Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Grabskiego dziś skończyłem czytać - praca bardzo dobra, ocena Chrobrego mocno wyważona (nawet zmieniłem nieco pogląd na temat tej postaci), choć moim zdaniem czasami autor za daleko posuwa się w swoich domysłach (np. z uczestnictwem Bezpryma w koronacji ojca). Niekiedy można odnieść wrażenie, że nie jest to biografia króla, a raczej opis jego panowania lub nawet dziejów polskich od ok. 960 do 1025 r. (ok. 50 stron autor poświęcił na opis rządów Mieszka I, gdzie właściwie nie ma słowa o Bolku).

W ramach przypomnienia - P. Jasienica, Polska Piastów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

To chyba ostatnia książka, jaką w tym okresie biorę na warsztat ;) Bo czytam już ich 10 na raz i czasu mi nie starcza...

Mianowicie chodzi o legendarne dzieło Mariana Brandysa, Koniec Świata Szwoleżerów. Niezwykle frapująca lektura, bardzo dobrze opracowana, ukazująca niezwykłych ludzi, ich wybory, nierzadko te złe, a i przy okazji owa książka opisuje czasy królestwa kongresowego, czasy już to Cesarza Aleksandra I, już to Mikołaja I, a w obrotach z Wielkim Księciem Konstantym Pawłowiczem.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

"Orynin..." P. Nowatkiewicza zakończony, a w zasadzie wymęczony :P

Kilka dużych błędów redakcyjnych, np. zamiana stron na schemacie przedstawiającym działania wojsk polskich i turecko-tatarskich po bitwie). Czasami niezrozumiała dla mnie konstrukcja książki, np. krytyczną ocenę działań Żółkiewskiego podczas bitwy autor rozpoczął... przed opisem bitwy.

Książka sprawia wrażenie niedopracowanej - ogólnie poniżej moich oczekiwań. Z kilkoma wnioskami autora się nie zgadzam, ale to już temat na osobną dyskusję - zainteresowanych zapraszam do działu RON.

Obecnie "na tapecie" dwie pozycje: "Solen" Adama Koperkiewicza i "Gdańscy ludzie morza w XVI-XVIII w." Marii Boguckiej.

Solen: Kolejne rozczarowanie. Taki materiał, takie skarby i… Materiał na poziomie publikacji w prasie popularno- naukowej, z naciskiem na słowo popularny. A przecież to jest publikacja Centralnego Muzeum Morskiego. Suche informacje na bardzo wysokim poziomie typu 6000 obiektów, 20 dział. Żadnego opisu wydobytych z dna fantów – brak nawet działomiaru wydobytych dział!!! Żadnego opisu metod konstrukcji kadłuba, że o próbie rekonstrukcji okrętu nie wspomnę. Najwięcej informacji można wyciągnąć z... podpisów pod zdjęciami.

Dobrze że chociaż książka Boguckiej trzyma poziom – spodziewałem się czegoś trochę innego ale zostałem mile zaskoczony. W tym przypadku pozytywne rozczarowanie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Praca Wojciecha Polaka jest iście wspaniała. Wprawdzie aspekty militarne nie są tam zbyt szeroko poruszone, ale to przecież książka o polityce. Autor dokładnie analizuje polsko-rosyjskie stosunki za Szujskiego, negocjacje bojarów z Zygmuntem III w latach 1610-1613, a także sytuację wewnętrzną RON i Rosji. Rozpisał się na ponad 400 stronach, co pozwalało mu skupić się na wielu szczegółach. Autor daje wiele celnych uwag m.in. obala twierdzenie W. Sobieskiego o religijnym podłożu wyprawy Zygmunta; braku realizmu koncepcji Żółkiewskiego; prawnego uzasadnienia rozpoczęcia wojny przez króla. Bibliografia zajmuje ok. 15 stron! Oczywiście są miejsca, w których się z autorem nie zgadzam (np. negatywna ocena królewskich odmów na propozycję Szeina złożenia przysięgi Władysławowi przez Smoleńsk; krytyka niepójścia na Moskwę po zdobyciu Smoleńska; poza tym w tzw. wątkach pobocznych: łączenie bitwy nad Worsklą 1399 z chęcią podboju Rusi [pośrednio Polak ma rację, bezpośrednio nie, bo przez Worsklę Witold chciał zapanować nad chanem] i twierdzenie o niskiej popularności Godunowa [pod koniec rządów tak, na początku nie]), ale i tak reszta książki je przyćmiewa! Jak najbardziej polecam!

Dla uzupełnienia wiadomości o tamtych wydarzeniach - T. Bohun, Moskwa 1612.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Praca Wojciecha Polaka jest iście wspaniała.

Miałem wielką przyjemność uczestniczyć swego czasu w zajęciach prof. [wówczas jeszcze doktora, było t o gdzieś 7 la temu] poświęconych nowożytności. Były świetne - to dziś jestem pod wrażeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   
Miałem wielką przyjemność uczestniczyć swego czasu w zajęciach prof. [wówczas jeszcze doktora, było t o gdzieś 7 la temu] poświęconych nowożytności. Były świetne - to dziś jestem pod wrażeniem.

Redbaronie, czy profesor Wojciech Polak wykłada jeszcze na Wydziale Nauk Historycznych? Pytam, bo na chwilę obecną w serwisie nauka-polska.pl jako jego afiliację instytucjonalną podano UMK, Wydział Humanistyczny, Instytut Politologii, choć w zasadzie od 1 września będzie to nowy, szesnasty wydział UMK - Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych. Nie ukrywam, liczyłem na zajęcia z profesorem Polakiem ;)

A żeby nie było za wiele offtopic to, aktualnie w trakcie lektury: L.Podhorodecki "Chanat Krymski i jego stosunki z Polską w XV-XVIII wieku" oraz artykuł z 20 tomu SMHW "Błażeja Lipowskiego pierwszy polski regulamin piechoty" lub inaczej "Wojenność piesza" (ten drugi tytuł strasznie mi się spodobał :happybday: ) plus komentarz Jana Wimmera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
choć w zasadzie od 1 września będzie to nowy, szesnasty wydział UMK - Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych. Nie ukrywam, liczyłem na zajęcia z profesorem Polakiem :happybday:

Teraz ja off topnę ;) Stosunki Międzynarodowe wreszcie dorobiły się wydziału? A pomyśleć że byłem pierwszym rocznikiem ktory to skończył na UMK :sorcerer:

A żeby było w temacie :sorcerer: na rozkładzie aktualnie 'Stefan Czarniecki' Kerstena - bardzo zajmująca lektura.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
A żeby było w temacie ;) na rozkładzie aktualnie 'Stefan Czarniecki' Kerstena - bardzo zajmująca lektura.

Michale czytałeś Brandysa? :> Kozietulski... czy Koniec Świata Szwoleżerów?

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W odległych czasach ;) gdy interesowałem się epoką napoleońską 'Koniec świata szwoleżerow' należał do moich ulubionych lektur. Piękne wydanie z końca lat 90-tych (bodajże...) wciąż tkwi na połce w moim pokoju w Polsce :happybday:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Gdyby mi kazali czytać takie rzeczy, podrzucałbym polonistów ze szczęścia ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.