Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Dziś skończyłem czytać dwie książki: Stosunki... Skorupy i Zemstę Fredry (tą drugą właściwie dziś również zacząłem). Obydwie IMHO fajne, ciekawe itd. Mankamentem dziełka dr Skorupy jest moim zdaniem zbytnia ufność w słowa Żółkiewskiego (który przecież wiarygodnością nie słynął, patrz dane na temat załogi smoleńskiej) oraz gdzieniegdzie zwykła nadinterpretacja pewnych faktów (jak np. stosunki z Habsburgami i ich znaczenie dla utarczek z Portą i Chanatem). Ale ogólnie ok, bardzo wartościowa książka.

Komedię Fredry czytało się bardzo lekko, przeczytałem ją w dwie godziny, jak dla mnie jedna z lepszych lektur szkolnych, a już się martwiłem, że zawalę sobie kilka dni ciężką lekturą jakiejś wierszowanej "komedii"... a czasami nieźle się ubawiłem :D

Oprócz przygotowań do konkursu, będę czytał sobie zbiór szkiców Henryka Wisnera pt. Najjaśniejsza Rzeczpospolita... no i mogę powiedzieć, że to ostatnia książka prof. Wisnera, jaką przeczytam w najbliższym czasie :lmao:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

H. Cepnik - Józef Piłsudski

Twórca Niepodległego Państwa Polskiego

Zarys Życia i Działalności

(5 XII 1867 - 12 V 1935)

Cóż kolejna książka wydana sumptem Instytutu Propagandy Państwo-Twórczej więc obiektywna to on nie jest :D, ale za to znak minionych czasów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pochłaniam Księcia Krzysztofa Radziwiłła hetmana polnego Wielkiego Księstwa Litewskiego sprawy wojenne i polityczne 1621 – 1632 - wspaniała sprawa, chociaż momentami ciężko się czyta. Kopalnia wiedzy o moim ulubionym konflikcie zbrojnym z udziałem RON :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W ramach przygotowań do pracy rocznej Diariusz wyprawy wiedeńskiej króla Jana III Marcina Kątskiego i... Generała Marcina Kątskiego autorstwa Jana Wimmera. Poza tym masa innych książek poświęconych cystersom... historię się studiować zachciało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dziś skończyłem czytać Wisnera. Książka niezbyt gruba (ok. 150 stron), ale jeśli kogoś interesują takie sprawy jak: podział administracyjny Rzeczypospolitej, obyczaje, poglądy szlachty na swój kraj i zagranicę, to powinien się za to wziąć. Jak wynika ze wstępu pierwsze wydanie (chyba jedna z pierwszych książek profesora, rok 1978) było nieco grubsze o kilka szkiców, ale wydaje się, że o wiele mniej wartościowe :D

Obecnie - Paweł Jasienica Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek. Przyjemne z pożytecznym. Przyjemne, bo czas przypomnieć sobie co nieco złych słów o Zygmuncie III. Pożyteczne, bo może to być niezła kolejna powtórka przed konkursem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Skończyłem "Trylogię rzymską" Miki Waltariego. Akcja cyklu rozgrywa się w I w. n.e. od ukrzyżowania Jezusa do rządów cesarza Domicjana. Opowiada powikłane losy rzymskiego patrycjusza Marka Mezencjusza Manilianusa oraz jego syna Minutusa Lauzusa Manilianusa. Rzymskie intrygi, spiski, powikłania z kolejnymi cesarzami Rzymu - Neronem, Galbą, Othonem, Witeliuszem, Wespazjanem czy Domicjanem sprawiają iż obaj osiągają najwyższe zaszczyty w Cesarstwie, choć kończą marnie rozszarpani na arenie Koloseum przez lwy. Opisany ówczesny świat jest przedstawiony w szczegółowy sposób, gdyż fabuła jest zbudowana na faktach historycznych.

Przy książce świetnie się bawiłem, fabuła wciągała i nie pozwalała się oderwać. Bardzo zadowolony jestem :D

Teraz postanowiłem odpocząć troszeczkę od rzymskiej polityki i od dwóch dni czytam książkę stricte historyczną poświęconą kulisom dojścia do władzy Adolfa Hitlera. Będzie to "Hitler" autorstwa prof. Iana Kershawa. Jest to krótka, 214-stronowa książka (po odjęciu przypisów, kalendariów i indeksu) pokazująca mechanizmy, które doprowadziły do zaistnienia III Rzeczy. Autor zajmuje się analizą psychologiczną charakteru Führera, a także sytuacji polityczno-ekonomicznej w Niemczech.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Obecnie - Paweł Jasienica Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek. Przyjemne z pożytecznym. Przyjemne, bo czas przypomnieć sobie co nieco złych słów o Zygmuncie III. Pożyteczne, bo może to być niezła kolejna powtórka przed konkursem.

Też to czytam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Obecnie pochłaniam na raz :wink: 10 książek, lecz z czytanych wymiennie następujące:

1. Eugene Labaume “1812 Through Fire and Ice with Napoleon: A French Officer's Memoir of the Campaign in Russia”

2. Eugene Tarlé “Napoleon'S Invasion Of Russia 1812”

3. Sir Robert Wilson “Narrative of Events during the Invasion of Russia by Napoleon Bonaparte, and the Retreat of the French Army, 1812”

4. Henry Lachouque, Anne S.K. Brown, John R. Elting “The Anatomy of Glory: Napoleon and His Guard - A Study in Leadership”

Polecam zwłaszcza tą ostatnią pozycję. Jest to wyborne studium na temat Gwardii Napoleona.

Liczy sobie 764 strony, zawiera mnóstwo danych.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Tadeusz Boy-Żeleński - Reflektorem w mrok.

Czyli publicystyka w wykonaniu Boya, czasami jak się to czyta ma się wrażenie, że nic się nie zmieniło oo było nie było czasami ponad 70-80 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

'Karol XII' Zbigniewa Anusika - bardzo przyjemna lektura, autor oparł swe badania o całkiem pokaźną bibliografię. Drażni mnie tylko mnostwo cytatow, ktorych źrodło nie jest opatrzone przypisami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

To coś więcej niż książka :wink:

Drażni mnie tylko mnostwo cytatow, ktorych źrodło nie jest opatrzone przypisami.

A ja czasami nie wiedziałem, które daty były wg kalendarza gregoriańskiego, a które wg juliańskiego, bo czasem nawiasy były, a czasami nie, no, ale to może moja wina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.