Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

sebas   

"Historia Polski 1505-1764" Józef Andrzej Gierowski.

A później zamierzam "Buńczuk i koncerz" Janusza Pajewskiego ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Właśnie przyszła do mnie gwiazdkowa paczka od dziadka ;)

A w niej “A dictionary of the Cuirassier officers of the First Empire” :)

Autor Olivier Lapray przedstawił w niej biografie ponad 1400 oficerów francuskich pułków kirasjerów :)

Mnóstwo informacji na temat samych pułków! Coś pięknego.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

J. Żarnowski Polska 1918-1939 : praca, technika, społeczeństwo .

Bardzo interesująca książka dot. zmian jakie zaszły w okresie II RP w powyższych kwestiach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Kompendium wiedzy o społeczeństwie ,państwie i prawie...

Strasznie małe litery a ja ślepa;/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Homage to Catalonia by Mr. Eric Arthur Blair. Rozkosz estetyczna. Ja uwielbiam angielszczyzne Orwella. Mam wrazenie -no bo nie znam za wielu pisarzy i publicystow brytyjskich tej epoki - ze jest to jezyk jedyny w swoim rodzaju.

Ksiazka ostra, pelna inteligentnych, trafnych obserwacji. Zupelnie jak Down and out in Paris and London.

Czytalem "W holdzie Katalonii" po polsku, ale jakie dwadziescia lat temu, wiec teraz mam frajde dziewiczej lektury. Zreszta i gdybym pamietal, frajde bym mial, bo Orwella ciezko tlumaczyc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Quo vadis skończone, raz lepiej, raz gorzej, im dalej tym lepiej. W każdym razie, wolę Krzyżaków.

Jeszcze dzisiaj może zacznę czytać biografię Piłsudskiego autorstwa Nałęczów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Jeszcze dzisiaj może zacznę czytać biografię Piłsudskiego autorstwa Nałęczów.

Bo ja wiem czy ta książka aspiruje do miana biografii, ja raczej jej tak nie traktuję, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że jest ona bardzo wartościowa i pozwala na poznanie wielu ciekawych faktów. Dotyczy to tak życie jak i legendy (tej dobrej jak i złej) Marszałka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Formuła tej książki rzeczywiście jak na biografię jest dość dziwna, niemniej centrum tej książki jest Marszałek, więc by się nadawało...

Dzisiaj skończyłem również Stefana Batorego i moja opinia na temat p. Besali bardzo się poprawiła, autor udowodnił, że potrafi pisać porządniejsze książki niż przeciętne Tajemnice historii Polski, szkoda, że nie poszedł dalej tą drogą. Autor ocenia Stefka bardzo rzeczowo, nie jest, ani jego wielkim entuzjastą, ani krytykiem, potrafił pokazać, że jego (Zamoyskiego) polityka wewnętrzna była pełna błędów, podobnie jak słaba była znajomość polskiej demokracji szlacheckiej, a także jak błędna jest opinia o jego szerokim poważaniu pośród szlachty. Oczywiście, nie ustrzeżono się błędów (nazywanie Batorego najbardziej polskim królem elekcyjnym... Oj, nie dba się o trafność sformułowań), niemniej książka jest świetna.

Obok Piłsudskiego, czytam Polska przedmurzem Europy Janusza Tazbira.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Bozia dała :rolleyes: że się przeczytało Tazbira dość szybko, bo wczoraj. Cóż, pan profesor napisał chyba znowu dobrą książkę, dotyczącą tym razem historii terminu "przedmurza" w kontekście Polski (zarówno jako przedmurza chrześcijaństwa, Europy, czy Słowiańszczyzny). Oczywiście, są błędy, ale bez jakiejś wagi dla głównego wątku (np. przecenianie znaczenia lisowczyków dla wojny trzydziestoletniej, czy twierdzenie, że pod Chocimiem 1621 nie znaleziono rozstrzygnięcia w bitwie - jak dla mnie wygrali Polacy, ponieważ zrealizowali swój cel).

Zacząłem czytać Polska w Drugiej Wojnie Światowej Józefa Garlińskiego.

Wczoraj przeczytałem też biografię Piłsudskiego autorstwa Nałęczów. Cóż, dużo większy profesjonalizm niż u Sulei, bardziej wyważone oceny, choć bibliografia nie powala - najwyżej 16 pozycji...

Zacząłem czytać Pretendenci i górale S. Grzybowskiego, czyli coś o dziejach (trudnej) unii angielsko - szkockiej.

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A ja czytam sobie Ligę Morską i Kolonialna Białasa i Zamach stanu Józefa Piłsudskiego Józefa Piłsudskiego pod red. M. Siomy.

Jest to zbiór referatów wygłoszonych podczas konferencji która odbyła się 19-20 maja 1926 r. w Kazimierzy Dolnym i dot. właśnie wydarzeń z maja 1926.

Ciekawe studium komparatystyczne, bo np. Suleja pisze, że żadnego przygotowania do zamachu nie było a Wieczorkiewicz znów, że było :rolleyes:.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Ciekawe studium komparatystyczne, bo np. Suleja pisze, że żadnego przygotowania do zamachu nie było a Wieczorkiewicz znów, że było

Garlicki w Zamachu majowym też wspomina o tym, że niektórzy twierdzą, że przygotowanie było, a inni, że nie :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Grzybowski skończony, cóż, temat mnie średnio interesował, jednak plus się należy panu profesorowi za popularyzatorstwo niezbyt znanego u nas tematu, choć "zboczenie zawodowe" dało się mu we znaku i niejednokrotnie widać, że autor porównuje Anglię i Szkocję do RON, choć oczywiście ma do tego prawo.

Zaczynam Gustawa Erykssona Wazę Z. Borasa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dzisiaj skończyłem zarówno Borasa jak i Garlińskiego. No cóż, Boras napisał biografię postaci, o której nie ma zbyt wielu pewnych informacji (trochę mi to przypomina "błądzenie" polskich mediewistów w mrokach wczesnopiastowskiej Polski). Dużą część książki zajmuje tło polityczne (czyli mamy m.in. opis rządów Eryka XIV, opis elekcji Zygmunta III itd.), co powoduje, że czasami odnosi się wrażenie, że to postać Gustawa (w biografii) jest dodatkiem do tła, a nie odwrotnie, ale jak się nie chciało dostać co najwyżej 100 - stronicowej książeczki, to musiało wyjść jak wyszło. Ogólnie jestem zadowolony, ale czasami można napotkać się na dziwne opinie p. Borasa, np. nazywanie 21 - letniego Zygmunta "niemal dzieckiem", czy też niemal bezgraniczne rozrzewnienie nad losem biednego Gustawa Erykssona i gromy ciskane w kierunku Jana III Wazy ;)

Odnośnie Garlińskiego, cóż synteza II WŚ jak synteza II WŚ, dla mnie każda taka sama, bo się nie znam temacie, bo i mnie zbytnio nie interesuje, a przeczytałem z musu.

Raczej jutro zacznę czytać Kościuszko po insurekcji Jana Lubicza - Pachońskiego (drażliwy temat :D ) i Gustawa II Adolfa Zbigniewa Anusika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.