Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Szabla vs Szpada

Co było lepsze w boju, szabla czy szpada?  

38 użytkowników zagłosowało

1. 1.

• Szabla
      18
    • Szpada
      3
    • Nie mam zdania
      2

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   
Moim zdaniem rany od broni kolnej są bardziej niebezpieczne niż rany cięte.

Zgadza się. Ale to dotyczy ewentualnych pojedynków. Gdy dochodzimy do bitwy, szpada zupełnie się nie nadaje. Szablą możemy ciąć tak trochę "na oślep" w kierunku przeciwnika, zasłoni się albo nie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lu Tzy   
Moim zdaniem rany od broni kolnej są bardziej niebezpieczne niż rany cięte.

Tak, na dluzsza mete. Jednak ciecie ma wieksza 'sile stopujaca'. W zrodlach jest bardzo duzo opisow pojedynkow rapierowych i szpadowych, zakonczonych smiercia obu kombatantow - czlowiek nadziany na rozen niekoniecznie jest obezwladniony.

Czlowiek ciety, nawet plytko, w skron czy przedramie - raczej jest. Chocby chwilowo. Jest czas by go dokonczyc i przezyc.

Nie deprecjonuje rapiera. To jest bron piekna, zabojcza i elegancka, ale nie mozna nia ciac.

Nawiasem, klasyczny kolny rapier praktycznie nie byl uzywany w wojsku. No, owszem, przez oficyjerow, jak pozniej szpada, ale raczej jako instrument do pokazywania celu ataku podkomendnym, niz jako bron.

Na wojne chadzano z czym innym. Brak mi polskiego terminu; po angielsku - wczesniej 'cut and thrust sword '(termin nowoczesny; w zrodlach nie jest ta bron odrozniana od rapiera), pozniej 'broadsword', jeszcze pozniej 'spadroon', oba u nas nieszczesliwie wrzucone do jednego wora z palaszem.

Szpada zas to wykalaczka 8) .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pancerny   
Na wojne chadzano z czym innym.

Ja się spotkałem z określeniem mieczorapier.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Lu Tzy   

Dziekuje waszmosci! Przyda sie. Jest jeszcze 'transitional rapier', czyli rapier przejsciowy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Przemoq   

Już w jednym temacie o tym mówiłem, lecz się powtórzę - kiedyś trenowałem szermierkę, właśnie szpadą i znam jej atuty( którymi są na pewno szybkość, możliwość obrony "koszem", oraz lekkość) jak i wady(łamliwość, najlepsza w ataku jest końcówka[dzisiaj zastąpiona puntom.]). Oczywiście klinga szabli, miecza (etc.) z łatwością odepchnie szpadę, lecz walcząc przeciwko niej trzeba uważać na jej giętkość i szybkość - nie doceniając tej broni możemy szybko skończyć z przebitym sercem lub okiem. Szabla jest większa, ma większe możliwości jeśli chodzi o cięcia, przy czym zadaje mniej głębokie, aczkolwiek długie rany(no chyba, że ktoś ma namyśli odłupywanie głów - to co innego). Jednak gdybym miał iść na wojnę, wybrałbym szablę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślę, że przy wysokich umiejętnościach szermierzy i jakości materiału lepsza jest szpada. Trafisz dobrze raz i po przeciwniku. Szabla jest "wolniesza". Bogusław Radziwiłł pod Beresteczkiem używał podobno szpady w boju z Kozakami i Tatarami. A dobrym szermierzem był (jak i bogatym)i znał możliwości obu broni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta