Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Ni e mógłbyś tak przeedytować posta, by cytaty nie zlewały się z tekstem i były np. wyróżnione kursywą ?

W "Sprawozdaniu" napisano:

... rozstrzelali w lesie następujące grupy ujętych polskich żołnierzy: 16-tu (św. Gunia), 12-tu (św. Niziński), 8-śmiu (św. Skoczylas) oraz szereg innych grup i pojedynczych polskich żołnierzy.

Dużo cywili po tym lesie łaziło i przyglądało się egzekucjom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Załóż temat.
po co drugi. W opisie zdjęcia rostrzelani w lesie pod Ciepielowem. Liczba rostrzelanych 300, to chodzi o las Dąbrowski.Ale na jakiej wsi był ten mur, czy to nie Ciepielów. Okolice muru kościoła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
To to jest to piąte zdjęcie monachijskie ?
co otym sądzisz ?I jeszcze dość znane tylko ze szczegułami. Przjrzyj sie uważnie.5094c42dcbcffb8b.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A może otym podyskutujemy? Obrazek

Owszem:

"Mord popełniony na żołnierzach polskich we wrześniu 1939r. w piwerwszych dniach wojny w lesie pod Ciepielowem, 300 żołnierzy usiłowało powstrzymać posuwanie się niemieckiej jednostki zmotoryzowanej piechoty - wszyscy zostali rozstrzelani."

Rodzi sie kilka pytań:

- czy batalion mjr. Pelca liczył tylko 300 żołnierzy (których wszystkich rozstrzelano) ?

- gdzie znajduje się przedstawiony na zdjęciu kamienny mur (bo najbliższy to chyba ten cmentarny w Solcu, czy Lipsku) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
- gdzie znajduje się przedstawiony na zdjęciu kamienny mur (bo najbliższy to chyba ten cmentarny w Solcu, czy Lipsku) ?
Lipsko odpada, mur koscielny i cmentarny ( stary był wysokosci około 1m ). Solec nic nie ma wspólnego, zołnierze pochowani na Soleckim cmentarzu to nie żołnierze z lasu Dabrowskiego. Polegli zołnierze w miejscowosi Zofijówka ( dziś ta miejscowość nie istnieje, to okolice Anusin-Drezno-Gołębiów, wschodnia strona od szosy Lipsko-Ciepielów ), miejscowości te jak i W. Solecka należały pod parafie Solec. Byli to żołnierze z WBP-M, ekschumowani przez wójta Dziurkowa około 1946-1949r.14 rostrzelanych pod Cókrówką przeniesiono do Lipska ( ekshumował Pałka ), organizował wójt Lipska Gozdur. Moim zdaniem trzeba szukać takiego muru w Ciepielowie, możliwe że jakaś garstka żołnierzy przedostała sie w okolice Ciepielowa. Została pojmana i rostrzelana. Zdjęcie to dość znane, przedstawiłem bo jest dość wyrażne. przedstawia ostry zakręt. To pasuje do zeznań J.Zuby. To jest pierwszy zakret w lesie od strony Anusina. Na zdjęciu dopatrzyłem się cos podobnego do furmanki chłopskiej( w tle).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Na zdjęciu dopatrzyłem się cos podobnego do furmanki chłopskiej( w tle).

Faktycznie - od biedy możemy założyć, iż widzimy w tle furmanke chłopską, stojącą przy rowie, obok niej stoi pilnujący Niemiec. Trwa załadunek ciał z przeciwległego rowu na furmankę - potwierdzałoby to moją teorię ! A tak to miejsce wygląda obecnie:

fcecaaa3e9b0790bm.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Trwa załadunek ciał z przeciwległego rowu na furmankę - potwierdzałoby to moją teorię
chętnie bym usłyszał tę teorie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Alez pisałem o niej niejednokrotnie - moim zdaniem żołnierze byli znoszeni do rowów przy drodze, celem łatwiejszego załadunku na chłopskie furmanki. Zgodzę się natomiast, iż gdzieś dalej od drogi, gdzie las był gęstszy, mogli chować żolnierzy w zbiorowych mogiłach, od kilku do kilkunastu ciał. Jestem jednak głęboko przekonany, iż większość zwieziono ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Jestem jednak głęboko przekonany, iż większość zwieziono ...
Wiadomo że przewożono zwłoki ale w okolice dzisiejszego pomnika. W okolicy pola J.Gorczycy była zbiorowa mogiła chyba 17 osób, to prawie naprzeciwko grobu J.Pelca i Cesarza. Układ zwłok w rowie pasuje do rostrzelań. Gdyby znoszono zwłoki do transportu, to układano by ich nie w rowie tylko na poboczu. Wtedy łatwiej załadować. Tomasz N pytałeś o 5 zdjęcie - to prawdopodobnie jest to z grupą żołnierzy w koszulach . Na jednym ze zdjęć widać jak jest odprowadzana grupa jeńców ( w koszulach ), to prawdopodobnie ta grupa została rostrzelana ( to ta w rowie ).Tak jak na zdjęciu które przedstawił kol. Ciekawy ( terażniejsze ) doszukiwałem się tego miejsca z archiwalnej fotografi. Opisałem to w poprzednich moich postach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Gdyby znoszono zwłoki do transportu, to układano by ich nie w rowie tylko na poboczu.

A dlaczegoż to nie miano robić tego samego po rozstrzelaniu ? W/g ciebie rozstrzelanych wrzuca się do rowu, a znoszonych zabitych żolnierzy z lasu układa na poboczu ? Za umieszczeniem zwłok w rowie przemawia jeszcze jeden argument - szosa była wyjątkowo wąska, i poukładane ciała wzdłuż niej mogły przeszkadzać w przemieszczaniu się po niej pojazdom (pojazdy musiałyby jeździć po zwłokach).

W okolicy pola J.Gorczycy była zbiorowa mogiła chyba 17 osób, to prawie naprzeciwko grobu J.Pelca i Cesarza.

Vis a vis grobów (pomników) owych oficerów, po drugiej stronie szosy jest las, i to dosyć stary (Tomasz N wrzuci może fotkę przedwojennej mapy - też tam przed wojną rósł las). Gdzie J. Gorczyca miał pole ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Vis a vis grobów (pomników) owych oficerów, po drugiej stronie szosy jest las, i to dosyć stary (Tomasz N wrzuci może fotkę przedwojennej mapy - też tam przed wojną rósł las). Gdzie J. Gorczyca miał pole ?
I tutaj jesteś w błędzie. Pas lasu między polem a szosą to max 10m. Sam sprawdzałem. Pole jest naprzeciwko grobów ( wschód )

[ Dodano: 2008-09-18, 12:52 ]

jest mapka z 1938r a6821d767051d257.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.