Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Szabla vs Szpada

Co było lepsze w boju, szabla czy szpada?  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Szabla
      19
    • Szpada
      3
    • Nie mam zdania
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Gdyby przeciwnicy ustawili się obok siebie i stali nieruchomo nawet nie próbując się uchylić to tak, nie tylko Ty, nawet dziecko by tego dokonało.

Mogą ustawić się obok siebie, nie muszą wcale stać nieruchomo - problemem nie będzie ich trafienie. Tak samo mogliby utworzyć półkole, ja bym mógł zakręcić młynek i po problemie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tak samo mogliby utworzyć półkole, ja bym mógł zakręcić młynek i po problemie :wink:

A zanim być skończył się obracać już byś leżał na ziemi, po tym jak jeden z nich wbiłby Ci swój rapier w plecy. Sztuką było ściąć takiego przeciwnika, gdy ten również był uzbrojony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A zanim być skończył się obracać już byś leżał na ziemi, po tym jak jeden z nich wbiłby Ci swój rapier w plecy.

To już zależy od klasy przeciwnika i mojej klasy (i od mojej szybkości) - czy on jest szybki, czy może ma tzw. "spowolniony zatryb"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To już zależy od klasy przeciwnika i mojej klasy (i od mojej szybkości) - czy on jest szybki, czy może ma tzw. "spowolniony zatryb"?

Wystarczyłoby żeby jeden z przeciwników na chwilę zatrzymał to Twoje obracanie się, a drugi w tym czasie dobiłby Cię. Pamiętaj, non Hercules... etc.:wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mogą ustawić się obok siebie, nie muszą wcale stać nieruchomo - problemem nie będzie ich trafienie. Tak samo mogliby utworzyć półkole, ja bym mógł zakręcić młynek i po problemie

Trzymałeś kiedyś szablę w ręce, próbowałeś szermierki? Zapewniam Cię, że nie jest to takie proste, łatwo wygląda to jedynie na filmie gdzie jeden superbohater gołymi rękami rozwala całą armię uzbrojoną po zęby. Zasmucę Cię trochę życie to nie film.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Po pierwsze, to troche nie fair porównywac broń wojskową (szabla) z cywilną (szpada). W takim ukałdzie szabla wygrywa zdecydowanie bo szpada jest zbyt delikatna... chociaz jeszcze w pojedynku, szczegolnie przeciwko jakims lekkim szabelkom moze się sprawdzic.

Własnie w walce 1 na 1 szpada (przeciw lekkim szablom) czy rapier (przeciw cieższym) mogły sprawdzic się doskonale, trudno obstawiać, wszystko zaleząloby od umiejetności i od szczęscia szermierzy.

W kwestii obrażen to rapier zdecydowanie jest smiertelniejszy. Szabla to szybkie cięcia, czesto powieszchowne. Takich cięc mozna było przezyc naprawde sporo. Tymczasem rapier to głebokie rany często połączone z uszkodzeniem waznych organów. Na dodatek trojkarny (lub czworokatny) przekrój głowni sprawiał, ze krwotok był trudny do powstrzymania... i w ogole tamujcie sobie krwawienie z takiej głebokiej rany, to nie to samo co po szabli. Pod tym względem zdecydowanie wolałbym, zeby mój przeciwnik miał szablę, a nie rapier :pale:

Odnosnie wyparcia rapiera przez szablę to juz Albinos ładnie wytlumaczył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinos

„Już to chyba napisałem, że rapier jako broń kłująca nie nadawał się do walki z konia,”

Koncerz to też broń kłująca a był powszechnie używany przez husarię i jakoś się nadawał dla jazdy. Chociaż, żebym nie został źle zrozumiany, nie zamierzam tu bronić rapiera jako broni do walki konnej.

Hauer

„Tymczasem rapier to głebokie rany”

Rapier to przodek szpady i podobnie nim walczono, podobne też były uszkodzenia ciała, choć rapier znacznie bardziej od szpady przystosowany był do zadawania cięć.

„Na dodatek trojkarny (lub czworokatny) przekrój głowni sprawiał”

Trójkątny??????? Nie pomyliłeś go z pałaszem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Można by zrobić ankietę i zadać pytanie umieszczając rapier i szablę. Szabla i szpada za bardzo się różnią. Szpada na dodatek nie jest bronią typowo na wojnę. Szabla myślę przewyższa ją we wszystkim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tullus   

Szabla, sam mam jedną (fakt, to współczesna kopia, do tego marnie wykonana ;/), dobrze się nią walczy. Poza tym jest bardziej patriotyczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Wygięte ostrze szabli, pochylona w drugą stronę rękojeść, dały jej nieporównanie lepszą moc "krojenia", niż porównywalnego ciężaru rapier. Dlatego rapier stosowany był w kawalerii typu zachodnioeuropejskiego. Stosowali karakol, później podjeżdżali do siebie. Podejrzewam, że taka bitwa wyglądała jak pojedynki na koniach.

W kawalerii przełamującej, walczącej szarżą musiała być szabla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Rapier traktowano jako następce miecza,coś chlubnego,zaszczytnego,dlatego ciężkie jazdy używały rapiera tak długo(Szwecja.Prusy).W Austrii zastąpiono rapier pałaszem.We Francji furorę robił pałasz waloński.

Kawalerzysta polski gdy walczył z jazdą używał szabli.Walcząc z piechotą wolał koncerz lub pałasz.

Podejrzewam, że taka bitwa wyglądała jak pojedynki na koniach.

Jako kiepscy szermierze walczyli w zwarciu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katai   

Tu zbytnio nie ma czego porównywać. Zbyt różniące sie typy broni. Całkowicie odmienne techniki walki.

Nie negował bym jednak tak szybko szpady. Szabla to piękna i prawie doskonała broń biała ale "wypad" w wykonaniu szpadzisty jest o wiele szybszy.

Może nie jest to tak zabójcza broń ale ciężko kontynuować pojedynek z dziurą w nodze lub brzuchu.

Co się tyczy blokowania ciosów szabli, szpadą: raczej wątpliwe w skutkach.

Może te najsolidniejsze egzemplarze miały by jakieś szanse. Szabla zważywszy szybkość, siłę i ciężar najprawdopodobniej, jeśli nie obcięła by sztychu to z pewnością by go wygięła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Może nie jest to tak zabójcza broń ale ciężko kontynuować pojedynek z dziurą w nodze lub brzuchu.

Moim zdaniem rany od broni kolnej są bardziej niebezpieczne niż rany cięte.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Moim zdaniem rany od broni kolnej są bardziej niebezpieczne niż rany cięte.
Zdecydowanie. Człowieka nawet mocno pociętego szablą udawało sie często uratować. Tymczasem wobec głebokich ran i uszkodzeń organów wewnętrznych od rapiera/szpady medycyna czesto pozostawała zupełnie bezradna. Co gorsza sama technika walki koncentowała sie na tym by uderzać w newralgiczne miejsca takie jak serce. Rozcięta przez szable skóra i mieśnie może się odbudować, a dziura w sercu już nie za bardzo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.