Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najważniejszy wynalazek człowiek prehistorycznego

Rekomendowane odpowiedzi

MaWro   

Jaki wynalazek człowieka prehistorycznego był według Was najważniejszy(jeśli można prosze o argumenty dlaczego tak sądzicie)?Według mnie najważniejszym wynalazkiem człowieka prehistorycznego był ogień bo pozwalał na ogrzanie siedzib ludzi, odstraszał dzikie zwierzęta, możliwił przygrzanie jedzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem było to koło, które ułatwiało życie naszym przodkom w wielu dziedzinach życia i pozwalało na dalszy rozwój cywilizacyjny. [hmm…. ogień wynalazkiem… :roll: ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Broń. :] A dokładniej odkrycie, że po dodaniu miedzi cyny chyba [nie jestem pewna] może powstać o wiele twardszy materiał - do tworzenia oręża i wykorzystywania go także do zabijania ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Broń. :] A dokładniej odkrycie, że po dodaniu miedzi cyny chyba [nie jestem pewna] może powstać o wiele twardszy materiał - do tworzenia oręża i wykorzystywania go także do zabijania ;)

Tak, wiem o co Ci chodzi ;) sumeryjscy rzemieślnicy wpadli na pomysł, by do miedzi dodać cynę, a całość stopić w nowy metal- brąz, który okazał się wystarczająco twardy, żeby wytwarzać z niego lepsze narzędzia i broń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Borata   

Powiedziałbym, że ogień to raczej odkrycie, a nie wynalazek. Właściwie tak jak brąz. A za najważniejszy uznałbym narzędzia rolnicze, które umożliwiły przejście z trybu koczowniczego na osiadły. Niewątpliwie przyczynił się do tego również ogień, ale, jak już pisałem, nie uznaję go za wynalazek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Zaraz, zaraz. Uporządkujmy tę dyskusję.

Broń. :] A dokładniej odkrycie, że po dodaniu miedzi cyny chyba [nie jestem pewna] może powstać o wiele twardszy materiał - do tworzenia oręża i wykorzystywania go także do zabijania

I tak - i nie. Moim zdaniem - zdecydowanie BROŃ, ale nie ta, o której piszesz, Mer, tylko kawał kamienia, pięściak, jakiś topór skonstruowany z dwóch kawałków drzewa. Mówimy wszak o wynalazku człowieka prehistorycznego. Miedź, cyna, brąz itd to odkrycia epok późniejszych.

Jest taka kapitalna scena w filmie "2001: Odyseja kosmiczna" S.Kubrick'a, gdy małpa wpatruje się w kawał kości przez kilka-kilkanaście minut (w zależności od wersji filmu) by następnie zacząć nią uderzać. Wspaniała wizja, wspaniała scena.

Z kolei nie bardzo mogę zgodzić się z stwierdzeniem że ogień jest wynalazkiem. Wiem, wiem, tak sądzi wielu. Wynalazkiem człowieka mógłby być sposób krzesania ognia, a nie sam ogień. Zatem zgodzę się z eltą i Boratą - ogień to odkrycie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł   

Kiedy człowiek odkrył,że jeśli nasienie upadnie w glebę to po jakimś czasie wyrastają z

niego rośliny (dziś to dla nas oczywiste,ale kiedyś to było wielkie odkrucie). To był

pierwszy krok do rolnictwa i osiadłego stylu życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabik   

Ważnym osiągnięciem była zmiana trybu życia z koczowniczego na osiadły, a co za tym idzie zmiana trybu życia, dbanie o pokarm dla siebie i swoich współbraci. Wzrost znaczenia rolnictwa, pierwsze narzędzia, ogień, koło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
paluch21   

Dokładnie "zabik" rewolucja neolityczna jako "wynalazek" jest po prostu tak istotna jak zrzucenia bomby atomowej na Hiroshime i Nagasaki. Dla "ludzi" mieszkających w owych czasach. Zaopserwowanie owego ziarenka trwało kiladziesiąt tysięcy lat. I teraz najważniejsze to osiadły tryb rzycia przyczynił się do wynalezienia nowych rzeczy ułatwiających życie człowiekowi ( nie licząc ognia i rzeczy typu pięściak). To dzięki osiadłemu trybowi życia, człowiek tworzy prawo, wynajduje koło, buduje ogromne piramidy i (ponoć) genilnej urody wiszące ogrody. Osiadły tryb życia wymusza na człowieku wynalezienie pisma. Budowa pierwszych miast Jeryho, Ur, Uruk tworzą kolebki cywilizacji. Wszystko to skłania mnie do opini , iż właśnie rewolucja neolityczna była wielkim krokiem dla człowieka ale jeszcze większym dla ludźkości. A pytania który wynalazek jest najlepszy, najważniejszy jest jak gdybanie co było pierwsze jajko czy kura. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Janu   

Myślę,że to co napisaliście to wszystko prawda, nie kłócę się – pomyślałem jednak, że można sięgnąć jeszcze głębiej... Dla mnie najciekawszą zmianą jest uzyskanie zdolności abstrakcyjnego myślenia, poruszania się w świecie idei, pomysłów, przewidywań oraz realizowanie tego, to stało się motorem wszelkich zmian :P M.in. to odróżniło pierwszych człekokształtnych od świata zwierząt. Dalej się nie wymądrzam- broń, wszelkie narzędzia, umiejętność posługiwania się ogniem są goooood :P

Dodałbym jeszcze „sztukę” :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście bez umiejętności abstrakcyjnego myślenia bylibyśmy zwierzętaki. Jak dla mnie nie jest to jednak wynalazek człowieka, lecz ewolucji. Ta zdolność jest dziełem ewolucyjnego przypadku, lub boskiej interwencji, chociaż oba założenia się nie wykluczają. Natomiast wynalazek człowieka to coś co zawdzięczamy ludzkiej wyobraźni, genialnemu pomysłowi (wspomnianemu już abstrakcyjnemu myśleniu), czyli czemuś co jest już zależne od nas.

Ja również podkreślę ogromną rolę rewolucji, jaka zaszłą na przestrzeni neolitu. Dzięki niej ludzie mogli przejść z koczowniczego na osiadły tryb życia. Człowiek stał się bardziej niezależny pod względem zaopatrzenia w żywność, oczywiście nie od razu. Skolei osiadły tryb życia pozwolił na tworzenie się osad, a jak wiadomo w kupie zawsze raźniej :grin:. Z osad już bliżej do pierwszych miast i później do państw.

Należy zwrócić uwagę na różnice w sposobie żywienia, jakie dzieliły koczowników od pierwszych rolników. Ludzie, któerzy podejmowali się uprawiania roślin początkowo często cierpieli z powodu głodu jeżeli plony nie były wystarczające, niedobór musieli rekompensować sobie polowaniami. Głodny rolnik-myśliwy nie będzie tak skuteczny, jak żyjący z polowań koczownik-myśliwy. Początki rolnictwa musiały być niezwykle ciężkie.

A... jest jeszcze jeden ważny wynalazek, który z czasem stał się niezwykle groźną bronią. Chodzi mi o pismo. Pozwoliło na kształtowanie się państw i znacznie przyspieszyło rozwój kultury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najwżniejszymy osiągnięciami i wynalazkami prehistorycznego człowieka jest ogień i koło. Ogień wywierał ogromny wpływ na życie człowieka w tamtych czasach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Harcerz   

Witam

Według mnie ogien nie był wynalazkiem człowieka jedynie przez przypadkowe zdarzenie odkrył on jak się go rozpala. Największymn wynalazkiem jest koło które ułatwiło człowiekowi prehistorycznemu życie codzienne...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   

Koło i wytapianie metalu . Widzimy to po kulturach przedkolumbijskich . Parę garstek Hiszpanów uzbrojonych w broń potrafiło pokonać Azteków i Inków , którzy np. astronomie i matematyke mieli na wyższym szczeblu ,ale na co im się to zdało .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.