Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Która z kampanii wojennych jest najbardziej zapomniana

Która z kampanii wojennych jest najbardziej zapomniana  

47 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Wyprawa Mołdawska Zamoyskiego 1595
      2
    • Wojna z Michałem Walecznym 1600
      5
    • Wyprawa królewicza Władysława na Moskwę 1617/18
      0
    • Wojna z Abazym Paszą 1633
      5
    • Kampania Litewska 1654
      0
    • Kampania Ukraińska 1654
      2
    • Walki z Kozakami w roku 1655
      0
    • Kampania roku 1660 na Litwie
      1
    • Wyprawa Jana Kazimierza na Moskwę 1664
      8
    • Kampania Sobieskiego w roku 1671
      1
    • Wyprawy Mołdawskie 1684 - 1699
      1
    • Wojna w obronie Leszczyńskiego 1733 - 1735
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej   

Która z wyżej wymienionych kampanii wojennych według was jest najbardziej zapomnianą kampanią wojenną Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zapomnianą przez literaturą tak historyczną jak i batalistyczną, taką która wciąż czeka na swoją monografię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   

Wojna z Michałem Walecznym 1600 .Tylko , że też nie dokońca ,bo moim zdaniem , mogę się oczywiście mylić tu chodziło Ci o interwencje lisowczyków , których oddał na żołd Zygmunt Trzeci Waza cesarzowi Austrii , więc się nie obraź złe sformułowanie opcji jeżeli mam racje.Tak czy inaczej pozdrawiam:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Wyprawa Kazimierza ma moskwe 1664. A tak po za tym to opowiem anegdotke:

SPytali sie ankieterzy facetki czy wie kto to był Stefan BAtory a ona odpowiedziala;

-Malarz?

AHHAHAHAHHAHA myślałem ze padne nei wiedzialem ze ludzie maja tak wąska wiedze historyczną. ahhahahahaha smiac m isie chce

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kilku kampanii mi tutaj brakuje...

Ale one są chyba z tych najbardziej zapomnianych...

;)

Mianowicie jakich : > Proponuje je wydobyć z zakamarków historii i krótko przedstawić ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jak dla mnie nie poświecenie ani linijki blisko 100 000 armii Jana Kazimierza na Moskwę w mojej książce od historii to jakieś wielkie nieporozumienie. Chociaż jak o Stefanie Bathorym mówi się tylko że prowadził sądownictwo szlacheckie to nie dziwota że później ludzie nie wiedzą kim był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

IMHO wszystkie z nich są bardzo zapomniane i raczej żadna znacząco nie odstaje. Jak dla mnie najbardziej zapomniana jest wojna smoleńska 1632-34 r., której tutaj nie ma, a zaraz potem wyprawa na czambuły Sobieskiego i wspomniana przez W4W wyprawa J2K przez Zadnieprze na Moskwę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

W ankiecie jest błąd:

Wyprawa Mołdawska Zamoyskiego 1695

Powinno być 1595.

Jak dla mnie wyprawa Sobieskiego z 1671 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dla mnie też wyprawa Jana Kazimierza na Moskwę 1664 jest pomijana i zapomniana, nawet nie ma żadnej literatury poświęconej temu wydarzeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie wzięło na reanimację tematow :D

Wiele z wymienionych w ankiecie kampanii można nazwać 'zapomnianymi', ze swojej strony dodałbym jeszcze nader skromnie opisaną w polskich pracach kampanię w Inflantach 1625-1629 (z przerwami :wink: ) - pisze się właściwie tylko o Walmozji, a było tam o wiele więcej jakże interesujących starć (Wenden, 2 x Salbork). Inflanty w tym okresie są zignorowane przez naszych historykow (chlubnym wyjątkiem jest prof. Wisner i jego 'Wojna inflancka 1625-1629' (niestety jej nie posiadam :cry: ), wszyscy skupiają się na walkach w Prusach Książęcych, podczas gdy Inflanty wciąż odgrywały ważną rolę w tej wojnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Argaleb   

Powstanie Żmajły

Na ten temat historia zazwyczaj milczy. Sam wiem o nim niewiele, znacie jakąś literaturę dotyczącą tego powstania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Są jeszcze obie dymitriady , dopiero niedawno pojawiło się po 1 publikacji w tym temacie .

Eee publikacji jest chyba więcej, i to nie z ostatnich lat:

Andrzej Andrusiewicz, Dzieje Dymitriad 1602- 1614, t. I, II, Warszawa 1990

Andrzej Andrusiewicz, Dzieje Wielkiej Smuty,

Wojciech Polak, O Kreml i Smoleńszczyznę. Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy w latach 1607-1612 Toruń 1995

Henryk Wisner, Król i car. Rzeczpospolita i Moskwa w XVI i XVII., Warszawa 1995 ISBN 83-05-12776-1

Andrzej Grzegorz Przepiórka, Od Staroduba do Moskwy. Działania wojsk Dymitra II Samozwańca w latach 1607-1608, Zabrze 2007.

Stanisław Żółkiewski, Początek i progres Wojny Moskiewskiej, wyd. Ossolineum, ISBN: 83-04-04657-1

Samuel Maskiewicz, Dyjariusz roku 1594

Moskwa w rękach Polaków. Pamiętniki dowódców i oficerów garnizonu w Moskwie. wybór i opracowanie Marek Kubala i Tomasz Ściężor. Kraków: Platan, 2005. ISBN

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.