Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Ciekawy cytował:

7DP z Armii "Prusy" (? ciekawy) wycofująca się po kilkudniowych walkach (? ciekawy) z rejonu Częstochowy została okrążona i rozbita przez znaczne przeważające siły wroga.

Niektórym oddziałom jak np 27pp mjr. Józefa Pelca (??? ciekawy) udało się wyjść z okrążenia, i dalej walczyć pod Anusinem. Kiedy skończyła się amunicja, d-ca pułku podjął decyzję o kapitulacji.

Na wezwanie Niemców na cypel lasy wyszło około 150 żołnierzy bez broni i poddało się.

Tam niemiecki pułkownik Wessel - d-ca 15 pułku zmotoryzowanego, na którym ciążą jeszcze inne zbrodnie, rozkazał polskim jeńcom zdjąć bluzy, po czym oświadczył, że są partyzantami, gdyż nie mają mundurów, i kazał ich rozstrzelać. Rozkaz niemieccy żołnierze wykonali".**

Ale bełkot. Taki mamy poziom dziennikarstwa. Nawet w wiki nie chce się sprawdzić.

Pytajnik powinien być jeszcze przy:

1/ ppłk Wesselu, d-ca batalionu nie pułku, podobnie jak Pelc

2/ Pelc nie mógł podjąć decyzji o kapitulacji, bo wcześniej zginął.

Ale przynajmniej nie pisze mjr ppłk. Za to możesz go pochwalić.

A wie kto jakie to "inne zbrodnie" ciążą na Wesselu?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

A wie kto jakie to "inne zbrodnie" ciążą na Wesselu?

Poczytaj kariere tego pana. Ostatnio komendant getta we włoszech. We włoszech zginął w wypadku samochodowym

Można mu dopisać Lipsko - 08.09.1839 r . Mord na ludności cywilnej żydowskiego pochodzenia . Spalono żywcem około 60-70 osób.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

1. W wiki:

12 DYWIZJA PANCERNA

W listopadzie 1942 roku włączona ponownie w skład Grupy Armii „Środek”, walczy na środkowym odcinku frontu wschodniego m.in. pod Orłem i rzeką Dnieprem. Na tym odcinku frontu pozostaje do lutego 1944 roku.

Dowódcy

* gen. płk Josef Harpe (1940 – 1942)

* gen. por. Walter Wessel (1942 – 1943)

* gen. por. Erpo Freiherr von Bodenhausen (1943 – 1944)

dowódca dywizji pancernej na Ostfroncie szefem getta we Włoszech ?

2. Możesz wyjaśnić w jaki sposób go mogą obciążać wydarzenia w Lipsku, gdzie nie był ? Jak wiadomo wysłano go stamtąd do przodu na Zwoleń więc nie mógł być i pod Dąbrową i w Lipsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Możesz wyjaśnić w jaki sposób go mogą obciążać wydarzenia w Lipsku, gdzie nie był ? Jak wiadomo wysłano go stamtąd do przodu na Zwoleń więc nie mógł być i pod Dąbrową i w Lipsku.

W tym samym dniu siły niemieckie (Wehrmacht), dokonały w okolicznych wioskach oraz samym Ciepielowie, mordów na osobach cywilnych, wśród których znajdowało się jedno dziecko[1] (10-letnia Zosia Wrzochal z Gołębiewa, w gminie Lipsko w powiecie iłżeckim). Sprawcami egzekucji był również 15 Zmotoryzowany Pułk Piechoty, dowodzony przez płk. Wessela, inne jednostki niemieckie nie brały udziału w działaniach wojennych w tym rejonie.

1. ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 Datner Szymon: Zbrodnie Wehrmachtu na jeńcach wojennych w II wojnie światowej. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa, 1961, s.50,51

Komisja OKBZH w Kielcach , równierz stwierdza że w okolicy nie działała inna jednostka werchmachtu , oprócz 15 pułku zmotoryzowanego. Jednak W. Wessel był d-cą 15 pułku zmotoryzowanego, a nie III batalionu tego pułku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Sprawcami egzekucji był również 15 Zmotoryzowany Pułk Piechoty, dowodzony przez płk. Wessela, inne jednostki niemieckie nie brały udziału w działaniach wojennych w tym rejonie.

Nie przeczytałeś mojego wcześniejszego posta. Od kiedy Wessel był dowódcą 15 pułku ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

Nie przeczytałeś mojego wcześniejszego posta. Od kiedy Wessel był dowódcą 15 pułku ?

Czytam Twoje posty kolego Tomaszu N.

Walter Wessel

1937 -1939 dowódca III batalionu, 15 zmotoryzowanego pułku piechoty

1939 -1941 dowódca 15 zmotoryzowanego pułku piechoty

1941-1943 dowódca 12 dywizji pancernej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

A 8 września 1939 r. czym dowodził ?

Są sprzeczne dane

że do marca czy kwietnia był d-cą III batalionu, od tej daty d-ca 15 Pułku Zmot

druga data że do 01.10.1939 d-ca III batalionu i od tej daty d-ca 15 Pułku Zmot

Ale nie jest to istotne czy był d-cą batalionu czy pułku. Ważne że jego batalion czy pułk pojawił się w Lipsku i okolicy pierwszy. Walki III batalionu pod Dąbrową zaczeły się po porze obiadowej , czyli załużmy po 13,00. Synagoga spłoneła z ludżmi około 10 - 14 godziny. Mógł być w Lipsku i co w tym dziwnego. Ktoś roozkaz wydał , kto był na tym terenie - Walter Wessel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Popatrz, a taki Jankowski w Sprawozdaniu pisze, że dowódcą 15 pp wtedy był płk. von Goeldel.

W sumie to bardzo wdzięczna wizja. Jego batalion toczy walkę, ponosi straty, a tu Wessel mówi: Słuchajcie kameraden, powalczcie tu beze mnie ja wracam do Lipska, bo tam Żydzi weszli o synagogi i trzeba ich spalić.

Miał chłop podzielność uwagi.

A może zgodzimy się tu z Jankowskim, który w Sprawozdaniu pisze, że spalenia pełnej Żydów synagogi dokonali żołnierze III batalionu, ale nie 15, a 71 pp ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Tomasz N napisał

A może zgodzimy się tu z Jankowskim, który w Sprawozdaniu pisze, że spalenia pełnej Żydów synagogi dokonali żołnierze III batalionu, ale nie 15, a 71 pp

Masz racje , z mojej strony była pomyłka . Ale odbiegliśmy od gównego tematu. Czytałeś zapewne moje spostrzeżenia co do " listu monachijskiego ". Ciekaw jestem opini.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zapomnieliście dodać, że gdzieś w między czasie płk. Wessel dostał jeszcze w du..ę od Kleeberga ;).

Co do mojej opinii - pod Ciepielowem, w lesie i w jego pobliżu zostało zamordowanych (rozstrzelanych) na pewno od kilkunastu do czterdzistu paru żołnierzy. Reszta bądź to polegla w walce, bądź zmarła z odniesionych ran i ciężkich kontuzji. Na pewno też kilku dobito (ich stan nie rokował na jakakolwiek nadzieję, a tylko cierpieli). Wielu rannym udzielono też pomocy. Po walce jeńców odprowadzono do punktów koncentracji, a okolicznych chłopów zagnano do znoszenia z lasu zwłok, i zwożenia ich furmankami do miejsc pochówku. Na pewno w lesie ukrywali się jeszcze maruderzy - tych jeżeli złapano z bronią w ręku, to najprawdopodobniej rozstrzeliwano. Tych którzy się poddali czekał Stalag ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

Czytałeś zapewne moje spostrzeżenia co do " listu monachijskiego ". Ciekaw jestem opinii.

Powiem szczerze. Uważam tekst monachijski za fałszywkę.

Pomijając ten aspekt, są dwie rzeczy utrudniające mi opiniowanie Twojego tekstu.

1. To co analizujesz to nie jest tekst monachijski tylko tekst Gumkowskiego na podstawie "Unsere ..." i to po przetłumaczeniu. Tekst jest niezwykle ekspresyjny, napisany zgodnie z receptą Hitchcook'a i ja nie wiem czy to wprowadził tłumacz, czy zawiera to tekst oryginalny.

2. Bo tekst monachijski został napisany po niemiecku, a moja znajomość niemczyzny nie pozwala na jego ocenę pod względem językowym i literackim. Bo polskie tłumaczenie jest literackie.

Stąd ponieważ odnalazł się oryginał Unsere, ja czekam, by wypowiedział się ktoś kompetentny.

Sam stwierdzam jedynie, że tekst jest przerabiany, stąd mało wiarygodny i na pewno nie może stanowić dowodu w sprawie. Chciałbym zobaczyć notariusza, który uznaje akt notarialny z poprawkami w ołówku i to wprowadzanymi na żywca, jak te dwa zera. (choć podobno w Krakowie tacy są).

Ciekawy napisał:

pod Ciepielowem, w lesie i w jego pobliżu zostało zamordowanych (rozstrzelanych) na pewno od kilkunastu do czterdziestu paru żołnierzy

A jak oceniasz udział w tym ppłk Wessela ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

5 minuten später höre ich 1 Dtzd schwere (ołówkiem) deutsche Maschinnenpistolen bellen.

Ich eile in Richtung, sehe 1 oo (ołówkiem) km mtr zurück, die 300 polnischen Gefangenen

erschossen im Strassengraben liegen.

- w 5 minut póżnie tuzin niemieckich cieżkich karabinów maszynowych zaszczekały. ( otworzyły ogień )

Pośpieszyłem w tym kierunku, i zobaczyłem jakiś kilometr z powrotem ( na odległości kilometra ), 300 wojennych jeńców polskich zastrzelonych przy drodze( ulica tylko we wsi lub mieście )

Podobno tak to ma brzmieć w dosłownym tłumaczeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

" pośpieszyłem w tym kierunku " . Możliwa pomyłka piszącego , powrót do z powrotem 1km lub 100 metrów. Tam nie chodzi na odległości 1km czy 100 m . !km czy 100m to odległośc jaka autor się wrócił z powrotem. Przykład - wróciłem 100 metrów z powrotem i ........ , wróciłem 1 km z powrotem i ..............

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.