temat w tym okresie są skąpe) zawiodły źródła.

Przypisy "opracowaczy" to głównie wyjaśnienia pokrótce o jakich postaciach bądź pewnych wydarzeniach mowa. Aczkolwiek z nie wszystkimi twierdzeniami J. Bylińskiego i W. Koczorowskiego się zgadzam.

Na s. 40, przyp. 9 piszą, że bitwa pod Nowogrodem Siewierskim (21 grudnia 1604 r.) przesądziła o upadku Borysa Godunowa. Nie zapominajmy jednak o klęsce Dymitra I Samozwańca pod Dobryniczami (31 stycznia 1605 r.), która to bardzo uszczupliła zakres możliwych działań Dymitra i tylko śmierci Borysa (23 kwietnia 1605 r.) zawdzięczał to, że w tym samym roku zasiadł na tronie moskiewskim.

Na s. 284, przyp. 42 stwierdzono, że Zygmunt III aprobował wyprawę Stefana Potockiego na Mołdawię (1612 r.). Nie byłbym jednak tak kategoryczny w tego typu twierdzeniach. O zgodzie króla, a nawet Żółkiewskiego, świadczy udział kwarcianych w wyprawie, aczkolwiek D. Skorupa podaje, że np. w liście do Golskiego (Warszawa, 20 czerwca 1612 r.) król zabrania atakowania Tomży. Do tego, na naradach senatorskich ustalono, że priorytetem jest wyprawa na Moskwę.

Oczywiście przesadą jest zdanie, że lisowczycy zmusili Bethlena do wycofania się spod Wiednia (s. 290, przyp. 70). Można powtarzać do znudzenia, że Węgrów i sojuszników wykończyły głównie problemy z zaopatrzeniem i pieniędzmi.

Zawołocze zostało zdobyte przez Zamoyskiego nie 25 października 1585 r. (s. 267, przyp. 53), a raczej 23 października 1580 r. Rozejm w Dywilnie miał trwać oczywiście nie od 3 stycznia 1618 r. (tamże) (co wygląda na błąd drukarski czy omsknięcie palca przy pisaniu), a od 1619 r. Samuel Zborowski umarł nie w 1583 r. (s. 356-357, przyp. 39), a rok później. Ciężko uzasadnić zdanie, że Chodkiewicz był hetmanem polnym litewskim od 1601 r. (s. 357, przyp. 43).

Z. Wójcik, "Dzieje Rosji 1533-1801"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Właśnie sięgnąłem po książę Sebastiana Szajdaka Polsko-ukraiński sojusz polityczno-wojskowy w 1919-1920 roku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

tez się pochwalę a co :)

Kalita S., Grecy w Baktrii i w Indiach : wybrane problemy ich historii, Kraków 2005 :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Witam,

Ostatnio przeczytałem kilka książek z serii "Historyczne Bitwy" ["Cudnów 1660", "Oliwa 1627" "Smoleńsk 1632-1634"]. Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza że nie jestem asem z polskiego czynu zbrojnego w XVII wieku.

Dosłownie kilkanaście minut temu zacząłem czytać Jerzy Wyrozumski, Kazimierz Wielki. W trakcie przerwy świątecznej zamierzam zgłębić czasy średniowiecza [np. Johan Huizinga, Jesień Średniowiecza]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Tofiku, czy u Kobierzyckiego było coś ciekawego na temat wizyty królewicza Władysława (towarzysząc Zygmuntowi III) w Gdańsku w 1623 roku? Może cytował list Gembińskiego (Kobierzycki, nie królewicz :) )?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na tapecie znowu Relacja IMP. Wojewody Sendomirskiego, Hetmana Polnego Koronnego, o wojnie przeszłego roku w Warszawie, dnia 4 Februari 1629, uczyniona [w:] Przyczynki do działań hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego w Prusach Wschodnich i na Pomorzu przeciwko Gustawowi Adolfowi, Otto Laskowski (oprac.), Przegląd Historyczno-Wojskowy, t. IX, z.3, Warszawa 1936 + wszystkie listy z 1628 roku zamieszczone w 'Pamiętnikach o Koniecpolskich'. Ślęczę nad rozpisaniem kampanii 1628 roku w Prusach, nader ciekawa a słabo poznana - można tam znaleźć naprawdę interesujące rzeczy!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Aktualnie na różnym etapie czytania:

Wawrzyniak J., ZBoWiD i pamięć drugiej wojny światowej 1949-1969, Warszawa 2009, ss. 354;

Handke K., Słownik nazewnictwa Warszawy, Warszawa 1998, ss. 464 [dla zainteresowanych historią Warszawy pozycja ze wszech miar godna polecenia, autorka będąca chyba największym aktualnie autorytetem w kwestii nazewnictwa warszawskiego, objaśnia zarówno kolejne etapy i typy nazw, jak i wyjaśnia pochodzenie większości z nich; czasem można znaleźć naprawdę zaskakujące wiadomości].

A do tego dokumenty OD "A" i OD "B" KeDywu OW AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.