Skocz do zawartości

napata

Użytkownicy
  • Zawartość

    186
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O napata

  • Tytuł
    Ranga: Wykładowca
  1. Piwo w Egipcie?

    Piwo to najstarszy (poza wodą) napój świata. Nic więc dziwnego, że znane było "od zawsze". Jednak trudno jest z całą pewnością stwierdzić gdzie warzono pierwsze piwo, w Egipcie czy Sumerze. Prawdopodobnie tego wynalazku dokonano niezależnie i mniej-więcej w tym samym czasie. Egipskie piwo było bardzo słodkie, mętne i stosunkowo mocne. Nie miało nic wspólnego z dzisiejszym złocistym napojem. W jednym z najstarszych mitów egipskich krwiożercza Sachmet-Hathor upija się piwem zabarwionym na kolor krwi.
  2. Chcesz ślubu? Wykaż się fizycznie!

    Nic mi o takim wykazywaniu się sprawnością nie wiadomo. Nie sądzę, żeby to była prawda. Co do defektów o których mogliby zaświadczyć inni... :) Rozwody praktykowano w Egipcie, przy czym był to niewątpliwie kraj starożytny o największym równouprawnieniu płci. Rozwód mógł uzyskać tak mężczyzna, jak i kobieta, z wszelkimi zabezpieczeniami socjalnymi i moralnymi, sankcjonowanymi prawnie. A więc coś w rodzaju dzisiejszych alimentów.
  3. Mój ulubiony okres historyczny to

    Odrodzenie "wyrosło" na Starożytności właśnie, nie na Średniowieczu. Jak myślsz, odrodzenie czego? Śreniowiecza?
  4. Pułkownik Ryszard Kukliński

    ...
  5. Pułkownik Ryszard Kukliński

    ...
  6. Wielka Wojna na fotografiach

    Niezłe zdjęcia, Mer. Przypomniała mi się świetna książka E.M.Remarq'a "Na Zachodzie bez zmian". Na pewno czytałaś.
  7. Książka, którą właśnie czytam to...

    Nie zmartwiłaś mnie, choć trochę zaskoczyłaś. Martwić to Ty raczej powinnaś się... No, ale przecież ma prawo Ci się podobać jakaś książka a inna nudzić. Tak to już jest. Twoja wypowiedź zastanowiła mnie i zmusiała do refleksji. Postawiła pytanie: dlaczego czasem zachwycamy się kiczem i gniotami, obojętnie przechodząc obok arcydzieł... I nie dotyczy to, broń Boże, tej konkretnej sytuacji tylko. To pytanie natury filozoficznej, pytanie nbad paradoksem ludzkiej psychiki. No i pięknie dziękuję za szczerą odpowiedź - to jest wielka wartość.
  8. By nie "stopować" najpoczytniejszego tematu na naszym Forum, w zastępstwie kolegi współmoderatora uznaję tę odpowiedź. Król Manasses panował w latach 687-642 p.n.e. Trzeba wyjaśnić, że kapłani mieli wynieść Arkę ze światyni z obawy przed profanacją spowodowaną sąsiedztwem pogańskiego posągu umieszczonego tam przez Menassesa właśnie. Teoria ta, jak i dalsze losy Arki lansowane przez żydowskich naukowców i znanego poszukiwacza sensacji G.Hancocka wydaje się być mocno naciągana. Nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek wzmiance umieszczonej na aramejskich papirusach z Elefantyny, które, nota bene, i tak były chronologicznie dużo późniejsze. Mówimy tu (a wolno nam!) o legendzie i badaniach z pogranicza nauki. Jednym słowem: Air zadaje pytanie.
  9. Najazd Hyksosów, jego rola w historii Egiptu

    W miarę czytania postu Merogne myślałem sobie: skąd ona to wszystko wie... Mamy świetnych znawców Egiptu na naszym Forum. Właściwie to nic nie powinienem pisać bo - nic dodać, nic ująć. Bardzo dobra charakterystyka, Merogne! No, można by rzecz jasna wymęczyć posta na kilka stron, ale po co? To powinno wystarczyć przecież. Ładnie i lekko napisane. Jasne, że nie byłbym sobą, gdybym się trochę nie powymądrzał, więc... Z tą asymilacją to nieco za daleko poszliśmy. Chodzi o klasyczne wędrówki ludów. Egipt zawsze był krainą mlekiem i miodem płynącą i nic dziwnego że jakieś ludy pasterskie chciały tu osiąść. Okres osłabienia sprzyjał temu. Hyksosi nigdy nie opanaowali całego Egiptu, na południu zawsze była silna opozycja, choć skłócona. Wszak to ona tworzyła XVII dynastę egipską. Ludy mniej rozwinięte kulturowo zawsze starają się zaporzyczać od tych, stojących na wyższym etapie cywilizacyjnym, to wszystko. Asymilacja polega na wtapianiu się w otoczenie, przyjmowaniu wszystkiego, nie narzucając niczego. Hyksosi wprowadzili swoje silne rządy stając się zwyczajnymi okupantami. Nie rozgrzeszaj ich, Merogne. Warto dodać że Hyksosów dzielimy na "Małych" tworzących XIV dynastę i "Wielkich" z dynastii XV. Nie ma pewności że Sekenenre Tao II był ojcem swych następców, Kamose i Ahmose. Najprawdopodobniej był ojcem tego drugiego, ale mógł być bratem pierwszego. Ja wiem, Merogne że to Twój ulubiony okres więc się z Tobą sprzeczał nie będę. Napiszę tylko o Awaris, bo to proste. Auaris, tak my powinniśmy pisać, gdyż tak się wymawia. Awaris pochodzi z anglojęzycznej literatury, gdzie, jak wiadomo "w" zwykle wymawia się jak "ł". Brąz wcale nie musiał oznaczać lepszej broni. Przypomnę, że egipska miedź była inna niż ta, którą znamy. Była równie twarda, jak brąz.
  10. Książka, którą właśnie czytam to...

    Czytasz pierwszy raz? Jeśli tak, napisz jakie wrażenia. Film Formana oczywiście oglądałaś...? Też napisz, proszę, jak bardzo film różni się od książki. Nie czytałem... Ja, wstyd powiedzić, ostatnio prawie nic nie czytam... W tych dniach przeglądam "Who is who in Ancient Egypt" M. Rice'a
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.