Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Naród Śląski, narodowość śląska, autonomia Śląska?

Rekomendowane odpowiedzi

Alex WS   

Już tak kończąć, z mojej strony te dywagacje na temat Ślązaków, ich losów poruszanych w kilku wątkach, zawikłanych spraw narodowościowych w tym regionie chciałbym aby Państwo rozwiązało ten problem. Ogólnie zła sytuacja gospodarcza tylko pogłębia te problemy i animozje.

Dać tym, którzy się czują mniejszością etniczą odpowiedni zapis w ustawie, środki - w skali budżetu pewnie żadne - na kulturę i tradycje regionalne. Rozliczenie się z historią bo tak do końca to nikt zupełnie fair nie jest. To pokazuje wielkość Państwa a przede wszystkim mądrość. Zmniejszenie animozji, odebranie elektoratu autonomistom.

Może i dosyć emocjonalnie podchodzę do tematu ale jestem jakby także w tym kotle, czy tego chcę czy nie. Silne Państwo to wielkulturowe społeczeństwo zadowolonych obywateli, historycy i socjolodzy powinni to wiedzieć najlepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Już tak kończąc, z mojej strony te dywagacje na temat Ślązaków, ich losów poruszanych w kilku wątkach, zawikłanych spraw narodowościowych w tym regionie chciałbym aby Państwo rozwiązało ten problem. Ogólnie zła sytuacja gospodarcza tylko pogłębia te problemy i animozje.

Według mnie rozwiązuje. Ludzie mają inne zmartwienia.

Dać tym, którzy się czują mniejszością etniczną odpowiedni zapis w ustawie, środki - w skali budżetu pewnie żadne - na kulturę i tradycje regionalne. Rozliczenie się z historią bo tak do końca to nikt zupełnie fair nie jest. To pokazuje wielkość Państwa a przede wszystkim mądrość. Zmniejszenie animozji, odebranie elektoratu autonomistom.

Jakie to proste. Jak pojawi się szansa na środki, to mniejszością etniczną poczują się nawet Krakusy (jak wiadomo to Szkoci wygnani za rozrzutność).

Może i dosyć emocjonalnie podchodzę do tematu ale jestem jakby także w tym kotle, czy tego chcę czy nie. Silne Państwo to wielokulturowe społeczeństwo zadowolonych obywateli, historycy i socjolodzy powinni to wiedzieć najlepiej.

Zadowolony obywatel nie jest wdzięczny politykom, o czym ci ostatni wiedzą najlepiej.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

Według mnie rozwiązuje. Ludzie mają inne zmartwienia.

A w jakiż to sposób to robi ? Tak, to prawda ludzie mają także inne problemy.

Jakie to proste. Jak pojawi się szansa na środki, to mniejszością etniczną poczują się nawet Krakusy (jak wiadomo to Szkoci wygnani za rozrzutność).

Skoro opcja św. Mikołaja nie jest akceptowalna to może odpis z podatku dla deklarujących przynależność do omawianej mniejszości etnicznej ? Finansowaliby się sami. Chociaż mogłoby to nie być zgodne z Konstytucją. Kaszubi jednak są finansowani, z tego co wiem. Uprzedzając pytanie, wielkości tego finansowania nie znam. Pewnie z ustawy o mniejszościach etnicznych wynika.

Zadowolony obywatel nie jest wdzięczny politykom, o czym ci ostatni wiedzą najlepiej.

Wypada się zgodzić. Może nowe pokolenie wykonujących ten zawód zauważy tam dosyć spory elektorat. No chyba, że wszyscy byliby zadowoleni z RAŚ, jednak w to wątpię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Generalnie czy czuje się mniejszością narodową ? Nie ! Etniczną tez Nie , ale ...... moja Dzielnica lat 700 była oderwana od Macierzy , nieco inna historia , nieco inne relacje i doswiadczenia moje bycie kształtowały , bardzo inne :mellow: II RP dala nam autonomie , może , może warto uszanować , śląskie poczucie inności w ramach Narodu Polskiego ... warto dać szanse utrwalenia pięknego śląskiego dialektu ( dialektów ) , utrwalenia naszej regionalnej tożsamości , ona dziś wymiera , w mej rodzinie jestem ostatnim Ślązakiem i luteraninem , niestety mój syn -jedynak niczego z tych dwóch wartości i tożsamości nie dziedziczy ( mea culpa ) <_< stajemy się zglajszachtowanym monolitem , niczym z snów Piaseckiego <_<

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alex WS   

lancaster, ja także nie czuję się mniejszą narodową czy etniczną. Od początku mych wypowiedzi to zastrzegałem. Jednak czuję się związany z tymi "ino Slonzokami", z nimi dorastałem, wśród nich mam kumpli i przyjaciół. Autonomia z czasów II RP w moim mniemaniu nijak nie odpowiada dzisiejszym czasom. Chyba trochę marketing polityczny.

Bingo ! Mój punkt wspólny z nimi to śląskie dialekty i utrwalenie regionalnej tożsamości a uznanie tej mniejszości etnicznej byłoby odebraniem RAŚ sporej części argumentów i elektoratu.

Mroczno Twe słowa zabrzmiały. Nie czuj się jak Aborygen :) Skoro Polak i Luteranin to znaczy iż Śląsk Cieszyński ? No a moja pociecha się uczy w ramach nauki o regionie. Jakoś to UE dofinansowuje ale fakt iż nie jest to szkoła państwowa. Tylko czy tak to ma wyglądać.

Dopytam się w kwestii oderwania od Macierzy. Została oderwana czy w imię, mam nadzieję większego dobra została przekazana królom Czeskim ? Zresztą mało kto do tych czasów może się przodków doszukać więc raczej w kategoriach właściwych dla tego forum to potraktujmy. Historia.

Edytowane przez Alex WS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Skoro Polak i Luteranin to znaczy iż Śląsk Cieszyński

Ojciec tak , z Wschodnim Śląskiem kojarzę prócz religii wizyty u Babci , nic więcej .

Skoro Polak i Luteranin to znaczy iż Śląsk Cieszyński ? No a moja pociecha się uczy w ramach nauki o regionie. Jakoś to UE dofinansowuje ale fakt iż nie jest to szkoła państwowa. Tylko czy tak to ma wyglądać

Moja pociecha przebywa obecnie na terenie Janowic Wielkich DS/NS , i tam żadnego poczucia śląskosci być nie może , jako i nie ma .

Dopytam się w kwestii oderwania od Macierzy. Została oderwana czy w imię, mam nadzieję większego dobra została przekazana królom Czeskim ? Zresztą mało kto do tych czasów może się przodków doszukać więc raczej w kategoriach właściwych dla tego forum to potraktujmy. Historia.

Co za różnica Śląsk , czy to pod panowaniem Korony Sw Wacława , czy nie to od lat 700 cześć Rzeszy , cześć integralna politycznie , ekonomicznie i kulturowo , inne losy i realia dzieliły nas od reszty Polaków , per analogie Galicja ( Małopolska Wschodnia ) a reszta Ukrainy .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, że język i tradycje na Śląsku są aż tak zagrożone, że wymagają państwowych pieniędzy, albo odpisów.

Jak rozumiem Mazurzy dostaliby również takie odpisy, Łemkowie podobnież itd.

Ciekawe, że Polacy potrafili kultywować swój język w daleko mniej sprzyjających warunkach (jeśli patrzeć na naszą historię), i to bez wsparcia państwowego.

Czyżby zatem wolna Polska stwarzała gorsze warunki aniżeli zaborcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, że język i tradycje na Śląsku są aż tak zagrożone, że wymagają państwowych pieniędzy, albo odpisów.

Jak rozumiem Mazurzy dostaliby również takie odpisy, Łemkowie podobnież itd.

Ciekawe, że Polacy potrafili kultywować swój język w daleko mniej sprzyjających warunkach (jeśli patrzeć na naszą historię), i to bez wsparcia państwowego.

Czyżby zatem wolna Polska stwarzała gorsze warunki aniżeli zaborcy?

Szanowny Secesjonisto , w nieco innym jestesmy momencie narodowych dziejów , niż Polska pod zaborami , a co ma wspierać tzn Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego jak na zachowanie , tej archaicznej części polskiej kultury i języka jaka pozostała ????

W II RP istniały języki-dialekty kresowe ( jedynie żywy dialekt wileński się ostał )

Łemkowie podobnież itd.

Łemkowie to Ukraińcy , zero wspólnoty narodowej z Polakami , co wspólnego łączy ten ukraiński górski [... ciach] z Ślązakami mieszkańcami jednej z najstarszych polskich dzielnic i częścią składową Narodu Polskiego , ze ich wspominasz obok naszych braci Mazurów ??? <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No proszę: lancaster wspierający nacjonalistycznych badaczy ukraińskich, co to się porobiło.

Gwoli prawdy zauważyć wypada, że nie ma zgodności co do pochodzenia tego ludu, zatem obok tropu "ukraińskiego", wskazuje się wołoskich przybyszy, trackich pasterzy, czy wreszcie Białochorwatów.

Zresztą twa wypowiedź lancasterze to typowy strzał w stopę... bo jeśli tak - to jak najbardziej należy im się status mniejszości narodowej.

:lol:

Ministerstwo coś tam jednak daje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No proszę: lancaster wspierający nacjonalistycznych badaczy ukraińskich, co to się porobiło.

Gwoli prawdy zauważyć wypada, że nie ma zgodności co do pochodzenia tego ludu, zatem obok tropu "ukraińskiego", wskazuje się wołoskich przybyszy, trackich pasterzy, czy wreszcie Białochorwatów.

Zresztą twa wypowiedź lancasterze to typowy strzał w stopę... bo jeśli tak - to jak najbardziej należy im się status mniejszości narodowej.

:lol:

Hmmm ... z zasady staram się nie czynić innym tego co i mi nie mile , takoż i Łemkowie są IMHO ( oraz sporej części badaczy ) pochodną Ukraińców , a tworzenie z nich czegoś na kształt Goralenvolku jest bezcelowe , a i w czasach II RP się nie udało , bowiem bandy UPA szalały po terenach przez ww korzystając z ich wsparcia .

Ministerstwo coś tam jednak daje...

A czemu ma nie dawać , Polska to kraj cywilizowany , nie jakaś nie przymierzając dzika Lietuva , i dba o prawa mniejszosci do zachowania języka i dziedzictwa kulturowego przodków , tym bardziej Państwo Polskie winno dbać o zachowanie własnego dziedzictwa . W tym nie zatartych jeszcze odrębności regionalnych . Wspierać mowę i kulturę , Kaszubów , Kurpiów , Górali ,Ślązaków , Wileńskich Polaków ,etc .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dzika Litwa? To forum onetu? czy forum.historia.org.pl?

Dziękuję serdecznie Bavarsky'emu za przypomnienie - co ciekawe, bez żadnego porozumienia z moją skromną osobą - opinii, którą wielokrotnie posługiwałem się, komentując niektóre wpisy. Jeżeli ktoś uważa, że używanie słownictwa tego typu wzmacnia siłę własnego argumentu, to jednak nie to forum. Język polski jest na tyle bogaty, że nawet uczucia bardzo krytyczne wobec litewskiej polityki językowej pozwala wyrazić w cywilizowany sposób. O co apeluję, tym bardziej, że nie jest to takie trudne. A pozwoli uniknąć "klimatów", rodem z nieco innego modelu prowadzenia dyskusji, niż wskazany na tym forum.

Dopisek: zgodnie z sugestią Furiusza, przeniosłem jego ostatnią wypowiedź do tematu o relacjach polsko-litewskich po 1989 r. LINK I tam sugeruję kontynuować debatę na zagadnienia litewskie.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bavarsky ,

poza [... ciach] typu :

Litwa to mały kraj, który ma swoje problemy. My jesteśmy od nich więksi, powinniśmy działać więc o wiele taktowniej.

A nie "walić" z roszczeniami jak nie przymierzając jakiś twór Imperialny.

twoje wiadomości co do stosunków polsko-lietuvskich po roku 1989 , są co najmniej [... ciach] , polecam ten temat miast [... ciach] egzaltacji : http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42263&st=0

Ad [... ciach] :

Dziękuję serdecznie Bavarsky'emu za przypomnienie - co ciekawe, bez żadnego porozumienia z moją skromną osobą - opinii, którą wielokrotnie posługiwałem się, komentując niektóre wpisy. Jeżeli ktoś uważa, że używanie słownictwa tego typu wzmacnia siłę własnego argumentu, to jednak nie to forum. Język polski jest na tyle bogaty, że nawet uczucia bardzo krytyczne wobec litewskiej polityki językowej pozwala wyrazić w cywilizowany sposób. O co apeluję, tym bardziej, że nie jest to takie trudne. A pozwoli uniknąć "klimatów", rodem z nieco innego modelu prowadzenia dyskusji, niż wskazany na tym forum.

Jakie niestosowne słownictwo możesz mi zarzuci konfabulatorze ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1. Panowie temat jest o Śląsku - zatem ewentualny spór o Litwę proszę kontynuować w stosownym wątku przypomnianym przez Bruno.

2. Za niestosowne uznano lancasterze określenie innego kraju: "dzikim", sugerując, że można to sformułowanie zastąpić frazą o mniej pejoratywnym zabarwieniu, choćby: "kraj prowadzący złą i szkodliwą politykę względem...".

3. Prosiłbym o bardziej stonowany dobór słownictwa w zakresie określania stanu wiedzy współdyskutantów - lancasterze. Ostro spierać się można - również zachowując szacunek względem oponentów.

4. Za niedopuszczalne uznaję: przekręcanie, tudzież pisanie z małej litery (kiedy w oryginale jest z wielkiej) nicków swych rozmówców. Mam nadzieję, że był to efekt niestaranności, a nie - zamierzonej złośliwości.

Pod rozwagę...

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.