Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najważniejszy wynalazek człowiek prehistorycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno tylko człowiek? Podobno słonie mają silnie rozwinietą empatię wobec członków stada. A humbuki? A opiekuńczość i relacje społeczne pingwinów? A delfiny? Z róznych morskich opowiesci wynika, ze moga nieśc pomoc nawet ludziom (może uważają nas za w pewnym sensie "podobnych"? A mozę to tylko takie opowieści).

Masz jakieś dowody na opiekowanie się rannymi lub chorymi osobnikami przez słonie, humbaki, delfiny czy pingwiny chętnie się z nimi zapoznam, bo nigdy z czymś takim się nie spotkałem. I żeby podkreślić chodzi o opiekę nad rannymi lub chorymi osobnikami, nie interesuje mnie instytucja adopcji osieroconego młodego, bo tu wchodzi instynkt macierzyński samica, która nie miała młodych nie adoptuje sieroty zrobi to tylko ta, która wcześniej straciła własne. Obrona przed drapieżnikami też nie wchodzi w grę, bo to instynkt samozachowawczy. Wszystko to nastawione jest na przetrwanie gatunku natomiast z tego, co wiem wszystkie zwierzęta chorują w samotności to też jest nastawione na przetrwanie gatunku, chore zwierzę może zarazić i narazić na wyginięcie całe stado ranny osobnik osłabia stado, co też może doprowadzić do jego zagłady. Przyroda jest okrutna dla dobra stada czy gatunku poświęca jednostki i tylko człowiek wyłamuje się z tego schematu. Człowiek, gdy jest słaby jako jedyne zwierzę w przyrodzie poszukuje towarzystwa i pomocy u reszty stada i co więcej nie jest odtrącany.

Według mnie to właśnie jest miara człowieczeństwa, a sztuka owszem, ale jednak na drugim planie.

Tak naprawde to trudno znaleźć jakąś jedna cechę "uczłowieczającą".

Fakt, trudno ale możemy próbować. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

I jeszcze jedno ciekawe pytanie: co wymusiło na praczłowieku takie, a nie inne zachowanie? Co było bezpośrednim bodźcem, impulsem? I wreszcie: od kiedy (w/g was) możemy mówić o "współczującym" naczelnym?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
co wymusiło na praczłowieku takie, a nie inne zachowanie?

Może to zabrzmi paradoksalnie, w porównaniu z tym, co pisałem powyżej, ale chyba problem przetrwania gatunku odegrał tu rolę kluczową. Stado chroniąc swego chorego czy rannego towarzysza zachowywało swą liczebność, która pomimo czasowego osłabienia stada owocowała w późniejszym okresie.

od kiedy (w/g was) możemy mówić o "współczującym" naczelnym?

Zasadniczą rolę gra tu pewnie inteligencja, na pewnym etapie rozwoju zaczyna się odczuwanie. Ten etap rozwoju na pewno osiągnął Neandertalczyk i Homo Sapiens czy Erektus nie wiem chyba nie mamy na ten temat żadnych danych, ale jeszcze poszukam.

A kto wynalazł światlo ?

Bóg?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
ciekawy napisał/a:

A kto wynalazł światlo ?

Bóg?

Osobiscie obstawiałem, że ktoś wyskoczy z Edisonem ... :twisted: :twisted: :twisted:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Osobiscie obstawiałem, że ktoś wyskoczy z Edisonem ...

Edison to "tylko" żarówke wynalazł i zbudowal pierwszą elektrownie miejską :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Według mnie to właśnie jest miara człowieczeństwa, a sztuka owszem, ale jednak na drugim planie.

Jest jeszcze jedna miara człowieczeństwa, z oczywistych względów pomijana - to sex :oops: . Człowiek jako bodajże jedyny ssak uprawia go dla przyjemności - byłbyż to kolejna cecha, odrózniająca nas od zwierząt ? (które uprawiaja go raczej dla prokreacji, a w przypadku np. samca modliszki nie kończy się taka impreza przyjemnie :P )

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Człowiek jako bodajże jedyny ssak uprawia go dla przyjemności - byłbyż to kolejna cecha, odrózniająca nas od zwierząt ?

A nieprawda bo delfiny podobno też :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A nieprawda bo delfiny podobno też :

Delfiny podobno a szympansy na pewno w dodatku obserwowano nawet „orgie” w ich wykonaniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sambor   
Według mnie to właśnie jest miara człowieczeństwa, a sztuka owszem, ale jednak na drugim planie.

Jest jeszcze jedna miara człowieczeństwa, z oczywistych względów pomijana - to sex :oops: . Człowiek jako bodajże jedyny ssak uprawia go dla przyjemności - byłbyż to kolejna cecha, odrózniająca nas od zwierząt ? (które uprawiaja go raczej dla prokreacji, a w przypadku np. samca modliszki nie kończy się taka impreza przyjemnie ;) )

pzdr.

Oj, chyba nie do końca. Ostatnie badania dowadzą iż wśród szypansów istnieje prostytucja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

no ale jaki wynalazek sie wam najbardziej podobał ??? mi te no materiały do malowania żeby były obrazki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

legion, Używaj znaków interpunkcyjnych i wielkiej litery na początku postu, bez tego Twoje wiadomości wyglądają mało estetycznie.

no ale jaki wynalazek sie wam najbardziej podobał ???

Zdaje się, że ludzie wymieniają to, co najwardziej im się podoba. : )

mi te no materiały do malowania żeby były obrazki

A co najbardziej? Mangan, ochra, hematyt czy też szczątki organiczne, a może jeszcze coś innego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Prehistoria nie jest moją mocną stroną, więc nie zna sie tak bardzo, przepraszam ale Achillesie jaki jest twój ulubiony wynalazek. :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Prehistoria nie jest moją mocną stroną

Nic straconego! Wystarczy choćby troszkę poszperać w Internecie, nie trzeba już się jakoś specjalnie zagłebiać w książkach, aby obejść się jak należy.

Achillesie jaki jest twój ulubiony wynalazek.

Nie mam ulubionego. Nie żyłem w tamtych czasach (bądź żyłem, ale nie pamiętam tego xD ), więc jednoznacznie nie umiem powiedzieć który z wynalazków byłby przełomem dla mnie, gdybym go w jakiś sposób zdobył. Poza tym o takich ważniejszych odkryciach i wydarzeniach z tej sfery wypowiadałem się w innym temacie tego działu.

Wydaje mi się, że zmierzamy do offtopu, więc jeśli nie mamy nic do powiedzenia na temat, kończymy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.