Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Tybcia wypociny prosto z jego mandoliny

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

To nie list tylko Żywot św. Metodego zwany też Legendą Panońską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

To nie list tylko Żywot św. Metodego zwany też Legendą Panońską.

Tym bardziej potrzebny jest tu przypis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tak w PS -

Potem nastąpiła przerwa w osadnictwie.
Kowale k. Skoczowa? Trochę materiałów przeworskich jest też w samym Cieszynie, Goleszowie, Kończycach Małych etc. Można zajrzeć do K. Godłowski, Z badań nad rozwojem osadnictwa kultury przeworskiej na Górnym Śląsku, "Archeologia Polski" t.9 z.2 choć fakt w porównaniu z innymi terenami nie powala to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niejaki Świętopełk, pod pozorem chrystianizacji wtargnął na ziemię Wiślan...

Dlaczego: "niejaki"?

Chyba Tyberiusz niezbyt pojmuje w jakich okolicznościach używa się takiego określenia.

Owe księstwo istniało do XXw.

To poproszę o cytat z podanej do wpisu bibliografii gdzie powiada się, że księstwo nie istniało w XX wieku.

Tak z ciekawości: kiedy i gdzie powstała Rada Narodowa dla Księstwa Cieszyńskiego?

Już w XI wieku Cieszyn był ważną kasztelnią. Wzgórze zamkowe w tym czasie zyskało romańską rotundę

Niektórzy badacze wspominają nawet o kasztelanii, nie tylko o "kasztelni".

W XIII wieku powstało Księstwo cieszyńskie ze słynnym Mieszkiem I na czele z linii Piastów.

Słynnym?

Słynniejszym niźli Mieszko I, ten od chrztu?

Jeśli już, to: Mieszko I Cieszyński.

Oczywiście, informacja że: księstwo powstało w XIII wieku - jest błędna. Wiemy jedynie, że z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o tym księstwie w postaci tytulatury.

Wzgórze zamkowe w Cieszynie jest moim ulubionym celem leniwych popołudniowych spacerów.

To powinien Tyberiusz wiedzieć, że udaje się na: Wzgórze Zamkowe.

Drobiazg, ale świadczy o znajomości tematu...

Uwielbiam spędzić godzinkę w cieniu XiV wieznej wieży piastowskiej

Uwielbiam patrzeć na problemy z prawidłowym użyciem klawiatury: "XiV" i "wieznej".

... zamieszkane było przez ludność Celtycką

Mnie uczono, że jest: naród polski; czy coś się w tym zakresie zmieniło?

Zatem: ludność celtycką.

Niejaki Świętopełk, pod pozorem chrystianizacji wtargnął na ziemię Wiślan, poprzedziwszy to wiadomością od świętego Metodego

A jak konkretnie: poprzedził?

Możemy poznać szczegóły?

W końcu można czerpać z ich sprzedaży niezłe pieniądze (czy raczej grzywny)

Grzywna nie jest synonimem pieniędzy.

Na stronie www.cieszyn.pl możemy zapoznać się z artykułem "Rotunda romańska pod wezwaniem św. Mikołaja" autorstwa Janusza Spyry. Co nowego wnosi Tyberiusz swym blogowym wpisem do tego tekstu?

Nic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakimże to dobrodziejstwem jest powszechny dostęp do internetu. Wystarczy łącze i już każdy może zaprezentować własne przemyślenia przed licznym audytorium internautów. Dziś każdy może poczuć w sobie wenę i nagle objawić się jako historyk, tudzież analityk wydarzeń politycznych, wreszcie jako specjalista z jakiejkolwiek dziedziny - zależnie co mu tam wpadło do głowy wpisać w pole wyszukiwarki. A jak się na czymś nie znamy, to wystarczy nieco dłużej "pogooglać" i już mamy poczucie bycia ekspertem.

... nowy prezes IPN stwierdzili, że mordu na Żydach w Kielcach i Jedwabnem dokonali nie Polacy, a Niemcy

Otóż nie powiedział on, że Polacy tego nie dokonali - jeśli chodzi o Jedwabne.

Jak rozumiem, Tyberiusz potrafi przytoczyć obszerniejszy fragment wypowiedzi Jarosława Szarka z posiedzenia Komisji SPC? To ja bym poprosił o stosowny cytat ze stenogramów - tak byśmy poznali cały kontekst jego wypowiedzi. Rzecz to nie jest nowa, że dyskusja wokół Jedwabnego nie tyczy się się już tego: "czy Polacy tego dokonali", tylko: "jaki był w tym udział Niemców".

W telewizji dużą popularnością cieszą kolejne klony serialu kryminalistycznego: "CSI: Crime Scene Investigation". Czy któryś z fanów tego typu produkcji przełknąłby oświadczenie speców od techniki kryminalnej, typu: "Na miejscu zastaliśmy osiem ciał, po przebadaniu dwóch możemy stwierdzić, że wszyscy zginęli wskutek..."??

Wypada zatem przypomnieć, że w ramach śledztwa IPN, nie dokonano ekshumacji wszystkich ciał, co było efektem trudnego porozumienia ze środowiskami żydowskimi. Ja akurat uważam, że przebadanie wszystkich ciał ostatecznych ustaleń nie zmieni, ale rozumiem wysuwane przez różne osoby zastrzeżenia - względem tego faktu.

Ja przeczytałem stosowne publikacje Jana Tomasza Grossa, wiem że polskojęzyczne wersje różnią się od tych dostępnych w języku angielskim. Trochę inne "prawdy" ten autor serwuje mniej świadomym czytelnikom na Zachodzie, a trochę inne - nam Polakom. Zapoznałem się też z dwutomową publikacją IPN-u dotyczącą mordu w Jedwabnem. Zapoznałem, bo sam drugi tom liczy 440 dokumenty zaprezentowane na "bitych" 948 stronach. Wiem czym się różni wersja wyjaśnień Szmula Wasersztajna zaprotokołowana 5 kwietnia 1945 r., od maszynopisu przekazanego przez WKŻ w Białymstoku do PUBP przez H. Hakmajera (28 stycznia 1949 r.). Wiem czemu sędzia Zbigniew Ludwiczak antydatował postanowienie o wszczęciu postępowania śledztwa Ds 24/67. Znam listy Całki Migdał - z jednej strony i list rodziny Olszewiczów - z drugiej. Wiem, że ocalony - Józef Grądowski złożył (w sumie) dziesięć zeznań. W na tyle odmiennych wersjach, że w jednych: Antoni Surowiecki, Feliks Żyluk i Antoni Grzymała są głównymi sprawcami, by w innych występować jako zbawcy.

Różne fakty znam, i mógłbym długo wyliczać owe: "wiem", a mimo tego wszystkiego nie wiem jaki był rzeczywisty przebieg ówczesnych wydarzeń i na ile możemy przypisać sprawczą rolę Niemcom i czy w ogóle możemy to czynić.

Zapewne Tyberiusz, w odróżnieniu ode mnie - wie już na ten temat wszystko. Różnica pomiędzy nami jest taka, że ja próbowałem poznać fakty czytając różne głosy, a Tyberiusz - nie. Jak czegoś nie będzie wiedział to sobie to "dogoogla".

Pytam wiec czego będzie nas uczył?

W przypadku Tyberiusza, to chyba trzeba by zacząć od umiejętności posługiwania się ojczystym językiem.

W ten sposób przechodzimy do mej ulubionej części; i niestety stałej - w przypadku wpisów Tyberiusza; czyli do kwestii językowych.

Niedawno minister edukacji

Zważywszy na to jak nas pouczał Tyberiusz względem gender,czy nie powinno być: "ministra"?

Niedawno minister edukacji, a podajże przedwczoraj nowy prezes IPN stwierdzili

Czy nastąpiła ostatnio jakaś zmiana podana przez RJP, wedle której: "bodajże" i "podajże" stały się synonimami?

„Minela dwudziesta”

Twórcza oszczędność i uproszczenie pisowni zasługują na pochwałę. Bo i po co te denerwujące "ogonki" w słowie "minęła", a z kontekstu zdania łatwo się każdy domyśli czy powinna być litera "ł" czy "l". Razi nieco niekonsekwencja tych zastosowań, może na przyszłość - cały wpis pozbawić tych niepotrzebnych "ozdobników".

nie skalaną kłamstwem historię

Zważywszy na zaangażowanie Tyberiusza w walkę z Kościołem, można by sądzić, że przyswoi on sobie nieco frazeologię bliską tej instytucji. Niestety tak się nie dzieje, to podpowiadam zatem: "nieskalaną", a nie: "nie skalaną".

Jak tu nie wyjść na idiotkę, chama i prostaka

Na początku było dobrze, ale potem się posypało. Widać, iż przeżywanie fazy plateau, doznawanej przez Tyberiusza kiedy pisze o PiS, nieszczególnie służy logice gramatycznej jego wypowiedzi. Z oczywistych względów, a Tyberiusz jako zaangażowany lewicowiec zwraca przecież uwagę na kwestie semantyki wokół płci, kobieta nie może wyjść, ani na: "chama" ani na: "prostaka".

Polszczyzna zna takie słowa, jak: "chamka" i "prostaczka". Z przykrością trzeba stwierdzić, że Tyberiusz ich nie zna, albo ma problem z odróżnianiem rodzajów, co jest wiedzą na poziomie podstawówki.

Nie wiem czemu "wykręcanie się od pytań" jest wyrazem tego, że ktoś jest chamem i prostakiem? I te terminy zmieniły swe znaczenia, czy tylko Tyberiusz ma predylekcję do źle sformułowanej obelżywości?

Jak wiadomo (bo nie dopuszczam myśli by ktoś w tym gronie nie znał przygód Ostapa Bendera), ludożercy z plemienia "Mumbo-Jumbo" mają słownik liczący trzysta słów, słownik Williama Szekspira ma ich dwanaście tysięcy (czy jak w tłumaczeniu Haliny Pilichowskiej - czternaście tysięcy), a Lalusi Szczukinej (Эллочка Щукина) zaledwie trzydzieści. Gdzie sytuuje się pośród nich słownik Tyberiusza - trudno mi się wypowiadać. Jakkolwiek by nie był on obszernym, to pełno w nim wyrazów koślawych, wskazujący na permanentny "brak feelu", jak to ładnie określa swą niechlujność językową Tyberiusz.

Błędy wszelkiego rodzaju zdarzają się każdemu, w przypadku Tyberiusza sytuacja jest odwrotna - jemu się nader rzadko przydarzają wypowiedzi bez błędów i niedoróbek.

"Learn well your grammar,

And never stammer,

Write wellandneatley,

Andsing most sweetly"

/Ch.L. Dodgson "Rules and regulations"/

Jaki jest sens zamieszczania tego typu wypowiedzi; kwalifikującej się co najwyżej na "komcio" pod cudzym artykułem; akurat na blogu szumnie określonym jako historyczny - nie pojmuję, Facebook nie wystarcza?

I już tytułem objaśnienia: sam uważam Szarka za kiepskiego kandydata na szefa IPN-u. Pamiętam jednak, że prawie każdy kandydat na to stanowisko wzbudzał ogromne kontrowersje, czasem odnosiło się wrażenie, że jedyną odpowiednią osobą może być tylko Adam Michnik, ale jakoś nikt go nie zgłaszał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A że internet to takie medium co ułatwia powiedzenie "sprawdzam", to i ja to uczynię.

Stwierdził, że Rosja, tak nie pomyliłem się, nie ZSRR, tylko Rosja (!!!) prowokowała banderowców

Jak się komuś zarzuca jakieś błąd, to warto przyjrzeć się własnym wypowiedziom, bo akurat Tyberiusz co do tego państwa również posługiwał się terminem: "Rosja", tyczy się to czasów o drugiej wojny i czasów późniejszych, a przed rozpadem ZSRR:

(...)

Przed Stalingradem szli od zwycięstwa do zwycięstwa, nie licząc Battle of England.

Nie mieli mocnej armii? Znaczy się mieli słabą armię i podbili taki kawał Rosji?

Choćby dla tego, że Rosja to wielkie państwo i sama strona zaopatrzeniowa miała problemy. Niemcy posuwali się co raz dalej i dalej (...)

Jakbyś nie zauważył, to wtedy byliśmy w Radzieckiej strefy wpływów. Byliśmy zależni w jakimś tam stopniu od Rosji. A teraz podobnież mamy 25 lat wolności (...)

Gdyby nie stan wojenny polała by się krew. 1. Wojna domowa 2. Wkroczenie min. Rosji.

No to chyba wypada teraz poczynić wpis na swym blogu, typu: "Czy uwierzycie, że autor tego bloga zarzuca innym co sam czynił? Tak, tak, nie mylicie się: pisałem Rosja a nie ZSRR!!!".

Wystarczy odwagi cywilnej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w ramach śledztwa IPN, nie dokonano ekshumacji wszystkich ciał, co było efektem trudnego porozumienia ze środowiskami żydowskimi. Ja akurat uważam, że przebadanie wszystkich ciał ostatecznych ustaleń nie zmieni

Jakich niby ustaleń ?

Przecież to była zwykła polityczna farsa mająca pokazać że Polacy mordowali Żydów.

Potem nastąpiły przeprosiny i nagle Żydzi "odzyskują" w Polsce majątki do których powstania nigdy w żaden sposób się nie przyczynili.

To było coś jak śledztwo w sprawie Olewnika czy Leppera gdzie trup ścielił się gęsto a na końcu prokuratura "ustaliła" że wszyscy zmarli popełnili samobójstwo.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ustaleń ostatecznych śledztwa IPN, co do tego co się stało z majątkami: takiej a nie innej proweniencji - nie wiem. To kto kupił stodołę w Jedwabnem?

Tak na marginesie, czemu Tyberiusz boi się komentarzy na blogu - blokując je? To w ramach jego przywiązania do idei KOD-u?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.