Jump to content

saturn

Użytkownicy
 • Content count

  145
 • Joined

 • Last visited

About saturn

 • Rank
  Ranga: Magister

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Lotnicze działka i karabiny maszynowe

  Polecam artykuł lokalnej gazety z ciekawostką dotyczącą naziemnych strzelnic dla samolotów rodziny Ju i Messerschmittów - w rejonie Oławy - https://gazeta-olawa.pl/historia/101326-strzelnica-ulicy-cisowej/ (co prawda trzeba pełną wersję artykułu wykupić, ale to groszowe sprawy a tekst niezwykle merytoryczny).
 2. Witam, jako że interesuję się szczególnie jednym obozem pracy (Bertha-Werke) należącego do filii Gross-Rosen, a założonego na potrzeby zbrojeniowe koncernu Kruppa, staram się poznawać informację z różnych zródeł. Natknąłem się na kanale youtube na jeden z filmów dotyczących rodziny Krupp i pada w nim, krótka wzmianka dotycząca Betha-Werke (pojawiają się obrazy baraków (jeśli to akurat Bertha-Werke to wręcz rewelacja dla mnie bo to byłby jeden z niewielu uwiecznionych obrazów obozów)) Materiał jest niemieckojęzyczny, a sam fragment gdzie pada nazwa Bertha-Werke to 22:12-22:48. Ktoś mógłby chociaż ogólnikowo streścić owe 36 sekund? https://www.youtube.com/watch?v=g4NaY8kHf40 Ps. Szacunek dla Irwinga za jego naukę niemieckiego w celu poznania zródeł.
 3. W tej konkretnej dyrektywie chodziło o to (tak wyczytałem), że nowo formowana niemiecka Armia Wisła (Heeresgruppe Weichsell) początkowo reagowała panicznie, na kontakt z nieprzyjacielem i żołnierze uciekali lub nie stawiając większego oporu dostawali się do niewoli. Sippenhaft miał temu zaradzić, później doszły także większe uzupełnienia osobowe i ta formacja toczyła już zacięte walki, głównie w okół przyczółków odrzańskich. Kwestia czy Sippenhaft realizowano także na innych obszarach kurczącego się frontu.
 4. Treść dyrektywy wydanej przez OKW 5 lutego - "Rodzina odpowiada swym majątkiem, wolnością albo życiem za członków Wehrmachtu, którzy dopuszczą się zdrady kraju w niewoli i zostaną za za to skazani na śmierć". Naturalnie wcześniej taką odpowiedzialność zbiorową zastosowano wobec rodzin oficerów nieudanego zamachu na Hitlera w lipcu 1944. Chodzi mi o wypełnianie dyrektywy wojskowej tej z 1945, gdzie jeśli się nie mylę jej zastosowanie miało być jednym z remedium na chaos i panikę powstałe u niemieckich obrońców w czasie pierwszych prób forsowania Odry przez czerwonoarmistów w rejonie Kostrzyna i Frankfurtu nad Odrą. Pytanie czy Sippenhaft w tym czasie był realizowany również na innych obszarach, a zwłaszcza na Froncie Zachodnim? Czy można przybliżyć liczbę wyroków skazujących, bądz ofiar, czy też może należy to uznać jedynie za straszak propagandowy i nikt u schyłku wojny z dowództwa Wehrmachtu już na poważnie nie ścigał defetystów i dezerterów.
 5. Z ciekawostek Władimir Putin podpisał dekret o - " przywróceniu norm GTO" z dniem 1 września 2014, przy czym (program) jest wdrażany i modernizowany w różnych okręgach i grupach zawodowych chyba nawet do dzisiaj. Na pewno podniesiono normy wiekowe, a z dyscyplin rzut granatem zastąpiono rzutem piłeczką tenisową do celu. Za koordynację odpowiada Departament Kultury Fizycznej i Sportu Miasta Moskwy.
 6. Program obejmował ludność Związku Radzieckiego w wieku od 6 do 60 lat, istniał od 1931 do 1991. Zawierał zarówno elementy sportowe i stricte umiejętności obronne. Do dyscyplin i umiejętności militarnych, które punktowano w zależności od wyników uczestników należały: - bieganie - pływanie - podciąganie na drążku - strzelanie - rzut granatem Przynależność do programu i spełnienie jego etapowych norm uprawniało do noszenia różnych odznak GTO. Czy w krajach Układu Warszawskiego istniały odpowiedniki takiego ogólno-sportowego zjawisko afirmowanego przez państwo? Z rodzimego podwórka pamiętam pierwsze podręczniki sztuk walki, wydawane przez wydawnictwa wojskowe i chyba w ramach Ligii Obrony Kraju, można było otrzymywać jakieś odznaczenia, lecz czy wiązało się to z jakimiś specjalistycznymi umiejętnościami?
 7. Płoty Natowskie o wiele bezpieczniejsze niż pas przygraniczny z Federacją Rosyjską, gdzie w 2014 zdarzyło się porwanie/uprowadzenie estońskiego oficera wywiadu - Estona Kohvera. W Polsce obiekty natowskie mają jak najbardziej prawo do zachowywania czujności zważywszy choćby na 2015, gdzie do natowskiej siedziby centrum kontrwywiadu usiłował się dostać Anton Macierewicz w asyście Żandarmerii Wojskowej.,
 8. Proponuje do obserwacji atrakcji turystycznych dołączyć wątek garnizonowy. Jakby nie patrzyć najbardziej wysunięte obszary wschodniej flanki NATO-powinny być analogicznie jak Obwód Kaliningradzki, strefą mocno zmilitaryzowaną. Ciekawi mnie, jak postrzegają miejscowi sąsiedztwo Wielkiego Brata, czy dużo jest miejsc, gdzie obowiązują przepustki wojskowe, oraz zamknięte "zony" dla cywilów bez stosownych uprawnień. No i oczywiście siły zbrojne. choćby czy mundury natowskie są widokiem powszechnym, tak samo jak na niebie rodziny myśliwców od F-16, po Grippeny czy obecnie Eurofightery zmiany niemieckich lotników. Innymi słowy czy wyczuwa się presję specyficznego położenia krajów do których Rosja od niemal zawsze rościła sobie pretensję własnych wpływów. Temat wydzielony z tematu: "Litwa, Łotwa, Estonia" z działu poświęconego turystyce. secesjonista
 9. Zastanawia mnie, że niektóre obozy zakładano na terenach mało zurbanizowanych, wręcz na odludziach. Jak rozwiązywano wtedy sprawę podłączenia sieci elektrycznej, zwłaszcza że część obozów pochłaniała bardzo duże ilości prądu poprzez wykorzystywania ogrodzeń pod napięciem, intensywnego oświetlenia etc? Czy prąd szedł z agregatów, budowano elektrownie "przyobozowe", a może podpinano się do sieci miejskich? Analogicznie z wodą, czy budowano studnie, zakładano ujęcia wody czy też może podpinano się pod magistrale miejskie? Jeżeli obóz korzystał z mediów miejskich to był zobligowany do uiszczania opłat z tytułu korzystania? Czytałem gdzieś, że istniał konflikt pomiędzy władzami okupacyjnymi Lublina, a komendaturą obozu Majdanek, gdzie kością niezgody właśnie było korzystanie obozu z zasobów miejskich mediów co wiązało się ze sporami kompetencyjnymi i finansowymi także.
 10. Najlepszy czarno - biały film

  Mnie jakoś sentymentalnie utknęły w pamięci takie perełki jak: Pociąg - Jerzy Kawalerowicz 1959 Pętla - Wojciech Has 1958
 11. Jeśli jest benzyna syntetyczna, to powinien być także gaz drzewny (holzgas), mimo, że znany także w Polsce, choćby dzięki firmie Bussing, to renesans odmian i szeroką gamę zastosowania wprowadzili Niemcy, jako alternatywa dla benzyny, która była bardzo mocno eksploatowana przez wszystkie rodzaje wojsk.
 12. Może warto przytoczyć Komiśniak (Komissbrot) jaka pieczywo dedykowane wyłącznie dla wojska, które w wypadku braku mąki, było tworzone z różnorakich zastępczych substytutów z pyłem drzewnym włącznie.
 13. Przedstawiona jest sytuacja rodziców, a jak byłoby z dzieckiem/dziećmi po bohaterskiej śmierci ojca? Opieka od państwa w sierocińcu bądź wsparcie materialne matki/rodziny wychowującej potomstwo, czy też późniejszy transport mimo zasług ojca do obozu zagłady?
 14. Krótki fragment z "Losy żydowskich żołnierzy Hitlera" (Bryan Mark Rigg)- "Według memorandum z 26 marca 1940 roku główny adiutant Wehrmachtu pułkownik Rudolf Schmudt powiedział Hitlerowi, że Fischer, odznaczony w Polsce za odwagę, był zszokowany tym, jak potraktowano jego matkę podczas odbioru żydowskiego dokumentu tożsamości. Usłyszawszy tę historię, Hitler oznajmił, że takich wypadków nie można tolerować. Albo wszyscy pół-Żydzi natychmiast opuszczą Wehrmacht, albo rząd musi chronić ich żydowskich rodziców. Ponieważ nie chciał chronić Żydów, kazał zwolnić pół-Żydów"
 15. Może warto równolegle do Deutschblütigkeitserklärung przytoczyć Genehmigung, czyli pozwolenie na pozostanie w wojsku, także sygnowane przez Hitlera. Wg różnych relacji wódz dużą rolę przywiązywał do wyglądu kandydata składającego wniosek. Kandydatury na zdjęciach z semicką urodą były niemal zawsze bez studiowania odrzucane. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy, petenci by udowodnić swoją dalszą przydatność i zaszczyt przynależenie do niemieckich sił zbrojnych byli wysyłani na najtrudniejsze odcinki frontów. Pytanie czy Deutschblütigkeitserklärung i Genehmigung chroniły także najbliższą rodzinę, której członkowie byli Żydami?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.