Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

To najpierw mógł podbić pola naftowe a potem z tą całą armią co wysłał na kaukaz zaatakować stalingrad. Według mnie mógł poczekać i się uzbroić na tą wojnę. Tak wiem że Stalin by zaatakował Hitlera no ale by się może niemcy wybronili i by zaatakowali ZSSR i może Alianci by nie zaatakowali Niemiec gdyby nie ponieśli porażki w ZSSR Mylę się?

Edytowane przez FSO
Ortografia! Kolejna taka uwaga będzie równa ostrzeżeniu!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
To najpierw mógł podbić pola naftowe

I rozciągnąć armię na kilka tysięcy kilometrów zostawiając lewe skrzydło "wiszące w próżni"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

No to może podbić najpierw Stalingrad a potem pola naftowe. Pola naftowe były mocno strzeżone? Ja myślałem że Hitler chciał podbić Stalingrad tylko dla satysfakcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Ja myślałem że Hitler chciał podbić Stalingrad tylko dla satysfakcji.

Był w tym cień propagandy. Zapewne wiązało się to z nazwą miasta. Ale znowu nie przechodźmy z skrajności w skrajność.

Przybliżył trochę ten aspekt FSO. Więc pozwolę zacytować:

Stalingrad - to główny radziecki port na Wołdze która płynie do M. Kaspijskiego, a wtedy stanowiła [Wołga] z racji swej wielkości bardzo wygodną arterię do przewozu ropy. Atakując Kaukaz Hitler myślał i chcial zdobyć pola naftowe, jednakże odległość od nich spowodowała że WH w porownaiu z oddzialąmi na północy wysforował się daleko do przodu

Myślę, że wszystko na temat.

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Tak tak, czyli chciał podbić Stalingrad bo to był główny port na wołdze którą by mógł transportować ropę naftową??

Podobnież że Hitler chciał podbić Stalingrad dlatego że to było miasto Stalina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Arek II: problemy byly następujące. Wszystkie się zazębialy i wszystkie one sprawialay że WH byl zagrożony na lewym skrzydle. Po kolei:

1. Stalingrad byl jednym z najważniejszych punktów na Woldze, która stanowila jedną z glównych [z racji swej wielkości] tras przewozu ropy, a sam port - to także możliwośc przeladunku i wysylki dalej na front. To stanowi ważny punkt: do zdobycia dla Hitlera i do obrony przez Stalina. By go bronić Stalin użyl do budowy umocnień i okopów armii [!!!] saperskich i innych mniejszych jednostek budowlanych [m.in. z NKWD]

2. WH "od zawsze" cierpial na niedobory ropy. W Niemczech używano w miarę możliwości tzw. Holzgasu, do tego syntetyzowano z węgla ropę naftową a nade wszystko wykorzystywano zloża w Rumunii. Ale i tak jej bylo za malo. Ratunkiem dla Hitlera bylo zdobycie nowych źródel [pól naftowych]. Najbliżej niego byly zloża nad M. Kaspijskim.

3. Kierunek natarcia WH i wymagania obrony ze strony RKKA sprawialy ze opanowanie Stalingradu [w teorii] mialo pozwolić z niego stworzyć ważny punkt obrony i ochrony dla lewego skrzydla niemieckiej [przewidywanej i realizowanej] ofensywy.

To wszystko sprawilo, że wojska niemieckie musialy zdobyć miasto, doskonale przygotowane do obrony, a jednocześnie zasięg docelowy ofensywy sprawial, że każdy dzień obrony miasta wyczerpywal się ofensywy, jednocześnie oslabiając obronę, na calym skrzydle [lewym] atakującego WH. Przy takim rozciągnięciu wojsk niemieckich, każdy silny atak na lewo skrzydlo i odcięcie samego Stalingradu [otoczenie wojsk niemieckich] sprawialo, ze wszystkie oddzialy stacjonujące daleko z przodu byly zagrożone okrążeniem w wielkim kotle, którego nie trzeba bylo nawet zbytnio likwidować. Brak dostaw materialów pędnych i amunicji dość szybko, zrobilby z tych żolnierzy bandę ludzi uzbrojonych w kije z kilkoma nabojami na sztukę.

Sam fakt nazwy Stalingrad byl wykorzystany oczywiście propagandowo. Podobne znaczenie miala stacja Mga lecz nazwa żadna dla propagandy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Aha wielkie dzięki :) no to będę miał co opowiadać pani od historii w trzeciej klasie :) jak będę miał 4 na koniec roku to dzięki wam chłopaki :D

A Hitler może planował inwazję na USA? Wiem tyle że chciał skonstruować pociski typu VI, V2 które doleciałyby do USA z Europy ale o planach ofensywy Niemiec na USA nic nie słyszałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
A Hitler może planował inwazję na USA? Wiem tyle że chciał skonstruować pociski typu VI, V2 które doleciałyby do USA z Europy ale o planach ofensywy Niemiec na USA nic nie słyszałem.

O ile mnie pamięc nie myli ( i wiedza na zawodzi). To Hitler nie miał w planach inwazji na Stany Zjednoczone AP. Trzeba sobie powiedzieć, że WH miał inne problemy na głowie [czyt. wschodni TDW]. Co do V1 te pociski na pewno nie miały możliwości dolecieć do miast Stanów, po prostu miały za mały zasięg, czyli około 240 km.

Pierwsza rakieta V2 [mowa o teście] przeleciała coś koło 1300m. i wybuchła. A zasięg (z pomocą wiki) wynosił ponad 320-380 km.

Więc na zadane pytanie odpowiedź znajdzesz sam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
O ile mnie pamięc nie myli ( i wiedza na zawodzi). To Hitler nie miał w planach inwazji na Stany Zjednoczone AP. Trzeba sobie powiedzieć, że WH miał inne problemy na głowie [czyt. wschodni TDW]. Co do V1 te pociski na pewno nie miały możliwości dolecieć do miast Stanów, po prostu miały za mały zasięg, czyli około 240 km.

Pierwsza rakieta V2 [mowa o teście] przeleciała coś koło 1300m. i wybuchła. A zasięg (z pomocą wiki) wynosił ponad 320-380 km.

Więc na zadane pytanie odpowiedź znajdzesz sam.

Na deskach konstrukcjnych byla wersja A9/10 rakiety A4 (V2) o zasiegu obliczanym na 5500 km.

V1 testowana byla pod koniec wojny na U-Bootach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bełkot   
Na deskach konstrukcjnych byla wersja A9/10 rakiety A4 (V2) (...)

Dodajmy, że razem z Vrillem, Die Glocke i lądownikiem szturmowym do tryumfalnego podboju Marsa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Gdyby podbił ZSSR i nad nim panował to pewnie by też planował inwazję na USA. W ten czas skonstruował by pewnie ulepszone pociski typu V1 i V2 tak że doleciały by do USA. Stany zjednoczone to też jest kraina surowców naturalnych i Hitler pewnie by się skusił...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Gdyby podbił ZSSR i nad nim panował to pewnie by też planował inwazję na USA. W ten czas skonstruował by pewnie ulepszone pociski typu V1 i V2 tak że doleciały by do USA. Stany zjednoczone to też jest kraina surowców naturalnych i Hitler pewnie by się skusił...

Kolego nie twórzmy historii alternatywnej. Ale przypomnę, że wielu chciało opanować ziemię rosyjskie. Jak im to wyszło, każdy wie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Błędem Hitlera był jako pierwszy atak na Polskę. Mógł zaatakować Wlk Brytanię jako pierwszą, z zaskoczenia to wtedy by wygrał. Wlk Brytania wypowiedziała wojnę Hitlerowi i się przygotowała do wojny skutecznie bo się wybronili. Po co miał atakować Polskę jako pierwszą? Polska w porównaniu do Niemiec nie była żadnym poważnym zagrożeniem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A skąd startowałyby samoloty do wsparcia żołnierzy? Skąd wypłynęłyby statki, które przewiozłyby żołnierzy? Jak przewożone byłoby zaopatrzenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.