Jump to content

Szarak

Użytkownicy
 • Content count

  182
 • Joined

 • Last visited

About Szarak

 • Rank
  Ranga: Wykładowca
 • Birthday 09/01/1988

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Rzeczpospolita Obojga Narodów

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Toruń
 • Zainteresowania
  Historia wojskowości, Rzeczpospolita Obojga Narodów XVII wiek
 1. Książka, którą właśnie czytam to...

  Rzeczywiście w sferze spraw wojskowych trafia mu się trochę błędów. Franz, dosyć późno rozpoczął karierę naukową, wcześniej uczył w jednym z poznańskich/podpoznańskich liceów. Mógłbyś bardziej zaakcentować jakie to są zarzuty?
 2. Książka, którą właśnie czytam to...

  Serczyka "Na dalekiej Ukrainie..." czyta się szybko, łatwo i przyjemnie Choć jak chce się poszerzyć wiedzę na ten temat lepszym wyborem będzie M.Franz
 3. Fenomen kuchni chińskiej i nie tylko

  Pamiętam, że w czasie kiedy pojawiły się w Polsce bary z chińskim jedzeniem to nagle zaczęło ubywać wszelkiej maści bezdomnych zwierząt, takich jak psy i koty (wołowina 5 smaków), oraz gołębie ze starówek (kurczak w cieście)
 4. Zgadza się! Twoja kolej Capricornusie, tylko błagam, nie morduj nam znowu quizu
 5. Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta, ów "protektor" wydał nawet odpowiedni uniwersał do szlachty w obronie burmistrza Uberowicza Podpowiedź: kto mógł wydać w owym czasie taki uniwersał?
 6. Dokładnie, Stanisław Żółkiewski w Żółkwi wybudował nawet cerkiew mimo, że był raczej gorliwym katolikiem.
 7. Co to za miecz?

  Andreasie, po prostu mit "ciężkich mieczy" jest dosyć głęboko zakorzeniony Waga zwykłego miecza jednoręcznego wahała się od prawie 1 kg do 1,5 kg. Chyba jedynie flambergi przekraczały 2 kg i inne nienaturalnie długie miecze, a wraz z nimi dzisiejsze repliki, które są cięte z kawałków stali bądź kute z płaskowników Bo za dobrą replikę to trzeba trochę zapłacić.
 8. Co to za miecz?

  Andreasie, myślisz, że te średniowieczne były cięższe? Cheamuaset ma rację, wiem, że jest dosyć mocno zakorzeniony w tych klimatach (pozdro dla Arkony! ). Poza tym, oprócz występowania szczerb, warto zwrócić uwagę na krawędź tnącą, która jest po prostu tępa i "gruba" - ze względów bezpieczeństwa. Ktoś kto "bawił się" w ruchu odtwórstwa historycznego pewnie złamał miecz w walce, ot tyle.
 9. W 1615 roku we Lwowie bawił się Samuel Niemirycz w sposób charakterystyczny dla szlachty. Pił, awanturował się i zgwałcił mieszczkę. Za swój czyn został zatrzymany przez straże na rozkaz burmistrza Uberowicza i skazany na śmierć. Za wstawiennictwem szlachty, zmieniono rodzaj kary i został Niemirycz uwięziony w wieży. Po odsiedzeniu wyroku porwał burmistrza i zgładziłby go gdyby nie pomoc chorągwi wojewody Janusza Zasławskiego. Uwolniony burmistrz bał się jednak wracać do Lwowa, w sierpniu 1616 zyskał jednak pomoc potężnego protektora, sprawującego wtedy jeden z najważniejszych urzędów w Koronie. Pytanie brzmi, czyją pomoc uzyskał Bartłomiej Uberowicz?
 10. Quiz historyczny

  Witam, przepraszam, że przez tak długi okres czasu nie podjąłem się rozwiązania tego problemu - miałem problemy z komputerem i internetem - nie mogłem wchodzić na niektóre strony . Wracając do meritum, rzeczywiście zasugerowałem się stroną podaną wyżej przez Vissederda i tekstem: "It was first used at the end of the 1st century BC" ze strony: http://loricasegmentata.org/ , który to nieopatrznie źle zanalizowałem i zdaniem: "During the 1st century it was starting to be supplemented by lorica segmentata" z http://en.wikipedia.org/wiki/Lorica_hamata , które również błędnie zinterpretowałem Zatem Capricornus rzeczywiście miał rację, gdyż w tym okresie lorica hamata była najbardziej rozpowszechniona. Pozdrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd. Z Rzymu nigdy nie byłem zbyt mocny, zawsze bardziej interesowała mnie Starożytna Grecja, jak widać braki w wiedzy i błędne myślenie można jeszcze naprawić.
 11. Gdzie, co, za ile?

  Wszedłem sobie dzisiaj do "taniej książki", patrzę na półkę, a tam "Lisowczycy" Wisnera, ładne wydanie Bellony w dużym formacie z mnogą liczbą ilustracji Kupiłem aby mieć, do "kolekcji" - treść znam, a w swojej biblioteczce posiadam książkę o husarii wydaną w tej samej formie. Cena - tylko 28,50
 12. Quiz historyczny

  Z informacji, które posiadam wynika, że pojawiła się i zaczęła rozpowszechniać właśnie od reformy Mariusza.
 13. Jakieś 10 lat temu - byłem wtedy szkrabem - ojciec przynosił mi z wojska różne filmy, na których pokazywano m.in. myśliwce pionowego startu, takie różne bajery, a wśród nich był film na którym czołg jeździł na paliwo z rzepaku, więc... Kontekstu dziś użyłem również w odniesieniu do przyszłości, dalekiej czy niedalekiej - mniejsza z tym. Idąc Twoim tokiem rozumowania powinniśmy dziś umacniać miasta, budować ogromne bunkry i schrony dla ludności, na granicach (tych w których Schengen nie obowiązuje) prowadzić linie umocnień niczym linia Maginota bo: "kto wie co będzie w przyszłości".
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.