Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Czy jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?  

75 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      37
    • Nie
      7
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Premier w swoim expose wspoomniał o budowie elektrowni atomowych - mniejsza z tym, czy to znowu populizm czy nie, ale warto zastanowić się nad tym. Osobiście uważam, że takie elektrownie powinny powstać w Polsce, gdyż uniezależniają nas od surowców oraz tworzą tani prąd oraz nie szkodą środowisku. Jednakże jest jedno, ale... najlepiej niech będą wybudowanie jak najdalej od mojego miasta - niestety tak powie każdy..., więc z wyborem lokalizacji będą chyba największe problemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsze od pytania czy? jest pytanie Kiedy? i Gdzie? to tylko kwestia czasu kiedy w Polsce powstanie taka elektrownia. Na pewno znajdzie się w północnej Polsce - moze w Żarnowcu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

hah napewno jeśli by powstał juz projekt i zaczęli budowę uruchomili by ją dopiero gdzies w 2020 roku???????

Tak jest w tym kraju wiec trzeba sie chyba przyzwyczaic , my polacy stworzeni jestesmy do umierania za kraj nie do zycia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Ja jestem obiema rękoma za pytanie gdzie ją budować. Ja wybrałbym pomorze środkowe(tam jest najdalej z transportem innych źródeł energii)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Budować, budować, bo to przyszłość energetyki (chyba, że uda się stworzyć elektrownię termojądrową, która będzie przynosiła energetyczne zyski, a nie straty). We Francji już w 1999 roku 75% energii pochodziło z elektrowni jądrowych, a w Polsce nie ma ani jednej. Elektrownię najlepiej zbudować w pobliżu... granicy. Po co dawać potencjalną bombę w centrum państwa? Niech skazi kogoś innego. :) Tan na poważnie, to elektrownie jądrowe są na dzień dzisiejszy jednymi z najbezpieczniejszych źródeł energii. Bardzo możliwe, że w stosunkowo niedalekiej przyszłości niemal każde osiedle będzie miało mały, wkopany w ziemię, całkowicie zautomatyzowany reaktor jądrowy, którego nie będzie trzeba odkopywać przez około 10 lat. Przy odkopaniu wymieni się tylko "wkład" i znowu na 10 lat spokój. W pracach nad tego typu rozwiązaniami prym wiedzie Toshiba, która już wyprodukowała kilka prototypów. Ciekawe jak to się skończy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Ciekawe jak to się skończy...

... katastrofą nuklearną na skalę osiedlową?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Nie, bo systemy są super bezpieczne itd... A nawet jeśli dojdzie do stopienia rdzenia i wybuchu (co i tak nie nastąpi :) ), to i tak na tyle głęboko pod ziemią, że siła wybuchu tego mikro (no bo w stosunku do dużych reaktorów będzie malutki) reaktora nie powinna bezpośrednio zagrozić mieszkańcom, którzy zostaną naturalnie natychmiast ewakuowani. Ni powinno dojść do jakiegoś specjalnego napromieniowania. Ale to tylko teza Toshiby. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie, bo systemy są super bezpieczne itd... A nawet jeśli dojdzie do stopienia rdzenia i wybuchu (co i tak nie nastąpi :) ), to i tak na tyle głęboko pod ziemią, że siła wybuchu tego mikro (no bo w stosunku do dużych reaktorów będzie malutki) reaktora nie powinna bezpośrednio zagrozić mieszkańcom, którzy zostaną naturalnie natychmiast ewakuowani. Ni powinno dojść do jakiegoś specjalnego napromieniowania. Ale to tylko teza Toshiby. :P

W sumie to wam powiem, gdyby nie Czarnobyl, który jednak wpływa na wyobraźnie zwolenników elektrowni byłoby znacznie więcej. Oczywiście Czarnobyl to była stara rosyjska elektrownia i popełniono tam wiele błędów i wiemy jak się skończyło. Jeśli ja mam mówić o energii to mam nadzieje, że takowa z Elektrowni będzie tańsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Oczywiście, że będzie tańsza. Jest niesamowicie opłacalne, szczególnie że wydajność takich elektrowni jest ogromna. ta elektrownia będzie na prawdę mała, bo większa być nie musi. Będą produkowane w fabrykach, wsadzane do TIR-a i montowane na miejscu. Na dzień dzisiejszy Francja jest jednym z większych eksporterów energii w Europie.

Co do Czarnobyla, to o błędach aż szkoda mówić. Np. kierownik budował byle szybciej, aby tylko zbudować i dostać awans etc... Jednak Czarnobyl sprawił, że do tej Energii podchodzi się z niezwykłą rezerwą stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo. To dobrze. Szkoda tylko, że potrzeba było tyle ofiar aby utwierdzić ludzi w tym przekonaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Cięzko szanowny Adminie porównywać rosyjską technologia z czasów zsrr z dzisiejszą ,,zachodnią'' tylko że taka elektrownia zabrałaby pewnie miejsca pracy innym ludziom z brańzy energetycznej a jak dobrze wiemy im gorsza sytuacja branży tym wyższe pensje i tym silniejsze związki zawodowe. Czy Kaczyńscy sprzeciwiliby się ,,S''? Gdyby ten związek ich porzucił to Pis nie miałby żadnego sojusznika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cięzko szanowny Adminie porównywać rosyjską technologia z czasów zsrr z dzisiejszą ,,zachodnią'' tylko że taka elektrownia zabrałaby pewnie miejsca pracy innym ludziom z brańzy energetycznej a jak dobrze wiemy im gorsza sytuacja branży tym wyższe pensje i tym silniejsze związki zawodowe. Czy Kaczyńscy sprzeciwiliby się ,,S''? Gdyby ten związek ich porzucił to Pis nie miałby żadnego sojusznika.

Tyle, że niedawno w Temelinie zbudowali elektrownie sobie Czesi zgodnie z radzieckimi planami, u nas mam nadzieje zasięgną wzorce z zachodnich konstrukcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

"Bezzałogowe" elektrownie są o tyle dobre, że eliminują błąd człowieka. Jest to zwykle decydujący czynnik jeśli chodzi o wypadki. I tak na przykład gdyby nie taki błąd elektrownia w Czarnobylu nie wyleciałaby w powietrze wraz z chmurą radioaktywnego odpadków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Tyle, że niedawno w Temelinie zbudowali elektrownie sobie Czesi zgodnie z radzieckimi planami, u nas mam nadzieje zasięgną wzorce z zachodnich konstrukcji.

Tyle że mi chodziło że nasza elektrowania dzięki temu że bedzie budowana wg zachodnich wzrorców będzie bezpieczniejsza niż ta w czarnobylu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.