Jump to content

Capricornus

Użytkownicy
 • Content count

  4,023
 • Joined

 • Last visited

About Capricornus

 • Rank
  Ranga: Prodziekan

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  tutejszy
 • Zainteresowania
  takie tam

Recent Profile Visitors

2,466 profile views
 1. Przydomki władców

  A jaki wpływ miał władca na to, jakim przydomkiem obdarzą go poddani? Czy to jemu współcześni, czy to bliżsi lub dalsi potomni. Sam sobie przecież przydomka nie wymyślał. Wątpię by ktoś w twarz rzucił władcy niepochlebnym przydomkiem. Czy to jego własnym czy nawet jego poprzednika dynastycznego.
 2. Co to znaczy "niebezpieczne", dlaczego Tacyt? Mogę podać kilka typów: Biblia, Koran, Mein kampf, A. Hitler Manifest komunistyczny, K. Marks i F. Engels coś, co napisał F. Nietzsche
 3. Nowy temat. W części Bałkanów, w samej Turcji, w Chinach i wielu innych miejscach pewnie nawet nie słyszeli o prawie niemieckim. Pisząc to, co napisałem, miałem na myśli nasz krąg kulturowy. A nawet ciaśniej, Europę środkową, nawet bez Rosyjskiej części, w takiej Francji czy Hiszpanii też nie wiem jak było z tym prawem miejskim. A wracając do kata. Miasto zapewniało mu nie tylko mieszkanie, ale też stałą pensję. To niewątpliwie podnosiło trochę atrakcyjność finansową zawodu. Nawet bez egzekucji jakieś tam utrzymanie miał.
 4. A mamy jakieś inne? Prawie wszystko jest wariacją na temat prawa magdeburskiego. Gdyby tak to działało to z czasem zawód kata byłby w zaniku, albo całkiem zlikwidowany. Jakoś tych przestępców nie ubywało.
 5. Wiesz, zjawisko dorabiania sobie na boku to nie współczesny wynalazek... Obowiązki hycla należały do "ustawowych" zadań kata. Podobnie jak usuwanie padliny z miasta, oczyszczanie fos, dodatkowo trudnił się opieką nad miejskimi prostytutkami. To były jego legalne zajęcia. Nielegalnie zajmował się drobnym handlem, a to stryczek sprzedał, a to palec skazańca... Równie nielegalnie wchodził w kompetencje cyrulika, ale tu już miał większe problemy bo przez cech cyrulików uznawany był za partacza i wytaczano mu z tego powodu procesy, które mogły skończyć się nawet zwolnieniem z posady kata. Czy fach kata był tak mało dochodowym? Nie wydaje mi się. Miasto zapewniało katu mieszkanie, ten koszt utrzymania mu odpadał, zachowały się cenniki katowskie. Np: Wypędzenie z granic państwa - 4 floreny; za wypędzenie z miasta - 18 szylingów; za torturowanie przestępcy - 5 florenów; za łamanie kołem - 5 florenów; za wpakowanie do worka i utopienie - 5 florenów; za ścięcie i spalenie - 10 florenów, za pochowanie samobójcy - 5 florenów; za postawienie pod pręgierzem - 9 szylingów. Albo: "katu za ukazanie się wraz ze służącymi do tortur przyrządami - 1 guldena 12 krajcarów, za stryczek albo nałożenie przyrządu do zgniatania kciuków - 36 krajcarów, za rzeczywiste tortury, bez względu na to czy z użyciem czy bez użycia ognia- 2 guldeny 2 krajcary". Kara chłosty - 2 guldeny 24 krajcary; Obcięcie uszu i nosa - 2 guldeny 24 krajcary; Ucięcie ręki, targanie kleszczami - 2 guldeny 24 krajcary; Wypalenie piętna - 1 gulden 12 krajcarów; Powieszenie - 6 guldenów; Ścięcie, złożenie do grobu i przebicie serca kołkiem - 6 guldenów; Powieszenie, ścięcie mieczem lub uduszenie połączone ze spaleniem na stosie - 7 guldenów; Spalenie żywcem "z góry", tj. od głowy, "z dołu", tj. od nóg; rozciąganie żywcem na kole - 7 guldenów; Ucięcie języka - 6 guldenów; Dodatkowe obostrzenie kary śmierci przez wleczenie końmi - 9 guldenów."
 6. "Quo vadis" nie zdobył Nobla, Sienkiewicz dostał nagrodę za całokształt twórczości.
 7. Filip Piękny

  Czyli mogły to być jak najbardziej znane choroby tylko, z powodu podobieństwa objawów, trudno wskazać tą jedną.
 8. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  A co to jest?
 9. Wojna Krążownicza na oceanach

  Chyba nie tylko. Google też tak to widzą: Okręt: https://www.google.com/search?q=okręt&sxsrf=ACYBGNTaNmITxPxUtjgPo5BEAkSuNlEH5A:1567696944536&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZ7_mb_rnkAhULsaQKHba4Di0Q_AUIEigB&cshid=1567697151100195&biw=1366&bih=613 Statek: https://www.google.com/search?q=statek&sxsrf=ACYBGNQ3MyV3DM9QqWAbdoxiKVKoEeHevQ:1567697073235&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjNo6nZ_rnkAhURyqQKHQF0DvAQ_AUIEigB&biw=1366&bih=657 Jak by nie patrzeć, w pierwszym przypadku wyskakują jednostki wojenne, w drugim pasażerskie i handlowe. Wikipedia też tak to widzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okręt
 10. Wojna Krążownicza na oceanach

  Czym to się przejawiało i jaki wpływ na to miał pokład pokryty drewnem?
 11. Dla Polaków, śmiem powątpiewać. Dla USA i WB, a niby czemu? I nikt nie ma nic przeciw? Podejrzewam wyżej podpisanego - Mareckiego384.
 12. Dla kogo? Stalina? Niemców? Aliantów? Polaków?
 13. Nie powtarzaj tego mojej żonie - kobiety są nieracjonalne... W dłuższej perspektywie czasu. Czy było to do przewidzenia? Które? Bo widzę tu dwa.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.