Jump to content

MaWro

Użytkownicy
 • Content count

  124
 • Joined

 • Last visited

About MaWro

 • Rank
  Ranga: Inżynier

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  z domu
 1. Ulubiony polityk

  Moim ulubionym politykiem jest Donald Tusk.
 2. Moim zdaniem lepszą formacją była falanga dlatego, że wojską walcącym przeciwko falandze było b. trudno dojść bliżej niż 4 metry, w praktyce możliwe to było gdy szyk falangi uległby załamaniu, ale wtedy falnga z legionem nie miała by już szans bo była słabiej uzbrojona.Czyli podsumowując najłatwiej było pokonać falange atakiem z dystansu(przez ostrzał np. łuczników).
 3. Sun Tzu

  Sun Tzu Sun Tzu był jednym z największych myślicieli i filozofów Dalekiego Wschodu, autorem Sztuki wojny, bardzo znaczącej chińskiej książki dotyczącej doktryny wojskowej (nie skupiającej się jednak na taktyce). Był również jednym z pierwszych realistów teorii stosunków międzynarodowych. Jedynym źródłem dostarczającym informacji o życiu Sun Tzu, przetrwałym do naszych czasów, jest biografia spisana w II w. p.n.e. przez historyka Sima Qian, który opisuje go jako generała, który żył w królestwie Wu w VI w. p.n.e. czyli osobę żyjącą w czasach innego wielkiego chińskiego myśliciela – Konfucjusza. Jednak biografia ta nie jest zgodna z innymi źródłami z tej epoki, a zarówno forma jak i zawartość Sztuki wojny sugeruje, że książka została spisana między 400 p.n.e. a 320 p.n.e. Sztuka wojny sama zawiera parę wskazówek pomagających w sprecyzowania pewnych szczegółów z życia teoretyka. Np. rydwany bojowe opisane przez Sun Tzu były używane przez stosunkowo krótki okres czasu pod koniec IV w. p.n.e. i w związku z tym na ten okres jest datowana przynajmniej część książki. Niektórzy naukowcy sugerują, że praca Sun Tzu została wymyślona przez nieznanych chińskich filozofów i sam Sun Tzu nie istniał jako postać historyczna. Giles, który przygotowywał tłumaczenie księgi w 1910, temat historyczności Sun Tzu opisał bardzo obszernie oraz wyraził swoją wątpliwość i uczucie zagubienia dotyczącego tego tematu. W 1972 został odkryty zestaw tekstów wyrytych w bambusie przy Linyi w Shandong , co pomogło na potwierdzenie autentyczności Sztuki wojny oraz dodało parę nieznanych rozdziałów. Teksty te datuje się na lata pomiędzy 134 p.n.e. i 118 p.n.e. co wyklucza teorie, że treść księgi została spisana znacznie później. Sun Bin, niepełnosprawny potomek Sun Tzu również napisał tekst znany jako Sztuka wojny, chociaż prawdopodobnie nazwa Sztuka walki okazałaby się być znacznie bardziej prawidłową, jako że dzieło to odnosi się bardziej do praktycznych zagadnień walki. Co najmniej jeden tłumacz opublikował dzieło pod tytułem Stracona sztuka wojny (lub też Zagubiona sztuka wojny), wynikający z tego, że przez dłuższą część czasu książka ta była, całkiem dosłownie, stracona. Źródło: Wikipedia [fade:80d5f6e745][/fade:80d5f6e745][center:80d5f6e745][/center:80d5f6e745]Sztuka Wojny w przekładzie Jarka Zawadzkiego
 4. Jakie studia planujecie?

  Ja planuje studiować na Akademi Wychowania Fizycznego.
 5. Książka, którą właśnie czytam to...

  Ja teraz czytam Silmarillion Tolkiena
 6. II tura wyborów

  Jeśli bym mógł głosować tobym oddał głos na Tuska.
 7. Książki, które przeczytałem najszybciej to:

  Harry Potter i kamień filozoficzny około 8 godzin.
 8. Polscy archeolodzy odkryli świątynię Zeusa w Izraelu Od kilku lat, na podstawie umowy między Uniwersytetem w Hajfie a Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Narodowym w Warszawie, polscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe w ruinach antycznego miasta Hippos w Izraelu. Ostatnio w położonym nad jeziorem Genezaret Hippos, będącym po podbojach Aleksandra Macedońskiego jednym z centrów kultury hellenistycznej w Palestynie odkryto ślady świątyni Zeusa Polscy archeolodzy nad Dniestrem Ślady najstarszych kultur rolniczych nad górnym Dniestrem ujawniły polsko-ukraińskie badania archeologiczne. W 2004 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy Instytutu Ukrainoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk rozpoczął badania na zachodniej Ukrainie w ramach programu „Międzyrzecze Sanu i Dniestru jako strefa kontaktów kulturowych i etnicznych w pradziejach i średniowieczu”. Pracami polsko-ukraińskiego zespołu kieruje prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego Polscy archeolodzy na Pustyniu Nubijskiej Pod koniec stycznia Polska Ekspedycja Archeologiczna zainaugurowała nowy sezon prac wykopaliskowych w Dolinie Środkowego Nilu, na Pustyni Nubijskiej w Sudanie. Ekspedycję zorganizowały: Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Poszukiwania trwają od 1998 roku na terenach, które zostaną zalane po wybudowaniu zapory wodnej. Do tej pory polscy archeolodzy odnaleźli liczne ślady dawnego osadnictwa, od starszej epoki kamiennej aż po średniowiecze. Jednak największą rewelacją było odkrycie ruin starożytnych miast Kereten i Tare. Kierownik wyprawy dr Bogdan Żurawski powiedział: "W tym sezonie chcemy się skoncentrować na badaniach kilku wybranych wcześniej obiektów, m.in. dwóch zespołów wielkich kurhanów sprzed 1500 lat. Są to grobowce ostatnich pogańskich władców Nubii przed przyjęciem chrześcijaństwa".
 9. Jan III Sobieski

  Moim zdaniem Jan II Sobieski był bardzo dobrym królem dlatego że: Po wiktorii Wiedeńskiej podpisał b. korzystny pokój z Turcją Za jgo panowania Polska dołączyła do Świętej Ligi i zyskała sławe"przedmurza chrześcjaństwa"
 10. Moim zdaniem wolna elekcja,była dobra tylko w obrębie dynastii, zaś po jej wygaśnięciu sejm z senatem powinny obierać nową dynastie.
 11. Według mnie największe znaczenie w starożytności miała cywilizacja Rzym.Dlatego że: 1)Był najwiekszą cywylizacją 2)Był dobrze rozwinięty technologicznie 3)W czasach republik jak o tako była demokracja(Senat) 4)Rzym był największym i najbogatszym miastem(może do czasu podbicia Grecji przewyższały go Ateny ).
 12. Jest to gazeta opoświęcona dysplinie sportu o nazwie piłka nożna, wydawana jest co tydzień we wtorek.Czy ktoś z Was czytał tą gazete?Jak Wam się ona podoba? /mer: zmodyfikowalam nazwe tematu
 13. Balian z Ibelinu - Królestwo Niebieskie

  Balian z Ibelinu to napewno postać historyczna ale czy tak szlachetna i wspaniała to juz raczej wymysł hoolwyodzki. Gwidon z Lusignan (zm. 1194) - król Jerozolimy 1186-1192, a następnie Cypru 1192-1194. Renald z Châtillon (ur. 1125 zm. 4 lipca 1187) - książę-regent Antiochii w latach 1153-1160, następnie wasal Królestwa Jerozolimskiego i senior Zajordania (od 1175 roku).
 14. Najlepszy dowódca średniowiecza

  Według mnie był to Ryszrd Lwie Serce.
 15. Według mnie cywylizacją,która najbardziej wpłyneła na losy historii tego regiono byli Sumerowie, bo wynaleźli pismo.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.