Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy, jeśli się dobrze przyjrzysz, zdjęcia są zrobione z różnej perspektywy, ale rzeczoną skarpę na górnym zdjęciu widać, w głębi. Na dolnym natomiast widać na dalszym planie łagodniejszy stok, ten sam, na którym stoi żołnierz na górnym znowuż zdjęciu.

Samochód wygląda raczej na osobowy, lub na furgon co najwyżej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Vissegerd napisał

Samochód wygląda raczej na osobowy, lub na furgon co najwyżej.

Co ciekawego że nie ma w nim kierowcy. brak jakiego kolwiek cienia czy czego kolwiek za kierownicą . Niewiem czy dobrze zauważyłem ma skoszoną tablice rejestracyjną. Może uszkodzony. Jest jeszcze jedno zdjęcie na forum, co kiedyś doszukiwaliśmy się co stoi za pojazd w oddali. To też zdjęcie z leżącymi w rowie żołnierzami. Czy to co wtedy doszukiwaliśmy się na tym zdjęciu , to właśnie nie to auto. Tylko niemoge znależć tego zdjęcia.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tylko niemoge znależć tego zdjęcia.

Chodzi Ci może o ten post (link) => post nr 426?

Kiedyś, dyskutowaliśmy o motocyklistach polskich w hełmach niemieckich wz. 16. Zasugerowany wypowiedzią kolegi ciekawego napisałem:

Fakt, masz rację, zapomniałem, że w obu brygadach zmotoryzowanych noszono hełmy niemieckie wz. 16. Co innego w przypadku BK. Ale, skoro za chwilę za nimi przyjechały samochody pancerne, a potem inne jednostki, to raczej był patrol niemiecki. Tak mi się wydaje...

Przed chwilą, przeglądając dyskusję natrafiłem na swoją wypowiedź i mnie olśniło... Przecież hełmy wz. 16 nosiła tylko 10 BKZ, Warszawska brygada P-M miała hełmy polskie!

Zaćmiło mnie wtedy chyba... Nie mogło być więc pomyłki co do tego, kto jechał motocyklem, nasi czy Niemcy. Raczej nie, bo wiadomo - ślepota, kurz, stres, itd.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

No to mamy. To coś co stoi w tle to to samo uuto co widać na poprzedniej fotce . Ten prześwit między drzewami to pole Pani Gorczycy. Ta osoba w oficerkach to Cesarz . I faktycznie na przeciwko tego pola jest pochowany. Możliwe że samochód uszkodzili polscy żołnierze w czasie walk. To później Niemcy im dołożyli jak szli do niewoli. Tylko skąd tam się wziął grób mjr Pelca ? Jednak się pomyliłem że te fotki zrobione były w Cukrówce. Teraz mam pewność że to w lesie w Dąbrowie.

cesarz3.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Cytat z relacji Pani Janiny Gorczycy z dnia 22.08.2008 " panie siedemnastu ich leżało, wszystkie w oficerkach. Takie chłopy że aż żal do tej poryczuje. Chłopy z Anusina ich pod dębem koło naszego pola zakopały. Po wojnie ich pod pomnik zabrali, a tych dwóch biedaków co jakieś ważne były to koło szosy do tej pory leżą. Co roku rodziny z Warszawy na te groby przyjeżdżają. A po tych siedemnastu to jeszcze dół po mogile jest. "

Myśle że J.G. właśnie tych żołnierzy w rowie widziała . Jej słowa " takie poukładane były jeden koło drugiego " Kim było tych dwóch ważnych? , Cesarz na pewno. Czyżby Pelc ? Jan Zuba pytany przez J.P.P. czy nazwisko oficera było krótkie , odpowiedział że tak. Przecież nnazwisko Cesarz też jest krótkie. Czyżby J. Zuba pochował Cesarza i o nim mówił ? Gorczyca mówiła pochowali ich chłopi z Anusina

Powiększyłem i obrobiłem. Można dostrzeć trzy postacie , coś robiące. To coś na górze , to nie karabin maszynowy ?

woez_boejoewyfiltered.jpg

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Witam!

Co do Waltera Wessela - jeśli się nie mylę, to relacja monachijska sugeruje, że on urodził się w Kassel - tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

15 Infantry Regiment stacjonował w Kassel. Gdzie się urodził W. Wessel , niewiem. Skład III batalionu tego pułku -

III.Bataillon

9.Kompanie

10.Kompanie

11.Kompanie

12.(MG)Kompanie

13.(Minewerfer)Kompanie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Powiększyłem i obrobiłem. Można dostrzeć trzy postacie , coś robiące. To coś na górze , to nie karabin maszynowy ?

Bardziej wygląda mi to na coś masywniejszego (batalionowa kuchnia polowa?) poza tym - gabarytami przypomina mi toto współczesne działo bezodrzutowe. Jeżeli miałby to być zamontowany MG 34, to byłby on dużo chudszy, i niżej umiejscowiony (na podpórkach).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

To auto z fotografi to wychodzi że jest to KFZ4 . Miał montowane MG sprzeżone , jako przeciwlotnicze .

lepkwkfz4ruckwartsfeuerndhoeppe.jpg

01958.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   
Gdzie się urodził W. Wessel

Wessel urodził się 21.04.1892 w Lautenthal.

Zginął 19 lub 20.07.1943 w wypadku we Włoszech.

Zastanawia mnie dlaczego w relacji monachijskiej jest napisane "Walter Wessel (Kassel)"?

Może mieszkał w Kassel?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Domen napisał

Zastanawia mnie dlaczego w relacji monachijskiej jest napisane "Walter Wessel (Kassel)"?

W całym " liście monachijskim" nie pada nazwa pułku czy dywizji wermachtu, jakiej był żołnierzem autor tego listu. Wymienia nazwisko dowódcy i w nawiasie miasto. To możliwe że chodzi o miasto z którego pułk pochodził . A 15 Motorised Infantry Regiment był z Kassel.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A mnie z kolei zastanawia rozbieżność w ilości jeńców podawana przez Niemców.

Według J. Schmidta było ich 250 „w części rannych”, a według lekarza 150. Czy można z tego wnioskować, że tych rannych było około setki ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

A mnie z kolei zastanawia rozbieżność w ilości jeńców podawana przez Niemców.

Według J. Schmidta było ich 250 „w części rannych”, a według lekarza 150. Czy można z tego wnioskować, że tych rannych było około setki ?

Ciesielski podaje około 1/3 całej liczby żołnierzy, to jeńcy. Zakładam że wszystkich żołnierzy w lesie było około 600 ( w/g relacji por. Hudzickiego ), czyli Ciesielski mówi o 200 jeńcach. Około 100 - 150 widzieli w Gołębiowie świadkowie Prokop i Wrzochal. Najbardziej wiarygodna liczba jeńców to 150 osób jaką podaje lekarz 29 Dzmot, a tym bardziej jest wiarygodny że podaje iż wśród jeńców jest lekarz i drugi oficer. Ale nie padła liczba rannych ani zabitych. Jest tu jeszcze ważna kwestia , kiedy 300 żołnierzy wyszło z lasu z kpt. Załęskim. Czy w godzinnach rannych , czy w czasie bitwy. Bo skąd Hudzicki mógł wiedzieć o ilości żołnierzy. Tylko i wyłącznie od ocalałego żołnierza zwiadu L. Podreza .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Szczerze mówiąc bardziej chodziło mi o kwestię czy niemiecki lekarz mógł uważać za jeńców jedynie zdrowych, a rannych jeńców traktować jako rannych.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.