Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Aktualna moja lektura to eseje prof. Borejszy zebrane w książce "Piękny wiek XIX". Styl pisarski Profesora jest po prostu genialny. Eseje czyta się znakomicie, aż ciężko się od nich oderwać :wink:

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

A ja wczoraj po skończeniu Polski Jagiellonów Jasienicy zabrałam się " Noc i mgła" F. Ryszki. O Niemczech hitlerowskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Skończyłem Kupisza, uważam, że to książka bardzo dobra. Autor wycisnął z tematu chyba tyle, ile się dało, od najważniejszych faktów, typu daty najważniejszych wydarzeń i OdB do najdrobniejszych szczegółów np. ilość łupu wzięta przez RON po kapitulacji Szeina. Jak najbardziej polecam.

Czas na Oliwę 1627 Koczorowskiego (o ile czas pozwoli).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z racji tego, iż rok akademicki już się zaczął, zmuszony jestem przerzucić się na czas nieokreślony na czytanie hurtowe. Aktualnie na tapecie (część z musu, część z przyjemności, niektóre w całości, niektóre w częściach):

Tadeusz Manteuffel i "Historia Powszechna- Średniowiecze". Czyta się całkiem nieźle.

Józef Szymański i "Nauki pomocnicze historii". Zapowiada się całkiem tego.

Mariusz Karpowicz i "Piękne nieznajome: warszawskie zabytki XVII i XVIII wieku". Jak dla mnie, absolutnie świetne. Dokładne omówienie wnętrz kościołów, niektórych budynków, rzeźb w Ogrodzie Saskim (czytam głównie dla tej części) itp. Aż chce się czytać...

Gall Anonim i "Kronika polska"... no, tego, właśnie...

Roman Michałowski i "Princeps fundator. Studium z dziejów kultury politycznej w Polsce X-XIII w.". Jak na razie przeczytałem tylko rozdział poświęcony złotym kodeksom, ale jeśli reszta jest równie ciekawa, nie omieszkam zaznajomić się z nią bliżej.

Władysław Semkowicz i "Paleografia łacińska". Spodziewałem się, że będę się męczył, a tutaj naprawdę miłe zaskoczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Gall Anonim i "Kronika polska"... no, tego, właśnie...

Mnie osobiście się podobało, oczywiście pomijając, właściwe kronikarzom przeinaczenia, przemilczenia i wyolbrzymienia. Zdecydowanie się lepiej czyta niż np. Kadłubka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mnie osobiście się podobało, oczywiście pomijając, właściwe kronikarzom przeinaczenia, przemilczenia i wyolbrzymienia. Zdecydowanie się lepiej czyta niż np. Kadłubka.

A to niedługo będę miał okazję porównać, jako że Kadłubka też muszę przeczytać.

Zapomniałem jeszcze dodać Marka Hłaskę i jego "Pięknych dwudziestoletnich". Mam nadzieję, że uda mi się upchnąć go, tak aby w miarę sprawnie przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

"Wojna w dziejach Europy" M.Howard, a następnie planuje "Faworyty władców Francji" Jadwigi Dackiewicz. Mam pytanie co możecie polecić z historii po drugiej wojnie światowej? Mam na myśli powszechną jak również Polski. Z góry dziękuję za odpowiedź :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

"Tajna wojna Chruszczowa" wydana rok temu nakładem Bellony, autorstwa Fursenki i Naftaliego- kompleksowo i w bardzo ciekawy sposób ukazuje wydarzenia za panowania Chruszczowa głównie z perspektywy ZSRR- autorzy odkrywają przy tym nowe, rewelacyjne materiały, jak zapisy stenogramów z posiedzeń Politbiura itd. Rewelka!

Poza tym, w kolejce po "Armii Hitlera 1939-45" Philippa Masson czekają:

"Patton. Geniusz wojny" Carlo D'Este

"Europa Walczy 1939-45" Normana Daviesa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Ukończyłem "Bieg Morgana" Colleen McCullough. Książka naprawdę dobra, choć nie tak samo świetna jak poszczególne tomy cyklu "Władcy Rzymu". Czytało się bardzo miło i sympatycznie, narracja nie budząca zastrzeżeń i wciągająca fabuła... Czego chcieć więcej? ;)

Obecnie zabieram się za "Trylogię rzymską", czyli jednotomowe wydanie na które składają się "Tajemnica Królestwa" oraz dwuczęściowa powieść "Wrogowie rodzaju ludzkiego". Znany fiński pisarz Mika Waltari kreśli w nich barwny obraz prowincji cesarstwa i samego Rzymu w I wieku naszej ery...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

I tom RW również zakończony. Jak każda praca Wisnera - bardzo dobra (choć IMHO Wisner wybrał niekoniecznie dobre źródło na temat liczby ludności rosyjskiej, bo ta liczyła 8 - 9, a nie 18 mln ludzi; do tego Wisner pisze, że do starć zbrojnych między magnatami raczej nie chodziło no i chyba pominął starcia między Opalińskim a Stadnickim w latach 1607 - 1610, zakończonych zresztą śmiercią tego drugiego).

Biorę się również za II tom RW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Marek Tuliusz Cyceron: "Mowy przeciwko Katylinie"- jak skończę napiszę coś na temat tych mów ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Bronisław Pieracki cieniutka książeczka wydana nakładem Instytutu Propagandy Państwo-Twórczej w 1934 r. po jego zamordowaniu.

A w kolejce czeka Cz. Brzoza 3 maja 1946 w Krakowie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Zatrzymajcie się na chwilę ....... wszak jesień to czas zadumy ...... i właśnie teraz przeczytałem książkę " Sztandar chwały '' autorstwa Jamesa Bradleya i Rona Powersa . Rzadko zachwyca mnie lektura od pierwszej kartki , a w tym przypadku tak się stało . Uległem autorowi tej książki w sposób bezwstydnie bezkrytyczny . Dałem się ponieść jak ten liść targany jesiennym powiewem , i było przyjemnie , chociaż lektura mówiła o przemijaniu , wojnie i okrucieństwie . Autorowi udało się uchwycić czas w identyczny sposób jak fotografowi który w 1/400 sekundy uchwycił moment ustawiania gwiaździstego sztandaru na Suribachi . Zaiste piękna to był książka .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Andrzej Garlicki- Przewrót majowy. Czy może mi jakiś specjalista powiedzieć czy warto? Jak na razie jestem optymistycznie nastawiona ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.