Jump to content

Capricornus

Użytkownicy
 • Content count

  4,015
 • Joined

 • Last visited

About Capricornus

 • Rank
  Ranga: Prodziekan

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  tutejszy
 • Zainteresowania
  takie tam

Recent Profile Visitors

2,320 profile views
 1. Byłem w Rio, byłem w Bajo

  A co to jest?
 2. Wojna Krążownicza na oceanach

  Chyba nie tylko. Google też tak to widzą: Okręt: https://www.google.com/search?q=okręt&sxsrf=ACYBGNTaNmITxPxUtjgPo5BEAkSuNlEH5A:1567696944536&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZ7_mb_rnkAhULsaQKHba4Di0Q_AUIEigB&cshid=1567697151100195&biw=1366&bih=613 Statek: https://www.google.com/search?q=statek&sxsrf=ACYBGNQ3MyV3DM9QqWAbdoxiKVKoEeHevQ:1567697073235&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjNo6nZ_rnkAhURyqQKHQF0DvAQ_AUIEigB&biw=1366&bih=657 Jak by nie patrzeć, w pierwszym przypadku wyskakują jednostki wojenne, w drugim pasażerskie i handlowe. Wikipedia też tak to widzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okręt
 3. Wojna Krążownicza na oceanach

  Czym to się przejawiało i jaki wpływ na to miał pokład pokryty drewnem?
 4. Dla Polaków, śmiem powątpiewać. Dla USA i WB, a niby czemu? I nikt nie ma nic przeciw? Podejrzewam wyżej podpisanego - Mareckiego384.
 5. Dla kogo? Stalina? Niemców? Aliantów? Polaków?
 6. Nie powtarzaj tego mojej żonie - kobiety są nieracjonalne... W dłuższej perspektywie czasu. Czy było to do przewidzenia? Które? Bo widzę tu dwa.
 7. W zasadzie to chyba niewiele. Natomiast, jeśli posłużymy się analogiami do znanych nam społeczeństw łowiecko-zbierackich, to zauważymy, że wśród wielu tych społeczeństw istniał podział pracy. Mężczyźni polowali, kobiety zbierały. Jest pewna doza prawdopodobieństwa, że to kobieta wpadła na pomysł zasiania dziko rosnących roślin.
 8. Leonardo da Vinci

  Chodzi o tą książkę: https://books.google.pl/books/about/Leonardo_Da_Vinci_Life_and_Work_Painting.html?id=9LPQnQAACAAJ&redir_esc=y
 9. Leonardo da Vinci

  Chyba nawet więcej...
 10. Leonardo da Vinci

  Nie wyklucza, a nawet więcej - wymusza. Tylko dekoracje teatralne to chyba bardziej rzemiosło a mniej sztuka. Do tego trzeba dodać jeszcze trochę mechaniki.
 11. Leonardo da Vinci

  A różnie. A to machnął jakiś obrazek, a to wykonał jakieś plany, a to rzekę próbował zawrócić, a to szpiegował trochę,a to dom wynajmował, a to winnicę posiadał, a to z królem pogadał... Taki wszechstronny z niego był gość...
 12. Leonardo da Vinci

  A na innym dworze to pobierał pensję nawet za to, że był na tym dworze... Capricornus nie może wskazać ile, ale może przypuszczać, że wystarczająco by nie uciekać od Sforzów po tygodniu.
 13. Poszukiwania ersatzu w III Rzeszy

  Capricornus może by i przeczytał podany "przypis" gdyby secesjonista raczył zapodać bezpośredni link do artykułu a nie adres strony głównej, na której znajdują się artykuły o suszy, ciągnikach, nawozach... Capricornus jest, z natury, bestią leniwą i nie chce mu się grzebać po całej stronie, by znaleźć informacje o perzu, o którym skądinąd wie, że jest cenionym zielskiem w ziołolecznictwie. Wie, że stosuje się odwar z kłączy perzu na choroby układu moczowego, układu trawiennego czy w przypadku zatruć, wie też, że kłącze zawiera sporo wartościowych substancji z witaminami włącznie. Capricornus ma też parę ciekawszych zajęć niż przekopywanie się przez traktory i nawozy... A czy secesjonista wie, że ta substancja, według najnowszych badań, jest podejrzewana o o szkodliwość dla zdrowia, nawet są podejrzenia o rakotwórczość? Gdy pytałem jakie, nie miałem na myśli jakichś witamin, śluzów czy soli mineralnych, myślałem o wartościach odżywczych a tu, perz może działać jedynie jako "wypełniacz". Nie neguję jednocześnie niezbędności wyżej wymienionych substancji dla zdrowia organizmu.
 14. Leonardo da Vinci

  A zauważyłeś taki haczyk z kropeczką na końcu? Daleki jestem od przekładania dzisiejszego rozumienia słów i wydarzeń do przeszłości. A za kogo uważał się Leonardo? Nie wiem, raczej nie za "artystę". Czy ówcześnie ktokolwiek się tak określał? Chyba bardziej widział siebie jako inżyniera, konstruktora a nie malarza. A secesjonista, jak już kiedyś pisałem, swoją czepliwością przejdzie do legendy. Secesjonista lubi ostatnio odkopywać stare wypowiedzi i drążyć... Moja wypowiedź miała miejsce 11 lat temu. Nie wiem czy zauważyłeś, ale napisałem to w opozycji do wypowiedzi Achillesa: "Jego nazwisko prawie każdemu przychodzi na myśl słysząc obraz, malarstwo," Tu, głównie chodziło mi o jego wszechstronność, że zajmował się wieloma dziedzinami i nie powinno kojarzyć się go tylko z malarstwem. A z czego się utrzymywał? Głównie jako twórca dekoracji teatralnych, efektów specjalnych. Przynajmniej na dworze Sforzów. Paolo Giovio, The life of Leonardo da Vinci, Londyn 1959. To z pracy zbiorowej. A jak to determinuje jego postrzeganie? Jako "człowieka renesansu", człowieka wszechstronnego, zajmującego się wieloma dziedzinami a nie jako, li i jedynie, malarza. Oczywiście, nie ujmuję mu jego dorobku jako malarza, malarzem wielkim był, choć dosyć niesłownym. Jednak nie zapominajmy o jego pozostałych działaniach.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.