Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Skończyłem czytać Zygmunta Augusta. Autor jest zwięzły i treściwy, co w tym przypadku jest dla mnie ważne, bo miałem to szczęście, że nie miałem zbyt wielu czasu na czytanie. W książce rozdziały nie "idą" chronologicznie - unia jest omawiana gdzieś po środku, a wojna z Rosją gdzieś na końcu. IMHO to nie jest wada, bo dzieje panowania Zygmunta II są "wielowątkowe" a upychanie tego w jednym rozdziale i żelaznym trzymaniu się chronologii byłoby dużo poważniejszym błędem. Autor błędów się raczej ustrzegł, choć moje wątpliwości budzi teza, iż Radziwiłłówna dążyła do objęcia korony.

Od soboty czytam Richelieu Baszkiewicza, dziś/jutro zacznę Augusta III Staszewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Centurio   

Teraz czytam "Król Jagiełło" Kuczyńskiego, potem w kolejce jest mój nowy nabytek za 10 zł na allegro czyli Grunwlad 1410 Andrzeja Nadolskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Piotr Bąk- "Gramatyka języka polskiego"- polecana studentom, jak i miłośnikom języka polskiego oraz osobom przygotowującym się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Obecnie znów kilka tytułów, ale 'najświeższy' to Album Legionów , reprint (niestety) wydania z 1933 r., imponująca księga, masa zdjęć (jak to w albumie), polecam wszystkim miłośnikom Legionów i nie tylko, ostatecznie niemal wszyscy zrobili karierę w II RP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

A ja dziś zaczęłam Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego i Józefa Piłsudskiego Andrzeja Garlickiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Czytam właśnie ponad 700 stronicową książkę o Gwardii Napoleona :>

Henri Lachouque „ Anatomy of Glory: Napoleon and His Guard”. Owa pozycja przytłacza ilością informacji na temat, organizacji, stylu bycia, ubioru, oraz kampanii w których to gwardia brała udział.

Jest to również bardzo wzruszająca opowieść o garstce wspaniałych żołnierzy, którzy jak nikt inny igrali ze śmiercią, wręcz „tańczyli z nią, kochali się z nią czy też walczyli z nią”.

Miałem łzy w oczach, gdy przeczytałem o starym grenadierze ze Starej Gwardii, który w 1820 roku, siedząc na krzesełku przy werandzie do swojego domu, usłyszał że Napoleon wraca ze świętej Heleny. Wstał, otworzył kufer, wyjął mundur, nałożył go na siebie i podszedł do żony, która go się spytała: -A ty Gdzie idziesz? , - Do Niego!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zacząłem właśnie "Komunizm" R. Pipesa. Już pierwsze zdanie wstępu powinno zachęcić do lektury Naryę:

Książka ta jest zarówno wprowadzeniem do historii ruchu komunistycznego jak i jego nekrologiem.

To co będzie dalej !?!?!?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Dziś koleżanka mi przyniosła książkę wygrzebaną ze strychu. Felix Koneczny- Dzieje Ślązka (pisownia oryginalna zachowana). Nie ma strony tytułowej co prawda, więc nie znamy daty wydruku, ale podejrzewamy, że jest z 1896 r., bo wydawnictwo zgadza się z tamtym wydaniem- Katolik. No i zaczęłam sobie czytać w busie, bardzo ciekawie się czyta :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja, dzięki naszemu koledze Gnome (jeszcze raz, dzięki Ci Łaskawco :P) czytam sobie "Przyszła wojna. Jej możliwości i charakter oraz związane z nimi zagadnienia obrony kraju" autorstwa Władysława Sikorskiego, ale dopiero zaczynam. Strasznie ciekaw jestem tej pozycji...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

" Hitlera wojna Ubootów " T 2. Autor Clay Blair . Czytam ją po raz enty , lubię wracać do tej rewelacyjnej książki, chociaż niestylistyczny tytuł bardzo mnie irytuje . Tom pierwszy jest równie dobry , łatwiej go ogarnąć myślą :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Zacząłem właśnie "Komunizm" R. Pipesa. Już pierwsze zdanie wstępu powinno zachęcić do lektury Naryę:

Książka ta jest zarówno wprowadzeniem do historii ruchu komunistycznego jak i jego nekrologiem.

To co będzie dalej !?!?!?

Akurat książki Pipesa dotyczące ZSRR i komunizmu w ogóle, a już tym bardziej "Komunizm" są bardzo subiektywne. Cóż.. historycy sowieccy to jedna skrajność, a Pipes to ta druga skrajność. Są o wiele lepsze książki dotyczące rewolucji komunistycznej, ZSRR czy komunizmu w ogóle niż Pipes, który jest jeszcze gorszym fanatykiem zwalczania komunistów niż sam IPN. Wolę już sięgnąć do Daviesa, a jeśli chodzi o idee komunizmu, to do E. Balibar "Filozofia Marksa" (którą właśnie czytam) oraz do E. Fromma "Ucieczka od wolności".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Narya napisał:

Akurat książki Pipesa dotyczące ZSRR i komunizmu w ogóle, a już tym bardziej "Komunizm" są bardzo subiektywne.

Jak zresztą wszystkie (znasz jakieś wyjątki ?). To nie są książki dla czytelnika ze wschodu, lecz dla tego z zachodu. Ale teraz, gdy powoli stara gwardia u nas wymiera i rośnie młode pokolenie, które tego nie przeżyło, pewnie będą jak znalazł, stąd warto wiedzieć czy nie kupić więcej.

Pipes, który jest jeszcze gorszym fanatykiem zwalczania komunistów niż sam IPN.

Trudno o lepszą rekomendację. Kupiłem ją bo zawsze warto poczytać co ma inny Ślązak na ten temat do powiedzenia.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Baszkiewicz i Staszewski dziś przeczytany. Pierwszy raczej dobry, czasami przesadza z ferowaniem swoich wyroków, ale ogólnie ok (więcej napisałem w temacie o Richelieu). Na drugim się lekko zawiodłem, zabrakło mi trochę więcej stron na temat działalności Augusta Sasa w Polsce w połowie lat 40. Ale poza tym nieźle.

Raczej od jutra zacznę czytać Stanisława Augusta Poniatowskiego Krystyny Zienkowskiej i Władysława II Jagiełłę Jadwigi Krzyżaniakowej i Jerzego Ochmańskiego (czyli nadrabiam zaległości w biografiach Ossolineum, ale to raczej wina ułożenia książek na półce).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.