Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Czy jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?  

75 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      37
    • Nie
      7
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Marcin   

Eee... Przesadzasz tak źle by nie było. Byłyby petycje i demonstracje. Być może kilku fanatyków Green Peace'u bedzie probowało się wysadzić, ale nic wielkiego. Gorzej (dla mnie lepiej), że gdyby wyszedł z tym PiS przegrałby na pewno z PO w wyborach. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Dlatego właśnie że nie ma poparcia społęcznego do budowy elektrowni atomowej w Polsce, a sądząc po sondzie wszyscy sięzgadzamy że jest ona konieczna musimy poprzeć budowę Ignalin 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dlatego właśnie że nie ma poparcia społęcznego do budowy elektrowni atomowej w Polsce, a sądząc po sondzie wszyscy sięzgadzamy że jest ona konieczna musimy poprzeć budowę Ignalin 2

A dlaczego akurat Ignalin 2? Poza tym trzebaby było przeprowdzić solidne badania geologiczne podłoża (większość gleb nie nadaje się do tego typu inwestycji). Musi też być gdzieś w pobliżu duży zbiornik wodny. A odpady - popatrzmy, jak sobie daja rade z tym inni, nie martwmy się na zapas. Póki co - stawiajmy te dwie elektrownie :roll: !!!

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   
poza tym trzeba by było przeprowadzić solidne badania geologiczne podłoża (większość gleb nie nadaje się do tego typu inwestycji).

Masz rację. Dlatego pierwszą polską elektrownię budowano w Żarnowcu. Skały tam, to głównie gliny zwałowe, w których składzie znajdują się minerały takie jak kaolinit, illit czy montmorylonit. Doskonale zatrzymują one zw. radioaktywne, które mogłyby się przedostać do gleby z wodami podziemnymi.

Ja jestem jak najbardziej za. Bezpieczeństwo energetyczne kraju to podstawa, a na obecnym poziomie technologicznym nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł energii. Pozostaje nam atom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trajanus   

Jestem 11 osobą, która zagłosuje na tak. Skoro jest tak mało przeciwników zbudujmy elektrownię. Tańszy prąd i bardzo ekologiczny. Dobrze, że teraz z Litwinami wspólnie budujemy elektrownię. Jestem za.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Już półtora roku minęło od ostatniego postu, a elektrowni nie widać, może po Euro 2212.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Francuzi pomogą wybudować elektrownię atomową, prawdopodobna lokalizacja to Żarnowie w Pomorskim lub ew. wschód Polski.

Co o tym myślicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Podstawowe pytanie: czy Polskę na to stać? Taka elektrownia- mówię o jej utrzymaniu- kosztuje...Dlaczego stawia się na atom, kiedy można sięgnąć po inne źródła energii przyjazne środowisku nie wymagające takich nakładów finansowych i nie pozostawiających odpadów, z którymi problem ma cały świat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jesteśmy wyspą ekologiczną na tle elektrowni atomowych, to daje promocję naszemu krajowi i politycy chcą to zepsuć. Są inne metody pozyskiwania energii. Nie tylko atomowa. Poza tym za elektrownią atomową idzie problem składowania odpadów i lokalizacja (zobaczycie, że gdziekolwiek się pojawi propozycja lokalizacji ludzie będą się buntować). Jestem zdecydowanie przeciwny. Lepiej pozyskiwać energię z siły wody, powietrza (nasze wybrzeże słynie z uderzeń sztormów, etc).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Owszem to trochę kosztuje, ale potem się zwraca, a dla środowiska to nie jest obojętne. Owszem są odpady, ale samego szkodzenia środowisku brak... Dodatkowo elektrownia ma być zbudowana na obszarze o słabo rozwiniętej linii energetycznej. Dla porównania jedna atomowa elektrownia mogłaby całą warszawę zaspokoić w prąd... zamiast wielu elektrowni, które są w Warszawie i okolicy... Litwę stać na budowę, to tym bardziej będzie nas.

Nie wiem ile by tych wiatraków trzeba by nastawiać, a elektrowni wodnych też. Jedna atomowa wytwarza naprawdę ogromną energię, która może zaopatrzyć wiele gospodarstw i fabryk w prąd, a do tego zero szkodliwości dla środowiska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zwolenników coraz więcej bodajże wg niedawno widzianego sondażu 40% za, 43% przeciw atomie w Polsce. Ważne, że mieszkańcy Żarnowca, który jest jednym chyba z faworytów wyścigu o budowę elektrowni atomowej w Polsce chcą ją mieć u siebie, a przynajmniej nie pokazali w żadnej telewizji ich głosu krytycznego : )

http://www.kprm.gov.pl/s.php?id=3565 - atom coraz bliżej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
Jesteśmy wyspą ekologiczną na tle elektrowni atomowych,

Przepraszam, jesteśmy czym? Wyspą ekologiczną? Wiesz ile odpadów radioaktywnych (obok innego syfu) odprowadzają do atmosfery elektrownie węglowe?

Edytowane przez Bełkot

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Polsce powstać mają także równolegle do elektrowni składowiska odpadów atomowych, które zapewne będą spełniać wszelkie wymogi UE, a jedna elektrownia atomowa = 100 węglowym? Dzisiaj podano takie porównanie w mediach, ale nie wiem, czy dobrze zapamiętałem. W Polsce oczywiście przydałaby się nie jedna taka elektrownia, już teraz wzdłuż naszych granic jest ich sporo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Napisałem kiedyś coś takiego z synem, którego liceum akurat wchodziło w ten program. Może się komuś przyda.

Socrates Commenius

czyli woda jako paliwo przyszłości

Woda H2O jest jednym ze starszych źródeł energii. Liczne młyny, folusze, huty napędzane kołem wodnym od czasów rzymskich po połowę XVIII w. są tego najlepszym dowodem. Również prądy morskie ułatwiające transport są przykładem wykorzystania energii wody. Obecnie dochodzi jeszcze energia pływów i woda jako paliwo w przyszłych reaktorach termojądrowych.

Pozornie mogłoby się wydawać, że to już koniec możliwości energetycznych wody, lecz to nieprawda. Tkwią w niej nieprawdopodobne możliwości, zyskiwane nie dzięki wykorzystanym do cna możliwościom "fizycznym", lecz dzięki potencjałowi jaki wprowadzają w nią nauki humanistyczne.

I ten trop jest moim zdaniem optymalną drogą którą powinni pójść uczestnicy programu. Pozwolę sobie podać szereg idei do twórczego rozwinięcia.

A. WODOLEJSTWO JAKO ŹRÓDŁO NAPĘDU POJAZDÓW.

Pomysł opiera się na prostych i powszechnie znanych faktach:

1. Woda jest źródłem energii w elektrowniach wodnych napędzając turbiny.

2. Wielu rasowych humanistów potrafi znakomicie lać wodę z niczego.

Wniosek: Połączenie tych dwóch faktów może być znakomitym źródłem energii.

Zatem bierzemy samochód, wywalamy z niego silnik i bak, montujemy w tym miejscu turbinkę wodną, dokładamy podwyższony fotel dla lejącego wodę, którą doprowadzamy przewodem do turbinki i już napęd auta gotowy. Oczywiście moc takiego pojedynczego urządzenia jest niewielka, ale połączenie kilku dałoby całkiem przyzwoitą moc. Gimbusy na pewno miałyby przyzwoitą prędkość i dojeżdżałyby pod szkołę przed czasem. Samochody osobowe musiałyby mieć jednak na wyposażeniu co najmniej prymusów z języka polskiego i stałyby się w ten sposób środkiem transportu nielicznych.

Ale i na to jest rozwiązanie jakim jest Internet. Podpięcie turbinki pod kilka blogów powinno bez większych problemów rozwiązać problem napędu, a jako nadzwyczajna rezerwa paliwowa mogą służyć odtwarzane z dysków transmisje z obrad Sejmu.

B. CIĘŻKA WODA

Poważnym źródłem energii może być ciężka woda D2O, do wykorzystania w syntezie jądrowej w reaktorach termojądrowych. Ciężka woda w naturze występuje rzadko, jest śladową domieszką do wody w postaci H2O. Wytwarzanie ciężkiej wody polega na długotrwałej destylacji wymagającej ogromnych ilości energii.

Tymczasem istnieją inne sposoby sprawienia by woda była ciężka. Jednym z sposobów jest przyspieszenie zwykłej wody do prędkości podświetlnej. Wtedy jak wiadomo, zgodnie z wzorem Einsteina, masa rośnie. Woda zatem staje się cięższa. Uzyskanie ciężkiej wody ze zwykłej wody wymagałoby zatem jedynie ustalenia prędkości przy jakiej woda cięższa już jest ciężka (co mogą ustalić jedynie rasowi humaniści) i przyspieszenie jej do tej prędkości, a następnie wykorzystanie w elektrowni termojądrowej.

Być może wykorzystując umiejętności wybitnych humanistów może to zachodzić w niskich prędkościach. Ciężar wody wynika z działania przyciągania ziemskiego, które w naszych warunkach nigdy nie przekracza 9,81 m/s2. Ciężar wody zatem na Ziemi jest stały. Ale istnieje jeszcze siła odśrodkowa, która może zwiększać ciężar zwykłej wody.

Należy zatem wziąć wiaderko z wodą i kręcić nim z taką prędkością, aż woda zwykła stanie się cięższa tak bardzo, że zmieni się w ciężką i przekształconą ciężką wodę skierować do reaktora termojądrowego.

C. GENERATOR HUMANISTYCZNY

Jest on według mnie największą nadzieją energetyki. Jego istotą jest proste przekształcanie wyrazów.

Przykładem takiego generatora może być generator kreseczkowy. Generator kreseczkowy to takie urządzenie które dokłada kreseczkę nad o przekształcając je w ó zamknięte.

Skierowanie wody do takiego generatora powoduje przekształcenie się jej w wódę, jak wiadomo składającą się w 40 % z alkoholu etylowego. Wydestylowanie tego alkoholu pozwala uzyskać niewyczerpane źródło energii, tym korzystniejsze, że możliwe do wykorzystania w powszechnie używanych obecnie pojazdach i silnikach jak i w elektrowniach. Poza tym woda jako produkt uboczny destylacji oraz samego spalania alkoholu może być używana w obiegu zamkniętym.

Powyższy schemat prowadzi również do poważnych wniosków z zakresu języka polskiego. Powstający jako efekt spalania alkoholu dwutlenek węgla zawiera węgiel, który nie występuje w składzie wody trafiającej do generatora kreseczkowego. Można zatem wnioskować, że kreseczka nad ó zamkniętym zawiera w swym składzie węgiel, co jest odkryciem na miarę Nobla z fizyki, chemii i literatury.

Ciekawe z czego składa się kreseczka nad ć ?

WNIOSKI KOŃCOWE

Generator humanistyczny może również rozwiązać inne problemy ludzkości. Przestawienie go by przekształcał literę ę na ą i skierowanie tam męki jaką odczuwali pomysłodawcy tego tematu na lekcjach fizyki, rozwiąże problem głodu na Ziemi na długie lata.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Elrktrownia atomowa jest koniecznością. Ktoś na tym na pewno zarobi pod pretekstem ograniczenia emisji CO2.

Edytowane przez intervojager

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.