Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rezz112

Kto ma rację? Antygona, czy Kreon?

Rekomendowane odpowiedzi

Rezz112   

Ten kto czytał mity greckie jest w temacie. :wink:

Ps. proszę o uargumentowanie odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Antygona i Kreon to najprawdopodobniej postaci fikcyjne, z historią mające raczej mało wspólnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   
Antygona i Kreon to najprawdopodobniej postaci fikcyjne, z historią mające raczej mało wspólnego.

Był temat o bohaterach z mitów czemu nie może być o Kreonie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie Antygona... Kreon nie miał prawa decydowania o takich sprawach jak pochówek zmarłego.. Fakt,że był królem ale miał mieć władze nad żyjącymi poddanymi a nie nad zmarłymi, którym należy się szacunek jakby nie patrzeć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja w gimnazjum wygrałem tę sprawę, byłem obrońcą Kreona. Postawiłem sprawę jasno na ziemi liczy się prawo ziemskie, wola króla, a król jest pomazańcem bożym. Prawo boskie, a dokładniej subiektywne jego postrzeganie przez Antygonę nie może rzutować na powagę władcy i jego ustawodawstwa, do którego miał prawo. Oczywiście to duży skrót, nie mniej wygrałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nad zmarłymi, którym należy się szacunek jakby nie patrzeć...

A masz szacunek do zmarłego hetmana Branickiego, Bieruta, Hitlera, Stalina?

Kreon nie miał prawa

Kreon był królem i jego słowo było prawem.

Pamiętam, wieki temu, w szkole też mieliśmy taki temat.

zdecydowanie Antygona

Zdecydowanie Kreon, tak napisałem wtedy i moje zdanie od tamtej pory się nie zmieniło.

Kreon był królem, jego słowo było prawem z całą odpowiedzialnością i wszystkimi tego konsekwencjami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Kreon.

Miłość miłością, serce sercem, ale prawo musi działać. A prawem była wola Kreona, bazująca na woli bogów i tradycji. Koniec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Popatrzcie jak w Grecji to wszyscy zgodni. To może na współczesne podwórko. Wykopywać tych krasnoarmiejców czy zostawić gdzie leżą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wykopywać tych krasnoarmiejców

Po co? Niech sobie leżą, no chyba, że sami Rosjanie zechcą ich zabrać, wtedy oddać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten konflikt jest nie do rozwiązania.

Kreon jest królem a król musi pilnować porządku w kraju, bo inaczej zapanuje chaos i anarchia. Antygona złamała prawo a więc musi zostać ukarana. Dlatego zostaje zamurowana w lochu.

Antygona twierdzi, że wola króla jest niczym w porównaniu do woli bogów, w starożytności pochówek był najważniejszy. A ciało brata zostawione, jako żarcie dla zwierząt jest dla niej okropne.

No i właśnie na tym to polega.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja w gimnazjum wygrałem tę sprawę, byłem obrońcą Kreona. Postawiłem sprawę jasno na ziemi liczy się prawo ziemskie, wola króla, a król jest pomazańcem bożym. Prawo boskie, a dokładniej subiektywne jego postrzeganie przez Antygonę nie może rzutować na powagę władcy i jego ustawodawstwa, do którego miał prawo. Oczywiście to duży skrót, nie mniej wygrałem.

Czyli nie wolno buntować się nawet przeciw zbrodniczym rozkazom , no dajmy na to takiego A. Hitlera, czy J. Stalina bo to prawo ziemskie?

Co do tego "Pomazańca Bożego" to mam wątpliwości, czy taka koncepcja funkcjonowała w antyku. To chyba raczej pomysł średniowieczny.

Wykopywać tych krasnoarmiejców

Nie! Zwłoki na świeżym powietrzu strasznie śmierdzą, a poza tym brzydko wyglądają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.