Jump to content

Bełkot

Użytkownicy
 • Content count

  218
 • Joined

 • Last visited

About Bełkot

 • Rank
  Ranga: Starszy wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa
 1. Arthur Neville Chamberlain - ocena

  "Mieli wybór pomiędzy hańbą i wojną, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak.". Nie jestem pewien. Winston to był w końcu genialny ściemniacz. Z kiedy pochodzi ta wypowiedź?
 2. Pisząc, że Samuel "źle ocenia przyczyny" nie zgadzasz się, rozumiem, z poglądem że za caratu Rosja była biednym, zacofanym i słabo uprzemysłowionym państwem?
 3. Doprawdy? Co się konkretnie nie zgadza?
 4. Prześladowania komunistów

  A jesteś zdania, że na takie samo podejście zasługuje np. Wasyl Parfienkou?
 5. Prześladowania komunistów

  A to przepraszam. Nie wniknąłem. W takim ujęciu od strony prawnej jest to ok. Ale zdajesz sobie sprawę, że w procesach politycznych jest to jednak dość śliskie? Za co konkretnie go posadzono? Bo towarzysz, który odbiera burżujom krwawicę mas pracujących w walucie typu biżuteria, w celu przekazania jej na cele walki proletariatu - to sprawa prosta. Koleś zwinięty i skazany za rozmowę (czy wielokrotne rozmowy) z robotnikami o rewolucji światowej - to już śmierdzi.
 6. Prześladowania komunistów

  O. Płynnie przeszliśmy do zapotrzebowania, by to X. udowadniał wszystkim że nie jest wielbłądem? Jeszcze kroczek i będzie można przybić legalistyczną piątkę z Andriejem Wyszyńskim.
 7. Engels i Marks

  Miałeś oczywiście na myśli opozycję nacjonalizm vs. internacjonalizm. Ja uważam tę diagnozę za błędną o tyle, że przed nacjonalizmem stoi zwyczajny czynnik ludzki, dla którego - upraszczając - równość i sprawiedliwość to w ogóle nie jest jakaś warta głębszego schylenia się dominanta. Nigdy nie była i raczej nigdy nie będzie.
 8. Prześladowania komunistów

  Nie jestem biegły w prawodawstwie II RP - ale czy tego nie było czasem w kodeksie? Ja nie pytam kto kogo - ja pytam, czy stosowanie standardów prawnych ZSRR przez II RP można uznać za prześladowanie czy nie.
 9. Prześladowania komunistów

  Osama był poszukiwany w oparciu o zebrane dowody (zdaje się lepszej jakości niż broń masowej zagłady w Iraku) oraz nakaz sądowy. Odpowiednikiem Osamy byłby Dzierżyński, który w tej dyskusji wypada poza kategorię "prześladowani". Skupmy się więc może na meritum - sekowanie pozaprocesowe jakichś ziutków za sam fakt bycia mahometanami, znaczy, komunistami. Nie rób z siebie takiej strasznej ABW. Jak zacznę głosić na forach, że ze względów światopoglądowych chcę zlikwidować wszystkich III oficerów na statkach (od czego jestem dalece daleki), to jednak - jak mi się wydaje - nie daje Ci prawa przyjścia do mnie do domu i zdzielenia mnie kluczem fi siedemdziesiąt. A przynajmniej nie bez wyroku niezawisłego sądu. Tym się właśnie Gregski różni od ZSRR, tak na początek.
 10. Generałowie Stalina

  Ja akurat uważam, że wybrał - ale Koniew nie był kompletnym kretynem i miał w nosie Kraków. Interesowało go dojście jak najdalej na Zachód, uzyskanie podstawy do kolejnej ofensywy. Do tego celu oskrzydlenie Krakowa (który potencjalną wartość jako węzeł kolejowy miał raczej niewielką, bo szanse że Niemcy go zostawią w stanie nadającym się do czegokolwiek były zerowe) nadawało się znacznie bardziej niż walki w wielkim mieście - kosztowne, zwykle przedłużające się i zdolne niwelować atuty Armii Czerwonej. I to zapewne właśnie Koniew wybrał.
 11. Prześladowania komunistów

  A te, jak im tam, dowody, procesy, wyroki? Jak komuś prześladowanie bez dowodów, procesu i wyroku nie przeszkadza, to ależ oczywiście że nie.
 12. Prześladowania komunistów

  A to o nich pisał Samuel, że byli "prześladowani"? Bo jakoś mi się nie wydaje.
 13. Prześladowania komunistów

  To na początek - co to są prześladowania? Czy to przypadkiem nie ma czegoś wspólnego z omijaniem prawa i sekowaniem osób lub grup w imię widzimisia? Bo jak Ty, lubo ktokolwiek kto nie jest sędzią na sali sądowej zaopatrzonym w dowody sprawy przez prokuratora, wskazujesz kolesia należącego do KPP jako wroga Polski i na tej podstawie molestujesz go w Berezie - to jest to właśnie modelowe prześladowanie.
 14. Prześladowania komunistów

  Dobra, ale co to ma wspólnego z zasadami państwa prawa?
 15. Prześladowania komunistów

  Jak były na to dowody, to spoko - sąd i wyrok. Ale jak nie było to co? My dzisiaj mamy dowody lub w wielu przypadkach możemy silnie domniemywać, że ci ludzie byli na usługach ZSRR i ich działalność była/mogła być szkodliwa dla II RP. Ale wyciągnięcie konsekwencji w państwie uważającym się za lepsze od ZSRR wymagałoby chyba jednak jakichś dowodów i procesu? Bo deklarowana intuicja śledczych to jednak trochę mało. Czyli - nieciekawe postacie, które spotkały się z bezpodstawnymi szykanami. W tym sensie postulowane "prześladowania komunistów" miały faktycznie miejsce.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.