Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Blitzkrieg w Polsce. Wrzesień 1939

Richard Hargreaves

Ale scheisse :) Kampania 1939r. widziana oczami niemieckich żołnieży, opisana przez Anglika. Całe szczęście, że tłumacz jest dość kumaty, i non - stop publikuje sprostowania. Niemniej jednak - warto spojrzeć na kampanię widzianą oczami drugiej strony ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

"Glosa" zostały napisane bardzo luźno, wygląda to raczej na książkę dla tych, których historia nie interesuje, ale chcą się dowiedzieć, na ile Sienkiewicz był wiarygodny. A więc brakuje przypisów, jakiejś bardziej szczegółowej bibliografii (choć w tym wypadku trzeba autora rozgrzeszyć, prawie 40 lat temu badania były daleko w tyle w porównaniu do stanu dzisiejszego), o pełniejszym potraktowaniu tamtejszych czasów i jakiegoś dokładniejszego skonfrontowania ze słowami Sienkiewicza. Stąd też pod względem "opracowania" powieści pod względem historycznym, zdecydowanie bardziej podoba mi się książeczka S. M. Kuczyńskiego o "Krzyżakach", napisana z pewnym, czasem błędnym, profesjonalizmem, ale przynajmniej w większości "oryginalna" (bo nie przepisywana z "Wielkiej Wojny")! Choć Władysław Czapliński nie był ani historykiem wojskowości, ani historykiem zajmującym się (głównie) panowaniem Jana Kazimierza i Michała Korybuta.

J. Łojek, "Szanse powstania listopadowego" - jako, że ostatnio nie szukam niczego długiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jerzy Majka "Generał Kazimierz Dworak", Libra Rzeszów 2008. Ufff .... wreszcie coś ineresującęgo, bo po lekturze "Blitzkriegu..." można dostać doła. Lektura obowiązkowa dla miłośników 10BK, oraz 1DPanc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Po dwudniowym maratonie archiwalnym i wydaniu 80 zł za 40 stron ksero (a żeby dyrekcję archiwum drzwi ścisły za skasowanie zniżki na cele naukowe) drogą pożyczki od prof. Brzozy wszedłem w posiadanie biografii Wacława Kostek-Biernackiego i czytam sobie ją właśnie.

No ale dokładnie to Droga ku anatemie. Wacław Kostek-Biernacki (1884-1957) Piotra Cichorackiego.

Jak na razie przeczytałem raptem coś 60 stron, ale zapowiada się ciekawie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

"Szanse" Łojka jest bodajże jedną z najważniejszych książek na temat powstania listopadowego. Autor jest w wielu miejscach przekonywujący, aczkolwiek czasem przesadza ze swoją skłonnością do publicystyki i nieprzebieraniem w słowach. Dla mnie jednoznaczne nazywanie Chłopickiego wodzem marnego talentu, zdrajcą i sługusem cara jest jednak pewną przesadą i krzywdzeniem tej postaci. Mimo, że autor wymaga od czytelnika pewnej znajomości tematu, to nawet ja połapałem się w tym o czym pisze i co mu chodzi. IMHO kontrowersyjna, ale bardzo znacząca i wartościowa pozycja.

J. Maciszewski, "Szlachta polska i jej państwo"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

A ja czytam "Wojnę Hitlera" ("Hitler's War) Irvinga, którą dostałem wczoraj w prezencie. :D

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja wziąłem się za Ospreya:

''US Aiborne Units in the Pacific Theater 1942-45'' Gordon Rottman.

Będę miał trochę zabawy z czytaniem, ale przynajmniej podszlifuję angielski. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Akurat nie na tej stronie, tylko na chomikuj.pl

Ale na tej pierwszej znalazłem kilka interesujących pozycji. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

"Szlachta" przeczytana, dobra książka, całkiem fajnie się czytało, do tego ciekawe przedstawienie stosunku szlachty do swojego kraju, monarchy etc. na przestrzeni wieków. Nie zgadzam się z paroma tezami autora jak: niezgodność wojen moskiewskich i szwedzkich za Z3W z polską racją stanu (tradycyjnie...); niezgoda większości szlachty na interwencję w Moskwie w 1609 r.; utożsamianie aktu wypowiedzenia posłuszeństwa z Jeziorny z aktem detronizacyjnym, czy w końcu nazywanie Janusza Radziwiłła tym, który stał za działalnością Sicińskiego.

Aktualnie czytam różne wycinki i kserówki na temat polskich konstytucji, drogi RP do NATO i UE.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Powoli kończę:

Salmonowicz S., Sylwetki spod gilotyny, Warszawa 1989, ss. 160 [zbiór szkiców dt. Rewolucji Francuskiej, od życiorysów Condorceta i Brissota, przez analizę powstania w Wandei aż po postać Saint-Justa... i choć tematyka Wielkiej Rewolucji jest daleka od moich zainteresowań- wystarczy, że przez ostatnie kilka miesięcy musiałem się z tym męczyć- to jednak czyta się dość przyjemnie]

A teraz siedzę sobie nad archiwalnymi numerami "Stolicy" (1946-89)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza zdobycz - Lynn John A., Giant of the Grand Siecle. The French Army 1610-1715, Cambridge 1997 - jedna z najciekawszych na rynku prac o armii francuskiej w tym okresie. Bardzo ciekawa, dużo interesujących informacji.

W kolejce czeka coś orientalnego - Charney Michael W., Southeast Asian Warfare 1300-1900, Brill-Leiden-Boston 2004. Poczytam jak tam chłopaki wojowali w czasach naszej husarii ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Lynn John A., Giant of the Grand Siecle. The French Army 1610-1715, Cambridge 1997 -

Też kiedyś na nią polowałem. Ale próby zakończyły się klęską ;)

Udanej lektury Michale!

Kłaniam Się

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, kto szuka nie błądzi ;) Liczę że podzielisz się wrażeniami po lekturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.